• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta
B

brundalo

Guest
A ja san ti iz ZD zupanije. Mjesto Silba.Iman 89 ovaca i 20 koza. Trenutna okupacija prehrana blaga. Inace imas negdi uputstvo kako postavit slike na forum. To ti je na pocetnoj stranici. za Korođ san cuja i to puno puta he he :) :)
PS evo ti link za postavljanje slika
Obrisan neispravan link.
 
Z

zoran stojaković

Guest
Brate napaćeni.....nista zasad od fotki imam problem s mozgom. Pokušavao sam, čak sam probao i preko "pikasa", al nesto ne stima. Skužio sam kako slati izravno na tvoj mail pa ga posalji, adresa foruma koči računalo, u mom slučaju.
Jel skup tamo kukuruz? Ovdje je 60kn metar u zrnu, stvarno povoljno ove godine za razliku od prošle kada je iznosio 200kn po metru. Hranim koze pretežno kukuruzom, ječmom, mekinjama,nešto malo i šećernom repom i starim kruhom kojeg imam u izobilju, naravno tu je i sjenaža. Klasičnu ispašu nemam, već imam ograđen prostor veličine manjeg nogometnog igrališta, koje im služi više za sunčanje i istrčavanje. Dali si kad čuo da kada su sjarne ne smiju piti hladnu vodu (zimski period), navodno bude dosta pobačaja. Kažu da im treba davat vodu u obliku mlakog napoja. Neki kažu da je to glupost, kod mene je međutim pod tim uvjetom bilo pobačaja. Pozdrav!
 
Z

zoran stojaković

Guest
Kada sam se odlučio bavit ovim, posjetio sam farmu na kojoj vlasnik drži preko 150 komada, većinom burskih. Nije mi spomenuo taj detalj za hladnu vodu i to me koštalo. Sada piju samo mlaku vodu.
 
B

brundalo

Guest
zoran stojaković kaže:
Kada sam se odlučio bavit ovim, posjetio sam farmu na kojoj vlasnik drži preko 150 komada, većinom burskih. Nije mi spomenuo taj detalj za hladnu vodu i to me koštalo. Sada piju samo mlaku vodu.
a normalna stvar da je tako. Bitno je da nije skroz ledena i bit ce ok. Nego jedno upozorenje. Ne davati mlaku vodu poslije sijena. Moze doci do velikog pomora blaga zbog nadama. To se meni jednom dogodilo i nikad vise. Jadna se najela sijena i napila mlake vode. Izbjegavjate to ko crnog vraga
 
Z

zoran stojaković

Guest
Hvala na upozorenju, ni to nisam znao. Zasad nisam imao takvih problema, ali je dobro znat.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
tražio sam u literaturi temperaturu vode za napajanje i ne mogu naći,a siguran sam da sam bio vidio...Mislim da je optimalna od 15-18 C.. toliko od mene zasad..
 
B

brundalo

Guest
zoran stojaković kaže:
Pozdrav dečki! Kakve dobre vijesti ?
Slabo dobrih vijesti..... a sta je u tebe? Nesto si slabo aktivan... ;)
 
Z

zoran stojaković

Guest
Brate moj napaćeni....na internetu jesam slabo aktivan, ali zato radim kao crnac. Navečer odem na internet pa pregledam poštu, ali rijetko preko dana. Jel ti se jarilo šta? Moje su sve sjarne, barem tako izgledaju, al nema još ništa. Moj susjed već ima par komada. Ja neznam točan termin jer kod mene skače kako i kad ko hoće ha ha :lol: .
Sad sam, evo upravo došao iz štale. Imam jednu nesto malo bolesnu pa joj dajem antibiotik.
Eto, toliko od mene za sada. Veliki pozdrav! :)
 
B

brundalo

Guest
zoran stojaković kaže:
Brate moj napaćeni....na internetu jesam slabo aktivan, ali zato radim kao crnac. Navečer odem na internet pa pregledam poštu, ali rijetko preko dana. Jel ti se jarilo šta? Moje su sve sjarne, barem tako izgledaju, al nema još ništa. Moj susjed već ima par komada. Ja neznam točan termin jer kod mene skače kako i kad ko hoće ha ha :lol: .
Sad sam, evo upravo došao iz štale. Imam jednu nesto malo bolesnu pa joj dajem antibiotik.
Eto, toliko od mene za sada. Veliki pozdrav! :)
pa koliko imas koza a koliko jaraca? Moje ce se jarit u 2 misecu. Inace za tvoje dobro bi bilo da zapises kad ti je obavljen skok. Radi samog jarenja a i da in znas dat selen mjesec dana pred jarenje a isto tako i razni antiparazitici se ne smiju davat mjesec dana nakon skoka i mjesec prije i poslije jarenja....
 
Z

zoran stojaković

Guest
Imam 17 koza i 1 jarca. A to o antiparazitima ćeš mi malo pojasnit, kada se daje i ima li u slobodnoj prodaji. Ja sam davao onaj vitamin A,D3.., prema uputama, isto tako i neke inekcije protiv unutarnjih parazita(neznam sada kako se točno zovu trebao bih pogledat), i za većinu tih preparata stoji da se ne smije davati kada su sjarne. Sada toj jednoj, dajem antibiotik, imala je nekakvo krvarenje iz vagine, a sjarna je inače. Gledali su je 3 različita veterinara, niti jedan nezna o čemu se radi, svi nešto nagađaju. Kažu da se ne radi o pobačaju, i da ju treba pratit i preporučili antibiotik. Više nema krvarenja i sad je manje oteknuta. A što će na kraju biti, Bog zna. To je inače ona mala bijela, što kažu domaća kozica. A imam ih svakakvih, nešto poluburskih, nešto burskih, jednu sansku i jednu francusku alpinu, jarac vuče na burskog, stvarno je jak, krupan i nabijen, jedino mu se rogovi ne uvijaju kao u burskog, već više rastu u ipsilon, poput onih istarskih jakova. Poslat ću ti uskoro sliku pa ćeš vidjet. Probao sam slat, ali nesto nestima sa postavkom računa, to će mi riješit jedan ovih dana.
Molim te još mi pojasni za taj selen? Ja sam nedavno ušao u kozarstvo pa slabo to znam. Čitao sam knjigu o kozarstvu al nisam registrirao taj selen,a zvuči mi jako bitno.(vjerovatno nešto za mlijeko). Čovjek, nekoliko sela od mojeg, drži preko 150 komada koza, i tamo sam išao pitat za savjet, ali koliko vidim nije mi baš puno rekao. On, inače, možda 30-ak, komada koristi za mlijeko, ovo ostalo samo za meso. I mogu ti reći da za vinkovačke jeseni sve jariće rasproda (24 kn/kg). Mislim da je spominjao da čak iz dalmacije dolaze kupovat na veliko. Uglavnom, dobro mu ide što se toga tiče. Eto prijatelju moj toliko za sada. Laku noć.
 
Z

zoran stojaković

Guest
Svima želim blagoslovljen i radostan Božić i puno uspijeha u Novoj 2009.godini, da sav Vaš trud urodi plodom i da Vas prati zdravlje, sreća i Božji blagoslov. Pozdrav! :)
 

Istrijan

Član
Tu od
30 Pro 2008
Poruka
45
Pozdrav svima,zanima me uzgoj burskih koza ali vidim da ih po oglasnicima nema puno u prodaji pa ako netko zna koje stado u/ili blizini istre da mogu ići pogledat za početak! Koze bi držao većinom na ispaši imam oko 30000 m2 zemlje ali mogu dobiti na korištenje još barem 20000 m2 pa me zanima koliko se koza može držati po m2 te zahtijevaju li dodatno hranjenje ili im je dovoljna samo ispaša! O burskoj se kozi govori da su dosta pitome pa ako netko ima da me uputi koju ogradu koristi za čuvanje a da je koza ne potrga?!Za prodaju mesa me svi uvjeravaju da nema problema pa me ujedno zanimaju i vaša iskustva u vezi toga!?
Evo puno pitanja ali se nadam barem nekom odgovoru da mi olakša početak.

hvala
 
B

brundalo

Guest
Istrijan kaže:
Pozdrav svima,zanima me uzgoj burskih koza ali vidim da ih po oglasnicima nema puno u prodaji pa ako netko zna koje stado u/ili blizini istre da mogu ići pogledat za početak! Koze bi držao većinom na ispaši imam oko 30000 m2 zemlje ali mogu dobiti na korištenje još barem 20000 m2 pa me zanima koliko se koza može držati po m2 te zahtijevaju li dodatno hranjenje ili im je dovoljna samo ispaša! O burskoj se kozi govori da su dosta pitome pa ako netko ima da me uputi koju ogradu koristi za čuvanje a da je koza ne potrga?!Za prodaju mesa me svi uvjeravaju da nema problema pa me ujedno zanimaju i vaša iskustva u vezi toga!?
Evo puno pitanja ali se nadam barem nekom odgovoru da mi olakša početak.

hvala
Evo ti odgovor na trazeno
Obrati se Hrvatskom stocarskom centru u Zg. Tamo im je centrala ali imaju podruznice po svim vecim gradovima pa tako i u Puli i Rijeci a za Pazin neznan. Evo ti link naslovne stranice pa pogledaj malo
Obrisan neispravan link.
 

Istrijan

Član
Tu od
30 Pro 2008
Poruka
45
Zahvaljujem na odg našao sam i njihovu poslovnicu u pazinu.Zanima me kako prodajete mlade privatnim osobama ili u neke restorane i tako nešto te imate li prijavljeno OPG te kako to funkcionira pošto sam zaposlen!?
 
B

brundalo

Guest
Istrijan kaže:
Zahvaljujem na odg našao sam i njihovu poslovnicu u pazinu.Zanima me kako prodajete mlade privatnim osobama ili u neke restorane i tako nešto te imate li prijavljeno OPG te kako to funkcionira pošto sam zaposlen!?
Kako funkcionira registracija OPG-a kad si zaposlen to stvarno neznan jer ja iman registraciju ali meni je to osnovna djelatnost. Ja mislin da onda neces moc registrirat OPG na sebe nego na nekog svog bliznjeg koji nije zaposlen ili u mirovini kao nositelja OPG.
A janjce i kozline prodajen kako stignen mahom sve ovdi na otoku iako mi dolaze ljudi iz ZD, ST, RI, PU. Restorane izbjegavan samo radi toga sta traze odgodu i po 3-4 miseca a i onda ne placaju a ja moran imat kes jer sve nabavljan za kes i niko mi ne da pocek
 
B

Bobo

Guest
AJD, malo na OFF TOPIC...

Moj otac je zaposlen i na sebi ima OPG.

Ima shema gdje se mozes upisati kao osoba u sustav PDV-a, a ne kao obrt. naziv obrta mora biti ime i prezima nositelja, dakle mog oca, jer se ne radi o obrtu, nego o jednoj osobi. Placa se porez na dohodak od place i porez na dohodak od OPG-a, al boze moj... Po savjetu knjigovodje ovo je bilo najpametnije rjesenje u danom trenutku za nas.

Stvar funkcionira kao normalan OPG...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Nema veze jesi zaposlen ili ne, OPG može glasiti na tvoje ime..Isto tako vrijedi i za mirovinu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh