• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta
B

Bobo

Guest
Umirovljenici ne mogu biti nositelji OPG-a... Prije su mogli, jer je nas OPG bio na majci, da se stari ne placa puno poreza na visoka primanja...

Ako umirovljenik zeli biti nositelj OPG-a njegova mirovina se zamrzava...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
hmm...Moj stari je nositelj OPG-a i uredno prima mirovinu...Isto tako i dok je radio do prije godine dana.
 
B

Bobo

Guest
Svasta...

Nama dosla neka obavjest (il takvo nesto) da ce majka morat zamrznut mirovinu, ak zeli i dalje bit nositelj OPG-a jer "kao" umirovljenici ne mogu imati dva primanja...

E, sad. Mozda ima veze kakav je oblik gospodarstva registriran, posto smo mi od samog pocetka bili u ovoj shemi "osoba u sustavu PDV-a" a nismo otvarali "pravi" OPG...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
e može biti,jer smo mi samo OPG,ne u sustavu PDV-a,ali i to će bit,jer do kraja ove god svi moramo u pdv ako želimo dobit poticaj.. ;)
 
B

Bobo

Guest
Tu smo dakle...

Mislim da tvoj otac nece mot bit nositelj IPG-a u sustavu PDV-a, nego ti ili tvoj brat ili netko treci... Dok nisi u sustavu PDV-a nitko ti ne nadzire troskove i primanja, ali cim udjes u "sustav" gotovo je ;)
 

Istrijan

Član
Tu od
30 Pro 2008
Poruka
45
Vidim da sam vas malo skrenuo sa teme ali ipak hvala na odgovorima,u sustav pdv-a mislim da mi se neće isplatit ulazit pošto mi to ne bude osnovni posao i nemam nekih većih ulaganja osim ograđivanja parcele a traktor i tako neku mehanizaciju imam odavno!Gledao sam po oglasima i sve burske koze koje su na prodaju su većinom međimurje itd pa izgleda da ću trebat napravit izlet jedan dan da pogledam malo te životinjice i popričam sa vlasnicima!
 
C

ciro

Guest
Pozdrav svima,moji doma drže koze već,bogami,već skoro desetak godina,ne znan ni ja točno više. Počeli su s pet komada,sad se već napravila štala,imaju ih oko 60-ak. Većinom alpske,ima i nešto onih domaćih,bilih,par komada i ima nešto i balkanki ili kako već se zovu te,divlje izgledaju,duge dlake i sa crnin flekama. Prodaju jariće,počeli su i sir radit,ali sve je to još u povojima,ja ih malo nagovaran da se s tim ozbilnije krene. Inače živimo u Cetinskom kraju,brdo i krš,ali ima i neloše paše. Puno puta nam je triba savjet ili bar neko za podilit brige tako da mi je drago da sam vas naša. Vidin da ima i pravih iskusnjara :D . Toliko za početak,ovih dana iden kući pa možda nađen i slika malo od stada i štale,a ako šta muči starce da vas upitan za rješenje. Pozdrav svima.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
dobro nam došao! ;) naravno,samo pitaj tu smo da si pomognemo.. ;) ja toliko i ne znam o kozama,ali ima onih koji bolje znaju,puno bolje.. ;) živio!
 
B

brundalo

Guest
Vi novi dobro dosli na forum. Drago mi je da i ovcara i kozara ima sve vise a i da buden posten i dalmatinaca. "Umorili" me brate ovi zabari he he. salu na stranu decki forum su prva liga. a ti ciro i ti istrijan ako sta zapne sa kozama samo pitajte provat cemo vidit di je problem.
ciro ti ne zivis doli?
I iz kojeg kraja cetinske krajine si ti?
 
C

ciro

Guest
Živili smo u Trilju,ali kako san ja na otiša na faks,oni u penziju,pa su se odselili u selo od starog,Satrić. I sad gori imaju vrtlić,uzeli su i par koza,i malo pomalo se to razmahalo. Brat im pomaže. Evo baš sutra iden doli,pa ću vidit kakvo je stanje,i malo se omrsit kaštradinon i kupusom :D
 
B

brundalo

Guest
ciro kaže:
Živili smo u Trilju,ali kako san ja na otiša na faks,oni u penziju,pa su se odselili u selo od starog,Satrić. I sad gori imaju vrtlić,uzeli su i par koza,i malo pomalo se to razmahalo. Brat im pomaže. Evo baš sutra iden doli,pa ću vidit kakvo je stanje,i malo se omrsit kaštradinon i kupusom :D
Eto vidis da nisi za ku... dosa na forum da i ti nas mozes sta naucit. Evo ti prilika. Zapivaj golube kako se radi kastradina
i kako se susi? Jeli radite kobasice od ovcetine i kozetine? :) :) :)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kobasice od ovcetine i kozletine? Kako otprilike izgleda recept? Cisto kozlece/ocje meso ili se mijesa sa svinjetinom?
 
B

brundalo

Guest
Smiljan kaže:
Kobasice od ovcetine i kozletine? Kako otprilike izgleda recept? Cisto kozlece/ocje meso ili se mijesa sa svinjetinom?
E moj smiljane kad bi ja zna nebi postavlja to pitanje, ali cuo san da su vrhunske. Narocito susene na dimu
 
C

ciro

Guest
Za kobasice ne znan,u nas prasci i dalje imaju monopol na to. Iako sad kad si spomenio,ne bi bilo loše probat. A za kaštradinu šta si pita,ništa posebno,odrižeš bute i lopatice,ostalo raspoloviš. Utrljaš soli,bibera i salitre,ne znan točno omjere ali mogu pitat svoje ako si baš zacrta radit. Staviš lipo u posudu, pet-šest dana držiš na hladnom i svako dan-dva okrićeš meso da se nasoči fino. Nakon toga izvadiš,ocidiš i pobrišeš pa na dim jedno dvadeset dana,bura isto dobro dođe :D
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
U medjuvremenu sam saznao da u kobasice sa ovcetinom i kozletinom ne smije ici masnoca od tih zivotinja (radi trajnosti) vec se stavlja juneca masnoca.
 
B

brundalo

Guest
ciro kaže:
Za kobasice ne znan,u nas prasci i dalje imaju monopol na to. Iako sad kad si spomenio,ne bi bilo loše probat. A za kaštradinu šta si pita,ništa posebno,odrižeš bute i lopatice,ostalo raspoloviš. Utrljaš soli,bibera i salitre,ne znan točno omjere ali mogu pitat svoje ako si baš zacrta radit. Staviš lipo u posudu, pet-šest dana držiš na hladnom i svako dan-dva okrićeš meso da se nasoči fino. Nakon toga izvadiš,ocidiš i pobrišeš pa na dim jedno dvadeset dana,bura isto dobro dođe :D
Pa ajde pitaj bas. Ovdi ima cesmine za dimit a fala bogu i bure sa Velebita ne fali
 
C

ciro

Guest
Evo ovako mi je rečeno.Na deset kila mesa oko pola kila soli, 2-3 dkg salitre i oko 2dkg bibera u zrnu. Meni stara zna i ubacit koji lovorov list,onako zgnječit,ali to su sad već nijanse,kako budeš radio možeš probavat tako neke dodatke. Koliko san skužio brundalo sa Silbe si,jel tako? Ako te dobavi bura sa Velebita imaćeš kaštradinu za prste lizat. Kad bude gotovo javi,da degustiramo :D
 
H

haart25

Guest
Imam nekoliko pitanja u vezi koza.Koja je najbolja sjemenska hrana za njih? Od žitarica im dajem tritikal,kukuruz i pšenicu....zob ne žele jesti.Koje vrste djetelina jedu?Treba mi se jariti jedna u u 4 mjesecu, da li trebam pripaziti na nešto kad bude došlo vrijeme jarenja?Da li se isplati kupiti Burskog jarca i kolika mu je cijena?Da li je potrebno kupovati kakve dodatke za hranu(minerale)? Imam ciglu soli s vitaminima, ali ne znam da li je to dovoljno.Imam tek 5 mjeseci koze pa bi malo više htio o njima znati.
 
B

brundalo

Guest
haart25 kaže:
Imam nekoliko pitanja u vezi koza.Koja je najbolja sjemenska hrana za njih? Od žitarica im dajem tritikal,kukuruz i pšenicu....zob ne žele jesti.Koje vrste djetelina jedu?Treba mi se jariti jedna u u 4 mjesecu, da li trebam pripaziti na nešto kad bude došlo vrijeme jarenja?Da li se isplati kupiti Burskog jarca i kolika mu je cijena?Da li je potrebno kupovati kakve dodatke za hranu(minerale)? Imam ciglu soli s vitaminima, ali ne znam da li je to dovoljno.Imam tek 5 mjeseci koze pa bi malo više htio o njima znati.
Dobro dosa na forum. Prvo nam reci koliko koza imas? koje pasmine? kakav smjestaj? Ima li ispaše ili su samo u stali? I onda ces dobit odgovora ka u prici. sta ja ne budem znao znat ce neko od kolega pa cemo ti pomoc. :)
Za pocetak izbaci malo tu psenicu a umjesto kukuruza u zrnu upotrijebi prekrupljeni kukuruz, ako nece zob a ti im provaj dat jecam i reci dali su to koze za proizvodnju mesa ili mlijeka
 
H

haart25

Guest
brundalo kaže:
haart25 kaže:
Imam nekoliko pitanja u vezi koza.Koja je najbolja sjemenska hrana za njih? Od žitarica im dajem tritikal,kukuruz i pšenicu....zob ne žele jesti.Koje vrste djetelina jedu?Treba mi se jariti jedna u u 4 mjesecu, da li trebam pripaziti na nešto kad bude došlo vrijeme jarenja?Da li se isplati kupiti Burskog jarca i kolika mu je cijena?Da li je potrebno kupovati kakve dodatke za hranu(minerale)? Imam ciglu soli s vitaminima, ali ne znam da li je to dovoljno.Imam tek 5 mjeseci koze pa bi malo više htio o njima znati.
Dobro dosa na forum. Prvo nam reci koliko koza imas? koje pasmine? kakav smjestaj? Ima li ispaše ili su samo u stali? I onda ces dobit odgovora ka u prici. sta ja ne budem znao znat ce neko od kolega pa cemo ti pomoc. :)
Za pocetak izbaci malo tu psenicu a umjesto kukuruza u zrnu upotrijebi prekrupljeni kukuruz, ako nece zob a ti im provaj dat jecam i reci dali su to koze za proizvodnju mesa ili mlijeka
Pozdrav svima! evo ovako,imam samo 3 koze od koje se jedna treba ojariti.Jedna je Sanska a druge dvije su križanke između Sanske i Burske.Ova Sanska je najstarija i dosad je svaki put ojarila 3-4 jareta prijašnjem vlasniku.Trenutno su u "kozinjaku"-bivši svinjac,ali normalno preko ljeta će biti većinu vremena vani.Da, i jedna koza nema uši,ima samo male uškice(stara je skoro godinu dana,nemam pojma zašto,ak neko zna.......
 
Na vrh