• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
OPG vam je sada svrstan u rang obrta 2170kn fiksnih davanja mjesečno,a granica je za pdv 230 000kn,nemoš teoretski uč u nju!
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Mi smo u OPG-u vec 10godina i zadovoljni davanja jesu ali ako imas velike troskove OPG je zakon.A ovu granicu su tak povisili?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Koza koju sam zadnju kupio (ima rogove) ponekada napada jaricu dok veliku ne. Za sada je vežem. Dali će je napadati uvijek?
Ne udara je stalno, ali ova se boji. Kada su vani puštene onda su dobre.
Kod bivše vlasnice je bila sa jaricom koja nije njena, vidio sam da su u velikom prostoru (štali) bile vezane ali nisam pitao zašto???????
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Ako je sada napada i ova jarica se boji uvek će je napadati, ali kad su na ispaši onda nebi trebao imati problema onda su smirenije i ove što se boje imaju više prostora da se povuku na stranu... Ali što se tiče kada su u zatvorenom onda su agresivnije i nervoznije što je normalno... U koza kao i kod drugih životinja vlada hijerarhija.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Došla zadnja i još ima rogove (jedan rog je kraći - obrušen)

Nešto mi slabo jedu sijeno, djetelinu i posije - mekinje iz smjese, a udebljale su se kod mene. Večeras im nisam dao smjesu da vidim dali će do jutra pojesti posije (imaju svijetlo cijelu noć jer su im prvi susjedi pilići (ali ne još dugo ako bog da). Jedna je bila u dobrim uvjetima, a dvije su kod mene došle kao u hotel, udebljale se i još me hebu.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pozdrav,...
Kao što sam već naveo, nemam koze, ali zato imam drugih životinja(svinje, kokoši, kunići,...)! Sad sam vidio da se vodi tema o OPG-u, pa me zanima šta je onda sa onom tzv.zelenom karticom? Imam sve regularno prijavljeno i bila mi je veterinarska komisija u provjeri uvjeta držanja i u knjige su uveli sve životinje koje posjedujem i rekli mi da smijem prodavati legalno dok god vodim knjige! Ne moram posjedovati OPG da bi smio prodati kunića ili prase ili jaja! Važno je samo da vodim računa o iznosu koji ne smije biti veći od 35000 kuna godišnje jer u suprotnom ulazim u sustav PDV-a! Koliko su te tvrdnje istinite jer nažalost nisam dobio ništa napismeno, vec sve na principu "rekla-kazala"! Da dođe do bilo čega, sigurno mi ne bi ti iz kontrole potvrdili svoju izjavu!!! Ako netko zna više, bilo bi mi drago saznati točne informacije!! Hvala vam unaprijed i svako dobro!!!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Koze su ti takve kad imaju svega na izboru onda biraju a imaju one neke svoje musice ne sve ali neke znaju biti jako zloceste gotovo pa nemoguce!!!
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Zelenu karticu zatrazis u svojoj lokalnoj Poljoprivrednoj agenciji i platis oko70kn.I rijesil si svoje probleme,a i nas koji imamo opg i koji moramo sve papire uredno voditi.Ako nesto prodamo bez papira to se ne moze opravdati i to su problemi jer za svaku zivotinju koja ima markicu se treba znati kaj je s njom i gdje se nalazi.Jos nesto gdje god kupovao neke zivotinje(ako su s papirima naravno) nemas problema sa prijevozom,jer ako te policija copi s zivotinjama bez markice bude svega.Isto tako kada prodajes nesto lijepo ispises papir sa brojem zivotinje,lokaciju kam ide ,registarske plocice, das ga kupcu i tjeraj.Znam da je papirologija komplicirana ali reda mora biti i po meni je to sasvim OK :drink:
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Jesi li siguran za tu zelenu karticu prvi put to čujem,a na netu ništa ne nalazim,može li malo detalja?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
nino6110 sve što si naveo mi je jasno i sve to moram raditi, ali ako znaš nešto o toj "zelenoj" napiši da i ja, a možda i ostali nešto više saznaju!! Da li je istina to za prodaju i ostalih životinja, a ne samo svinja, jer moje kokoši nisu prstenovane pa ne znam kako to označiti u knjizi! Glupo je samo upisati "kokoš, šarena/crvena,..." i kako to i kome prijaviti, ako ipak prijeđem tu granicu za koju ni ne znam kolika je, a kako sam ovdje shvatio ni drugi nisu 100% sigurni u OPG-u!!
P.S. Ja sam isto veliki pobornik pravila koja se mnogima čine sada komplicirana, ali kasnije će puno toga olakšati!!!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Jesi li siguran za tu zelenu karticu prvi put to čujem,a na netu ništa ne nalazim,može li malo detalja?

Ja imam tu karticu! Sve skupa sa knjigama i ostalim me koštalo 180 kuna! Dođe ti čovjek iz poljoprivredne agencije, upiše gps koordinate, pregleda uvjete i dobiješ "identifikacijski broj gospodarstva" s kojim možeš i kupovati i prodavati, ali ne znam do kojeg iznosa!! To me zanima i da li mogu prodavati sve životinje navedene u knjizi gospodarstva???
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
opg otvorio prošle godine pa sam frižak 100%...zeleni karton se više ne izdaje,nekad su bila dva kartona a sad je samo jedan,nešto poput osobne karte sa osnovnim podatcima....što se tiče držanja registriranih životinja,konkretno ovce,sve preko 10 grla se mora registrirat,znači markice veterinar itd...kako je kod koka i svinja i drugih neznam ali mislim da je slično,znači do odredjenog broja možeš imat i bez opg-a kao hobi,a preko toga obavezno opg i markice...što se tiče prodaje,transporta ili klanja....e tu je kod nas sve u banani kao i obično,zakon se donese ali bez mogućnosti provedbe....transport živih životinja podliježe pod posebne zakone i nebi smili kao što je kod nas običaj vozit ih u traktoru autu ili na bicikli....zaklane se opet moraju prevozit u za to posebno prilagodjenim sredsvima (hladnjače )....klanje stoke je zabranjeno ako nemaš uvjete za to a mislim da ih nema 99,99% nas....uz obaveznu vet.kontrolu naravno...davanja za opg(mirovinsko ,zdrav.i ostalo) je cca 550,00 kuna mjesečno ako si nezaposlen a ako radiš negdje u nekoj firmi možeš imat opg i ne plaćaš ništa...zakonnodavac naš vrli i pametni kaže da nemoraš vodit knjige niti izdavat račun za svoju robu ako je prodaješ do odredjene visine a poslije toga bi trebao izdavat račune....naravno nisu predvidjeli ko će to kontrolirat,kontrola je nemoguća jer nisi obavezan vodit nikakve poslovne knjige a kad ćeš preć tu magičnu granicu samo nebo zna....po ulasku u eu granica pdv-a je podignuta na cca 230.000 kuna ako se ne varam tako da nema šanse uć u pdv ako ti ne odgovara
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kada od HPA dobiješ identifikacijsku karticu gospodarstva vrijedi ti za sve životinje. To je broj tvoga gospodsrstva, a za životinje dobivaš knjige:
1 - registar (vrsta životinja) na gospodarstvu
2 - evidencija liječenja životinja i karencija
3 - putni list (ako se životinje prevoze - kod prodaje)
Kada imaš 1 - 3 naručiš markice za obilježavanje svinja, dok za koze i dr. kod nas naručuje lokalna veterinarska ambulanta.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Hvala, sve to vec imam! Zvao sam jučer u HPA i pitao ih za kuniće i kokoši, odgovor je bio čudan, kažu da u knjizi ima na zadnjim stranicama list "ostale domaće životinje na gospodarstvu" i u njega upisujem samo broj prodanih, poklonjen, uginuća ili vlastita potreba!! Pogledam iza, a ono od veterinarske inspekcije uvedene samo kokoši!!! Nazovem kod njih, a oni kažu da se tu navode samo životinje za koje postoji obaveza godišnjeg cijepljenja radi virusnog oboljenja!!! Točna visina prodane robe nije zakonski utvrđena jer zelena kartica podrazumijeva hobby uzgoj, a prodaja je tolerirana zbog pokrivanja troškova proizvodnje....
Hebiga, nitko ne zna 100% točno!!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Ako si u opg-u moras placati obaveze oko 1500kn mjesecno i nitko nije toga osloboden to je nemoguce.Ako negdje radis ne mozes imati i opg.Kod opg se vodis kao zaposleni i placas mirovinsko i zdravstveno.Sad ako radis jos negdje to se rjesava na drugi nacin.Ili je moguce da sad po novome ima vise vrsta opg-a ili kaj :icon_scratch:
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
jedino da skeniram svoje uplatnice koje mi dolaze od porezne pa da te razuvjerim...na opg se plaća najmanje moguće davanje isto kao nekad šta je bilo poljoprivredno osiguranje....možeš imat opg i bit zaposlen bilo gdje pa i u državnoj firmi a to da državni službenici,savjetnici po raznoraznim komorama nemaju pojma to je već opće poznata stvar...toliko nerada neznanja i nekompetencije nema ni kod kim il junga....uhljebi i stranački poslušnici....al nema veze tako smo si zaslužili
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Da li netko zna točno kolika su davanja za opg? Da možeš raditi i posjedovati opg je logično, to ti nitko ne može zabraniti! Moja dva susjeda su u mirovini i to državnoj, oba su bili pajkani, a sad imaju opg i znam da oni nemaju nikakve izdatke, oni bar tako kažu!! Ali nikad ne moš znat točno!!! Evo ovdje 10 odgovora i svi drugačiji!!!
Da li netko zna nešto o opg-u (aktualno) 100%?
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Budući da se naši zakoni mijenjaju svaki tjedan, pitam one koji pouzdano znaju:
Smijem li bez ikavke registracije (OPG i sl. sr@nja) prodavati sir i mlijeko na kućnom pragu i ako smijem prodavati, smijem li onda postaviti i reklamnu ploču na ogradu ispred kuće?

Evo, citiram sebe i ovaj put boldam ono bitno. Ni google nije pouzdan upravo zbog prve boldane konstatacije.
Ovo s 10 grla mi također nije baš jasno. Imam 22 grla i nigdje ništa nikome nisam prijavio. I ne namjeravam. Ne želim da me više ikakva birokracija ima u bilo kakvoj evidenciji. Ako je granica 10 grla, onda ovih 12 prodajem ili poklanjam sinu, ženi, kćerima... ima nas kamara. Svak može imati po jednu kozu. Točka.
Susjed ima pčele. Stariji gospodin, vjerojatno u mirovini. Na ogradi mu već desetak godina stoji tabla "PRODAJEM MED". Zato opet pitam samo one koji pouzdano znaju - smijem li ja napisati "PRODAJEM KOZJI SIR"?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Pa raspitaj se kaj ti budem govoril nekaj kad vidim da lazem a nisam ni svjestan bil:).Covjece pa to se sve mijenja iz dana u dan nemres to popratiti,a i nema se bas vremena za citanje novih zakona i propisa koji ti kod nas dodu ko dnevne novine :icon_hang:.
 

Najnoviji postovi

Na vrh