• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta
V

vi_ky

Guest
Bavi li se netko uzgojem ili ima samo par patuljastih koza pa da mi kaže nešto o njima :?: :?: :?: :?: :?: :?:
 
B

brundalo

Guest
@vi-ky sto se tice patuljastih koza njbolje da se obratis Hrvatskom stocarskom centru u ZG odjelu za ovcarstvo i kozarstvo oni ce ti najbolje znati reci :) :) :)
 
V

vi_ky

Guest
Piatao sam vec u HSC-u i oni neznaju ništa ako netko nešto zna neka mi molim Vas :prayer: :prayer: kaže Molim Vas :prayer:
 
B

brundalo

Guest
@vi_ky cini mi se da san jednom vidija te koze u maksimirskom zoloskom. Pitaj njih ili ove sta imaju privatne zoo vrtove. Ja bi ti strvarno pomoga ali nemam ideju di se obratit :scratch :)
 
V

Volintena

Guest
Može mi neko reć koju stranicu na kojoj bi se mogla pogledat muzna oprema tj. muzilice za koze? Znači zanima me strojna mužnja većeg broja koza. Čita san o nekim 'brojevima' tipa 12, 24 36, pa me zanima je li toj broj koza koliko zaprima izmuzište u 'jednom muznom zahvatu' ili je to šta drugo?
 
B

brundalo

Guest
Volintena kaže:
Može mi neko reć koju stranicu na kojoj bi se mogla pogledat muzna oprema tj. muzilice za koze? Znači zanima me strojna mužnja većeg broja koza. Čita san o nekim 'brojevima' tipa 12, 24 36, pa me zanima je li toj broj koza koliko zaprima izmuzište u 'jednom muznom zahvatu' ili je to šta drugo?
www.gumex-eko.hr
To sta si procita je tocno. To je broj koza na jednom izmuzistu, odnosno broj izmuzisnih mista na rampi-platformi.
Zadovoljavajuci rezultat postizes i sa 8 mista i 2 muzne kante. Jedna muzna kanta ti muze u isto vrime 2 koze. A jedan muzni uredjaj moze u isto vrime "pogonit" 4 kante. Inace ne kupuj izmuzuste mozes ga i sam napravit za vrlo malo love a da bude ucinkovito ka i "pravo" :) :) :)
 
V

Volintena

Guest
Pošto sam još uvik teoretičar, zanima me nešto po pitanju ishrane koza. U knjizi 'Kozarstvo' od B. Mioča i V. Pavićke na strani 158 piše da se krmne kulture, prema preferenciji koza, mogu podijeliti u 3 skupine:
1.
- lucerna
- crvena djetelina
- talijanski ljulj
- klupčasta oštrica
- grahorica
- zob
- mješavina sirka i različitih hibrida sudanske trave

2.
- postrne kulture za zelenu hranidbu
- sijeno
- silaža
- grašak
- zob

3.
- lisičji i mačji repak
- kupus
- repa
- suncokret

Sada me zanima, čitajući u rubrici 'Ratarstva' temu o sirku i sudanskoj travi, da li su one prikladne za ovu više kamenitu i sitnih kvadratura zemlju u Dalmaciji i njenoj Zagori, jer kako san čita te kulture su višeg (količinskog) prinosa u odnosu na druge kulture? Virujen da ishrana samo sa tim biljem sigurno nije u potpunosti zadovoljavajuća, pa može savjet šta bi još moglo ić u meni. Svjestan san da neman dovoljno zemlje za proizvodnju potrebne količine hrane tako da ću morat i kupovat, pa zato i tražin rješenje kako da izvučen maksimum iz onoga šta se ima... Još jedan problem je šta su parcele toliko premrižene da često nema puta do određene, a da nemoraš priskakat tuđe (kamene) ograde, tako da je i prilaz mehanizaciji (pa i onoj manjih dimenzija) upitan.

Prvenstveno me zanima stajski uzgoj koza, a razmišljam i o tome da im pridodam i, također stajski, ovce.

Volija bi čut Bogecov komentar, ali to ni druge ne sprječava u davanju svojih mišljenja, a još bolje i iskustava.

Ja san 'skroija nacrt' kozarnika po svojoj logici (jer, ponavljan, u svojoj županiji neman di za vidit ni približno 'lipo' uređenu staju), koristeći se preporukama iz knjiga (gore već navedena, 'Kozarstvo' I. Franića, 'Uzgoj koza na OPG-u' od HZPSS-a, 'Ovčarstvo' B. Mioča, V. Pavićke, V. Sušića, 'Higijena na farmi i u okolišu' a. Asaja), kapaciteta 250 koza i 10 jaraca + prostor za jariće/kozliće, sa prostorijama: izmuzište, spremište mlika, pravljenje sira, sušenje sira i još neke prostorijice za sitnice, naravno uključen je i ispust, a smještaj hrane bi bija iznad. Sad, kako ne mogu pokazati nacrt, pokušaću ga opisat, a sastoji se od 10 boksova kapaciteta svaki po 50m2 za 25 koza, sa suprotne strane bi se nalazilo 10 boksova za jarce koji bi po veličini zauzimali prostor dvaju boksova od koza, a površina od preostalih 8 boksova (koji bi se mogli pregrađivat prema ppotrebama) bi bili za jarenje, držanje mladih i slične stvari. Između ta dva reda boksova bi bija hranidbeni hodnik. Ispusti bi bili duplo veći po kvadraturi od samih boksova (svaki boks bi ima svoj ispust). Znači, dimenzija staje bi bila cca. 15m x 100m, a sa ispustom cca. 35m x 100m.

Očekujen da će neko reć da bi to bija hotel za koze, ali, ponavljan, to je još uvik ideja u razradi, pa bi mi svaki savjet dobro doša, kako da skrojin potrebnu financijsku konstrukciju kako izrade objekta, tako i potrebe za hranom i svim šta ide. Ako mi možete preporučit nekoga ko ima dobro uređenu staju - preporučite, jer bi je isto volija vidit uživo prije nego krenen skakat u bazen, jer bi želija da plivan, a ne da potonin.

ps
Za ovce san mislija na slično rješenje.
 
B

brundalo

Guest
Samo mala primjedba. Kroji boksove tako da ti u jedan stane max 8-10 koza. Druga primjedba je ta da jarci moraju bit odvojeni kad se nalaze zatvorenom prostoru. znaci svaki jarac svoj box, ali da se mogu vidit. Uostalom napisa san ti na private di ces se javit. Ako ne mozes tamo poc zamoli covika da poslika i posalje ti slike.
Sta se tice trava tu je bogec maher i amen. I ja cu dogodine provat posijat sudansku travu i sirak pa cu vidit. Ja san razgovara sa covikon sa Dugog otoka i u njega je to proslo odlicno.
Sta se tice usitnjenosti parcela pokusaj zakupit na duzi rok i tako okrupni parcele.
Jos jedan savjet. Da ne ulazis u veliku investiciju pocni sa 50 koza a stalu radi modularno-tako da je mozes produzivat po potribi odnosno kako se budes sirija.
Neznan kako ces ti u zagori ic intenzivan uzgoj ali ja na tvom mistu nebi tako radija. Radije zakupi parcele. Pasa je ipak najjeftinija hrana, a velike razlike izmedju dobro organiziranog poluintenzivnog uzgoja i potpuno intenzivnog nema :)
 
V

Volintena

Guest
Moja greška pri pisanju: svaki jarac bi bija u svom boksu, ali bi svi skupa zauzimali prostora dvaju boksova za koze.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
slažem se sa brundalom kad kaže da ne ideš na čisto intenzivni uzgoj,jer nije to onako kako piše u knjigama,daleko od toga,stvarnost je puno surovija..ja sa 40 ovaca težim što intenzivnijoj proizvodnji,pa je teško,a živim u stvarno blagorodnom kraju,sa puno paše tokom cijele godine,sa puno sijena i zrna koje sam proizvodim...nije stočarstvo biznis koji se radi preko noći,tu se brzo i lako propada.no,nisam tu da pametujem,malo sam se zaletio... :roll:

pazi u izgradnji staje;da li ona odgovara za tvoju klimu?skladištiti sijeno iznad,na tavanu je primjereno u hladnim područjima,sa jakim i dugim zimama(lika i g.kotar)... za tebe bi bolje odgovarao neki otvoreni tip staje,samo da su životinje zaštićene od vjetra i padalina te sunca.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Volintena kaže:
Pošto sam još uvik teoretičar

rođo to čemo promjenit, bit češ praktičar sa dobrom teoretskom podlogom :D

ajmo konkretno, napiši mi kolko češ imat stado iduče godine :!:
kolko površina imaš :!: kolko onih u koje možeš sa mehanizacijom :!: a kolko onih gdje preskačeš plotove tj gdje nikako ne možeš sa mehanizacijom :!:
da li imaš postoječe pašnjake, da li su to pristupačni tereni za mehanizaciju :!: kolko toga imaš
šta sve siješ :!:
to su mi bitni podaci da ti napravim sjetveni plan na kojem bi izvukao najviše od tih površina
jedno još pitanjace gdje si ti točno, tj gdje su ta polja i koze :!:
kada pada najviše kiše , kakve su temperature, to može odprilike

to mi lijepo napiši i onda ču ti sastavit plan sjetve što bi bilo najbolje za tebe i najisplativije :D

brundalo, eto vidiš da smo našli kulturu za tebe, poslat ču ti sjeme za probu, premda po meni ne treba isprobavat , več posijat maximalno ozbiljno uložit i mora bit kak spada, pa ak ide na dugom otoku mora i kod tebe, ja garantiram :D
imaš manje kiše, veče temperature, samo dobra ishrana bilja i eto prinosa.
neznam kolko znače svima 128 tona prinosa po ha sirka kod mene, preko 30 tona suhe tvari sirka kod mene, a da ne pričam o udjelu lista i stabljike kod sirka i sudanske trave, to su stvari s kojima se ja igram na nekoj drugoj razini , a vama treba samo tehnologija uzgoja i neko da vas prati u svakom koraku proizvodnje :D tako da mirno spavate

zanimljiva stvar, pomažem i rješavam problematiku na moru i otocima, a ja nikad u životu nisam vidio more, i nisam bio na moru, neznam ni plivat, eto nije u temi ali svako nešto zna a nešto nezna, ja neznam plivat
 
B

brundalo

Guest
@ bogec ajmo kod mene na nauk he he. Mislin na plivanje. Pa ja plivan od rodjenja (rodija san se na brodu). sta se tice mora uvik kad pozelis si dobrodosa.
Sta se tice sijanja sigurno nece bit probno polje. Nastojat cu posijat jedno pola hektara onog sto se moze frezon proc. Zato spremaj sjeme i tikve (za plivanje)he he
 
V

Volintena

Guest
abrkili kaže:
pazi u izgradnji staje;da li ona odgovara za tvoju klimu?skladištiti sijeno iznad,na tavanu je primjereno u hladnim područjima,sa jakim i dugim zimama(lika i g.kotar)... za tebe bi bolje odgovarao neki otvoreni tip staje,samo da su životinje zaštićene od vjetra i padalina te sunca.

Skladištenje san zamislija prvenstveno zbog lakše manipulacije sa hranom i me ometa nevrime ako bi bila smištena u drugom objektu, više zbog toga nego zbog onoga šta se spominje zbog toplinske izolacije, jer san plafon štale (tj. pod potkrovlja) mislija nalit betonom tako da prašina ne pada po blagu.

Drugačije bi bilo da mogu pokazat nacrt (ne znan ni kako se slike stavljaju, a ja san to crta u Excelu) koji san zamislija, ali s druge strane kako ga objasnit?!?, zato mi se ne sviđa ovakva komunikacija, jer ja volin sa osobon sisti i popričat, pa tako i pokazat i objasnit kako san konkretno zamislija. A još nisan ni vidija tuđa ideja rješenja...

