• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kompresori

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,795
A kaj je kompresor drugo nego motor hlađen zrakom u večini slučajeva?

Ima karter, ima radilicu, ima klip, ima karike, ima cilidar, ima glavu, ima ventile, ima ležajeve na radilici????
Sve navedeno ima jedino nema gorivo koje bi moglo dospjeti u karter pa da navuče vlagu na ulje.
Ali zato usisava zrak u kojem je vlaga, pa ima odušak na kojeg diše i ima dodir s vlagom, a sam veliš da dijo smjese iz kompresionog prostora dolazi u karter .....

Ja ne provociram, razmišljam drugačije nego ti i kad smatram da sam u pravu teško me uvjeriti u suprotno.
Naročito kad se sugovorniku tvrdnje ne podudaraju u sličnim ili istim slučajevima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
U kompresoru nema izgaranja i to je glavna razlika. Nema ni približno tak visokih remperatura kakve su u motoru. Ima vlage koliko i u motoru i sigurno da ju ulje veže na sebe, ali nema korozivnih spojeva niti mogućnosti nastanka katrana. Uvjeti ulju u kompresoru su bliži uvjetima u nekoj getribi i potpuno različiti od onih u motoru.
Ulja u getribama se mijenjaju na znatno više sati nego u motoru a kad se prekorači zadano razdoblje, ulje izgubi manje svojstava nego ono u motoru.

Da sam trebal zamijeniti ulje u kompresoru prije, jesam, ali eto nisam. I nebum nikom savjetoval da ne mijenjanja ulja do 10 godina, jer ja to nisam obavil iz nemara.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,795
Ma ja, predajem se.
Trudil se bum da te više nebum pilil za ulje, točil bum po svom razmišljanju.

Nije mi samo jasno kak su ove stare rage išle s ovim zastarelim uljima bez izmjene u mjenjačima po 30 i više let, a getribe su im i dan danas ko cukor bez kvarova, a isto tak je i s starim kompresorima?
Naprimjer, kolega je neki dan otpisal jednog s tri glave koji je star cca 10 let i nije se baš nadelal. Ulje mu je tvornica natočila, Nije najebala ni radilica ni cilindri, a bome ni klipovi. Riknule su dvije glave a one su neovisne o ulju. Filteri su redovito čiščeni.....

Da sam trebal zamijeniti ulje u kompresoru prije, jesam, ali eto nisam. I nebum nikom savjetoval da ne mijenjanja ulja do 10 godina, jer ja to nisam obavil iz nemara.

Nemara ili si šparal kak i onda kad si me pital jel bi disk pločice s 2mm mesa još vozile 🤭
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Nemar...neke stvari nisu za javnost, a ono kaj ne znam ubuduće budem pital nekoga drugoga...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,795
neke stvari nisu za javnost
Ak se ne varam tvoje riječi su da je šutnja zlato .... i zato ja šutim kad ti pitaš.... ko i za karike....
Ti se primiš olovke, papira i knjiga, to ti ide savršeno.
Znam i preveč ;)
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
Ma ja, predajem se.
Trudil se bum da te više nebum pilil za ulje, točil bum po svom razmišljanju.

Nije mi samo jasno kak su ove stare rage išle s ovim zastarelim uljima bez izmjene u mjenjačima po 30 i više let, a getribe su im i dan danas ko cukor bez kvarova, a isto tak je i s starim kompresorima?
Naprimjer, kolega je neki dan otpisal jednog s tri glave koji je star cca 10 let i nije se baš nadelal. Ulje mu je tvornica natočila, Nije najebala ni radilica ni cilindri, a bome ni klipovi. Riknule su dvije glave a one su neovisne o ulju. Filteri su redovito čiščeni.....



Nemara ili si šparal kak i onda kad si me pital jel bi disk pločice s 2mm mesa još vozile 🤭

ono sto je stvarano prije 30tak godina i prije, ne moze se usporedjivat sa danasnjim proizvodima tj kvalitetom materijala....

vidim najbolje po brodovima, investicije od +100 milijuna dolara pa nakon deset let idu u zilete da se koliko toliko moze dobit koji dolar nazad.... a tzv inox koji je "kao" jos posebno namijenjen za morske upotrebe zaruzinavi prije nego obicno zeljezo....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Muha, ovo nije način na koji želim razgovarati. Nije ni mjesto ni tema.
I ne vidim potrebe za spuštanjem razgovora na osobnu razinu.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,421
Gdje reparirat kompresor? Imam stari talijanski trofazni, ne nabija pritisak. Ako je cilindar ok poslao bi samo glavu i nepovratni ventil.
Kakvi su abac kompresori? Uzeo sam si polovan 50 litara dok ne popravim ovaj.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,795
Muha, ovo nije način na koji želim razgovarati. Nije ni mjesto ni tema.
I ne vidim potrebe za spuštanjem razgovora na osobnu razinu.
Ma sve pet, ne želim ni ja ali ti si ko mara. Neznam samo odakle ti tolka praksa u večini tema :unsure:

