• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Da smo u uniji ja nisam zaboravio, ali je unija zaboravila na mene. Da unija misli na mene ja bih u trgovini u selu imao kozje mlijeko u tetrapaku, i ne bih držao kozu.

Ma kolege ja se šalim kada kažem mlijeko u tetrapaku.
Za svoje potrebe kupujem od čovjeka kravlje mlijeko koje pijem i kiselim. Kozu sam kupio da imam mlijeko za domaćinstvo.

Već sam pisao da se koza nalazila u lošem stanju, sada je to druga koza - čista i umiljata. Dnevno daje 0,5 l mlijeka i čini mi se da je sjarna, stomak joj je okrugal ali visok - dali ona spušta stomak. Bivši vlasnik kaže da bih se trebala jariti krajem 10-og mjeseca.

1 - ako je sjarna kada je trebam zasušiti?
2 - Izmet (sranje) nije u kuglicama već kao kod svinja, dali je to normalno?

Hvala.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Puno ti je zdravije držat kozu,a trgovinu lipo nazoveš,poručiš i pošalju poštom na kuću,nevidim problem!!!

Nije tocno!!
Moras razmisljati proevropski i u skladu sa nwo smjernicama!! :D :D
Sigurnije je i bolje kupiti u ambalazi i najgoroj vrsti plastike(dokazano kancerogenoj) i uz mlijeko maznuti i hrpu aditiva,pa kada probavni trakt reagira odmah zadovoljiti farmaceutsku industriju kupnjom tableta koje u trenutku rjesavaju problem blokirajuci receptore za bol i legalno drogirajuci sustav tijela.
Niti slucajno ne drzati kozu jer mlijeko izravno pomuzeno nema aditiva i samim time nema nuspojava u probavnom traktu.
A tek izmet!! To je opasno!! Smrdi!!
Taj izmet ima bas tocan omjer minerala potreban za rast biljaka...ne kiseli tlo kao "umjetnjak" i ne stvara beton od zemlje.
Ne vjerovati savrsenom prirodnom lancu!! :D
Treba vjerovati lazima farmaceutske industrije koji u bloku reklama zauzimaju najmanje trecinu,a objektivno polovinu vremena!! Cim krivo trepnes trk u ljekarnu po hrpu tableta.
I kljukaj se! :D
Tako i mlijeko u ambalazi...
Mislim @gabro...navodis covjeka da izbjegne lanac predatora i kupuje prirodno......pih....
 
Posljednje uređivanje:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Ma kolege ja se šalim kada kažem mlijeko u tetrapaku....

Već sam pisao da se koza nalazila u lošem stanju, sada je to druga koza - čista i umiljata...
2 - Izmet (sranje) nije u kuglicama već kao kod svinja, dali je to normalno?

Hvala.

Nema sale kod nas ovdje!! Pogledaj moj prethodni post!! :D

Drago mi je zbog koze.
Ostalo ce ti drugi napisati...a i ja kada stignem.
Mislim da mozda malo uravnotezis obrok...voluminozne hrane vise i sijena...
Moje izgube kuglice kada jedu vecinom mekanu(mlada trava ili djetelina,ljulj i sl) i vlaznu travu u velikim kolicinama ili kada im dajem vece kolicine zitarica.
Jos jedna vazna stvar je da se to pojavi i kada koze napadnu paraziti...narocito metilji..pa ako nisi tretirao-napravi to sto prije.
Prvo provjeri sto sve jede,pa onda eliminiraj uzroke.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kozi i jarici dajem u jutro i večer smjesu ukupno 1 - 1,5 kg na njih dvije (smjesa: ječam, zob, kukuruz, stočno brašno - posije i kostovit) prema receptu kolege forumaša. Preko dana ih izvedem van i vežem u dvorištu da pasu kada imam vremena i kada nema rose. Budu vani nekada 2 sata, a nekada i po pola dana kako sam kod kuće, a bude dan da ne izlaze van. U jaslama stalno imaju sijeno.
Bivši vlasnik kaže da je koza cijepljena protiv metilja??????

Stomak je okrugal ali ne vidim da se nešto miče, niti se osjeti pod rukom?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Prvo,ako se uskoro treba jariti nemožeš je tretirati protiv metilja,da bi osjetio jariće trbaš stisnut kozi stomak sa lijeve i desne strane skupa i malo držat za osjetit dali se miću,kozu zasušuješ mjesec prije jarenja,za izmet pokušaj izbacit kukuruz par dana i povećaj mekinje.

Šta je to stočno brašno,i kolika mu je granulacija?
 
Posljednje uređivanje:

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Prvo,ako se uskoro treba jariti nemožeš je tretirati protiv metilja....

Nedavno sam kupio koze od žene koja ih je uzgajala 25 godina. Sve je bilo pod kontrolom Vindije i Vindija joj je otkupljivala mlijeko. Kad sam pitao jesu li tretirane monilom, žena je rekla da se to tretira mjesec dana pred jarenje. Da su joj tako rekli iz Vindije. Ona ima monil u tekućini i tretirala je uvijek samo jednom godišnje i to mjesec dana pred jarenje...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Stočno ili krmno brašno je produkt po kvaliteti granulaciji između posija - mekinja i krušnog brašna.

Jako malo jedu sijena, ali su debele
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Prvo,ako se uskoro treba jariti nemožeš je tretirati protiv metilja.....

Šta je to stočno brašno,i kolika mu je granulacija?

Ispricavam se kolegama zbog netocnog navoda...iako sam napisao da "eliminacijom dode do rjesenja"...sto znaci prvo vidjeti prehranu,pa zatim dalje..

@gabro,hvala na korekciji.

Tretiranje protiv metilja u gravidnosti nije pozeljno,a ako je koza pred jarenje nikako.
....iskustva sa "monil" tabletama... U uputstvima pise da treba izbjegavati prije mrkanja i u prvom dijelu gravidnosti(prva trecina..dakle oko 2mj.)

stocno brasno su samljeveni ostaci zivotinjskog porijekla. Naziv "brasno" je tocan jer tako prikriju pravi izvor..
Prirodno koza jede biljke..a sve ostalo je imaginacija u komercijalne svrhe. Rezultat "stocnog brasna" je i kravlje ludilo jer su davali enormne doze. Sada su smanjili,prodaju otpad i to je sada "zdrava prehrana".
Mogu dodatno elaborirati ako treba.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
probao sam napraviti kefir sa tibetanskom kefir gljivom(kulturom) i kozijim mlijekom-meni se cini ok... :)
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Šta je to stočno brašno,i kolika mu je granulacija?

Stočno ili krmno brašno je produkt po kvaliteti granulaciji između posija - mekinja i krušnog brašna.

Jako malo jedu sijena, ali su debele[/QUOTE]

Izbaci to stočno brašno,imao sam problema i sa finom granulacijom mekinja a pogotovo je brašno problem,sve što je previše fino mliveno (kukuruz,zob,jećam i mekinje) nije dobro,prvo što lako može izazivat tu meku stolicu može izazvat i nadim,sljepljivanje crijeva a dokazano je da koza i lošije koristi hranjiva iz takvih namirnica.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
stocno brasno su samljeveni ostaci zivotinjskog porijekla. Naziv "brasno" je tocan jer tako prikriju pravi izvor..
Prirodno koza jede biljke..a sve ostalo je imaginacija u komercijalne svrhe. Rezultat "stocnog brasna" je i kravlje ludilo jer su davali enormne doze. Sada su smanjili,prodaju otpad i to je sada "zdrava prehrana".
Mogu dodatno elaborirati ako treba.[/QUOTE]

Stočno brašno i posije - mekinje kupujem u privatnom mlinu gdje se puni u vreće direktno iz mlinskih valjaka. Postoje otvori - šuberi sa lijeva u deno izlaze 3 vrste krušnog brašna, stočno i posije tako da sumnjam da se može ubaciti bilo što u bilo koju vrstu brašna.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
kako sam i ja i moje kozice sretni i veseli sto pasemo samo travu(malo vode i malo sijena) i zivimo pod vedrim nebom i ljeti i zimi :) U zimi naravno sijeno...kukuruz im dodju ko djeci bombone -da si ne pokvare zube i probavu :) kolut stocne soli za lizanje i to je sve sto moje vesele koze trebaju :)
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Stočno brašno i posije - mekinje kupujem u privatnom mlinu gdje se puni u vreće direktno iz mlinskih valjaka. Postoje otvori - šuberi sa lijeva u deno izlaze 3 vrste krušnog brašna, stočno i posije tako da sumnjam da se može ubaciti bilo što u bilo koju vrstu brašna.

Nemam bas vremena se nadmudrivati sa necim o cemu sam pisao davno prije na drugim forumima...tema je elaborirana,pa ako ti se cita ostavim ti linkove nasih i stranih foruma...ili te potaknem da osobno istrazis i naucis najbolje :)

Dakle..krenimo od pocetka... lingvisticki .... (koristiti cu taj izraz da lakse razumijes..iako moze i -deklarativni- koji je siri pojam ili po novome cak i -patent-...iako to zadire u esenciju zivota na zemlji,pa ne moze biti osim po sili korporacijskih lobija) .... naziv je "stocno brasno" kako bi se pravni dio mogao zakonski koristiti...postoji mnogo vrsta brasna...psenicno, jecmeno itd...Ovo se zove stocno !! Psenicno i jecmeno ima svoje porijeklo kao i stocno.
Da bi netko nesto mogao prodavati mora imati registrirani naziv onoga sto prodaje...pa zvalo se to i magla ili "zrakarina" ili "koristenje radio veze" na racunima za mob. Svatko malo upucen u tematiku razumije sto sam napisao...
Tebe poticem da krenes od tih pojmova istrazivati,pa ces doci do odgovora. Ovo sto ti kupujes (ako se zaista usitnjava samo zitarica) ne moze imati taj naziv...nego netko pod istim nazivom slucajno ili namjerno prodaje nekakvu smjesu...vjerojatno bez deklaracije.
Pogledaj ako ima deklaraciju i sto je sastav istog...ako postoji ispis...pa mi to molim te ispisi.

Naravno..postoje smjese naziva "stocno brasno" koje su ispravne...ali(....ovo ces dopuniti sam kada zakljucis potragu)

Nakon ovog koraka ima jos puno toga :)

Najvaznije jest da znas sto tvoja koza jede jer ako si konzument njenih proizvoda to unosis u svoj organizam. Zitarice su svakako dobrodosle u normalnoj ishrani.
 
Posljednje uređivanje:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Moja obitelj 25 godina prodaje mlijeko koje dobiva na paleti (prije je bilo pakovano u pvc vrećice, staklene boce, tetrapak, pvc boce ...) koje sam deklaracije pročitao i za sebe kupujem kravlje mlijeko. I dok ovo pišem jedem kiselo mlijeko kozje prvi puta od moje koze, ali pošto daje malo mlijeka još uvijek kupujem i svježe kravlje.
Nekada su moji prodavali i koncentrate i bilo je stočno i krmno brašno, ali deklaracije nisam gledao. Kada provjerim deklaraciju napisati ću.
Zbog deklaracija za potrebe domaćinstva imam svinje tri vrste (mangulica, landras i CSS) te piliće, a ako bog da uskoro će biti i kokoši, a imam i svoje povrće.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Nemam bas vremena se nadmudrivati sa necim o cemu sam pisao davno prije na drugim forumima...tema je elaborirana,pa ako ti se cita ostavim ti linkove nasih i stranih foruma...ili te potaknem da osobno istrazis i naucis najbolje :)

Dakle..krenimo od pocetka... lingvisticki .... (koristiti cu taj izraz da lakse razumijes..iako moze i -deklarativni- koji je siri pojam ili po novome cak i -patent-...iako to zadire u esenciju zivota na zemlji,pa ne moze biti osim po sili korporacijskih lobija) .... naziv je "stocno brasno" kako bi se pravni dio mogao zakonski koristiti...postoji mnogo vrsta brasna...psenicno, jecmeno itd...Ovo se zove stocno !! Psenicno i jecmeno ima svoje porijeklo kao i stocno.
Da bi netko nesto mogao prodavati mora imati registrirani naziv onoga sto prodaje...pa zvalo se to i magla ili "zrakarina" ili "koristenje radio veze" na racunima za mob. Svatko malo upucen u tematiku razumije sto sam napisao...
Tebe poticem da krenes od tih pojmova istrazivati,pa ces doci do odgovora. Ovo sto ti kupujes (ako se zaista usitnjava samo zitarica) ne moze imati taj naziv...nego netko pod istim nazivom slucajno ili namjerno prodaje nekakvu smjesu...vjerojatno bez deklaracije.
Pogledaj ako ima deklaraciju i sto je sastav istog...ako postoji ispis...pa mi to molim te ispisi.

Naravno..postoje smjese naziva "stocno brasno" koje su ispravne...ali(....ovo ces dopuniti sam kada zakljucis potragu)

Nakon ovog koraka ima jos puno toga :)

Najvaznije jest da znas sto tvoja koza jede jer ako si konzument njenih proizvoda to unosis u svoj organizam. Zitarice su svakako dobrodosle u normalnoj ishrani.

E ovak zabuna je u nazivu,svi trgovci podrazumijevaju stocno brasno kao nus proizvod zitarica,tu jos spadaju i posije.A oni koncentrati su druga prica,postoje i brasna zivotinjskog porijekla(krvno,kostano brasno),ali po meni ja s tim nebi nikad hranil,jer to je sve tak a i koze prirodno ne jedu hranu zivotinjskog porijekla,one su biljojedi.
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Kod mene kažu stocno branšno za ono između posija i običnog brašna a ovo od životinja zovemo mesno ili kostano branšno to se prije upotrebljavalo za ishranu svinja kao i riblje brasno, ovo mesno kostano već duže vremena nisam vidio al znam gde se proizvodi, čuo sam da je kod nas zabranjeno ga prodavati ali nije zabranjeno proizvoditi i izvoziti ga u treće zemlje a onda neko od tamo uvozi meso i to mu dodje na isto. Pozdrav!
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Što točno radi pulsator u muzilici? Ritmički preusmjerava vakuum iz jedne u drugu cijev ili ga ritmički uključuje i isključuje u obje cijevi istovremeno? Ili nijedno od toga? Naime, sviđa mi se ovaj video:
https://www.youtube.com/watch?v=dCBmyCFpQ_o
Ne košta skoro ništa a ipak je znatno lakše nego ručno.
Molim mišljenja...
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
onak laički(pošto sam to sve gledao prije puuuuuuuuuuuuuuno mjeseci) tko bi plačao par tisuća kuna za uzilice da je to tak jednostavno???????????????????????? 2. stisni vime koze i drži stisnuto i reci što se događa?? a ona prišteka pumpu ko usisavač i mlijeko curi? ja sam uspio pretočit hamper vode ali ne i kozu pomist a i problem je nač pumpu i još odgovarajuči tlak!!!!!!!!!!! jbga možda griješim al ja sam bez puilsatora išo tako da sam stao i odustao :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh