Ja sam sad malo uskočil u vode koje su mi mutne i valovite ali ja taj naslov nisam pročital samo na Indexu.
Izgleda da u Međimurje puštaju neki drugi program...
Da, greška, pogrešno referiranje na njezin intervju o Bulju i sinjskoj alci, jučerašnji pretrpani dan sa odrađenom subotom na placu, popodnevnim druženjem sa djecom u gradu i pregovaranjem i razgledavanjem nekretnine kojoj želimo ući u vlasništvo mi je u svoj užurbanosti i fragmentiranosti dinamike događanja pobrkalo izvor informacije, a i vrijeme. No, ne i izvor informacije i tv kući na kojoj sam je gledala i čula - muška osoba ju je iznjela na N1, ali imena mu se ne mogu sjetiti.
Pa ću kao satisfakciju postaviti upis stranog izvora informacije - mi Hrvati uvijek više vjerujemo stranjskom nego svome, to nam je u krvi, jel?
Zašto biste trebali nositi masku i nakon što se cijepite protiv covida-19?
Diljem svijeta je u tijeku cijepljenje protiv koronavirusa pa se brojni nadaju da će se život ubrzo vratiti u normalno stanje. No, stručnjaci smatraju da ćemo još neko vrijeme morati nositi zaštitne maske.
“Još neko vrijeme morat ćemo nositi maske i održavati fizičku distancu. Nažalost, cijepljenje ne znači da će nam se život odmah vratiti u stanje prije pandemije. Dok ne postignemo određenu razinu procijepljenosti,
cjepivo je samo jedna vrsta zaštite”, objašnjava
specijalistica za zarazne bolesti Kristin Englund.
Da bismo postigli kolektivni imunitet, potrebno je procijepiti između 50% i 80% stanovništva, a za to će biti potrebno još neko vrijeme.
Do tada, potrebno je pridržavati se propisanih epidemioloških mjera,
a to uključuje i nošenje maske.
Englund je za
kliniku Cleveland navela
pet glavnih razloga zbog kojih je zaštitnu masku potrebno nositi i nakon cijepljenja protiv covida-19.
Pet razloga zašto treba nositi masku i nakon cijepljenja
Potrebno je neko vrijeme da cjepivo počne djelovati.
Učinkovitost od 90% i više postiže se tek nekoliko tjedana nakon što osoba primi drugu dozu cjepiva. Nakon prve doze počinje se stvarati imunološki odgovor, ali osoba nije zaštićena odmah po primanju prve doze.
Niti jedno cjepivo ne pruža zaštitu od 100%. Cjepiva protiv covida-19 koja su za sada u upotrebi pokazala su visoku učinkovitost,
no niti jedno cjepivo ne pruža stopostotnu zaštitu pa se stoga treba pridržavati epidemioloških mjera kako biste se zaštitili od zaraze koronavirusom.
Osobe koje se cijepe mogu biti asimptomatski nositelji koronavirusa. Cjepiva sprječavaju teži oblik bolesti, no potrebna su dodatna istraživanja koja bi
utvrdila sprječava li cjepivo i prijenos virusa. Stručnjaci su zabrinuti da bi cijepljene osobe mogle biti i asimptomatski nositelji, odnosno da se mogu zaraziti koronavirusom, ali da ne pokazuju simptome bolesti. U tom slučaju virus mogu prenijeti drugim osobama, a da toga nisu ni svjesni. Zbog toga cijepljenje osobe i dalje trebaju nositi masku kako bi smanjila cirkulacija virusa u zajednici.
(Pošto je ovo članak iz ožujka 2021. kada je cjepljenje bilo tek u začetku, dilema o prijenosu viruca cjepljenih na necjepljene je bila samo dilema, danas to više nije dilema nego utvrđena mogućnost)
- Još uvijek trebamo zaštititi osobe koje imaju slab imunološki sustav i osobe koje se još uvijek ne mogu cijepiti. Određene
osobe, poput onih s težim kroničnim bolestima, imaju povećan rizik od zaraze koronavirusom, a kod njih se može razviti i teži oblik bolesti.
S obzirom na to da još uvijek nisu dostupne velike količine doza, za sada se uglavnom cijepe osobe koje su u prioritetnim skupinama pa je masku potrebno nositi da bi zaštitili ostale koji se još ne mogu cijepiti. Upravo zbog ograničenih doza cjepiva, neki stručnjaci smatraju da bi
kolektivni imunitet mogli postići tek u jesen ili zimu 2022. godine.
Iz srpnja 2021.:
Naša Markotić:
Markotić: Cijepljeni mogu prenijeti zarazu pa i dalje nose maske dok nije visoka procijepljenost
Upitana da objasni istraživanja po kojima zarazu delta varijantom jednako brzo šire i cijepljeni, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Alemka Markotić odgovorila je kako to nije neuobičajeno
jer osoba koja je cijepljena štiti sebe, ali i dalje može imati virus u nosu.
"Taj virus, da smo mi svi cijepljeni, ne bi imao posebnog prostora za širenje. Ovako cijepljenoj osobi najčešće neće ništa napraviti, ali može prijeći na druge i zbog toga je međunarodna stručna zajednica oprezna i zbog toga nije rečeno da cijepljeni mogu skinuti maske", objasnila je Markotić.
Razumljivo je i prirodno da svi posjedujemo unutarnji otpor prema autoritetu.
Tako čovjek izgrađuje osobnost - promišljanjem, selekcioniranjem informacija i odbacivanjem bespogovornog prihvaćanja nametanja činbenih i misaonih akata.
No, za promišljanje i selekcioniranje treba imati neutralan stav.
Ne odmah u početku negativan i ne odmah u početku prijemčiv.
Stav čistog neispisanog papira na kojega ćeš tek početi pisati prvo slovo nakon što počneš
bez ičijeg tuđeg utjecaja donositi svoj osobni zaključak.
Dečkovi moji, granitne stijene, ponekada treba biti i pijesak koji sipi posvuda i na sve strane.