• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Pa zašto nisi odvojio jariće prije,mala bi mogla izvuć mliko, ali sad je kasno za bilo kakvo dizanje mliječnosti,pripusti i posli zasuši kozu i dogodine radi kako treba!

pa ono mislio sam bude sutra i tak vrijeme prođe pripustio sam je sa burskim jarcem, a sada kak da to zašusim ??
 
Posljednje uređivanje:

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Pa zašto nisi odvojio jariće prije,mala bi mogla izvuć mliko, ali sad je kasno za bilo kakvo dizanje mliječnosti,pripusti i posli zasuši kozu i dogodine radi kako treba!

pa mislio sam budem sutra pa opet sutra i tak vrijeme proleti,pario sam je sada sa burskim jar
cem. A sada kak da zašusim kozu ili da je dalje da dojim do 12 mj. pa kolko da da.
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
A prvoklasno ,neku cistu pasminu.Kak si zamislil tu stalu na koji nacin?:(nod):

mislil sam nesto drveno montazno kao stalu plus oko toga ograditi odgovarajucu povrsinu obilaziti hraniti i tako dal bi to funkcijoniralo
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Evo, čitaj nekoliko postova iznad tvojega na prethodnoj strani. Imam pravog, čistokrvnog alpina jarca, starog 6 godina i ne znam što ću s njim. Ti meni daj tog svojega za škrinju, a ja tebi dam gotovog jarca.

ako imate u zamjenu za neku kozu jarca za sada netrebam ????
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
pa mislio sam budem sutra pa opet sutra i tak vrijeme proleti,pario sam je sada sa burskim jar
cem. A sada kak da zašusim kozu ili da je dalje da dojim do 12 mj. pa kolko da da.
Jeli ovo 7 deci u obe muže ili svaka posebno?
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Jeli ovo 7 deci u obe muže ili svaka posebno?

ma da, dali ujutro i naveče ili samo navečer razlika mala. a količina kao što sam napisal.
to je dnevna količina kolko dobim mlijeka.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ćekaj ne razumimo se,dali ja ukupno dnevno 7 deci ili je u dvi muže po 7 deci,to je dnevno 1,5l?
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Ma razumije mo se dnevno pomuzem 0,7 dc. mlijeka.
Da je 1,5 l. dnevno ja bi bio gazda.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ništa,to se ne isplati,čekaj dvadesetak dana od skoka da budeš siguran da je ostala skotna,ako si siguran smanji prehranu i odvoji kozlicu da je već ne sisa i onda par dana muzi svaki drugi dan pa onda svaki treći dok ne zasuši. A onda kad imaš vrimena pročitaj malo forum od početka da vidiš šta trba radit,ja još uvik muzem 8l mlika dnevno!!!
Svaki kućni ljubimac ima svoju svrhu,tako i koza,ona je najsretnija kad ima kozliće,kad je se muze,kad ima dobru pašu i kad se prema njima odnosi kako treba,vi šta ih ne "iskorištavate" kako treba ne ćinite dobro.
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
OK. Kak budem znal za 20 dana da je ostala bređa.
Kod zasušivanja ovo svaki drugi, pa treči dan, trebam dojiti dva puta dnevno ili jednom dnevno. malu budem odvojio.
Od koliko koza dobiš dnevno 8 lit. mlijeka. I koju vrstu imaš.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ciklus im traje 21 dan,znaći ako nije skotna opet će pitat jarca i ako imaš svog jarca pusti ga malo blizu ako mu neda blizu i busa ga rogovima i bježi onda je skotna.
Kad već do sada nisi muzo muzi je samo navećer vidit ćeš i sam kako će padat mliko kad ostane na dec onda više i nemoraš must,isto kad i kad popipaj vime i kad je zasušena da ga nebi sama poćela punit.
Kod mene su mješanke,imam jednu malu crno-bilu koja od poćetka daje litru do litru i po,jednu smeđe-bilu koja daje od dvi do dvi i po,imam jednu za koju mi je reko bivši vlasnik da je sanska,ali ne virujem,ta je prvu godinu imala gadan mastitis dok još nije bila u mene,ta daje max. 4,i na kraju imam jednu križanku burske i alpske ta je na početku davala i skoro 7l,ovo su količine kad ih počmem must sad je to došlo upola,kad sam spremio jariće muzo sam i do 15l od njih četiri,a da sad imam jednu kozlicu koja je ostala za racu,nju sam dobio pod čistu alpsku i ima sve karakteristike,ali vidit će mo kad izleže kakva će se pokazat.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
imam jednu križanku burske i alpske ta je na početku davala i skoro 7l,a da sad imam jednu kozlicu koja je ostala za racu,nju sam dobio pod čistu alpsku i ima sve karakteristike,ali vidit će mo kad izleže kakva će se pokazat.

A to križanje burski jarac i alpina koza, jer se dobro pokazalo kod mliječnosti tih koza. Da tak dobro dsju mlijeka.
p.p.-- Jesi nabavio hajkom kuniće ??
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Koliki prostor treba za 2 koze i njihove jariće? Pravio bih im prostor ali da je funkcionalan. Kada bih se jarile jarići bih bili sa njima dok ne dostignu oko 60 % duljine ražnja.
Hvala

Zna li netko odgovoriti - koze bi boravile skoro stalno u štali.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
A to križanje burski jarac i alpina koza, jer se dobro pokazalo kod mliječnosti tih koza. Da tak dobro dsju mlijeka.
p.p.-- Jesi nabavio hajkom kuniće ??

Neznam,takvu sam je dobio,ja nisam pokušavao križat a neznam dali je ko na otoku to baš namjerno radio,ovdje je malo koza i mislim da je to slućajno ispalo!

Kuniće sam vidio kod ovog našeg,ali mi je velika investicija za proširenje pa sam od toga odustao,zato mi i jesu sad sve koze zajedno u istom boxu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
koja pasmina bi po vama bila najbolja za drzati na otvorenom ili dali svako podrucije ima svoju pasminu:mur:
 

Najnoviji postovi

Na vrh