Kakav je to otvoreni tip staje koji ti spominješ, a da u njoj ne bude promaje?
 
V

Volintena

Guest
@ Bogec

Ja san točno iz Šibenika i neman ništa. Mislija san iskoristiti mogućnosti posjedovanja zemlje priko supruge, njen otac je iz mista Koprno, zaseok Mrčele, ili za lakšu orijentaciju malo ispod od mista di je Dinamo igra Kup utakmicu. ;)

S druge strane stari joj je... Neman pravu rič za takvog...

Baš san u nedilju iša tamo da sakupin nešto drva, šta je ostalo od lanjskog pilanja za ogrjev, za potrebe gradelanja, pa san pokuša malo običi taj kraj, jer onaj gori spomenuti ... 'nikad nema vrimena, ni volje'. Ono šta san vidija je da je sve sama 'vukojebina', koja se obrađivala samo - ručno, sve sami krš i kamen. Dakle pristup strojevima - nula bodova, kako prije tako i sada. U međuvrimenu, od njegova odlaska iz sela od prije 30-40 godina pa do sada sve je zaraslo u hrast, jasen, a u najnovije vrime približava se (a i u nekim djelovima je već i prisutna) smrika. On tamo ima 25 000 m2 zemlje, ali u jako lošem stanju, da ne spominjen da je i ono malo zemlje šta je bilo kiša svih ovih godina 'negdi' odnila, tako da su polja i ledine - pune kamenih otoka.

Taj kraj je brežuljkast, tako da nema (u)dolina u kojima bi polje bilo ravno ka kod vas. I sam razbijan glavu kako to popraviti, ako je moguće. Padalo mi je napamet da sve prođe onaj stroj šta su koristili vinogradari da samelje kame, pa da kupin zemlje i da je tu 'posadin' pa da tako počnen. Ali, sve bi to puno koštalo, a i taj stroj, pa ni kamion sa zemljon ne bi moga doć do parcela. Sve u svemu - totalni zajeb. Imaš - a nemaš!

Zato san mislija stajski uzgoj, a kad san vidija opis o sirku i sudanskoj travi, ponada san se da sa tim osiguran veći dio hrane, a ono šta mi fali da kupujen. Možda nije racionalno, ali meni je jedino to šta mi pada na pamet, jer ponavljan, još uvik san teoretičar, koji praksu na licu mista nije ima (još uvik) za vidit, a za ić na pašu tribalo bi i 'stado pasa', jer vukovi znaju i usrid bila dan doć do sela, baren tako kažu ljudi iz još preostale 2-3 kuće u kojima se još živi. A za ić u pašu opet ne znan di bi iša, a da ne uđen u tuđu ogradu, jer bez da ne upitan za dozvolu sebi mogu samo napraviti zabranu za dalje kad se dozna da san ulazija, jer nasljednika tamo nema jer su se odselili pa tako nemaš koga ni za upitat. A iznad sela Hrvatske šume imaju površinu 3 300 000 m2 (da dobro san napisa 3 milje kvadrata) koja im je u kamenu i smrikama. U nikakvom smislu iskorišena zemlja.

Zato san i mislija, ka zadnju soluciju, stajski uzgoj, kupovina potribne hrane, ali koliko iza svega toga ostane zarade?

Vidiš i sam da ti nisan spominja koliko ću 'dogodine imati koza' jer još nisan rješija problematiku ishrane. Ali san isto tako u svom gornjem postu napisa da san napravija nacrt za 250 koza + 8-10 jaraca + pomladak, a ako bi to išlo onda bi još proširija i za ovce otprilike nešto tak(v)o. Naravno, nisan ni mislija odma kreniti sa tolikon količinom, već kreniti sa manjon i doći do tih brojeva, jer odakle mi toliko love za toliko toga. To je više orijentir kako bi se moga napravit proračun potrebne hrane za tu količinu blaga.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e pa otvorena staja ti je nešta tipa ona moja za ovce...
Obrisan neispravan link.
nemoj gledat kakva je estetski,ona je funkcionalno sasvim u redu...
nema propuha,ako je sa tri strane zatvorena,a recimo sa jedne otvorena.to ti je za životinje najbolja moguća staja,jer nema problema ni sa amonijakom,ni sa vlagom,ni prašinom itd. mikroklima u staji jednaka je onoj vani.a pogotovo jer planiraš držati koze,njima odgovara niža temperatura,zbog samog vimena i proizvodnje mlijeka...

jesi se obratio na onaj kontakt koji sam ti dao na pp?

za uzgoj ovaca i koza na kamenu,najbolji ti je savjetnik ovdje naš brundalo... ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Volintena kaže:
Zato san mislija stajski uzgoj, a kad san vidija opis o sirku i sudanskoj travi, ponada san se da sa tim osiguran veći dio hrane, a ono šta mi fali da kupujen. Možda nije racionalno, ali meni je jedino to šta mi pada na pamet,

ne znam kolko je dobro mljevenje kamena, morao bi vidjet sliku o kakvoj se zemlji radi i kolko to kamena ima, a što se tiče uzgoja sirka tehnologija je slično ko za brundala, znači uvjeti postoje ali je skoro sve ručni rad, a uostalom dobro je da se ima kaj i ručno pokositi, bitno je da raste.
kad se konačno odlučiš i odrediš gdje če šta se sijat onda krečemo u akcije
 
B

brundalo

Guest
@ Volintena da sad ne citiran sve sta si napisa, ali jedan savjet, ma evo i koji vise he he.
1. Sta raste crnika (cesmina) moli boga da naraste i vise isto tako hrast i jasen. Imat ces besplatno hrane ka u prici. Narocito zira koji je fenomenalan kao alternativno krmivo za ovce i koze a takodjer i sam list narocito za koze. Ipak da ti recen u vezi toga. Nedaj da raste zgusnuto, da zatvori sam sebe. Neka izmedju svakog stabla ima bar 2m razmaka. Na taj nacin ces lakse kontrolirat blago, teren ce bit prozracniji rasti ce cak i trava izmedju toga itd itd. Naime ako zapustis brzo ce se pojavit ono sta i mene ubija smric i makija, a di ti raste - srice nema.
2. Sta se tice sanaderove makine - ako imas love izvoli, ali znaj da te hektar kosta izmedju 6 i 20000 Eura
3. smric koji raste sici u korjenu, za par godina neces imat di napasat ovce i koze. Siri se abnormalno brzo.
4. Ja san svoje prve ovce prije 10 godin uzeja u Siritovcima, ti znas di je to. Ako je u tebe teren ka i tamo onda smo ja i ti u istim govnima. I tu nema pomoci nego motorka(minimalno Stihl 260 i motorni cistac isto Stihl 310, naravno i masklin i puno dobre volje).
5. Tamo u Oklaju ima jedan veliki uzgajivac ovaca i koza pa podji vidit sta on radi
6. Koliko san vidija ima tamo blizu mljekara I-pak imaju farmu ovaca i to frizijki pa odi vidi i to
7. U Umljanovicima(to ti je prema Splitu kad ides od Drnisa) ima neki tip koji ima veliku farmu ovaca. Sad neznan mu ime ali muze cudo toga i radi sir iz misine
8. Sta se tice punca - Zenu za ruke i pravac tamo i uzmi par piva i neka vas odvede drukcije starog vraga neces natirat da van pokaze di je to :) :) :)
Ako triba jos sta tu san
PS. Sta se tice hrvatskih suma obrati se njima jer znan sigurno da oni terene iznajmljuju za te namjene. Pogotovo ako odrzavas zakupljene terene ciste od makije
 
V

Volintena

Guest
I još malo...

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Još san ima za slikat jednu njivu od 1 500 m2 koja bi bila jedina obradiva, ali mi je nestalo municije za fotkanje... Ali iz priloženog mogu i sam zaključut da od ovog nema obradive koristi, ali vaše sugestije su zadnje. Bogec?

@ abrkili - mail san posla, još čekan odgovor.
 

Najnoviji postovi

Na vrh