@ Holand, ima u ZG firma. Baš je kolega neki dan kontaktiral ih u vezi remonta glave. Ako hočeš mogu ga pitati za broj telefona.
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
Gdje reparirat kompresor? Imam stari talijanski trofazni, ne nabija pritisak. Ako je cilindar ok poslao bi samo glavu i nepovratni ventil.
Kakvi su abac kompresori? Uzeo sam si polovan 50 litara dok ne popravim ovaj.

ako ne nabija nikakav pritisak, moguce da ti odzracni ventil ne radi kako spada, a kompresor kao takav ustvari ispravan...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,795
Ako ja dobro vidim na vrhu onog crvenog kruga u oku je nivo?
Po mojem je to ok nivo.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
da da brate to je nivo , ali kad sam ga kupio taj kao cvjetic je bio potpuno pun...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,795
To su oni u tvornici metnuli kap više jer su znali da bu dio potrošil. A možda se još nije razradil pa dok karike legnu 🤭

Šalim se. Ja se za sad nebi zabrinjaval, kad nivo dodirne donju crtu crvenog kruga onda bi nadolijal.
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Mjenjanje ulja, nakon kojeg vremena, nakon koliko radnih sati ili broj pređenih kilometara :rolleyes:??????
Postoji mnogo različitih mišljenja i razloga.
1. Sigurno je da ulje nakon nekog vremena gubi viskozitet, probavanje sa prstima, kad je novo više se rastegne u odnosu kad je ulje starije i istrošenije.
2. Isto tako se zna da uslijed rada motora, trenja, dolazi do trošenja materijala. Negdje taj materijal završi. Jedan dio u ulju.
3. Hladno, toplo, rezultat kondezacija, voda u ulju.
Razlozi su da ulje treba mjenjati. Kada? Ovisno o više razloga. Netko motor tjera normalnim radnim režimom dok ga netko tjera na maximumu. Netko na stroj utovari dozvoljeni teret dok drugi natovare toliko da stroj jedva povuče.
Gospodine MUHA smatram Vas jako sposobnim majstorom i stvarno volim pročitati Vaše komentare, mišljenja kao i moguća riješenja određenih problema ali ......
Ali kad se za nešto zakačite onda se toga držite kao pit bull i ne puštate.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,795
probavanje sa prstima
To su mi naj jače fore, isprobavanje i laboratorijski nalaz među prstima..... to ti je isto kak su mene zaustavili carinska i frajer je mirisal čep i ustvrdil da je gorivo u redu....

Sve kaj si ti napisal stoji ali to je za strojeve koji rade. Konkretno ZJ je jednom prilikom napisal (a i ovom mojem citiranom postu je vidljivo) da ulje treba jednom godišnje mjenjati pa makar je stroj i stajal čitavu godinu. E tu smo imali na forumu takozvani slučaj kantica i bilo je ludilooooo.
Tak ti je bilo i u temama o gorivu, teška rasprava. Ja sam ponudil da mi daju sve staro gorivo da ga ja ekološki zbrinem.... nije niko ni litru poslal..... ali sam nedavno naletel na rezervar olovnog benzina.... nema ga više....

Uglavnom, ja se ne slažem s navedenim da bi ulje trebalo mjenjati jednom godišnje bez obzira dali je stroj radio teško ili lagano, dali je djelo il je stojo.... to je za mene bacanje novaca.
imam tešku narav, priznajem, ali isto tak u ovom slučaju znam s kim sam zagrizel te koji su nam dometi u praksi.

Svak nek radi po svom, život je kratak, a igra je brza.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,489
Kad ulje dodirne donju crtu crvenoga kruga ja bi ulje obavezno zamijenio. Zašto ?
1. Zato jer se kompresor naradio (kad je razina ulja toliko pala).
2. Pod uvjetom da ulje nije curilo.
3. Jer to je Hoby kompresor.
4. Jer ako ulje dođe na tako nizak nivo, znači i da ima u njemu čestica metala, vlage.
5. I samim tim ne podmazuje dobro.
6. Nema nikakvog smisla na takvo ulje nadoljevat novo ulje.
7. Svo navedeno smeće ostaje unutra.
8. I kad se ispusti staro ulje, uvijek ostane nekoliko smeća
9. Promijeniti ulje.
10. U ove male kompresore ne ide više od 0,5 lit ulja.
11. Nije neki veliki trošak, a može produžiti radni vijek kompresora.
12. Staviti odgovarajuće ulje.
Valjda je to sve.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
koje ulje je najbolje za ovaj kompresor? Da li sa njim mogu farbati?
 

Najnoviji postovi

Na vrh