• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kompresori

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Da se i ja malo uključim.
Davno kupio kompresor u Pevecu sličan ovom na slici. Boca 50l i dotok zraka 270 l/min 2,2 kw.
Isto tako kupio sam i komplet alata, pištolje za bojanje, ispuhivanje, pranje i pumpanje. Alat sve skupa nekih250 kn.
Kompresor narihtan, uključivanje na 5 bara a isključivanje 10 bara. Mislio sam da će biti to dovoljno za moje potrebe.
Ali ispostavilo se da to nije dovoljno. Htio sam obojati vrata otprilike 3 m2. Obojam 1/4 m2 i motor se pali jer pištolj troši 250 l/min.
Tako malo bojam pa čekam da pumpa napumpa posudu. Pumpa se ugrije pa treba sve više vremena da se posuda napuni.
Kupio sam profesionalni mali pištolj potrošnje 150 l/min, spustio isključivanje na 8 bara kako bi pumpa bila manje opterećena ali ni to nije puno pomoglo. Pravi protok zraka treba umanjiti za otprilike za 1/3 od onog koji je napisan na kompresoru, pa u mojem slučaju je to 270 l/min umanjen za 1/3 što iznosi 180 l/min. To je kad je sve novo, kad ostari manje, što je u konačnici jako malo.
Mišljenja sam da treba kupiti kompresor sa posudom od najmanje 150 l i pumpe dotoka 400 l/min da bi se moglo obojati nešto kao što su vrata ili slično. No takav kompresor košta barem 5000 kn. Ali ako se kupi takav kompresor onda poslije slijedi zadovoljstvo u radovima koji ćete sigurno htjeti odraditi.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,421
Kako ocistit bocu kompresora iznutra? Pisalo se vec o tome ali ne mogu nac.
Cuo sam za elektrolizu pa ako netko moze poblize objasnit.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
Imam kompresor Black&Decker 25l i od skoro sam primijetio da mu ulje zmari na mjestu koje sam obiljezio, i sad iskljucuje na 7.5 bari a ne na 8 kako je bilo u startu...

21298
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
sto se tice pustanja ulja, nema druge nego razmontirati i vidjeti gdje tocno pusta.... ako samo malo slini, po meni nepotrebno....

ovi hobby kompresori imaju osovinu elektro motora i koljencastu kompresora napravljenu iz jednog komada... zbog cijene ne vjerujem da ima kandzasta spojka koja omogucuje odvajanje kompletnog el motora od kucista kompresora.....

a sto se tice iskapcanja na 7,5Bar je isto upitno jer instrumenti ugradjeni na hobby kompresore spadaju u grupu "indikatora" kojima tocnost nije jaca strana... moze bit i do presostat sklopke da se je uslijed vibracija malo "poremetila".... bez preciznog manometra tesko rec sa sigurnoscu....
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
da da... jasno... pa da samo se vidi po neka kapljica kad malo više radi... kako da znam da li je ulje na max? i koje se ulje koristi za njih... inace razumijem se u ove motorne alate sege, trimere kosacice.... a u kompr. nikad nijesam imao kontakta sa njima...
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
ulje bi trebalo bit oko 2/3 visine prozorcica za kontrolu visine ulja.... ulje koje ide unutra je specijalno ulje, nije motorno.....

za znat tocno koje ulje ide treba pogledat u upute ili skinut sa neta ako ih nemas.... po pevecu i bauhausu imas za kupit kao ulje za kompresore u kolicini po jednu litru, ali na ambalazi ne pise nista tocno o viskozitetu ili gradaciji ili ako pise, pise po ISO standardu, a to vise nisu motorna ulja, vec hidraulicna(specijalna ulja)....

obicno to bude uvijek sintetika, ja u ove kompresore koji imaju odvojenu glavu od elektromotora stavljam SAE 50, tj 5W 50....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koliko često je potrebno u takvim kompresorima mijenjati ulje, ako se uglavnom koristi samo za ispuhivanje filtera i pumpanje guma?
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
za radne strojeve, odnosno za sve strojeve, odrzavanje(ukljucujuci mijenjanje ulja) je bazirano na broj radnih sati.... obicno zna bit prvih 100 radnih sati pa onda 300...

ne zelim da me se shvati sada da tu nesto "popujem", ali trebalo bi bit navedeno u uputama....

ti sada mozes pumpat jednu gumu dnevno i kompresor ce radit svega 10min.... a mozes isto i pumpat 10 guma dnevno pa ce kompresor raditi 100min.... opcenito govoreci....

za ove male hobby kompresore ulje rijetko tko mijenja jer se obicno "raspadnu" prije odradjenih 100h.... ili im pocne stekat nepovratni ventil pa ne mogu krenut ili ljudi ga toliko ostave da radi da se pregrije i onda se cilindar i klip toliko pohabaju da ne stigne nabit taj pritisak ili da bi nabio 8bar treba vise vremena, a sve to skracuje zivotni vijek....

kada bi se kupio malo ozbiljniji kompresor koji ima pumpu odvojenu od el motora tj kompresori sa remenskim pogonom, onda preporucujem malu investiciju i kupovanje brojaca radnih sati te ugradjivanje istog(ako ga nema), tako da se zna koliko kompresor radi i po preporuci proizvodjaca vrsiti odrzavanje.... jer za samostojece pumpe ima i rezervnih dijelova za kupit, za ove male hobby kompresore se bas ne isplati(moje osobno misljenje)...

ono sto ljudi isto zanemaruju(ukljucujuci i mene) je radni ciklus(duty cycle) koji je naveden za stroj... ako je radni ciklus 40% onda npr znaci da u 10minuta stroj moze raditi do 4min dok ostalih 6min treba "odmarati" da se izbjegne pregrijavanje itd itd....

naravno, ovo su sve hobby kompresori i rijetko tko sve to ima u vidu i postuje....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Koliko često je potrebno u takvim kompresorima mijenjati ulje... ?
Moj kompresor (3 cilindra, 4kW, godište 1978.) je bil remontiran 2010., kad mu je bilo nalijano i novo ulje. Ubrzo nakon remonta se valjda pregrijal, pa je počel izbacivati ulje na odušak, kojeg sam onda začepil krpom tak da ne šprica ulje ni uvlači prašinu, a može disati.
Prije ~mjesec dana sam mu zamijenil ulje, jer ga više nije bilo na uljokaznom oku.
Nalijal sam Total Quartz 7000, 10W-40, jer mi je to ostalo od jedne izmjene ulja u autu, a to ulje više ne koristim.
E sad, nek ti to ne bude mjerilo...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
ZJ, pa kaj nije tvoje mjerilo za ulja jednom godišnje bez obzira na sate ili kilometre?
Ono, vlaga... bla, bla, bla...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Kompresor nije motor, nema izgaranja niti nusprodukata istog, kao ni takvog zagrijavanja ko u motoru.
Ali to i sam znaš samo me zafrkavaš.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Neznam baš da se ne grije. Znam da mogu rukom crijevo na vručem motoru primiti i držati dok sam se kod kompresora spekel na lajtung. Nisam mjeril temperaturu ali sam takav dojam stekel.
Uglavnom, znači na kompresoru svakih 10 let bez obzira kaj je u njemu ulje koje na sebe veže vlagu čim je otvorena piksa i natočeno u karter? Mislim da je manje bitno jel to karter kompresora ili bilo kakav spremnik ulja izložen atmosferi?

Ovak si nedavno napisal, a trenutno nemrem najti post u kojem si napisal da se ulje u motoru mora promjeniti jednom godišnje ako ima 0 km jer je vlagu povuklo.
Ali svodi se na isto i u ovom primjeru.
Ulje bi trebalo mijenjati (najmanje) jednom godišnje, bez obzira na sate ili kilometražu ili pak na propisani broj sati/kilometara, kaj se prije postigne.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
U temi u kojoj smo govorili odnosilo se na pojam u motoru.
Vlaga je samo jedan od razloga degradacije ulja.
Kompresor niti je motor niti je kompliciran kao motor niti košta kao motor niti se koristi intenzivno kao motor. Da ga rabim svakodnevno sigurno bi češće mijenjal ulje.
No nema smisla tjerati mak na konac i ti to znaš.
Sigurno si bolje od mene videl posljedice ne mijenjanja ulja u nekom motoru, pa samo provociraš.
 
Na vrh