• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pogledaj ako ima deklaraciju i sto je sastav istog...ako postoji ispis...pa mi to molim te ispisi.

Najvaznije jest da znas sto tvoja koza jede jer ako si konzument njenih proizvoda to unosis u svoj organizam. Zitarice su svakako dobrodosle u normalnoj ishrani.

Kao što sam obećao evo čitam sa vreće i pišem, na nekima je pisalo krmno, a na nekim stočno - ovo sada imam:

1 - naziv proizvođača sa kompletnim podacima, mjesto, ulica, broj,
2 - registracijski broj___________
3 - krmivo
4 - pšenično krmno brašno
5 - krmivo sadrži na osnovu suhe tvari:
6 - škrob 25 %
7 - vlaga 13 %
8 - sirove bjelančevine 14 %
9 - sirova vlakna 6%
10 - oznaka serije proizvodnje____________
11 - najbolje upotrijebiti do_________
12 - način čuvanja:
13 - čuvati u suhim i hladnim prostorijama
14 - način korištenja:
15 - koristi se u prehrani sve vrste stoke bilo u suhom stanju ili uz dodatak vode, također se miješa sa svim krmivima po vlastitom iskustvu
16 - neto količina________kg
17 - najbolje upotrijebiti do datuma otisnutog na ambalaži

Evo što sam kupio, dali je to ispravno za ishranu svinja i koza.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
E ovak zabuna je u nazivu,svi trgovci podrazumijevaju stocno brasno kao nus proizvod zitarica,tu jos spadaju i posije.A oni koncentrati su druga prica,postoje i brasna zivotinjskog porijekla(krvno,kostano brasno),ali po meni ja s tim nebi nikad hranil,jer to je sve tak a i koze prirodno ne jedu hranu zivotinjskog porijekla,one su biljojedi.

Upravo o tome sam pisao...no ostavio sam da kolege forumasi sami iz prakse steknu uvid. Ti imas praksu pa znas :)
Ovakve doskocice u zakonu se primjenjuju i na ljude...prehrana je samo jedno podrucje.
Uvijek treba okrenuti medalju kada je neokapitalisticki monstrum u lancu poslova.
Dakle, konkretno, to sto trgovci to PODRAZUMIJEVAJU ne znaci da je to znacenje istog vec samo vjesto izbalansiran termin da se nahrani "monstrum" .
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
E ovak zabuna je u nazivu,svi trgovci podrazumijevaju stocno brasno kao nus proizvod zitarica,tu jos spadaju i posije.A oni koncentrati su druga prica,postoje i brasna zivotinjskog porijekla(krvno,kostano brasno),ali po meni ja s tim nebi nikad hranil,jer to je sve tak a i koze prirodno ne jedu hranu zivotinjskog porijekla,one su biljojedi.

Upravo o tome sam pisao.
Ostavio sam kolegama da sami u praksi dodu do zakljucka. Ti imas iskustva,pa znas..
Ovakve doskocice se primjenjuju i na ljude...i to ne samo u prehrani.
Kada je neokapitalisticki monstrum gladan moci i izivljavanja tada ce naci nacina implementirati bolesne ideje.
Konkretno...to sto trgovac podrazumijeva i krivo prenosi kupcu ne znaci da je taj termin za tu namjenu. Sitna varka daje "monstrumu" mjesta da djeluje..
(server zeza,pa sam parafrazirao ponovo svoj post. Moderatori neka odluce hoce li obrisati.)
 
Posljednje uređivanje:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Kod mene kažu stocno branšno za ono između posija i običnog brašna a ovo od životinja zovemo mesno ili kostano branšno to se prije upotrebljavalo za ishranu svinja kao i riblje brasno, ovo mesno kostano već duže vremena nisam vidio al znam gde se proizvodi, čuo sam da je kod nas zabranjeno ga prodavati ali nije zabranjeno proizvoditi i izvoziti ga u treće zemlje a onda neko od tamo uvozi meso i to mu dodje na isto. Pozdrav!

Smece se vraca kao bumerang jer mora negdje isplivati. ;)
Kada bi ljudi u gradovima(medu kojima sam i sam bio) znali kakvo meso jedu,koliko je staro (cak dvoznamenkasti brojevi u godinama..a najcesce 5-7 god.) i sto sve sadrzi to meso mislim da bi im se smucilo.
Nedavno je bilo u prodaji "carsko meso" po cijeni 18.99 kn. Kada oduzmemo marzu,transport i ostale varijabilne troskove cijena mesa je 10kn.
Tko moze na zemlji to proizvesti? Da radi badava hrana i zivotinja imaju vecu cijenu primarnih troskova! Nikakav poticaj to ne pokriva!
...a ipak je u prodaji...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kao što sam obećao evo čitam sa vreće i pišem, na nekima je pisalo krmno, a na nekim stočno - ovo sada imam:

1 - naziv proizvođača sa kompletnim podacima, mjesto, ulica, broj,
2 - registracijski broj___________
3 - krmivo
4 - pšenično krmno brašno
5 - krmivo sadrži na osnovu suhe tvari:
6 - škrob 25 %
7 - vlaga 13 %
8 - sirove bjelančevine 14 %
9 - sirova vlakna 6%
10 - oznaka serije proizvodnje____________
11 - najbolje upotrijebiti do_________
12 - način čuvanja:
13 - čuvati u suhim i hladnim prostorijama
14 - način korištenja:
15 - koristi se u prehrani sve vrste stoke bilo u suhom stanju ili uz dodatak vode, također se miješa sa svim krmivima po vlastitom iskustvu
16 - neto količina________kg
17 - najbolje upotrijebiti do datuma otisnutog na ambalaži

Evo što sam kupio, dali je to ispravno za ishranu svinja i koza.

Dali je ovo krmno brašno ispravno za hraniti životinje?
Kako hranim životinje - koze su debele, prasci su debeli a sa 9 mj. starosti nemaju više od 40 kg. Za sada su životinje zdrave i veterinar kaže da ih držim u dobrim uvjetima. Na prvom mjestu mi je zdrava životinja, a na drugom prirast jer ih prvenstveno hranim za naše potrebe - za prodaju je samo višak (ono što mi ne možemo pojesti)
Prije par dana smo zaklali jednu životinju i odmah pekli na ražnju. Konzumenti - njih desetak su rekli da u životu nisu jeli ukusnije meso.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Vazno je da to "stocno" brasno nema namirnica zivotinjskog porijekla u sebi.
Deklaracija koju si naveo ne navodi tako nesto,osim ako jos nesto stave pod npr. "krmiva" ili pod aditive ili uopce ne navedu u ukupnom sastavu.
Zanimljivo je za vidjeti da stocno brasno zivotinjskog porijekla ima vrlo mali udio u preporukama krmne smjese. Ako ti znas da u ovom brasnu koje koristis nema toga tada nastavi sa prehranom kao i prije i ne brini.
Ne znam da li si htio reci da se tvoje zivotinje debljaju ili rastu sporije ili brze?
Ako su konzumenti zadovoljni tada je to ok.
Primjer sa piletinom: Kupis pile hranjeno u velikim jatima, termicki ga obradis i postane lakse za trecinu,kosti su crne,meso je neukusno i nesadrzajno-kao maslac se topi...
Da ne spominjem aditive i antibiotike..
Expres hranidba za 37 dana!!
"Domace" pile raste duplo vise ,ali i koliko stavis u pecnicu toliko i izvadis. Razlika je sto ovo nema aditiva koji zadrzavaju enormne kolicine tekucine u mesu.
 
Posljednje uređivanje:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Odg. bi ti i prije,ali ovaj server je poprilican shit u koristenju...posebice sa moba...pa kada ispisem ne prihvaca!
Ukratko..ako na deklaraciji nema znakova namirnica zivotinjskog porijekla ili nije prikriveno(znas sto i kako melju) tada nastavi hraniti dalje.
"Stocno" brasno u sastavu preporucenih smjesa ima manji udio-razlog sam naveo. '85 se pojavilo ludilo jer je biljojed pojeo meso mrtvih ovaca. Razlog koristenja-ektreman porast misicne mase.
Moze se prepoznati i po roku trajanja...zitarice ispravno skladistene u primarnom obliku traju najmanje sezonu - jedan ciklus (godinu dana), osim ako su preradene (npr.psenica-posije-brasno) tada preporuce do kada potrositi...
Namirnice zivotinjskog porijekla imaju kratak rok uporabe. Koliko je to kod nasih preradivaca moram provjeriti.
 
Posljednje uređivanje:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja koristim to tzv.stočno brašno, kao glavnu prehranu za svinje, uz određenu količinu kukuruza, tritikala, ječma i soje! Znači klasika! Što se tiče svinja, svejedno je, jer su svejedi, ali kod biljojeda je jako važno da se i hrane sa hranom biljnog podrijetlq! Moje svinje će radije pojesti komad mesa, nego klip kukuruza! Kad iz ribnjaka vadim "ribu-smeće", tzv.babušku i bacim kantu ribe svinjama, nitko sretniji od njih!! Znači za svinje je svejedno, ali kod koza treba paziti!! Naši trgovci prodaju svašta, važno je znati od koga se kupuje, jer deklaraciju zna svatko "ušiti" na vreće!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kako sam pisao prije mjesec dana sam kupio kozu pa me zanima:
1 - koza je žute boje slična srni, ima uši manje od alpine, koja bih mogla biti vrsta?
2 - Kako reče bivši vlasnik trebala bih se jariti kraj studenog ili početak prosinca. Stomak joj je okrugal i tvrd, ali ne vidim da se nešto miče niti se osjeti kada joj držim ruke sa obadvije strane stomaka. Kada se počinje plod micati?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Još jedno pitanje:
Našao sam kozu (nisam je vidio) kod jedne bake i ona kaže jarila se 2 puta po dvoje, koza je bijelo smeđa, sitnija, u laktaciji daje 2,5 l mlijeka. Ove godine nije odvajala jariće i sada smanjuje mlijeko tako da daje ispod 1 l mlijeka dnevno. Koza ima rogove, mirna, nije parena ove godine.
Bakina susjeda - naša prijateljica kaže da baka prodaje mlijeko i sada.

Molim savjet.

Hvala.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Savjet za... konketno što? Kupovinu te koze? Onda nam nedostaje najvažnija varijabla - cijena.
Inače, više preferiram čistokrvne životinje, ako je riječ o uzgoju iz koristoljublja (mlijeko). Ako je nešto između ljubimca i koristoljublja, onda ti mi teško možemo savjetovati...
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ako ti ta koza treba zbog mlijeka to je uredu jer 2.5 litre mlijeka ako daje to je solidno jer ako se je dva puta jarila jos ce se povecavat sve do seste laktacije a i ako jari po dvoje to je nekakav prosjek!na tebi je da odlucis!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Cijena 400 kn,
Razlog kupnje je zbog mlijeka
Davala je 2,5 l ali je smanjila sada na manje od 1 l a nije naparena. Dali je to normalno da smanji mlijeko ako se nije parila.

U petak ili subotu bih je išao pogledati, a možda i kupiti pa trebam savjete.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Normalno je da smanji mlijeko a mozda se tjera pa zato cjena nije velika tako da nemozes puno fulat?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Kupi,to je povoljno,i odma je stavi kraj brava da što prije dođe u vrime i da ostane skotna,i sve će bit ok!
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Pa sad... ima na njuškalu boljih ponuda, samo su razbacane po cijeloj RH, tako da više košta otići po nju, nego što vrijedi koza. Mislim da alpinu staru 5-6-7 ili čak više godina možeš kupiti za 500 kn. Takva starija koza će ti trenutno davati oko 1.5 - 2 litre mlijeka, ipak će biti čistokrvna i do kraja svojega vijeka odgojit će još barem deset takvih mladih koju ti baka nudi za samo 100 kn manje. Ako se pari s čistokrvnim jarcem, onda će i tih 10 mladih kozica biti prave alpine.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kod mene nema ozbiljnog uzgajivača i čistokrvnih grla, a baka je prodaje jer nema uopće jarca u blizini tako da ja ne mogu računati na to da ću imati čistu vrstu.

Računam ako mi je ova koza što imam i što daje 5 - 6 dl mlijeka skozna i da bih se jarila za 1,5 mj trebao bih još jednu koja bih se jarila u drugo vrijeme tako da bih imao mlijeko preko cijele godine.

Imam i jaricu koja je na izgled čista alpina, ali je od majke sanske koze.

Ne isplati mi se držati jarca pa ću biti sretan da imam gdje odvesti koze bez obzira na vrstu.

U kući smo svi veliki mesojedi tako da i neploda ili bez mlijeka životinja nađe mjesto u našim životima. Ova koza što sam kupio prije mjesec dana je kod mene duplo teža i čista kao biser, ali ne znam koja je vrsta.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
moja koza samo pase i debela ko prasica :) :icon_fU:
slika u privitku...da nema ovog pajdasa sa avatara bila bi jos deblja :D
daklem kozi ne treba nista osim trave vode i slobode :) dobe sijena za prezivanje i kad se sijetim fanglu kukuruze ...
 

Prilozi

  • 10-14@16-50-37-839~2~2.jpg
    10-14@16-50-37-839~2~2.jpg
    82 KB · Pregleda: 83
Posljednje uređivanje:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Kod mene nema ozbiljnog uzgajivača i čistokrvnih grla, a baka je prodaje jer nema uopće jarca u blizini.....


Ne isplati mi se držati jarca pa ću biti sretan da imam gdje odvesti koze bez obzira na vrstu....

Mala digresija...iz iskustva i savjeti drugih koje sam poslusao.
Drzati jarca ili ne za manji br koza?
Varijabilni troskovi jarca bi svakako trebali biti pokriveni iz dobiti koju on proizvede...to je teoretska matka koju svi znamo..
Da li jarac zaista toliko pojede da je neisplativ??
Praksa je puno drugacija i zahtijeva ozbiljno razmatranje..
Moras znati da se koza tjera oko 48h...moja iskustva pokazuju 24h intenzivno. Ti moras u tom kratkom periodu dovesti jarca ili (teza solucija) odvesti kozu na parenje. Spremanje,vezanje,kisa,zima,stres,utroseno vrijeme i xy problema nije vrijedno "stednje" na jarcu. Prosao sam to sve i znam o cemu pisem.
Ako ne uspije parenje..opet za 20-tak dana isto..
Imao sam dvije koze i nacekao se jarca..i inih gluposti oko svega. Slijedeci potez je bila kupovina dvije koze sa jarcem koji nije u srodstvu sa njima. To je bio dobar potez jer sve gore navedeno ne postoji!!
Bilo je prica o rentabilnosti,ali i mojih argumenata oko problema gore navedenih. Mogao sam pokriti troskove jarca iz drugih izvora..pa je i to imalo tezinu kod odluke.
Citirao sam vazne cinjenice koje si napisao...i zato razmisli o jarcu..jer ces nakon godinu-dvije pisati o istim problemima koje sam naveo...
Rezime: (moje razmisljanje).
Tesko dolazis do jarca...imas dvije koze (i jarica ce brzo iduce godine biti spremna)...planiras kupiti jos kozu...zelis nesto kvalitetno-cistokrvno...
Najlakse je to uciniti sa kvalitetnim jarcem. Vrhunski jarac puno prije (i povoljnije) podigne stado nego sakupljanje kupovinom kvalitetnih koza.(ima iznimaka,ali su irelevantne za ovu raspravu).
Dakle..da li je zaista problem sto jarac pojede 3-4 bale sijena? Imas li komad livade za njega preko godine...uz nesto zitarica?
Ovo je analiza na temelju dostupnih cinjenica koje si napisao...mozda ima jos nesto sto nisi naveo..
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh