• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ne podriguje i nema vjetrove - ne prdi.
Pipao sam stomak - stomak je tvrd, dakle kao nema zraka u stomaku. Vidio sam jedno dva puta da joj je stomak zatreperio kao kada se plod okreće u životinji (vidio sam kod krmača). Bivši vlasnik kaže da su se koze mrkale krajem 6 i početkom 7 mj. Dali je jare oživilo ako je ovaj navod točan?
Koza se normalno ponaša, hoda po boksu i stalno jede sijeno. Kako je došla kod mene ne prestaje jesti. U drugom boksu imam piliće pa svijetlo gori po noći tako da koza leži i jede.
Vidio sam da voli leći u đubre premda pod njih stavljam sijeno i čistim. Sere posvuda - ne na jedno mjesto kao svinje, dali je to normalno?
Kasnije ću još obići kozice.
Hvala.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Sve je to nekako čudno mogla bi i bit skotna,stisni je lagano sa obe strane i malo pričekaj dali se šta mrda ako mrda onda su to jarići,pogotovo ako je bila bez kontrole.

ajde pogledaj joj vime i opiši sve detalje!
 
Posljednje uređivanje:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Bila je u boksu sa možda 20 - 30 životinja (koze, jarčevi, jarići)
Prije tjedan dana si mogao dotaknuti prste druge ruke ako je stisneš u one slabine ispred butova, a sada je to druga životinja - stalno jede. Na zadnjima nogama u butovima su se jasno nazirale kosti i zglobovi koji se više ne vide.
Kada je muzem - dojim stoji mirno i još se namješta da mi ne smeta. Prvih dana se malo bunila ali sada je druga priča. Vidim da bih mogla biti dobra.
Kada sam je doveo davala je kako sam pisao do 7 dl. dnevno i svaki dan sve manje. Danas u jutro je bilo 1,5 dl mlijeka, a u veče 1 dl. i vidim da se vime smanjuje a ona sve više jede i sve deblja.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ako nisi siguran dali se napirila daj joj ovo sa lukom nista te nekosta meni se jednom jarac toliko napirio da nije mogo hodati i oci su mu bile vec krvave i nasopo sam ga sa lukom i sodom bikarbonom i uz mssiranje trbuha uspio samga spasiti,koze ti seru gdje ih potjera!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Bila je u boksu sa možda 20 - 30 životinja (koze, jarčevi, jarići)
Prije tjedan dana si mogao dotaknuti prste druge ruke ako je stisneš u one slabine ispred butova, a sada je to druga životinja - stalno jede. Na zadnjima nogama u butovima su se jasno nazirale kosti i zglobovi koji se više ne vide.
Kada je muzem - dojim stoji mirno i još se namješta da mi ne smeta. Prvih dana se malo bunila ali sada je druga priča. Vidim da bih mogla biti dobra.
Kada sam je doveo davala je kako sam pisao do 7 dl. dnevno i svaki dan sve manje. Danas u jutro je bilo 1,5 dl mlijeka, a u veče 1 dl. i vidim da se vime smanjuje a ona sve više jede i sve deblja.

Ako je bila sa jarcem početkom 7. onda bi se tribala jariti početkom 12,sad je sredina 9. taman vrime da zasuši, kao šta i radi,ali ti jarići dolaze u najgore vrime!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Bio sam kod koza do sada. Koza vesela, stomak okrugal, prepipao, stomak baš tvrd. Dok sam držao za stomak jednom je nešto zadrmalo u stomaku.
Koza i dalje jede sijeno, ali polako slamku po slamku.
Kada je došla u crijevima joj je nešto stalno krčalo, a sada vrlo rijetko.

Za koliko jarići ožive u stomaku?
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Bio sam kod koza do sada. Koza vesela, stomak okrugal, prepipao, stomak baš tvrd. Dok sam držao za stomak jednom je nešto zadrmalo u stomaku.
Koza i dalje jede sijeno, ali polako slamku po slamku.
Kada je došla u crijevima joj je nešto stalno krčalo, a sada vrlo rijetko.

Za koliko jarići ožive u stomaku?

Ako hoda i jede sijeno to je dobro..dobra hrana i kretanje za oporavak. Sita je i/ili bira hranu,pa jede slamku po slamku.
Tvrdi trbuh znaci da je hrana unutra i jaric(i)..ovisi gdje diras..a plinovi su izasli. U crijevima "krci" jer je prezivac..cesto se to cuje prilikom muznje. Moze i kada je prazan zeludac,pa se puni nakon duzeg vremena. Ako nisi pojeo nesto cijeli dan i nakon toga veceras...slijedi "krcanje" i kod nas :D
Jedna digresija...luk i soda su u redu..ali pazi kako nalijevas ili "sopas". Ova metoda sa kuhacom mi nije prihvatljiva jer ako koza ne moze zatvoriti usta kada treba jezikom zatvoriti dusnik onda se moze udaviti sa krupnijom prehranom..a luk to jest za dusnik!
Ako bas moras nesto nalijevati tada koristi spricu za injekcije(ima i veca od 50ml za te namjene) i polako unosi sadrzaj i gledaj kako guta. Ako se zakaslja ne siliti! Pricekaj,pa zavrsi!
Nalijevanje i sopanje je samo u nuzdi i treba oprezno i polako..inace se zagusi.
Kada je frka kao nadutost tada zadrzati prisebnost. Ostali su ti opisali sto sve mozes koristiti.
 
Posljednje uređivanje:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Hvala svima kolegama koji su nesebično iznijeli svoja znanja i iskustva.
Koza je opet ona stara samo sa većim tvrdim stomakom. Mislim samo da nema granice u hrani, a više nije u čoporu već ima jedna jarica koja je od nje slabija, ali se dobro slažu.
Sijena i trave imaju stalno u jaslama, a 2 puta dnevno dobiju zrno - mljeveno.
Ako ovako nastavi jesti imati će 100 kg.
Volim životinje i ne želim da pate.

Još jednom svima veliko hvala.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ako je prije bila gladna normalno je da sad jede priko mire,ali prijatelju nemoj pretjerivat pogotovo sa zrnjem,možeš stvorit i kontra efekt.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Njih dvije dobiju oko 1 kg dnevno - bez vaganja, a kada budem mljeo za par dana (to meljem traktorom za svinje) onda ću samljeti krupno kukuruz za koze i vagati ču im obrok.
Probati ću sa onim tvojima receptima.
Jutros bilo 2 dl mlijeka.
Kažeš nije dobro da jari u 12 mj, dali je to zbog hladnoće?

Dali smije pasti ili jesti suhu travu i sijeno koliko može ili da joj i to ograničim
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Prvo 1kg zrnja dnevno je punooooo,smanji na pola,pašu i sjeno mogu jest neograničeno. A jarenje u 12??? šta reč nije prirodno,ali šta je,tu je.pripazi na hladnoču to je prvo a zatim na prehranu koza koja se ojarila zahtjeva puno hrane i to pretežno trave i friške i suhe. Meni se obično jare u trečem ili četvrtom misecu i to je tempirano baš zbog obilne ispaše manje je troška a i bolje je mlijeko od friške trave-
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Prvo 1kg zrnja dnevno je punooooo......

Dosta puta si naveo ovaj podatak. Prije sam trazio neke preporuke ili znanstvene radove i naisao sam na jedan koji pise da je 0.6 kg/obrok zitarica (smjese) nekakva uobicajena granica. Mozda pronadem opet,pa ostavim link.
Ne znam koliko zitarica(smjese zitarica) daju po obroku drugi...i ako nisu napisali molim da navedu kolicinu po obroku.
@nino to radi u intenzivnoj proizvodnji..pa bi ga zamolio da napise iskustva.
Gdin.@mudric je postigao odlicne rezultate kao i ti,pa vas gdin.@mudric molim iskustvo i tocne kolicine po obroku.
Osobno svojima dajem nesto vecu kolicinu nego ti..no zanimaju me iskustva drugih..
Vise sam naklonjen zelenilu jer trava ima koje su bogate hranjivima u mojem kraju..no zanima me i ovaj dio o "zrnju" zbog zimskih perioda i moje sklonosti hranidbe sa suhom travom u tom periodu.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Znaš li zašto govorim o pola kila žitarica dnevno,tri puta mi se dogodilo da mi koze dobiju zatvor i to teški kad sam pogotovo zimi kad se manje kreču iz želje da ne budu gladne povečao količinu žita,nebi htio da se to još kome dogodi jer je strašno teško ličit zatvor,volio bi neznam koji proliv nego zatvor. Zimi pogotovo ako koze nisu u laktaciji treba pametno izbalansirat obrok žita da koza dobije sve a da se ne dogodi neki problem jer kad je koza skotna svaka intervencija je problematična.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
gabro treba polako s tim moje dnevno ne jedu ispod 1 kg zobanja ja im to mijesam smjesu za koze zob evo sad i kukuruz i melasu od secerne repe sto se tice krme tu nastupaju friska lucerna i silaza u enormnim kolicinama sve je to trening kao i kod pijanaca mi neiskusni ili oni koji uopce ne piju (poput mene) ne mogu piti sa njima he he tak je i sa kozama ove ostale se ne mogu natjecati s ovim nasim hranoholicarkama evo primjer one dnevno u sezoni mogu pojesti troja kola (gumenjak sa zeljeznim lojtrama )1500kg i cijelu rolobalu silaze lucerne (bala je promjera 150 cm )i ima sigurno 750 ,800kg + 1 kg smjese po glavi a ima ih 90komada samo treba puno vremena da ih se tu dotjera tako su naviknute da mogu jesti i mokru djetelinu i sparenu sve im pase puno jedu ali SVE vrate mlijeka ima jaaako puno $ sunasca moja samo nek su zdrave i vesele i ja sretan
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Polako sam dolazio do ovog omjera i pokazao mi se naj optimalniji,a ima raznih ljudi i raznih koza neka može pojest više neka manje.:icon_e_biggrin:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Meni se jos nikad na srecu nije dogodio niti proljev niti zatvor znalo je biti kasasto samo kad su puno brstile,ja mislim da je svaka koza jedinka za sebe neka da vise mlijeka neka manje mada ih isto hranimo.Kod koza je nsjbitnije ishranu podjeliti na dva djela,laktacija i gravidnost u laktacij ih treba hraniti intenzivnije jer vecinu unesenih tvari koriste za mlijeko dok u fazi gravidnost ih do tri mjeseca treba hraniti racionalnije i sa hranom koja sadrzi manje skroba znsci sjeno,sjenaza,zob,tritikal,te manje kolicine kukuruza i jecma,moje jako vole nsrezane jabuke.koza ako je "debela" u gravidnosti moze doci do pobacaja zato treba pripaziti na ishranu.Sto se tice koza na ispasi treba koze tretirati protiv parazita kod nas u slavonij od ovih kisa metilj pokupe cak i koze pri tome za one koi neznaju treba koristit srectva koja su dopustena u gravidnosti jer u suprotnom moze doci do pobacaja.
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
pozdrav forumasi ja sam novi na ovoj temi imam oko 5 hetara nesto livade nesto zarasline sikare neznam kako to iskoristiti da imam nekaj od toga pa sam mislio da ogradim barem postepeno i da stavim koze pa se pitam koliko bi mi se to isplatilo:icon_question:
 

Najnoviji postovi

Na vrh