• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Pozdrav!
Mene zanima nesto vise o kozjem mlijeku...pa ako netko ima informacija ili neki link molim vas da ostavi.
Kolika je masnoca mlijeka kod koza?Koliko je potrebno minimalno isporucivati mlijeka dnevno da bi vindija (ili druga mljekara) otkupljivala mlijeko?Koliko je otkupna cijena-neki prosjek?Netko je vec postao na temu o ovcarstvu neke brojke ali je naveo da nije siguran u ispravnost te informacije... zanima me iz prve ruke iskustva,pa tek cu onda kontaktirati mljekare..
I na kraju me zanimaju same cijene koza...prvenstveno mlijecnih...preko cijele godine...kada je najbolje kupiti koze?
Hvala.
 
B

brundalo

Guest
Mister No kaže:
Pozdrav!
Mene zanima nesto vise o kozjem mlijeku...pa ako netko ima informacija ili neki link molim vas da ostavi.
Kolika je masnoca mlijeka kod koza?Koliko je potrebno minimalno isporucivati mlijeka dnevno da bi vindija (ili druga mljekara) otkupljivala mlijeko?Koliko je otkupna cijena-neki prosjek?Netko je vec postao na temu o ovcarstvu neke brojke ali je naveo da nije siguran u ispravnost te informacije... zanima me iz prve ruke iskustva,pa tek cu onda kontaktirati mljekare..
I na kraju me zanimaju same cijene koza...prvenstveno mlijecnih...preko cijele godine...kada je najbolje kupiti koze?
Hvala.

Ajmo redom.
Posto se u literaturi nailazi na razlicite podatke o masnoci ja ci ti ovdi dat samo okvirne podatke.
Masnoca iznosi izmedju 3-4.5 u ekstremnim slucajevima. Ovisi o ishrani. Za to bi ti bilo najbolje kontaktirati Agronomski fakultet u Zagrebu, Zavod za mljekarstvo. dr. Samir Kalit. Sto se tice Vindije najbolje bi bilo da nazoves njih i pitas.Naime ja san u dalmaciji a vindija mi je malo daleko. kako je mljekara u ZD ugasena ja cu sam radit sir.
Sto se tice cijene koza moja preporuka da nabavis jednogodisnje ili nesto mladje blago, ono koje se jos nije jarilo. I to iskljucivo iz maticnog uzgoja sa svim podacima. U tim podacima su ti sadrzani i podaci o mlijecnosti roditelja odnosno majke bake i svih zenki po ocu. Iz takvog uzgoja nabavi i muzjaka. Ako uzimas starije koze to moze bit dvosjekli mac.
Pazi covik ti moze dat najbolje blago ali ti ne prodaje jasle. Takvo blago zahtijeva njegu i paznju i puno papati. To je mozda nedostatak kad se uzima rasplodna jarad ali se isplati. Naime ulaze se par miseci bez vidit rezultat. Sto se tice cijena ovise ti. Ja sam lani platija jarca od 3 mjeseca starosti 1500 kn, zenke su nesto jeftinije izmedju 800 i 1200.
Obrati se udruzi RUKA Medjimurske zupanije. Tamo su ti glavni Jelena i Stjepan Vurajic. Da bi dobio status maticnog uzgajivaca i ostvarija pravo na poticaj stado mora bit iz maticnog uzgoja a ne sa pazara. RUKA ti je udruga kozara i ovcara medjimurske zupanije. Takodjer moras imat minimalno 20 grla za poticaj. Nega pocnes dobivat prvim jarenjem.
Ako uzmes ovogodisnju jarad u 6 mjesecu imat ces podmladak vec u 2 ili 3 dogodine.
Imas 2 vrste mlijecnih koza u nas koje su najzastupljenije Alpina i sanska ovisi o tebi koju ces vrsu.
Imas i pretplatu na ovcarsko kozarski list. Lipa stvar i za ovcare i za kozare. 150 kn godisnje
Pozdrav :D
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
To ja zovem detaljnim odgovorom :D
Potpuno dovoljno informacija za pocetak istrazivanja...brojka od 20 koza za poticaj mi je zaista privlacna...iako poticaj(koliko sada trenutno iznosi?) nije dio koji je presudan u proizvodnji svakome uvijek dobro dode neka kn...
kada se pogleda to bi bila briga kao za otprilike 4-5 krava...samo sto je prehrana puno raznovrsnija zar ne?Nisam znao da mora biti iz vec "provjerenog" maticnog stada...
Htio sam te jos nesto pitati...da li je danas u HR isplativije drzati mlijecne koze ili koze za meso(nesto sam citao da se burska vrsta koze ne treba musti) i da su one iskljucivo namijenjene za proizvodnju mesa...
Molim te ,posto imas iskustva sa sirom, da mi napises ukratko koliko lit.mlijeka ide za kg sira.Koliko je taj sir cijenjen u usporedbi sa kravljim?Uh...puno pitanja 8)
 
B

brundalo

Guest
Mister No kaže:
To ja zovem detaljnim odgovorom :D
Potpuno dovoljno informacija za pocetak istrazivanja...brojka od 20 koza za poticaj mi je zaista privlacna...iako poticaj(koliko sada trenutno iznosi?) nije dio koji je presudan u proizvodnji svakome uvijek dobro dode neka kn...
kada se pogleda to bi bila briga kao za otprilike 4-5 krava...samo sto je prehrana puno raznovrsnija zar ne?Nisam znao da mora biti iz vec "provjerenog" maticnog stada...
Htio sam te jos nesto pitati...da li je danas u HR isplativije drzati mlijecne koze ili koze za meso(nesto sam citao da se burska vrsta koze ne treba musti) i da su one iskljucivo namijenjene za proizvodnju mesa...
Molim te ,posto imas iskustva sa sirom, da mi napises ukratko koliko lit.mlijeka ide za kg sira.Koliko je taj sir cijenjen u usporedbi sa kravljim?Uh...puno pitanja 8)

Sto se tice drzanja mozes i jedno i drugo. Ako uzmes za meso burske onda ti je jarenje 2x u 13 miseci. Znaci imas dva podmalatka godisnje(daju vise trojaka nego jedinaca). Ali s druge strane mliko je privlacnije radi sira na opg. Ja cu sad pocet radit kozji sir i cijena ce mu bit oko 150 kn za kilo suhoga. Za mljekaru su malo veca ulaganja ali se sa povoljnim kreditom vrlo brzo isplate. Koza za mliko ti se ojari i nakon 35-45 dana jare mices (koljes, odvajas za priplod. za tov itd itd) i kozu nastavljas musti. Muze se sve do 45 dana do novog jarenja. Znaci oko 10 miseci.Ako ti je prosjek po kozi 1000 lit to ti je 100 kg sira po 150 kn racunaj sam. Je da je veca zajebancija oko sira i ishrane ali pola od toga ti ostane cisto. E zarad ove mljecnosti se koze uzimaju iz maticnog stada. Jos nesto jarad od prvojarki se sva kolje i ne ostavlja se za priplod.Zarad popisa maticnih uzgajivaca obrati se hrvatskom stocarskom centru u Zg, voditelj sluzbe za ovce i koze je Zdravko Barac ali on je zaduzen za cijelu Hr i jos zivi u ZD. Oni imaju tamo na terenu na koga ce te uputit.
Sto se tice poticaja ja ti zivim na otok u i na podrucju od posebne drzavne skrbi tako da je nama poticaj veci nego negdi drugdi. I za to ti je zaduzen HSC. :D :D :D
Sir je jako cijenjen ali ga dosta ljudi ne voli radi spec mirisa. Njega il volis il ne sredine nema
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
brundalo kaže:
Jos nesto jarad od prvojarki se sva kolje i ne ostavlja se za priplod.

Odakle ti to?
 
B

brundalo

Guest
@ Tine
Iz iskustva. Mlado blago jos nije dovoljno fizicki razvijeno da bi davalo dobru jarad/janjad. Mi u Dalmaciji kazemo da je dite napravilo dite. I viruj mi ovo je iz vlastitog iskustva. Najbolje potomstvo se postize izmedju 2-7 jarenja/janjenja.
Ako imas blago valjda znas o cemu govorim. Pitaj iskusne ljude svi ce ti rec isto. Pozdrav dezeli :D
 
Č

Čugi

Guest
brundalo kaže:
@ Tine
Iz iskustva. Mlado blago jos nije dovoljno fizicki razvijeno da bi davalo dobru jarad/janjad. Mi u Dalmaciji kazemo da je dite napravilo dite.

Zato ja mlade puštam u parenje tek sledeću godinu, i sve je ok, jako, zdravo i krupno potomstvo, kao što se i vidi na slici- 7 ovogodišnjih! :D

Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Od kako primamo Gospodarski list, uvijek je prvi oglas kako prodaju Burske koze i jarice...

Vec mi se urezao u mozak taj oglas ;)
 
M

maksica6

Guest
brundalo kaže:
Mister No kaže:
To ja zovem detaljnim odgovorom :D
Potpuno dovoljno informacija za pocetak istrazivanja...brojka od 20 koza za poticaj mi je zaista privlacna...iako poticaj(koliko sada trenutno iznosi?) nije dio koji je presudan u proizvodnji svakome uvijek dobro dode neka kn...
kada se pogleda to bi bila briga kao za otprilike 4-5 krava...samo sto je prehrana puno raznovrsnija zar ne?Nisam znao da mora biti iz vec "provjerenog" maticnog stada...
Htio sam te jos nesto pitati...da li je danas u HR isplativije drzati mlijecne koze ili koze za meso(nesto sam citao da se burska vrsta koze ne treba musti) i da su one iskljucivo namijenjene za proizvodnju mesa...
Molim te ,posto imas iskustva sa sirom, da mi napises ukratko koliko lit.mlijeka ide za kg sira.Koliko je taj sir cijenjen u usporedbi sa kravljim?Uh...puno pitanja 8)

Sto se tice drzanja mozes i jedno i drugo. Ako uzmes za meso burske onda ti je jarenje 2x u 13 miseci. Znaci imas dva podmalatka godisnje(daju vise trojaka nego jedinaca). Ali s druge strane mliko je privlacnije radi sira na opg. Ja cu sad pocet radit kozji sir i cijena ce mu bit oko 150 kn za kilo suhoga. Za mljekaru su malo veca ulaganja ali se sa povoljnim kreditom vrlo brzo isplate. Koza za mliko ti se ojari i nakon 35-45 dana jare mices (koljes, odvajas za priplod. za tov itd itd) i kozu nastavljas musti. Muze se sve do 45 dana do novog jarenja. Znaci oko 10 miseci.Ako ti je prosjek po kozi 1000 lit to ti je 100 kg sira po 150 kn racunaj sam. Je da je veca zajebancija oko sira i ishrane ali pola od toga ti ostane cisto. E zarad ove mljecnosti se koze uzimaju iz maticnog stada. Jos nesto jarad od prvojarki se sva kolje i ne ostavlja se za priplod.Zarad popisa maticnih uzgajivaca obrati se hrvatskom stocarskom centru u Zg, voditelj sluzbe za ovce i koze je Zdravko Barac ali on je zaduzen za cijelu Hr i jos zivi u ZD. Oni imaju tamo na terenu na koga ce te uputit.
Sto se tice poticaja ja ti zivim na otok u i na podrucju od posebne drzavne skrbi tako da je nama poticaj veci nego negdi drugdi. I za to ti je zaduzen HSC. :D :D :D
Sir je jako cijenjen ali ga dosta ljudi ne voli radi spec mirisa. Njega il volis il ne sredine nema



Evo slike raznih sireva,iz pokrajine hosamon ,slike su od jedne gospode iz jeruzalema sa njom sam imao neke dogovore u vezi farme (pisao sam o farmi da ju zelim kupiti i slike od farme su na forumu ) gdje je ona sama mislila uzgajati koze i proizvoditi sir ,ali na kraju nije bilo nista od te poslovne suradnje.

Slike od raznih sireva koje je proizvodila u Jeruzalemu. http://brana-sirar.tripod.com/my_photo_album/
 
V

Volintena

Guest
Pozdrav svima!

Triban pomoć, pa ako možete pomagajte. Želin uzgajat Sanske koze, ali kako u svojoj županiji (Šibensko-kninskoj) neman di za vidit poštenu (noviju) štalu zanimaju me kako izgledaju novije štale za koze, ima li kakvih propisa u pogledu samog objekta (kako triba izgledat), jer u knjigama su samo kvadrature po kozama i slično, a slike sam(og/ih) objek(a)ta - nigdi.

Ako znate kakve stranice na Internetu ili znate nekog ko je u (naj)novije vrime sagradija -> recite. Spašavajte, jer je ovo za poludit, tražiš, a nigdi za nać. :prayer:

Zadnja mi je solucija - otić upoznati Međimursku županiju. :)
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
brundalo kaže:
Sto se tice drzanja mozes i jedno i drugo. Ako uzmes za meso burske onda ti je jarenje 2x u 13 miseci. Znaci imas dva podmalatka godisnje(daju vise trojaka nego jedinaca). Ali s druge strane mliko je privlacnije radi sira na opg. Ja cu sad pocet radit kozji sir i cijena ce mu bit oko 150 kn za kilo suhoga. Za mljekaru su malo veca ulaganja ali se sa povoljnim kreditom vrlo brzo isplate. Koza za mliko ti se ojari i nakon 35-45 dana jare mices (koljes, odvajas za priplod. za tov itd itd) i kozu nastavljas musti. Muze se sve do 45 dana do novog jarenja. Znaci oko 10 miseci.Ako ti je prosjek po kozi 1000 lit to ti je 100 kg sira po 150 kn racunaj sam. Je da je veca zajebancija oko sira i ishrane ali pola od toga ti ostane cisto. E zarad ove mljecnosti se koze uzimaju iz maticnog stada. Jos nesto jarad od prvojarki se sva kolje i ne ostavlja se za priplod.Zarad popisa maticnih uzgajivaca obrati se hrvatskom stocarskom centru u Zg, voditelj sluzbe za ovce i koze je Zdravko Barac ali on je zaduzen za cijelu Hr i jos zivi u ZD. Oni imaju tamo na terenu na koga ce te uputit.
Sto se tice poticaja ja ti zivim na otok u i na podrucju od posebne drzavne skrbi tako da je nama poticaj veci nego negdi drugdi. I za to ti je zaduzen HSC. :D :D :D
Sir je jako cijenjen ali ga dosta ljudi ne voli radi spec mirisa. Njega il volis il ne sredine nema

Pozdrav!Nismo se dugo culi..ali eto mene opet da te gnjavim :mrgreen: :mrgreen:
Sto si mislio pod "mliko je privlacnije radi sira na opg"?Zbog nulte stope pdv-a?Da li je onda i na sir ista stopa pdv-a..dakle nulta?
Moji zele uzeti neke koze...dvije alpine,jednu sansko - bursku i jarca :D (kao treba im jarac 8)...jos sam citao na forumima da ima "poseban"miris za vrijeme parenja...biti ce zabavno :D
nasli su neku povoljnu ponudu,prodavatelj kaze da su "brede"(ne znam tocan izraz za koze)i da su stare oko 2-3god.Koliko koze uopce zive(zanima me praksa,ne studije u pdf-u objavljene na netu...zato pitam tebe)...odnosno koliko ih se prosjecno drzi unutar stada sa mogucnoscu proizvodnje mlijeka i jarenja?
Meni su burske ok...i meso se moze dobro prodati...
da li se i mlijecne koze jare samo jednom godisnje ili kao i burske 2x u xy mjeseci?
Kakvo je trziste kozjeg sira...?Kazes da je vrlo cijenjen..no kako ide prodaja toga?
jos nesto...da li je teska priprema kozjeg sira ili je postupak identican ili slican nacinu pripreme kravljeg?
Kada imas vremena javi se...narocito sa iskustvima u izradi i prodaji sira...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Bobo kaže:
Od kako primamo Gospodarski list, uvijek je prvi oglas kako prodaju Burske koze i jarice...

Vec mi se urezao u mozak taj oglas ;)


ti ga izreži :D
 
B

brundalo

Guest
Pa ajmo ovako. Moras odlucit da li koze za mliko ili za meso. Skupa nije preporucljivo. Istina jarad burske koze su nesto teza i imaju brzi prirast(cca 1kg-2 kg) u odnosu na istodobnu jarad mlijecnih koza. Ali prihod sve kaze.30% prihoda jarad a 70% prihoda sir. Pa ti odluci. PDV ces naplacivat na konacan prodani proizvod-sir. Sir radi svako na svoj nacin,. Ja radim iskljucivo tvrdi kozji sir i to istim postupkom kojim pravim i ovcji. Kvaliteta sira ti ovisi o ishrani blaga. Najbolje bi ti bilo kad bi blago po danu bilo na pasi a po noci u stali na dobrom sijenu. Koncentrat im dajes na jutarnjoj i vecernjoj muzi ili cak i u podne ako mislis 3x musti.
U ostale vrste sira se ne razumin pa ih i ne radim. Ne zaboravi da se od ostale surutke moze radit i skuta ili puina(albuminski sir).
Sto se tice mirisa od jarca treba mu ko malenome spalit rogove i zlijezde koje se nalaze u blizini i jednom sedmicno ga otimarit ko konja tvrdom cetkom i nece smrdit. Pozdrav :D
 
B

brundalo

Guest
Bredje to ti znaci nosece a za koze se kaze da je bredja ili sjarna izvini zaboravio sam odgovorit u prijasnjem postu :D :D
 
B

brundalo

Guest
Evo koja slikica od mojih meketala. Cure se malo dosle opustit na plazu, a i decko naravno
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
A evo i moj Sime - jarac osnova zametka stada koza
Obrisan neispravan link.
 
V

Volintena

Guest
Dolazi li ko, od vas, u Solaris kod Šibenika 16. i 17. listopada na 'Deseto savjetovanje uzgajivača ovaca i koza u RH'?
 

Najnoviji postovi

Na vrh