• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Nemam gdje postaviti pitanje pa onda ovdje... hebi ga.
Ima li neka dobra duša da mi objasni dimenzije bala (sijeno i slama). Naime, za koze trebam i sijeno i slamu. Tražim po njuškalu. Uvijek sam mislio da su sve kockaste bale iste i sve rolo bale iste. Da tu ima neki standard. No, vidim da, uz šarenilo cijena, ima i šarenilo težina. Ovaj traži 5 kn za kockastu balu slame, a onaj 10... ali njegove su bale velike... ima 14-15 kg. Rolo bale slame od 30 kn po bali do 150... u čemu je fora? Ima li više veličina ili su tvrđe prešane? Isplati li se više rolo bala ili male kockaste?

Za koze ti uopće nije nužna slama,dakle dovoljno ti je sijeno,svejedno je u kom obliku je pakirano(kockasto,okruglo itd) također ti je i svejedno koliko kila je teška bala. Jedino što trebaš gledati koliko je staro sijeno u bali i u kakvom je stanju tj. da nije trulo jer mnogi prodaju staro sijeno pa iako je i ono uglavnom jestivo ovo mlađe tj. svježije je puno bolje. Stanje sijena u bali možeš provjeriti tako što ćeš jednu ili dvije bale rastvoriti(raskopusat) i pogledati ima li plijesni ili truleži u njoj.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Možeš je musti ako hoćeš tj. ako ti treba mlijeko ako ne onda je zasuši, a to radiš tako da je prvo pomuzeš jednom na dan pa onda svaki drugi dan psa onda svaki treći i onda ona sama prestane davati mlijeko.

Volio bih je musti jer ja osobno popijem 1l :(talk):, a možda i više dnevno - mlijeko kupujem.
Za sada ne pijem njezino mlijeko (pije ga štene ili svinje) budući da je bila sva usrana :cool2: osim glave, vrata i dijela leđa, čistim je ali zbog lošeg vremena je ne mogu cijelu oprati :(devil):. Mlijeko imam namjeru piti tek kada bude čista :icon_kidra:.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@gabro skinuo sam sa drugog foruma tvoj recepr za mliječnost - što da pokušam:

Recept.....................1.............2..........3.
ječam------------------35---------40-------40
zob---------------------25---------30--------0
kukuruz---------------10----------0--------30
sojina sačma--------25---------25-------25
minerali-----------------5----------5---------5

Koji je omjer naj bolji?
Što je to mineral i gdje da ga nabavim?
Koliko mogu dati dnevno i kakvi obroci?
Dali sa kozom tu smjesu smiju jesti jarići - jarice?

Hvala.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
@gabro skinuo sam sa drugog foruma tvoj recepr za mliječnost - što da pokušam:

Recept.....................1.............2..........3.
ječam------------------35---------40-------40
zob---------------------25---------30--------0
kukuruz---------------10----------0--------30
sojina sačma--------25---------25-------25
minerali-----------------5----------5---------5

Koji je omjer naj bolji?
Što je to mineral i gdje da ga nabavim?
Koliko mogu dati dnevno i kakvi obroci?
Dali sa kozom tu smjesu smiju jesti jarići - jarice?

Hvala.
Po mom iskustvu 2.,a može i 1.,sad ču pokušat objasnit i zašto,sa sojinom saćmom nemam iskustva(jer je nemogu nabavit) al sobzirom da je u sva tri recepta ista količina ona nema utjecaj,ječam i zob su odlični za mlječnost i njih svakako treba davat,kukuruz najviše povečava masne naslage i ima malo utjecaja na mliječnost a svakako može dovest do zakiseljavanja žezuca što nije dobro_Ovdje bi umjesto kukuruza dok traje muža dodao malo mekinja,a kad prestane onda bi smanjio malo ječam i zob a dodao kukuruz,nemoj da ti ukupna količina prelazi pola kila po kozi dnevno i da i jarići mogu jest,mineral ti je u nas kostovit a ako imaju kamen onda ti on ne treba,sve sastojke stavi u pot dodaj dvi fete suhog kruha ulij vode ostavi malo da se namoči i daj kozi,tako ja radim.

Zamolio sam da se postovi radi bolje preglednosti stavljaju po temama,ovo spada u ishranu,nemogu ga sam prebacit pa pripazite malo na to.:icon_wink:
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@gabro još jedno pitanje u ovoj temi:
Na koje sito melješ zrno? Za svinje meljem sitno 3,2 mm, a sljedeća su mi sita 6 i 8 mm, na koje da meljem kozi i jarici? Posija - mekinja nema ili se teško nabavljaju, dali može stočno brašno kao zamjena?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
1 - zrno, mislio sam na zrno žitarica (kukuruza, ječma, zobi, pšenice i dr.) koliko krupno mljeti jer je rupa na situ od mlina 3,2 mm, 6 mm, i 8 mm. Za svinje se melje na 3,2 mm imislim da je to sitno za koze, a možda i nije. Stoga mislim možda bih za koze trebalo mljeti na sito 6 mm.
2 - stočno brašno ti je dio brašna koje nije za kruh, tamne je boje kao posije - mekinje i sitno je skoro kao krušno brašno. Posije - mekinje su ljuska od pšenice, a stočno je iz srca zrna pšenice.
3 - dali umjesto kruha mogu krušne mrvice jer to ti je mljeveni suhi kruh?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Samo kukuruz kupujem mljeven i to krupno,stvarno neznam koliko ali budu krupni komadi,brašno NIKAKO i mekinje tražim od čakovačkih mlinova jer imaju najkrupnije,isto tako i kruh stavim dvi-tri fete i to se u vodi raspadne,sve što je presitno mljeveno izaziva ljepljenje crijeva i to ne valja! Ječam i zob u zrnu.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
E sada mi je jasno. Mislio sam da se ječam i zob melju. Kukuruz ću mljet da bude malo sitnije od zrna ječma.
Hvala.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Kukuruz se mora samljeti moze i na 6 i na 8 bitno je da zrno nije cjelo jer ima slucajeva da koza slomi zub i onda nece jesti jer ju boli!!!a ostalo ti je obrazlozio kolega Gabro!!!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Nemam gdje postaviti pitanje pa onda ovdje... hebi ga.
Ima li neka dobra duša da mi objasni dimenzije bala (sijeno i slama). Naime, za koze trebam i sijeno i slamu. Tražim po njuškalu. Uvijek sam mislio da su sve kockaste bale iste i sve rolo bale iste. Da tu ima neki standard. No, vidim da, uz šarenilo cijena, ima i šarenilo težina. Ovaj traži 5 kn za kockastu balu slame, a onaj 10... ali njegove su bale velike... ima 14-15 kg. Rolo bale slame od 30 kn po bali do 150... u čemu je fora? Ima li više veličina ili su tvrđe prešane? Isplati li se više rolo bala ili male kockaste?

...napisao sam ti elaboraciju svega...ali na mob-u...i trenutno mi je previse tlak narastao zbog "bulletinovih" 15 minuta odlogiranja i sl. idiotizama...pa kada netko zeli napisati ozbiljan post ogranicen je glupostima poput navedene. Ne vidim zaista svrhu toga jer osim trolanja nema opravdanje..
Napisati cu ti ponovo na kompu..
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Ima li neka dobra duša da mi objasni dimenzije bala (sijeno i slama).... Uvijek sam mislio da su sve kockaste bale iste i sve rolo bale iste. No, vidim da, uz šarenilo cijena, ima i šarenilo težina...Ima li više veličina ili su tvrđe prešane? Isplati li se više rolo bala ili male kockaste?

Naisao sam na vrlo zanimljive odg.pa cu ti pokusati napisati jos jednom.
Suha trava ima svoju nutritivnu vrijednost i ona se nije izgubila jer je uvedena sjenaza i silaza.Mislim da se u kombinaciji sa zitaricama moze postici isti opseg nutritivne vrijednosti uz manja ulaganja i manje problema. Moram jos malo gnjaviti :D iskusne kozare,pa cemo elaborirati i taj dio_Ovo sto pisem sam implementirao u vlastitom primjeru,pa ti mozda pomogne.
Samim time nije svejedno sto kupujes ili koliko je tesko-jer kg perja i kg zeljeza nemaju isti volumen.Ovo sam napisao da se ne prevaris.
Kockaste bale su vise usitnjene,pa ih koze mozda lakse i bolje jedu.Rolo bale su vecinom 120x120cm(moze biti i do 135cm presano) i nacin spremanja odreduje razlicitu tezinu na isti volumen.Balirke sa nozevima usitne sijeno i slicno je kao i kocke.Bolje je jer rolo balirka pokupi i sacuva vise lisnatog dijela trave koji ima svoju nutritivnu vrijednost.Odlican primjer je lucerna.
Vazno je kada i kako je netko to pripremao...ako te zanima ima o tome na forumu...
Dakle,najlakse ces vrijednost procijeniti po masi bale.Naravno..unutrasnjost pogledaj obavezno.
Obrati pozornost na skladistenje.Ne nasjedaj na price da kisa i snijeg ne mogu utjecati na rolo bale koje su skladistene bez zastite istih. To nije "'samo malo izvana" nego je to najveci krug volumena valjka!! Dakle gubis najveci postotak u promjeru!
Vazno je kakva je livada,sadrzaj na istoj i kada je sve koseno.
Ovo su neke informacije o suhoj travi koje mislim da mozes iskoristiti pri kupovini.Godina je izrazito vlazna i zato pazi sto kupujes.
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nemojte se ljutit,još jednom molim da se piše po temama!!! Tako će se početnici a i mi lakše snalazit.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Dali se može koza napuhati kao krava. Moja koza je danas jela travu i sijeno u štali, od 17,30 - 19,00 pasla gdje ima malo divlje djeteline. Večeras joj je stomak okrugal kao da će se ojariti i one rupe na bokovima se ne vide. Jela je i malo mljevenog kukuruza, ječma i zobi.

Dali trebam pripremiti noževe za noć ili će to proći?

Znači za sutra imam tri verzije:
1 - ponovo je hraniti,
2 - peći i jesti kozje meso,
3 - zakopati mrtvu ukočenu kozu.

Meni bi odgovarala verzija br. 1.

Kada sam je kupio bila je kostur, a sada je dobila sjajnu dlaku i udebljala se za samo tjedan dana.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Naravno da može!!! Pazi na nju večeras i ako primjetiš šta čudno pokušaj joj masirat stomak,u najtežim slučajevima trba bušit burag da ispuše ali to još nisam naučio i trebao bi zvat veta. za to. Obavezno treba pazit na mokru ditelinu!!!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Dali se može koza napuhati kao krava.

Kada sam je kupio bila je kostur, a sada je dobila sjajnu dlaku i udebljala se za samo tjedan dana.

Moze se napuhati. Prati da li podriguje ili ima vjetrove(po domaci "prdi"). Gledaj u podrucju gornjeg dijela trbuha prema zadnjici ili repu da li se krecu mjehuri zraka...idu kao valovi i vidljivo je. To je vrlo opasan znak,ali jos se moze pomoci. Ako i dalje kaka-ide izmet van..to je dobar znak...ali ne znaci da i zrak ide odmah van.
Kada ju diras po trbuhu ako ti ruka upada duboko to je problem zraka..to moze biti na obje strane..i lijeva gdje je burag i desno..plinovi su svuda.
Negdje su pisali sto inace daju kozama u tom trenutku-domaci lijek...pokusaj naci nesto o tome...mislim da je kvasac i ulje,ali ja to nisam probao.
Koza mora setati..i napravi par krugova po dvoristu sa njom,pa vidi stanje.
Ako lupa ili grebe prednjim nogama tada je vec jako opasno. Dobar veterinar ce znati rijesiti problem...ide lijek za opustanje misica...vetalgin i sl. I jos neki prasak te injekcije. Gorka sol pomaze.
Ja koristim
 
Posljednje uređivanje:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
(nastavak)
..."prodigest forte...prasak koji se daje oralno.
Ako je koza neuhranjena tada postepeno povecavaj kolicinu zitarica. Nije se udebljala za tjedan vec normalno jede i trbuh je okrugao :)
Spremi nozeve i spasavaj kozicu. Javi kako je sto prije. Ako si prepoznao nesto sto sam pisao djeluj odmah!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Sitno nasjeci dvije glavice crvenog luka i pomjesaj sa jednom malom zlicom sode bikarbone i na silu ju nahrani s time tako da uzmes kuhacu i okrenes ju da nemoze zatvorit ust i onda ju sopaj a mozes joj lagano niz grlo gurat crijevo i na taj nacin ju oslobodit plinova
 

Najnoviji postovi

Na vrh