• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Zahvaljujem svima na odgovorima. Ja ću, zlu ne trebalo i dalje cijediti zadnju kap iz vimena. Znam da oni koji muzu strojno moraju nakon muzilice "popraviti" stvar i rukama.
Nego...
Širio bih to svoje stado. Trenutno ima 4 koze. Nadam se na proljeće 6-8 komada jarića (nijedna nije prvojarka). Te bih jariće onda mijenjao za koze. Takav je plan. E sad... Ako mijenjam jariće za jarice (a ne koze stare 2-3 godine), do pune mlječnosti treba čekati te 2-3 godine. Ja sam, naravno, nestrpljiv, a i sir mogu prodati. No, kako znati da je koza stara 2-3 godine, a ne 15? Neki kažu - po zubima. Bojim se da je to samo rekla-kazala od posta do posta, a da tek jedan od njih sto zaista zna po zubima procijeniti starost. S jaricama bih bio siguran, ali ona će prve godine ojariti jedno. Davat će litru mlijeka. Sljedeće godine će se to malo popraviti... itd. A ja bih odmah gotove koze. Je li to moguće?

Jedino ako kupuješ selekcionirane koze ili neke sa farme di im postoji rodovnik sa tetoviranim brojem i rodovnicom!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Molim vas za pravovremeni savjet.
Imao sam priliku za dobru kompenzaciju za koze.
Problem: koza ima na jednoj sisi kvrge,prilikom masiranja i pokusaja muznje izlazi bijela tekucina-meni nalik na gnoj jer uzasno smrdi. Na pocetku je izletio cepic i nesto krvi. Kvrge su tvrde i masiranjem ne omeksavaju. Vlasnik tvrdi da je bio veterinar i govori da nije mastitis. Sva strucna literura koju sam citao nocas i iskustvo forumasa govori da jest. Moze li biti nesto drugo?
Veci problem: moji su dofurali kozu kuci na "probu" i smjestili je u staju sa zdravim kozama!! Muzli su bolesnu sisu NA POD!! To sam izricito zabranio sa bilo kakvim mlijekom! Nikada nisam imao problem sa mastitisom ili kvrgama na vimenu.
Kolika je opasnost zaraze i kontaminacije? Cime tretirati staju da se unisti uzrocnik?
Koza je svezana i moze doci u dodir samo sa drugom dovezenom kozom...i mozda jarcem...
Molim misljenja iskusnih...narocito onih koji su prosli ovakav cirkus...u pitanju je cijelo zdravo stado!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Moje mišljenje vrati to,hitno dezinficiraj štalu i moli boga da nijedna druga ne uhvati bolest, mastitis je sigurno ako ne i još šta gore!!!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Vlasnik je naveo da su malo "zanemarili" muznju kad su jarici sisali i da je zbog toga nastao taj problem...navodno puno mlijeka nisu mogli posisati,pa se to dogodilo.
Mene zanima moze li se dogoditi da se u sisi stvore te grude-kvrge usirenog mlijeka a da koza nema mastitis??!
@gabro...to bi bilo najjednostavnije ako bude moguce i to je moja decidirana odluka. No dogovor je bilateralni,pa ne znam kako ce zavrsiti.
Uglavnom,hvala na odg. Biti cu sretan ako nijedna nista ne pokupi..
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Vlasnik je naveo da su malo "zanemarili" muznju kad su jarici sisali i da je zbog toga nastao taj problem...navodno puno mlijeka nisu mogli posisati,pa se to dogodilo.
Mene zanima moze li se dogoditi da se u sisi stvore te grude-kvrge usirenog mlijeka a da koza nema mastitis??!
@gabro...to bi bilo najjednostavnije ako bude moguce i to je moja decidirana odluka. No dogovor je bilateralni,pa ne znam kako ce zavrsiti.
Uglavnom,hvala na odg. Biti cu sretan ako nijedna nista ne pokupi..

Amo sad malo alternativno, prvo nemogu se stvorit grude sira a da nema mastitis,sad da vidimo šta možemo naptravit, prvo te koze odvoji fizički od drugih nekom drvenom pregradom nabavi kantarion ulje i dva puta dnevno posli muže dobro namaži i masiraj vime (što više masiraš to bolje),odvoji njihovo mliko i pogledaj ima li grudica u njemu a trebalo bi bit,te ćireve dobro štrukaj da šta više izađe van i pokušaj u rupu uštrcati malo 3%-tnog hidrogena i nabavi betadin tinkturu joda i posli pranja hidrogenom namaži i isto pokušaj malo štrcnuti unutra.Napominjem da je proces dugotrajan ali nije nemoguće,budi uporan i posebno pazi daa njih dobro muzeš i obavezno nabavi nešto za dezinfekciju ruku i te koze zadnje muzi da bakterija ne pređe na druge,ako se još šta sitin napišem.

p.s.svako pitanje i opažanje je bitno,zato pitaj i ako možeš stavi sliku toga!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
@gabro puno hvala.
Vlasnik je uvjeren da nije mastitis i vrlo je kompliciranog karaktera,pa koze ostaju.
Slijedi lijecenje. Slazem im mjesto u drugoj staji,tako da ce biti potpuno fizicki odvojene.
Za pocetak cu vidjeti cijenu analize krvi,pa pokusati tako saznati zdravstveno stanje koza. Koze su u odlicnoj kondiciji,ali je problem ta sisa. On je stavljao ocat pomijesan sa zutom zemljom u vidu obloga..kaze da se skoro povuklo..ali opet neredovita muznja i problem ostaje.
@gabro...vjerujem prirodnim receptima zato pisi sve sto znas :)
Citao sam da se mastitis bez pomoci antibiotika ne moze lijeciti..a ponekad niti sa tim. Koja i kakva bakterija je u pitanju moram saznati.
Masiranjem ide van taj bijeli iscjedak..vjerojatno zgrusano mlijeko. Nastojim sto vise masirati.
Vimena dezinficiram uvijek prije i poslije muznje..brundalov savjet je bio solna otopina. Traje dugo,ali zato nemam problema sa vimenom.
Moj glavni problem je sto su koze bile dosta na vezu. Radim na tome da to vise ne primjenjujem. Bojao sam se da ce se ozlijediti kada se tuku. Sada radim torove da bar odvojim sa rogovima i bez.
Nadam se da ce se javiti i gos.Mudric i ostali sa savjetima i iskustvima.
@gabro....Radi provjere cu upitati da li sam dobro razumio: hidrogen i betadine spricnem unutra u sisu kroz otvor kuda ide mlijeko?
Slike kasnije...sada sam masirao i puno je manje iscjedka nego sinoc. Kvrge su i dalje prisutne. Nastavljam tretman.
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ne,zaboga betadin i hidrogen su otopine za rane,ja sam te razumio da ti koza ima na vimenu sa strane kvrge kroz koje ide sukrvica i gnjoj, a ako ide kroz kanal za mužnju onda to otpada,ako gnjoj ide kroz kanal za mužu onda stvarno hitno zovi veterinara da im da antibiotike i to ako može i u mišič i u vime,zato su i bitne slike da vidim šta se događa, i svejedno masiraj kantarionom.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Sada smo se razumjeli. Znam da su za rane..no kontekst je aludirao na nesto drugo..pa sam ipak pitao.
Uz to nisam objasnio detalje,pa si vjerojatno zato krivo razumio.
Dakle..kvrge su unutar vimena..nema vanjskog ostecenja vimena.
Mislim da nije gnoj vec to usireno ili poluusireno mlijeko...jako tesko ide van kroz kanal sise. Danas nije bilo krvi.
Kada se uhvati sisa koze imam osjecaj kao da je neka cijevcica unutra...dakle sisa nije elasticna kao zdrava,vec kruta u smislu da se osjeti tvrdo unutar nje...okolo kanala sise meko tkivo-normalno...kanal poprilicno tvrd.
Kod zadnjeg masiranja vise nije izlazilo puno tog mlijeka usirenog kao jucer. Sisa je elasticnija.
Za sada imam svinjske masti...ovo sto ti navodis jos nemam.
Slike ti nece puno pokazati jer vime izgleda kao da je jedna sisa pomuzena,a druga nije..nema velike deformacije.
Naravno,pomogla bi ti da razumijes da nisu rane :)
Antibiotike preporucaju...samo ne znam koje jer veterinar kaze da treba analiza mlijeka...a mlijeka nema. Cekam iskusnijeg veterinara dok se vrati sa terena..
I bas danas mi nije komp.tu da posaljem slike..
Sistem u kojem se daje i u misic i u vime mi je poznat..mislim da sam to negdje citao cak od brundala. Hvala sto si mi to potvrdio.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Sada smo se razumjeli. Znam da su za rane..no kontekst je aludirao na nesto drugo..pa sam ipak pitao.
Uz to nisam objasnio detalje,pa si vjerojatno zato krivo razumio.
Dakle..kvrge su unutar vimena..nema vanjskog ostecenja vimena.
Mislim da nije gnoj vec to usireno ili poluusireno mlijeko...jako tesko ide van kroz kanal sise. Danas nije bilo krvi.
Kada se uhvati sisa koze imam osjecaj kao da je neka cijevcica unutra...dakle sisa nije elasticna kao zdrava,vec kruta u smislu da se osjeti tvrdo unutar nje...okolo kanala sise meko tkivo-normalno...kanal poprilicno tvrd.
Kod zadnjeg masiranja vise nije izlazilo puno tog mlijeka usirenog kao jucer. Sisa je elasticnija.
Za sada imam svinjske masti...ovo sto ti navodis jos nemam.
Slike ti nece puno pokazati jer vime izgleda kao da je jedna sisa pomuzena,a druga nije..nema velike deformacije.
Naravno,pomogla bi ti da razumijes da nisu rane :)
Antibiotike preporucaju...samo ne znam koje jer veterinar kaze da treba analiza mlijeka...a mlijeka nema. Cekam iskusnijeg veterinara dok se vrati sa terena..
I bas danas mi nije komp.tu da posaljem slike..
Sistem u kojem se daje i u misic i u vime mi je poznat..mislim da sam to negdje citao cak od brundala. Hvala sto si mi to potvrdio.

Znači takooo, to ti je prijatelju sigurno mastitis,samo masiraj i čekaj veta neka ti da te antibiotike i to inzistiraj inače ti neče dat oba, ovaj kantarion bi trebao nač u biljnoj apoteci ili možda čak i u običnoj a u buduče da znaš šta je to: ubereš cvijeće i vrhove gospine trave i staviš u straklenu bocu i preliješ maslinovim uljem i staviš na sunce 40 dana, tada pritočiš u staklene boce i čuvaš na tamnom. Ovo ti pomaže i kod ljudi za razne ozljede kože (ojedine, rane,opekline,akne,i razna druga sranja,odlična stvar žena svaku godinu napravi par litara.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Hvala ti za recept.
Moram sam po antibiotike zbog kompliciranja vet. Idu injektori direktno u sisu i vidjeti cu sto mogu sam..pa kada ujutro stigne vet.sa kojim suradujem nastavljam lijecenje.
Ne planiram pikati vime-to neka on odradi jer vjerujem da se ta sisa moze spasiti za iducu laktaciju. Ne znam cime razbiti-rastvoriti kemijski taj usireni dio u sisi??! Samo antibiotikom??
Veceras nije puno izaslo van iz sise..malo bijele tekucine i dvije kapi sukrvice. Sisa je jos malo elasticnija. Sada osjetim tu tvrdocu u sisnom kanalu i veze se za jednu kvrgu u sisi...ne znam da li je kanal od upale natecen i tvrd ili je unutrasnjost popunjena tim usirenim smecem pa je zato takav..
Ponestalo mi svjeze svinjske masti,no ujutro cu svakako to staviti...ako pronadem ovaj tvoj lijek jos bolje :)
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Staviti cu ovu svoju digresiju i pitanja u poseban post jer mislim da treba objasniti disjunkciju izmedu mastitisa i "mastitisa".
Slucaj prvi: bakterija prodre kroz sisni kanal i nastaje upala sise. Lijecenje antibioticima sto prije. Nuspojave su razne,a medu ostalima se spominju i otvrdnuli dijelovi u vimenu-oboljeloj sisi. To je mastitis.
Slucaj drugi: vlasnik je nemaran ili mu se nece dojiti koze redovito i ode gledati utakmicu ili ceskati suprugu :D ili misli da su jarici sve posisali i ne izdaja poslije njih.
Mlijeko u vimenu ostaje duze od 24h..pocne se kvariti ili siriti i nastaju kvrge...zacepljuju se kanali i opet nastaje problem. U ovom slucaju nema bakterije-jer ne vjerujem da bakterija ceka pogresku u izmuzivanju i samo onda krece u akciju. ;) Aha!! Stef je danas pijan..sad bum ja njega za....frknula sa mastitisom jer ne bu podojil kozu :D
To je slicno objasnjenju slavne evolucije...parafraziram...aminokiseline su nastale udarom munje u prebioticku juhu...jer eto sve su se skupile bas tada na jedno mjesto u cijelom oceanu na madarski ples "cardas" i zazivale munju - "vuudrii naaas" !! - da bi poceo dio zivota stanice. (kada shvatite koncept kako se objasnjava "savrsena" evolucija shvatiti cete u kakve idiotizme ljudi vjeruju deklarirajuci vjerovanja pod "znanstveni" dokaz).
Dakle..ne vjerujem da je istovremeno sa nemarom vlasnika i bakterija usla u sisu...
Ako nije mastitis...sto jest? Ili nemam jos dovoljno informacija?
Ili je "mastitis"? :p
Osobno se nadam da je kod mene slucaj nemar bivseg vlasnika i da bakterije nisu stigle "na ples"....
Mislim da problem zasluzuje elaboriranje struke i prakse.
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo jutros sam zvao mog veta. ima u hrvatskoj 3-4 registrirana antibiotika za mastitis svi su na bazi pelicinina i obavezno je davanje kombinacije u vime i u mišić sad zavisi od toga koji antibiotik ti tvoj vet ima i još jedna napomena za sve domaće životinje su isti samo je razlika u kolićini (koza ovca i krava).
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Mister NO mastitis sigurno i samo je jedan mastitis.Meni su najja;a grla u početku stradavala zbog mastitisa i nestručnosti veterinara.KOd upale vimena prvo treba indetifikovati bakteriju i za nju adekvatne antibiotike tj injekciono i u mišić i injektori u sisu ali prvo ustanoviti koja je bakterija bez toga ništa.Kozu normalno eliminisati iz stada.Liječenje mastitisa ako se zakasni je veoma teško a ponekad ako se napravi greška u koracima sledi totalno uklanjanje obolele životinje.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Daje li tkogod od vas kozama sirutku? Trenutno sirutku dajem susjedi za svinje, a svojim kozama šrot i stočno brašno pomiješano na suho. Što bi se desilo da u tu suhu smjesu zamiješam i cca 1/2 litre sirutke? Naravno, one od kozjeg mlijeka...
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Ne kužim se baš u koze, ali znam da je sirutka-uglavnom protein. i da je svinja svejed i da one mogu jesti i životinjske proteine, dokle ih biljojedi ne bi trebali/smjeli jesti jer ih ako se ne varam ne mogu probaviti. doduše ponavljam, ne razumjem se u koze, ja sam samo kemičar.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Mister NO mastitis sigurno i samo je jedan mastitis.Meni su najja;a grla u početku stradavala zbog mastitisa i nestručnosti veterinara.KOd upale vimena prvo treba indetifikovati bakteriju i za nju adekvatne antibiotike tj injekciono i u mišić i injektori u sisu ali prvo ustanoviti koja je bakterija bez toga ništa.Kozu normalno eliminisati iz stada.Liječenje mastitisa ako se zakasni je veoma teško a ponekad ako se napravi greška u koracima sledi totalno uklanjanje obolele životinje.
Hvala za odg.
Objasnim povijest bolesti,pa recite sto mislite.
Problem nije od danas ili jucer vec koza ima te kvrge i zapustenu sisu(nema mlijeka u njoj osim nekog bijelog iscjedka kada masiram i izvlacim van) od pocetka sisanja jarica...jarici su cca 5 mj.
To su rijeci bivseg vlasnika. Koza je odlicna,ali je zapusteno izdajanje.
Kako to lijeciti nakon toliko vremena??!!
Trenutno pokusavam masiranjem,stavljanjem svinjske masti i izmuzivanjem sadrzaja. Sutra ide pokusaj injektora u sisu.
Ako ide injekcija u vime..misic..da li antibiotik zahvaca i drugu sisu?
Pitam..jer na tu jednu daje oko 1,7l mlijeka..sto nije zanemarivo.
Naravno cilj je izlijeciti.
Da li znate kolika je karenca na antibiotike za mastitis?
Do sada nisam imao nikad mastitis u stadu..a sada je opasnost da dobiju od ove gluposti koju sam napravio tom kupovinom.
Potpuno uklanjanje: znaci nema nacina da se te kvrge usirene izbace van..nema kemijskog otapala ili lijeka koji to rastvara?!
Kako se utvrduje vrsta bakterije...sto predajem na analizu?
Napominjem..druga sisa je potpuno u redu.
@gabro..hvala sto si zvao..trenutno je iskusni vet.kod mene na godisnjem,pa sutra jurim u grad po savjete i uciniti sto mi je receno.
Jos nesto...da li je znak upale vimena to sto je kanal sise krut..u smislu kao da je cijevcica unutra? Sise su elasticne potpuno..no ova bolesna je kao da je nesto u tom kanalu...mozda i usireni dio..??
 
Posljednje uređivanje:

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Ne kužim se baš u koze, ali znam da je sirutka-uglavnom protein. i da je svinja svejed i da one mogu jesti i životinjske proteine, dokle ih biljojedi ne bi trebali/smjeli jesti jer ih ako se ne varam ne mogu probaviti. doduše ponavljam, ne razumjem se u koze, ja sam samo kemičar.

Ovaj zadnji dio rečenice je tačan.Koze mogu sirutku piti provjereno kod stručnjaka veterinara i stočara.Ja lično cijelo vrijeme sirutku pomiješanu sa vodom dajem kozama i to je uticalo na kvalitet i kvantitet mlijeka.Sirutka se treba svježa upotrebljavati.Provjereno od 1998 do sada sirutku redovno dajem kozama.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Probao sam im dati sirutku. Točnije, mješavinu šrota i stočnog brašna (koju obožavaju) natopljenu sirutkom. Nisu htjele ni pogledati...
 

Najnoviji postovi

Na vrh