• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
e ovo za papke (malo kasnim ali kaj se more) da ti nije jarac u krvnom srodstvu s kozama (ne daj boze) ili je samo u njemu problem ili kozama a sad i jaricima opasno fali kalcija i vitamina
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Nisu u sroctvu niti koze niti jarac kupio sam ih od troje gazdi a jaricim dajem kostovit u obrok tako i kozama u tome ima svakakvih minerala i vitamina mislimda je problem bio u jarcu?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Imam vam jednu preporuku nevezano sad za ovu deformaciju,kozi obavezno u tor staviti mineralni kamen za koze i ovce i nek uvik visi isto tako misec dana prije parenja i prije jarenja bilo bi dobro zvat vet. da im inekcijom pod kožu da kalcij baš da bi se izbjegla bilo kakva sranja oko toga.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Slazem se s tobom jer kad dodje do toga onda to kosta nekoliko puta vise nego preventivno ljecenje zivotinje!!
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
koze ti se moraju tretirati kalcijem i vitaminom u obliku injekcije bar 2 puta godisnje i onda su ko singerice a i jaricima kad su mali nije lose dati
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ja im dajem u obrok kostovit cjele godine u tome ima i kalcija,magnezija,cinka i drugih vitamina i minerala sve skupa oko 20 e sad jeli to dovoljno neznam?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Moje ne vole kostovit nego kamen,a sa kalcijem se ne igram on uvijek ide inekcijono.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Imaju i moje kamenu sol cjelo vrijeme ai jos nekaku sol s mineralima ali nju bas nevole!
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
- mlijeka daje 0,5 - 0,7 l,
- po stomaku se ne vidi da je sjarna,
- dobro jede, stomak joj je okrugal kada se najede,
- ako je kako bivši vlasnik kaže trebala bih se jariti 11/12 mj,
- bila je u slabom stanju, ali se oporavlja,
- kako je hraniti za mlijeko?

Ne vjerujem da je ta koza uopće sjarna jer prirodno tjeranje koza ti je 9 mjesec ili 10 mjesec,mada postoji mogućnost neke koze se mada prilično rijetko opare i u proljeće ali to je rijetkost po mom nekom iskustvu(ne gledaj ime nicka :) ) Za mliječnost koza najbolja je paša. Ako imaš sve tri ženske koze trebao bi nabaviti jednog jarca(može i malo starije jare muško) i onda nemaš problema sa parenjem.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Nemam iskustva sa kozama, pa pišem što mi je rekao bivši vlasnik.
Jariće sam dobio iz kompenzacije pa sam se odlučio kupiti i kozu. Koza je bila mršava, a sada se oporavila. Ako i ne bude davala puni mlijeka mislim da sam učinio dobro djelo. Danas joj je stomak okrugal kao da će se ojariti, susjed kaže da više nema tarabe - misli na rebra koja su se jasno vidjela.
Na pašu je ne mislim tjerati.
Ako se ne bude jarila i davala malo mlijeka napraviti ćemo joj mjesta u zamrzivaču.
Mislim da će sutra biti 3-1=2, jedno jare prodano.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Dobiti ce inekcije za svaki slucaj.A gle ja cisto sumnjam da ti je sjarna a sto se mlijeka tice ona ti u ovo vrijeme osjetno manje daje mlijeka nego na pocetku laktacije sacekaj da se ojari pa ces sve znati?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo danas smo malo prošili forum,neka moderatori pregledaju, a neka ova tema "kozarstvo" sad ostane za neke opčenite stvari i neku vrst chata,a u ove novo otvorene molim vas pišite striktno u temi o kojoj se radi, tako da bi nam svima bilo lakše.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Nemam gdje postaviti pitanje pa onda ovdje... hebi ga.
Ima li neka dobra duša da mi objasni dimenzije bala (sijeno i slama). Naime, za koze trebam i sijeno i slamu. Tražim po njuškalu. Uvijek sam mislio da su sve kockaste bale iste i sve rolo bale iste. Da tu ima neki standard. No, vidim da, uz šarenilo cijena, ima i šarenilo težina. Ovaj traži 5 kn za kockastu balu slame, a onaj 10... ali njegove su bale velike... ima 14-15 kg. Rolo bale slame od 30 kn po bali do 150... u čemu je fora? Ima li više veličina ili su tvrđe prešane? Isplati li se više rolo bala ili male kockaste?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Rolo bale ti budu pretezno iste velicine a kockaste kao sto si rekao mogu biti tvrdo i meko presane a velicina bude razlicita a vecina je cca. 80 cm.Prosjecna tezina tvrdopresane bale je 14kg. Sto moze varirati od velicine i vlage.cjena ti je oko 1.kn po kili,ako imas manje gospodarstvo onda su ti bolje kockaste bale mada je sjeno kvalitetnije u rolo-bale jer je manje izlozeno utjecaju okoline oksidacij!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ajd da se nadovežem,ima i više vrsta balirki pogotovo za kockaste bale,moje nekad imaju 15kg a nekad preko 20kg,za rolo bale neznam,a i napominjem da većinom kupujem ditelinu!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Dali kozu dojiti - musti, daje 4 - 5 dl mlijeka na 2 puta (jutro 2 dl i tako večer)?
Hvala
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Možeš je musti ako hoćeš tj. ako ti treba mlijeko ako ne onda je zasuši, a to radiš tako da je prvo pomuzeš jednom na dan pa onda svaki drugi dan psa onda svaki treći i onda ona sama prestane davati mlijeko.
 

Najnoviji postovi

Na vrh