• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ima jedna stara izreka kaze ovako"gdje je celjade vise i kruh je vise"pa tako i to a da nepricamo o tome kako je bez jarca,vodi kozu sad vodi kozu onda pa opet ispocetka a kad je on s njima nema brige nikakve!!!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Citiram u cijelosti iz razloga naglasavanja i sto podrzavam ovakvo razmisljanje.
Kolega..i Vi ste prosli isto,pa znate o cemu pisem...
Zanimljivo je da mi je dosta ljudi , koji drze koze i ovce u manjem broju- cesto kazemo: za sebe i svoje potrebe ; - sugeriralo da se jarac ili ovan ne isplate...
U isto vrijeme u razgovorima spominju probleme prijevoza, zdravlje jarca (ima li ovo ili ono), da li je jedan "skok" dovoljan, ne znaju kada je pocelo tocno tjeranje, jarac nedostupan i jos gro "usputnih" problema..
Ako je u blizini neka razumna osoba koja posjeduje jarca tada je to u redu za takav nacin razmisljanja i drzanja zivotinja..
Sve ostalo treba preispitati jer jarac ima visestruku svrhu...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Kak se ne bi isplatil pa koliko on mjesta zauzima i koliko pojede ,to se ne osjeti..A kaj se tice nabavke jarca kupis malog jarica tovis ga i jos iste godine ti moze posluziti.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Dali se isplati ili ne u ovom slucaju meni niti nije vazno jer tolko kolko jarac potrosi nije vrijedno svega onog sto sam proso bez jarca 1 godine.
Znam slucaj gdje je covjek posudio jarca na mjesec dana za svojih desetak koza a kad je doslo vrjeme jarenja cetiri uopce nije bilo sjarno.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Mislim da se nismo razumjeli - imam puno obveza.
Tako sam i sa svinjama krenuo sa 2 nazimice i sada mi se skupilo preko 50 svinja od 2 kg do 300 kg težine a nemam ih kome prodati, ove godine hranio 120 pilića, dakle ne radi se o ishrani jedne životinje već o obvezi.

Baka podigla cijenu na 500 kn pa možda odustanem od kupovine.

Hvala na savjetima.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
je onda i ja nabavljam jarca :) najbolje se bilo koje zenke osjecaju i zive uz muskog iz svoje vrste-nista bez muskog !! :icon_pidu:
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Stigla još jedna koza kako sam pisao prvi puta za 400 kn (nije 500 kn).
Kozu sam danas prvi puta vidio i kupio. Koza je boje bijele kave sa smeđom crtom preko leđa, ima smeđe boje na glavi, stomaku, prednja strana zadnjih nogu i prednje noge do koljena. Jedan rog je kraći - vjerojatno otkinut, vime dosta malo, a sise puno veće nego kod krave. Večeras dala 4,5 dl mlijeka.
Navodno je imala dvoje jariće i svaki puta ojarila dvoje.

Kaže žena da se danas počela tjerati i bih sutra trebala primiti jarca. Imam jarca u blizini ali ne znam kako će to biti pošto me koza ne pozna.
Počela je tući ove dvije pa sam je odvojio sa druge strane boksa dok se ne priviknu, a sada mi se čini da je jedna od prethodne dvije sjarna.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas odvezao kozu kod jarca (ovu što sam jučer kupio). Jarac skočio 3 puta, a ona se izmakne samo kada je on odgurne.
U jutro dala 4 dl. mlijeka.

Jarac je bijeli bez rogova, visok skoro 1 m i vlasnik ga mora prodati zbog srodstva. Traži 100 EUR ako nekome treba.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Prema onome što sam do sada uspio vidjeti, pravi skok završi jednim jačim trzajem jarca prema naprijed (da ne budem prost... "do jaja"...), a koza nakon toga ostane nekoliko trenutaka čudno pogrbljena u hrptu. Tako pogrbljena se i odvoji od jarca i napravi još nekoliko koraka i tek se onda izravna.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
To je to,moj jarac još zabaci glavu iskobeči oči i uspravi uši,prvi skok ovu godinu ga je čak obori s nogu!:icon_thumright:
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ova koza što je jučer stigla, a danas primila jarca ima veliko vime koje visi kao prazna torba, a sise dulje od 4 prsta.
Kako da povećam mliječnost i zbog čega je smanjila mlijeko sa 2,5 l na 6 dl?
 

veljko

Član
Tu od
21 Stu 2013
Poruka
110
Losa hrana verovatno. Ja mojim alpinama dajem silazu lucerku kukuruz psenicu i soju od njih 25kolko ih je na muzi imam oko 80do90l mleka sve zavisial su u stali ili na pasi
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
A tu može bit puno razloga,samo ti nju dobro hrani,daj jarca da ostane skotna i polako će povečat mliko ali ne puno,ali zato će iduću godinu bit ok!:eek::
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Jučer sam je dovezao, danas jarac skočio.

Ako mi možete napraviti jelovnik za štalsko hranjenje, dakle bez ispaše. Što god je potrebno ja ću nabaviti ako nemam.
Za svinje i koze (3 koze) imam kukuruz, zob, ječam, sojinu sačmu, krmno brašno, posije - mekinje, kostovit, kruh, pšenicu, balirano sijeno i djetelinu, slamu, a možda sam nešto zaboravio.

Hvala.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Danas odvezao kozu kod jarca (ovu što sam jučer kupio). Jarac skočio 3 puta, a ona se izmakne samo kada je on odgurne.
....
Jarac je bijeli bez rogova, visok skoro 1 m i vlasnik ga mora prodati zbog srodstva. Traži 100 EUR ako nekome treba.

Parenje je, po opisanom , uspjesno.
Pokret na kraju je namijenjen unosu sjemena sto dublje, odnosno blize maternici. Nisam jos nasao strucnu literaturu, da ostavim link..no to je slicno drugim zivotinjama. Po tome neki razlikuju uspjesan "skok" od neuspjesnog.
Jarac je sanski...mlijecna pasmina,pa ako volis mlijeko zenski potomci bi trebali biti mlijecni. :)
Ako je jarac cistokrvni i zdrav cijena je u okvirima dobre kupoprodaje. Vec si objasnio da tebi ne treba (nisam bas razumio rezime objasnjenja,no nema veze...vazno da imas jos jednu kozu :) ) .
Zelim samo reci da nisam zelio nista prejudicirati vec objasniti prakticna iskustva u okvirima drzati-ne drzati jarca. Ispricavam se ako sam nekorektno koristio tvoje iskustvo.
 
Posljednje uređivanje:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Ako mi možete napraviti jelovnik za štalsko hranjenje, dakle bez ispaše. Što god je potrebno ja ću nabaviti ako nemam.
Za svinje i koze (3 koze) imam kukuruz, zob, ječam, sojinu sačmu, krmno brašno, posije - mekinje, kostovit, kruh, pšenicu, balirano sijeno i djetelinu, slamu, a možda sam nešto zaboravio.

Hvala.

Imas puno toga u izboru. Zelena trava je svakako pozeljna,no i osobno sam poceo hraniti koze bez zelenila jer sam ih kupio u zimi.
Dosta toga je vec opisano ovdje o prehrani...pa pronadi nesto.
Ako pronadem knjigu "Kozarstvo" (autora cu navesti kasnije kada budem imao informaciju) i neki link za "skinuti" javim ti. Podsjeti me na pp.
Vjerujem da ima za posuditi u gradskoj knjiznici ako vise preferiras knjigu.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh