• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kombajniranje i Branje kukuruza 2009.-2010.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
A

AGRIPLUS65

Guest
Nedaj bože da ti se dogodi al kažem i vidiš da ima kojima može....
ma nemam ja berac neg sam mislil citirat rijeci onih koji imaju berace,i nije to samo kod beraca nego i kod svih ostalih strojeva opreza nikad dosta.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
E vidiš ja naje... da nije bilo djeteta (susjedov sin 15 god) omoto bi me kardan na beraču , ostao slomljene ruke, noge i nekoliko rebara, tak da nikom ne želim taj osjećaj nemoći, znaš da te trga a nemožeš si pomoć.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Nemojte nikada reći meni se to nemože dogoditi pogotovo kad radimo sa ovakvim starim strojevima kod kojih nikada nisi siguran dali je kardan uključen ili isključen, ali istina je da su ljudi kojima se to dogodilo bili jako neoprezni!

Evo mi pobrali naš kukuruz za vikend, malo smo uranili ali takve su mogućnosti bile, uvjeti su bili dosta gadni na par mjesta na njivi je bilo blata pa je traktor jedva izvukao.... prinos i nije neki s obzirom na to da ga je tuko led i da je 4 puta bio pod vodom, hibrid je BC 4982!



U glavnoj ulozi IMT 539 i berač SIP Tornado 40 :-D
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
evo, ja sam svoju malenkost pobrao danas...
na rali zemlje sam dobio 7600kg, s tim da sam računo da su bunkeri 800kg, a zna se da je u Tornada 40 kilaža bunkera bliže 900kg....
bilo je teško, mokro, ali išlo je, i sve je napravljeno za pet...
slika nemam, mob mi je riknuo...
u glavnoj ulozi su bili IMT-ejci, 533 sa beračem i 542 sa prikolicama;):mrgreen:...

uglavnom, meni za moje piceke i svinje dosta, a možda se nađe i za prodat...:mrgreen:
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Dali pritom misliš na kilažu vlažnog kukuruza sa klipom ili misliš na protuvrijednost suhoga zrna kada budeš runio iz čardaka? Po toj Tvojoj računici ja sam na 2 jutra imao oko 12-13 bunkera što je nedostižnih 10 tona.... nema šanse da imam više od 7 tona u čardaku jer mi je pun čardak nešto oko 8 tona suhoga zrna kad se runi slijedeće godine!
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Da ne otvaram temu,samo da kazem da su sutra -Dani polja u Križevcima.
Pa tko moze doci da malo dode :partyman:
 
H

Hurlimann86

Guest
Da ne otvaram temu,samo da kazem da su sutra -Dani polja u Križevcima.
Pa tko moze doci da malo dode :partyman:

Ja sam ovdje na faksu, pa možda dođem ako neče biti gotovo prije 1h jer do 1 imam predavanja, apočinje negdje oko 11 kako se meni čini.
 
S

skokan

Guest
Nemojte nikada reći meni se to nemože dogoditi pogotovo kad radimo sa ovakvim starim strojevima kod kojih nikada nisi siguran dali je kardan uključen ili isključen, ali istina je da su ljudi kojima se to dogodilo bili jako neoprezni!

Evo mi pobrali naš kukuruz za vikend, malo smo uranili ali takve su mogućnosti bile, uvjeti su bili dosta gadni na par mjesta na njivi je bilo blata pa je traktor jedva izvukao.... prinos i nije neki s obzirom na to da ga je tuko led i da je 4 puta bio pod vodom, hibrid je BC 4982!



U glavnoj ulozi IMT 539 i berač SIP Tornado 40 :-D

Kako se ponaša tvoj 539 u ovogodišnjoj berbi , jesi zadovoljan. Ja imam istu kombinaciju i mogu ti reći da je pun pogodak. Što se tiče okretnosti, ekonomičnosti sve pet, osim što se malo pati kad uđe u mokro tlo tamo gdje duboko propada, nizak je pa mu netreba puno da nasjedne.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Dali pritom misliš na kilažu vlažnog kukuruza sa klipom ili misliš na protuvrijednost suhoga zrna kada budeš runio iz čardaka? Po toj Tvojoj računici ja sam na 2 jutra imao oko 12-13 bunkera što je nedostižnih 10 tona.... nema šanse da imam više od 7 tona u čardaku jer mi je pun čardak nešto oko 8 tona suhoga zrna kad se runi slijedeće godine!

računao sam po bunkerima, 9 i pol bunkera puta 800kg= 7600kg
eto, ja sam imao toliko bunkera na rali zemlje, a računao sam ih 800kg...
sad, neznam zašto bi tebi bilo čudno da imaš 12-13 bunkera na 2rali, mialim da je to taj prosjek, ako daš kukuruzu koliko mu treba prihrane i gnjojiva kod sjetve...

lani sam imao na komadu iste veličine 6000kg, ali nije dobio gnjojivo kod sjetve , samo prihranu u kultiviranju...
u moj čardak stane 5 tona, i kad smo ga napunili, ostala je prikolica sa 3 i pol bunkera koja je išla na tavan, tako da mislim da je sigurno preko 7,5 tona u klipu bilo...
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Koja matematika,,,, kaj bi rekli da kažem da sam na 1400 čhv nabrao 11,5 bunkera kukuruza sorte bc 4982 berač tornado 35 bunker ko i 40,,,, kolko je onda to tona,,,, neznam kak računat sad tonažu suhog zrna kad je kukuruz tek pobran,,,, pa naravno da računamo vlažniji kukuruz u klipu,,,,, neznam koji je kolega pitao koju kukuruzu suhu ili vlažnu,,,,, @mrki 88 stoji ti računica kapaciteta bunkera, ide preko 900 kg jer sam prije 2 god prodavao kukuruz s polja + branje te smo vagali pa stavili prosjek..
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
E pa ja računam suh kukuruz kada ga budem runio jer od ovakve računice ima slabe koristi... čemu računati u prinos vlagu koja ionako ode i kovaljice koje ne služe za ishranu stoke? U našu tehnostrojku 5t sa povišenjima ide točno 4 bunkera berača i to sam prošle godine prodao prijatelju pod 2 tone jer mislim da nema više, ako čovijek treba za hraniti stoku toliku količinu onda nema smisla da mu bacim računicu kako to vlažno sa klipom toliko teži... prema tome jedan bunker Tornada 40 ne teži više od 500 kg efektivnog zrna naravno svedenog na vlagu ispod 14 %!

@ skokan: ma 539 i SIP Tornado 40 su kao rođeni jedno za drugo, iako imamo sada i 549 nekako smo navikli na ovu kombinaciju i teško se priviknuti na drugi traktor kada se godinama radi sa ovim. A na mjestima gdje je bilo blata spusti se u 3 sporu i još malo gasa i špera pa ide bez problema i nismo baš prepunjavali bunkere baš zbog blatnjave njive.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
A dobro ti računaj kak hoćeš al nemreš mi reć da u bunker ne ide više od 500 kg kad imam vagarinku punog bunkera sip tornado 35 kukuruza sorte bc 4982 iznosi 860 kg. Sad ovisi ti misliš na računicu novaca odnosno omjer suho-vlažno a i tu je cijena druga,,,, neznam računaj kak hoćeš ja znam koliko vaga pokazuje.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
E pa ja računam suh kukuruz kada ga budem runio jer od ovakve računice ima slabe koristi... čemu računati u prinos vlagu koja ionako ode i kovaljice koje ne služe za ishranu stoke? U našu tehnostrojku 5t sa povišenjima ide točno 4 bunkera berača i to sam prošle godine prodao prijatelju pod 2 tone jer mislim da nema više, ako čovijek treba za hraniti stoku toliku količinu onda nema smisla da mu bacim računicu kako to vlažno sa klipom toliko teži... prema tome jedan bunker Tornada 40 ne teži više od 500 kg efektivnog zrna naravno svedenog na vlagu ispod 14 %!

@ skokan: ma 539 i SIP Tornado 40 su kao rođeni jedno za drugo, iako imamo sada i 549 nekako smo navikli na ovu kombinaciju i teško se priviknuti na drugi traktor kada se godinama radi sa ovim. A na mjestima gdje je bilo blata spusti se u 3 sporu i još malo gasa i špera pa ide bez problema i nismo baš prepunjavali bunkere baš zbog blatnjave njive.

Čekaj, šta vi samo prodajete suhi kukuruz??
pa ima cijena i za ovakav, mislim da je sada kod nas oko 60-70lipa, ravno s polja kukuruz..
evo mojoj susjedi jučer nije stalo u čardak, ostala jedna prikolica, nazvala neku ženu i prodala joj tako kuruz direkt s polja...
nisam je uspio pitati kakva je cijena bila...
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Pa da, sada ga pospremimo u čardak i prodajemo na proljeće kada bude suh! Što se tiče vlage nije problem izračunati koliko težine otpadne sušenjem, samo bi još trebalo znati kolko teže kovaljice u tom jednom bunkeru pa bi računica bila potpuno precizna! Ma potpuno mi je jasno da se može računati na oba načina, ali mislim da je bolje naći neku preciznu mjeru čisto da se usporede prinosi po hektaru na različitim njivama, a pošto se za pšenicu uzima količina suhoga zrna mislim da bi to tako trebalo i za kukuruz jer se i on ionako suši radi čuvanja bilo u čardaku bilo u sušarama!
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Pa da, sada ga pospremimo u čardak i prodajemo na proljeće kada bude suh! Što se tiče vlage nije problem izračunati koliko težine otpadne sušenjem, samo bi još trebalo znati kolko teže kovaljice u tom jednom bunkeru pa bi računica bila potpuno precizna! Ma potpuno mi je jasno da se može računati na oba načina, ali mislim da je bolje naći neku preciznu mjeru čisto da se usporede prinosi po hektaru na različitim njivama, a pošto se za pšenicu uzima količina suhoga zrna mislim da bi to tako trebalo i za kukuruz jer se i on ionako suši radi čuvanja bilo u čardaku bilo u sušarama!

razumijem ja tebe, ali isto tako se može računati i po bunkerima, jer tu neigra veliku ulogu vlaga, računaš težinu bunkera 800kg, kao što sam ja, puta koliko bunkera po rali i dobiješ prinos vlažnog, friškog kukuruza...
Razmeš?;)
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Formula za izračun suhog zrna iz vlažnog koja se primjenjuje u americi (prilagodjena za svodjenje na 14% vlage koji se može čuvati) je:

((100-vlaga u %) / 86) x težina sirovog = tež suhog

Npr ako je vlaga 25%

(100-25) / 86 =0.872 x npr 5000kg =4360 kg

Naše tablice malo odstupaju jer dodaju još neki 1+1 % ulazne i izlazne vlage .:?:
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Formula za izračun suhog zrna iz vlažnog koja se primjenjuje u americi (prilagodjena za svodjenje na 14% vlage koji se može čuvati) je:

((100-vlaga u %) / 86) x težina sirovog = tež suhog

Npr ako je vlaga 25%

(100-25) / 86 =0.872 x npr 5000kg =4360 kg

Naše tablice malo odstupaju jer dodaju još neki 1+1 % ulazne i izlazne vlage .:?:

Kada predate kukuruz, i recimo da je ovakva vlaga i prinos, dakle 5000kg vlage 25%.
Od toga ispadne 4360kg kukuruza sa vlagom 14%, da li se plaća sušenje te kuruze?

Znači, oduzme vlagu (u ovom slučaju 640kn) i na ono što ostane (4360) naplaćuje sušenje.
Malo sam zbunjen, pa nisam siguran?!
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Kada predate kukuruz, i recimo da je ovakva vlaga i prinos, dakle 5000kg vlage 25%.
Od toga ispadne 4360kg kukuruza sa vlagom 14%, da li se plaća sušenje te kuruze?

Znači, oduzme vlagu (u ovom slučaju 640kn) i na ono što ostane (4360) naplaćuje sušenje.
Malo sam zbunjen, pa nisam siguran?!


Normalno da se plaća sušenje i to zavisno od vlage više ili manje . Mnoge buni to odbijanje ali kukuruz mora izgubiti tu težinu dok se osuši pa bilo to na njivi bilo u košani ili sl. Evo ti primjer dovezi npr 10t sirovog kukuruza u sušanu , sjedi pored nje i na kraju izvaži svoj kukuruz kad se osuši pa ćeš vidjeti koliko je nestalo , ili šta bude sa qqrzom kad u jesen naspeš košanu (ili kako je ko zove) do vrha a na proljeće fali pola metra.
 

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
Ovako izgleda tablica koliko ti ostane za isplatu u zavisnosti od vlage.Malo je lošija slika ali videće se.Uglavnom su ove tablice slične kod svih većih odkupljivača kukuruza u Srbiji.
 
H

Hurlimann86

Guest
Jučer sam djedu brao kukuruz BC462, išlo je dobro mada je bilo puno korova, a vidi se i da po širini preko cijele njive j+kojih 20 m dugačko skoro ni nema kukuruza što su krive vrane koje su iskopale sijeme, površina je malo manja od rali i bila su 3 bunkera što je malo, jer je uvijek bilo 5 i više na toj istoj njivi.
Poslje berbe bilo je odmah i izmalčirano.








 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh