• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta
A

AlenZg

Guest
Molim procjenu.
Imam dvije mlade kozice iz istog legla stare 5 mjeseci i jarića starog 4 mjeseca koje bi prodao.
Koze koje su ojarile su alpine, ali nisam siguran koje pasmine je jarac koji je oplodio. Kozice su boje meda dok je jarić sivkasti.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Pozdrav svim forumasima!!!Molio bih pomoc imam dvije koze i s njima je sve u redu ali s jaricima imam problem sto im se deformiraju prednji papci te ih bole i nstoje nego klece na koljenima isto to se dogodilo i s jarcem njihovim ocem neznam sta da radim i u cemu je problem?koze su krizane sanske i alpske a jarac je bio alpski star 10 mjeseci kad mu se to dogodilo!Hvala unaprijed!!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kako hraniti koze u štali?
Koliko smiju jesti kukuruza, suhog kruha itd.
Dali je bolje kukuruz i zob davati u zrnu ili mljeti (primjer sito sa rupama 6 mm - svinjama meljem na 3,2 mm ali mislim da je za koze to sitno)
Hvala.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Papci su im uredni oni se toliko deformiraju izgledaju okrugli uopce ne licr kao normalni papak neizgledaju trokutasto i jako su debeli!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Kako hraniti koze u štali?
Koliko smiju jesti kukuruza, suhog kruha itd.
Dali je bolje kukuruz i zob davati u zrnu ili mljeti (primjer sito sa rupama 6 mm - svinjama meljem na 3,2 mm ali mislim da je za koze to sitno)
Hvala.
Pogledaj par stranica unazad o tome smo već puuuunnnoooo prićali!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Papci su im uredni oni se toliko deformiraju izgledaju okrugli uopce ne licr kao normalni papak neizgledaju trokutasto i jako su debeli!

Stavi sliku,ali mislim da je to sigurno previše izrastao papak,tim prije što se dogodilo poslje 10-tak mjeseci,ne urastaju svi papci jednako!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Jarac je bio star 10 mjeseci a jedan jaric je bio 5 mjeseci a sad vidim da i ovaj drugi bi mogao isto tako proc,papke uredno obrezujem svaka 4 mjeseca mislim da je nesto drugo u pitanju a neznam sta pa me zanima dali je netko imao takav problem i sta poduzeti?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ako je urođena deformacija,a i to može biti minjaj stado ili bar uzročnika deformacije a to je najvjerovatnije jarac jer su ti koze u redu.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
I ja mislim da je to u pitanju jarca smo teska srca zaklali sad imam drugog jarca.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Koliko god volio svoje koze i jarca a pogotovo jariće, kad su ubiveni i odrani i izrezani to je meni meso ko i svako drugo pogotovo ako ih odvezem žive na klanje i pokupim gotovo i izrezano meso,tako je najlakše!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Tako je,znas kako je to su mi prve koze i jarac a sad je malo drugacije nevezem se toliko za njih a i jare ispod peke je prava stvar pa tolko ni nezalim!!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Bivši vlasnik rekao da su se koze parile krajem 6 i početkom 7 mj. Kako mogu znati dali je sjarna i do kada se može dojiti - musti?
Hvala.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Dojiti ih smijes do mjesec dana pred jarenje kad ostanu sjarne postepeno smanjuju mlijeko bar je kod mene tako,a ako nisu sjarne onda ce se tjerat moje su pred samo tjeranje slabo jele cudno se deru i vrte repom!!!kod koza se zadnji mjesec najbolje vidi da su sjarne!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
- mlijeka daje 0,5 - 0,7 l,
- po stomaku se ne vidi da je sjarna,
- dobro jede, stomak joj je okrugal kada se najede,
- ako je kako bivši vlasnik kaže trebala bih se jariti 11/12 mj,
- bila je u slabom stanju, ali se oporavlja,
- kako je hraniti za mlijeko?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Moje koze su preko dana na ispasi a na raspolaganju imaju tritikal,kukuruz,zob i sjeno i sto se tice mlijeka sam prezadovoljan u pocetku bude oko 8 a u ovo vrijeme oko 5 litara na njih dvije a najvise mlijeka bude kad brste lisce moje osobito vole kupinu,bazgu i bagrem...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja sam od jednoga vlasnika kupio 2 ž. jareta, a od drugoga kozu. Jarići su slični alpini. pošto mi ih je žao zaklati kupio sam kozu. Koza je kako si pisao boje meda. Nije dojena - mižena niti vezana. Izvedem ih van u dvorište kozu i jedno jare vežem dok je drugo pokraj njih. Koza je navikla na vezanje bez problema i normalno pase i jede. Kod mužnje je mirna - znači mogla bih biti dobra samo da poveća mlijeko. Čime da je hranim da poveća mliječnost u štalskom uzgoju jer nemam vremena koze puštati na pašu.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Trebao bi im svakako dati trave i obrok a imas i koncentrata za kupiti!mozes naci na netu o ishrani koza u stalskom uzgoju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh