• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Jučer sam je dovezao, danas jarac skočio.

Ako mi možete napraviti jelovnik za štalsko hranjenje, dakle bez ispaše. Što god je potrebno ja ću nabaviti ako nemam.
Za svinje i koze (3 koze) imam kukuruz, zob, ječam, sojinu sačmu, krmno brašno, posije - mekinje, kostovit, kruh, pšenicu, balirano sijeno i djetelinu, slamu, a možda sam nešto zaboravio.

Hvala.

Ekipa... ajte probajte sortirati postove po temama. Svima će biti lakše. Primjerice, @luka009 bi sad sve što ga zanima našao na topicu "ishrana koza" i ne bi morao kopati po tristo stranica sveopće zbrdozdoljine koja se zove "kozarstvo".
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
To sam i predložio baš zbog toga,a i zbog onih koji nemaju vremena(volje) pročitati cijeli forum ali izgleda da je i to problem!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Nego da vam potvrdim otkrio sam svoj omiljeni napitak...kozije mlijeko sa kefir gljivom ...dobije se u roku od 24h nesto kao jogurt,kiselo mlijeko i kefir....jako je osvjezavajuce i ja uzivam u ovom "otkricu "....vjerujem da je i zdravo sto je i najbitnije !!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Sve sam ja pročitao o kozarstvu, ali tu piše o ishrani u posebnim fazama što ne mogu primjeniti kod sebe. Imam kozu koja bih se trebala jariti oko 01.12, kozu koja je primila jarca prije 2 dana i jaricu staru oko 6 mj. koja još nije primila jarca.
Da bi ih hranio po recepturi trebao bih ih držati svaku posebno, e zbog toga tražim univerzalni način ishrane ako postoji.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Zadnje što sam našao je ječam, zob i posije - mekinje u istom omjeru i tako im sada dajem 0,5 kg dnevno po njušci.

Recite mi dobri ljudi dali je zasušivanje obavezno. Koza koja je prije 2 dana primila jarca i ima vime i sise do koljena ima manje mlijeka od ove koja se treba jariti oko 1.12. i ima vime koje stane u šaku i sise koje moraš dojiti - musti sa 2 prsta i mlijeko je još uvijek ukusno.

Hvala.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Naravno da je jer koza zadnjih mjesec dana najvise daje na jarice a pred jarenje joj dolazi novo mlijeko koje se zove kolostrum i obevezno je da ga jarici posisaju jer u njemu se nalazi sve sto im treba za zdrav zivot na samom pocetku.
Nekad im valja pomoc da ga posisaju!!!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
A zbog čega je druga smanjila mlijeko kada se treba jariti (ako je parenje uspjelo) za 5 mj. odnosno prije nego što se parila?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Sve sam ja pročitao o kozarstvu, ali tu piše o ishrani u posebnim fazama što ne mogu primjeniti kod sebe. Imam kozu koja bih se trebala jariti oko 01.12, kozu koja je primila jarca prije 2 dana i jaricu staru oko 6 mj. koja još nije primila jarca.
Da bi ih hranio po recepturi trebao bih ih držati svaku posebno, e zbog toga tražim univerzalni način ishrane ako postoji.

pročitaj u ishrani koza moj post sve ti lipo piše.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
He,he a ti rećeš ženi da te počeše po leđima,koza nema kome!:p:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja se češem isto kao i koza jer sam toliko dugo u braku da je to bilo nekada (neću pisati koliki mi je bračni staž da ne kažeš da se hvalim).
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Počeo sam zasušivati kozu koja bih se trebala jariti oko 01.12.
Dojim je - muzem jedan puta na dan, a od sutra ću svaki drugi dan. Koza mlijeko ne smanjuje, ima mali okrugao stomak i ne vidim da se jare miče u stomaku. Što ako nije sjarna a ja je zasušujem?

Hvala.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Budući da se naši zakoni mijenjaju svaki tjedan, pitam one koji pouzdano znaju:
Smijem li bez ikavke registracije (OPG i sl. sr@nja) prodavati sir i mlijeko na kućnom pragu i ako smijem prodavati, smijem li onda postaviti i reklamnu ploču na ogradu ispred kuće?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Bojim se da ne jer ako nemas OPG (u cemu osobno ne vidim nista lose)ne mozes izdati racun,ne vodis evidenciju i ilegalac si ,ni ne pomisljaj na tablu ako nemas regan OPG.Mislim mozes ti ali ako te tko prijavi onda bude boli glava,pa ti dode sanitarna,pa financijska itd.Ako imas manju kolicinu najbolje ti je da to samo ovak razglasis i nades musterije i to polako prodajes i zivis od svog rada.Neznam kakve komsije imas,ali kod ilegale bi mogao imati vise stete nego koristi.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
nemožeš legalno...a nisi ni obveznik izdavanja računa ako ti je promet manji od (nisam siguran jel točna cifra)40000 kuna godišnje...netreba vodit knjige osim o stadu....
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Da vidis to sam zaboravio mislim da je cifra jos i veca oko 75000kn prometa godišnje ne treba sustav PDV-a.Ali ako ides na vecu proizvodnju OPG obavezno_OPG se ne isplati kod male proizvodnje jer te davanja pojedu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh