• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Vidi na njuškalu oglas broj 12692814.
Koza je svijetlo smeđa - krem, ima malo vime, mlijeka ima, dok je gazda drži dozvolila da je muzem.
Gazda kaže da je ne muze jer još jare koje je skoro veliko kao ona sisa. Ovo joj je bilo prvo jarenje, i opet je naparena u 7 mj - tako kaže vlasnik.
Koza je bez rogova, ima ih i sa rogovima. Pošto je mislim držati sa 2 ženskih jarića koje imam tražio sam kozu bez rogova.
Pravo stanje će se vidjeti naknadno.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
i kod mene je jedan kapario njih nekoliko a i pare se unazad par dana cudo nevideno
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Prvo ne dozvoliti da koza leži u mokrom a ako do toga dođe četka i voda i sve se mora oprati.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Prije 2 mj. sam kupio dvoje jarića i oni se sjaje kao da su lakirani.
Jučer kod čovjeka kupio kozu, svijetlo smeđe boje i dlaka joj je mat - ne sjaji se. Bila je u sa više koza u štali pa je zamazana. Imam svinje koje su vani u blatu (mangulice) i svinje koje su u svinjcu (križane za pečenke). Svinjama u svinjcu i tim trima kozama svaki dan počistim i pometem boksove tako da su čistom i suhom.
Prvi korak mi je kozu očistiti, ali dali je moram osušiti da se ne razboli. Da budem originalan koza je usrana (oprosti na izrazu) po vratu, noge do koljena - zglobova, stomaku i rep. Kada sam je stavio u boks odmah je pojela oko pola kg kukuruza, pojela sve koliko je zatekla kod jarića. Pase travu, jede sijeno, mogla bih biti dobra.
Ja ću napisati što je bivši vlasnik rekao, a vi dobri ljudi mi pomozite kako da je dovedem u dobro stanje.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Mlaka voda i četka,i kad završiš suhi stari ručnik i obriši,čekaj sunčan dan, usput napravi pedikuru i sve okej!:(rofl):
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Dali se smije koristiti šampon za kosu? Ne zezam, samo je želim vratiti u uredno - normalno stanje.
Gazda rekao njegove koze daju 4 l mlijeka, nisam pohlepan - meni je dovoljno 1,5 l dnevno jer toliko popijem.
12.09. koza dovezena - u večer 1,5 dl mlijeka,
14.09. jutro 3,5 dl, a veče 1,5 dl mlijeka,
14.09. jutro 4 dl mlijeka.
Možda ću trebati još savjeta.
Hvala.
 

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
Prijatelju koza je u šoku još. Čekaj par dana da se privikne na novu staju, ishranu, gazdu i sve to. Vidis da polako napreduje. Lijep pozdrav
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Želim kupiti još jednu kozu. Stariju (3,4,5... godina), ali ne opet nekog metuzalema od 15 godina.
(Usput... do koje se starosti koza isplati držati u stadu?)
Vratimo se na onu koju bih kupio.
Dakle, starija, koja nije zasušena i trenutno daje barem 1.5 l mlijeka dnevno. Dakako, ako daje 3 litre, bit ću sretniji. I da bude prava alpina. Nisu mi bitni papiri (rodovnici i sl.), ali da je alpina. Radije bih bez rogova, ali nije presudno bitno. E sad, ono najvažnije... Gornji limit mi je 500-600 kn. Je li za te novce moguće kupiti takvu kozu?
 

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
Kozji životni vijek je od 10 do 15 godina.
Koza je u najboljoj laktaciji između 2 do 8 godina i onda im laktacija naglo pada.
Alpinu možeš naći za nekih 600-700 kn.

Nadam se da sam ti bar malčice pomogao :D
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
kako da ne i ispod limita i da ispunjava tvoje uvjete ja bi ti prodao svoje ali vec su kaparene to su koze koje nas ne zadovoljavaju vise u intenzivnoj proizvodnji i svake godine ih 10 ak ide van iz stada (naravno zamjenjuju se mladima) tak da bi to sve moglo fino funkcionirati :icon_thumright:
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
oko 2 litre mozda i vise muci ih jako ova kisa i oblacno vrijeme a i tjeraju se pa je opcenito mlijeka manje inace prosjek stada je bio 3,8 l s tim da je mnogo koza starih 2 i 3 god mislim da nebudu ispunile kvotu koju smo si zamislili he he al nema veze sve 5 :drink:
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Dali se smije koristiti šampon za kosu? Ne zezam, samo je želim vratiti u uredno - normalno stanje.
Gazda rekao njegove koze daju 4 l mlijeka, nisam pohlepan - meni je dovoljno 1,5 l dnevno jer toliko popijem.
12.09. koza dovezena - u večer 1,5 dl mlijeka,
14.09. jutro 3,5 dl, a veče 1,5 dl mlijeka,
14.09. jutro 4 dl mlijeka.
Možda ću trebati još savjeta.
Hvala.
Večeras 2,5 dl mlijeka
 

Najnoviji postovi

Na vrh