• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
@luka009
Moje travu ne žele ni gledati. Budući da su obrstile sve visoko i širokolisno i sve koprive, ispod izašla djetelina. Gusta kao četka, visoka petnaestak cm. Ni da je pipnu. A kad ih pustim van, prvo se dograbe ambrozije, a onda suhe grane čičaka.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Alo,a smo pozaspali!!!:icon_e_biggrin:

Očito je da koze sada spavaju.

Ovo dvoje jarića su umiljati. Preko dana su vani u dvorištu vežem na lanac jedno dok je drugo pušteno pokraj njega i ne udaljava se.

Imam još pitanja:
-općenito kako ih hraniti?
-dali im smeta mokra trava i kiša?
-pitao sam u polj. trgovini imaju neku sol - kolut, kako im se to daje?
-ojarene su krajem 4 mj. osoba koja drži koze kaže da imaju oko 25 kg, kada će se pariti?

Moje koze su križane, ali su po izgledu kao francuska alpina.

Vjerujem da će biti još pitanja.
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Očito je da koze sada spavaju.

Ovo dvoje jarića su umiljati. Preko dana su vani u dvorištu vežem na lanac jedno dok je drugo pušteno pokraj njega i ne udaljava se.

Imam još pitanja:
-općenito kako ih hraniti?
-dali im smeta mokra trava i kiša?
-pitao sam u polj. trgovini imaju neku sol - kolut, kako im se to daje?
-ojarene su krajem 4 mj. osoba koja drži koze kaže da imaju oko 25 kg, kada će se pariti?

Moje koze su križane, ali su po izgledu kao francuska alpina.

Vjerujem da će biti još pitanja.

Auuu,pa sve odjednom,da si svako pitanje stavi u poseban post mogli smo se dopisivat tri dana!:(rofl):
- daj im da pasu,a u štali sjena u jaslama,i malo"napoja" i to je to.
-nije dobro da su na kiši osjetljivi su na upalu pluća,a mokra trava ih može napuhat,tako da je ja izbjegavam
- kolut soli obisiš u štali i oni sami ližu kad im treba minerala
- obićno se mogu parit posli 6 miseci,ali to ti je individualno zavisi od koze, doč će to njima samo!:icon_wink:
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
evo samo da vas na kratko pozdravim :) ambrozija me hebe ali vidjet cu jel sta ove prosle godine pijenja kozijeg mlijeka ublazilo simtome-ne ocekujem cudo za jednu godinu trosenja kozijeg mlijeka ali bar malo poboljsanje ocekujem ...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas kupio kolut soli 5 kg pa neka im je u slast.
Kako hraniti jariće kada ne idu van.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Samo trava u štali,a kad pomuzrš koze ostaviš malo mlika (ako još sisaju) i to je to,isto hraniš koze i jariće,s tim ako su jarići za klanje dodaš malo više mlivenog kukuruza da bolje debljaju!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Nemam kozu samo 2 jarića ojarenih u 4 mj. dakle stari 4 mjeseca. Mislim ih ostaviti za koze. Jedu u štali suho sijeno i kukuruz sa zobi u zrnu. Kukuruz pojedu dok zob baš i ne vole. Kod bivšeg vlasnika su jele mljeveni kukuruz i stočno brašno.

Volio bih imati jednu kozu za mlijeko pošto isto kupujem i dosta ga potrošim. Dali se koza mora musti u isto vrijeme budući da mi je to problem.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nemoj im davat u zrnu nego krupno mljeveno puno bolje iskoriste i pusti ih malo na pašu, bolje je u približno isto vrime sad dali je tu oscilacija sat ili dva mislim da za tvoju kućnu upotrebu i nema neke veze.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Da im meljem, kukuruz i zob i u kojem postotku. Ako treba još nešto ja ću nabaviti.
Kada je suho po cijeli dan su vani, imam veliko dvorište, a trava raste. Mene zanima ishrana kada kiša pada i kada dođe zima.

Još nešto - kako podnose zimu? Imam zidani objekat sa boksovima sa dobro brtvljenim prozorima i vratima, ali zime su kod nas i do -30 (ali ne često).
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ja mojima dajem,(a ovo sam napisa bar deset puta) malo suhog kruha,mliveni kukuruz,jećam u zrnu i mekinje u istim omjerima u 4-5 litara vode i to kad malo razbumba,neznam šta ti je dostupno tu na forumu imaš dosta inf. o tome pogotovo vi gore koji imate veliki izbor hrane pa malo pogledaj. Zimu koliko ja znam dobro podnose a i zidani objekat sa dobrim zatvorima je super stvar,neka imaju dobru stelju i nemoj da im bude zagušljivo. Kod mene je drveni objekat i prilično ne dihtuje zato ja od 10 miseca do lega ne čistim gnjoj ispod njih (pod je zemljani) i nebiš virova koliko taj gnjoj grije objekt.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Molim znalce da mi pojasne jednu malu nelogičnost.
Na mnogo mjesta nalazim i čitam da je vrlo važno kozu izdojiti do kraja, radi mastitisa. Budući da na to "izdajanje do kraja" potrošim otprilike dvostruko više vremena nego na ono "glavno" dojenje, pitam se je li to zaista nužno. Naime, glavninu podojim za minutu ili dvije, a onda još pet minuta masiram i moljakam ukupno decilitar ili dva...
E sad...
Na isto tako mnogo mjesta čitam da zasušivanje koza počinje tako da je jedno dojenje u danu preskoči sasvim. Dakle, ne samo da je koza ne izmuze do kraja, nego se jednostavno - ne izmuze uopće. To jutro... recimo. Pa se navečer izmuze sve. U čemu je kvaka?! Zašto onda nema mastitisa?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Dobro si uočil razliku u svemu tome kod dojenja nije potrebno raditi to šta ti radiš samo se patiš ne znam ko ti je to samo savjetoval dojiš dok ima mlijeka i to je to ne treba ju masirati i izvlačiti i zadnju kap nemoj se bojati nikakvog mastitisa izdajanje je potrebno kad se ojare a mali dok su skros mali ne mogu sve posisati tu dolazi do upale a to su dvije različite stvari
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Dobro si uočil razliku u svemu tome kod dojenja nije potrebno raditi to šta ti radiš samo se patiš ne znam ko ti je to samo savjetoval dojiš dok ima mlijeka i to je to ne treba ju masirati i izvlačiti i zadnju kap nemoj se bojati nikakvog mastitisa izdajanje je potrebno kad se ojare a mali dok su skros mali ne mogu sve posisati tu dolazi do upale a to su dvije različite stvari

Ovo za nemasiranje i nedovoljno izdajanje je potpuno netoćno!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Molim znalce da mi pojasne jednu malu nelogičnost.
Na mnogo mjesta nalazim i čitam da je vrlo važno kozu izdojiti do kraja, radi mastitisa. Budući da na to "izdajanje do kraja" potrošim otprilike dvostruko više vremena nego na ono "glavno" dojenje, pitam se je li to zaista nužno. Naime, glavninu podojim za minutu ili dvije, a onda još pet minuta masiram i moljakam ukupno decilitar ili dva...
E sad...
Na isto tako mnogo mjesta čitam da zasušivanje koza počinje tako da je jedno dojenje u danu preskoči sasvim. Dakle, ne samo da je koza ne izmuze do kraja, nego se jednostavno - ne izmuze uopće. To jutro... recimo. Pa se navečer izmuze sve. U čemu je kvaka?! Zašto onda nema mastitisa?

Malo si pretjerao sa tim masiranjem od pet minuta,vime se promasira malo kroz ruke i pomuze do kraja,i šta misliš da je malo 2dl mlika kad ostane u sisi!!!

Kod zasušivanja je skroz druga stvar,prvo je osjetno manja količina mlika,drugo dan je puno kraći i puno je manja proizvodnja,a treče i koza sama zasušuje tako da tu postoji i prirodni mehanizam da ne dođe do mastitisa,ako te mužnja muči kupi lipo burske koze i nemaš problema sa mužom!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Za kozu, kaže da je sanska i muško jare traži žena 1000 kn, dali je to puno?

Što sa muškim starim 4 mj. do kada se može klati a da ne smrdi meso. Vidio sam da ima veliku kesu.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
ovo kaj ti je gabro napisal za zasusivanje je potpuno tocno i masiranje vimena je itekako potrebno
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Zahvaljujem svima na odgovorima. Ja ću, zlu ne trebalo i dalje cijediti zadnju kap iz vimena. Znam da oni koji muzu strojno moraju nakon muzilice "popraviti" stvar i rukama.
Nego...
Širio bih to svoje stado. Trenutno ima 4 koze. Nadam se na proljeće 6-8 komada jarića (nijedna nije prvojarka). Te bih jariće onda mijenjao za koze. Takav je plan. E sad... Ako mijenjam jariće za jarice (a ne koze stare 2-3 godine), do pune mlječnosti treba čekati te 2-3 godine. Ja sam, naravno, nestrpljiv, a i sir mogu prodati. No, kako znati da je koza stara 2-3 godine, a ne 15? Neki kažu - po zubima. Bojim se da je to samo rekla-kazala od posta do posta, a da tek jedan od njih sto zaista zna po zubima procijeniti starost. S jaricama bih bio siguran, ali ona će prve godine ojariti jedno. Davat će litru mlijeka. Sljedeće godine će se to malo popraviti... itd. A ja bih odmah gotove koze. Je li to moguće?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Za kozu, kaže da je sanska i muško jare traži žena 1000 kn, dali je to puno?

Što sa muškim starim 4 mj. do kada se može klati a da ne smrdi meso. Vidio sam da ima veliku kesu.

Kod nas ovdje to nije skupo, ovdje je kg kozletine 95kn,ovo što ću sad napisati malo je gadljivo ali je provjereni naćin kako meso ne smrdi,čim se jare ubode u zakojak i pusti mu se krv odmah mu treba otkinut jaja da se tekućina iz njih ne vrati u tijelo i onda meso ne smrdi. Ovo je provjereno kod starih mesara a i iz osobnog iskustva.
 

Najnoviji postovi

Na vrh