• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

nikolagm

Novi član
Tu od
5 Kol 2014
Poruka
12
Poz forumasa ja sam novi clan kupio sam par koza sanske rase pa mi treba pomoc oko pustanja pod jarca jel trebam zasusivati koze pred parenje?
 

nikolagm

Novi član
Tu od
5 Kol 2014
Poruka
12
A sta bi se desilo da sad prestanem sa muzom posto mi netreba mleko dzaba muxem i dajem psima?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ne,čim dođu u vrime,pripusti ih još če ti se mliko povečat posli skoka,zasušit ih moraš misec dana prije jarenja.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Prvo ju muzes jednom na dan pa onda muzes ali ostavljas mljeko u vimenu itako one prestanu davat mlijeko!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
dali je kozarstvo isplatljivo:icon_exclaim:

Sve zavisi što od toga očekuješ nekome ke isplativo a nekome nije,ovo je pre uopčeno pitanje,sve se isplati u životu.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Iskrsnuo mi jedan, relativno hitan problem, pa mi možda netko može pomoći. Sinoć sam značajno proširio svoje stado. Naime, htio sam kupiti još 5-6 koza, a na kraju kupio 17 koza i jarca. Svi su čistokrvne alpine s markicama i bolusima. Čovjek je htio prodati samo sve u paketu. Budući da imam svojega jarca i da je ovaj novi u rodu s desetak tih novih koza, toga novoga bih mijenjao i to hitno, jer još nijedna od ovih novih kozica nije pripuštena. Mijenjao bih ga za drugoga jarca ili pak za kozu - naravno samo alpine dolaze u obzir. Moguća je i privremena zamjena za drugog jarca, na cca mjesec dana da prođe parenje. Ovaj moj je 2008. godina, velik kao manja krava. Družio sam se s njim jučer 2-3 sata i koliko sam mogao skužiti, nije agresivan. Malo je problem bio što se uplašio vožnje, istovara i nove štale, pa me na putu od prikolice do štale dobrano scimao i štošta mi porušio prije ulaza u štalu.
Eto... ako ima netko sličan problem, da ga riješimo na obostrano zadovoljstvo.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Zimi, negdje u prosincu/siječnju,kad su koze sve bređe i uglavnom i zasušene. Pase ima mjesec - dva fore za uhodati se sa hranidbom i brigom oko njih, dok ne počnu jarenja. Naravno, sve pod uvjetom da je unaprijed osigurana hrana za koze u dovoljnim količinama, prije svega sijeno...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Iskrsnuo mi jedan, relativno hitan problem, pa mi možda netko može pomoći. Sinoć sam značajno proširio svoje stado. Naime, htio sam kupiti još 5-6 koza, a na kraju kupio 17 koza i jarca. Svi su čistokrvne alpine s markicama i bolusima. Čovjek je htio prodati samo sve u paketu. Budući da imam svojega jarca i da je ovaj novi u rodu s desetak tih novih koza, toga novoga bih mijenjao i to hitno, jer još nijedna od ovih novih kozica nije pripuštena. Mijenjao bih ga za drugoga jarca ili pak za kozu - naravno samo alpine dolaze u obzir. Moguća je i privremena zamjena za drugog jarca, na cca mjesec dana da prođe parenje. Ovaj moj je 2008. godina, velik kao manja krava. Družio sam se s njim jučer 2-3 sata i koliko sam mogao skužiti, nije agresivan. Malo je problem bio što se uplašio vožnje, istovara i nove štale, pa me na putu od prikolice do štale dobrano scimao i štošta mi porušio prije ulaza u štalu.
Eto... ako ima netko sličan problem, da ga riješimo na obostrano zadovoljstvo.
Pa zar nitko ne treba ovakvoga jarca? Evo, prodam ga za 600 kn, jer mi ga je žao da čami sam u štali. Treba mu stado. Tih 600 kn može i na 600 rata, nije bitno. A jarac je stvarno prvoklasan. Ostavio bih ga sebi da nije otac od 9 mojih mladih kozica...
Pliz... nađite mu neko rješenje.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Koliki prostor treba za 2 koze i njihove jariće? Pravio bih im prostor ali da je funkcionalan. Kada bih se jarile jarići bih bili sa njima dok ne dostignu oko 60 % duljine ražnja.
Hvala
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
kakvo stado bi mi trebalo za pocetak mislim napraviti neku montaznu stalu i ograditi neku odgovarajucu povrsinu kakva stala kakva ograda koliko visoka svaki savijet dobro dosao hvala
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
A prvoklasno ,neku cistu pasminu.Kak si zamislil tu stalu na koji nacin?:(nod):
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Pozdrav forumaši
moje pitanje za iskusne kozare, koza mi se ojarila u 2. mj. i do prije 7 dana nisam uopče muzao kozu več su jariči to odradili i ako su stari 7 mj. no koza se je počela tjerati pa sam morao maknuti jariča da nebi skočio na nju i od onda ju izdajam ali mlijeka mi daje jako malo u prosijeku 0,7dc. dojio sam ju ujutro i na večer ali količina
uvjek ista dc. gore dole sada več par dana dojim samo navečer. Zajedno sa kozom je ostala mala u prostoru ( dali možda mala izvuče mlijeko ili ne ??? )
Pitanje kolko puta da muzem i koliko bi morala davati mlijeka. Dali mogu i kako povečat mliječnost. Radi se o kozi Francuska alpina stara 2,5 god.
Hvala unaprjed na savjetima !!!!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pozdrav forumaši
moje pitanje za iskusne kozare, koza mi se ojarila u 2. mj. i do prije 7 dana nisam uopče muzao kozu več su jariči to odradili i ako su stari 7 mj. no koza se je počela tjerati pa sam morao maknuti jariča da nebi skočio na nju i od onda ju izdajam ali mlijeka mi daje jako malo u prosijeku 0,7dc. dojio sam ju ujutro i na večer ali količina
uvjek ista dc. gore dole sada več par dana dojim samo navečer. Zajedno sa kozom je ostala mala u prostoru ( dali možda mala izvuče mlijeko ili ne ??? )
Pitanje kolko puta da muzem i koliko bi morala davati mlijeka. Dali mogu i kako povečat mliječnost. Radi se o kozi Francuska alpina stara 2,5 god.
Hvala unaprjed na savjetima !!!!!!

Pa zašto nisi odvojio jariće prije,mala bi mogla izvuć mliko, ali sad je kasno za bilo kakvo dizanje mliječnosti,pripusti i posli zasuši kozu i dogodine radi kako treba!
 

Najnoviji postovi

Na vrh