• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nekad se zna i zakomplicirati pa je dobro biti prisutan kad se okoti pazi na posteljicu ako ostane da ju baciš jer ju inače pojedu aneče im ništa biti ali nije preporučljivo
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Simptomi prije jarenja su ti kao kod tebe da slabo jede,nemirna je,hoda uokolo i kopka nogama kao da želi napraviti gnjezdo,odvaja se od drugih koza,a čim počne bekat dolaze prvi trudovi,koji su sve jači i učestaliji...ja sam probo kod svojih biti bvabica ali nisam uspio jel se desilo taman kad sam otišo a kad sam se vratio u štalu za 15 min sve je već bilo gotovo...sretno pozz!!
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Eto još ništa od jarenja, a ona danas normalno jede. Izgleda da mi je odlučila trenirati živčeke.
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
pogledaj je od straga dali se otvara jer ako se otvara znaci da im se blizi vrijeme za jarenje, a to sta ona nije neki puta za hranu i nije bas zainteresirana to ja mislim da imaju kako bi se reklo "svoje musice" . Meni se treba jedna ojariti oko 18.04 pa neki puta jede kao kosilica a neki puta samo mljacka po travi.
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
kao što kaže vili,vidi jel joj ide iscjedak van,i da ako ti koza više liježe od ostalih koza to znači da nosi više od jednoga :lol:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Juče sam kupio jednu kozu i 2 jaradi (zenske), napravio joj lijep smjestaj sve ok....posto oko stale imam dosta divljih šljiva i dobre trave ona je odmah se bacila na uredjivanje površine...:D

Medjutim bilo je jedno mjesto gdje sam prošle godine presipavao zob, pa je ostalo malo zobi po zemlji koja je niknula nekih par kvadrata...tu je koza došla i pojela svu tu zob koja je bila nekih 20 cm visoka...nakon toga pred zatvaranje dao sam joj malo smjese koje inače dajem kravama ( eto bilo mi drago sto je zdrava a i djeca su stalno letala oko jarića ) i dao sam joj smjese svega koliko stane u jednu šaku, znači ne više od 50-100 grama...u smjesi je bilo 40 % kukuruz , 30 % tritikal i 30 % (smjese koju kupujem u prodavnicu dakle vitamini, minerali itd.itd.)...rezultat svega toga jest:

Jutros sam ih ispustio vani, koza je prezivala, medjutim čitav dan ne jede...samo stoji, nisam primjetio niti da ima balege, samo je pila vodu,...mislim čini se zdrava, ali da nije mozda došlo do nadimanja ili tako nešto, jutros sam primjetio i da je jedna sisa od imena duplo veća od ove drugo...

Jarići su stari jedan mjesec i redovno sisaju mlijeko, ali jos ne znam zasto je ta druga sisa veća (juče nije bila), malo sam danas ručno izmuzao ali sve do sad se ništa nje promjenilo...

Kozu sam kupio eto tako radi jarića i radi toga što imam malu parcelu blizu štale ali je kamenjar i bregovito za krave a idealno za ovce i koze...

Ako trebaju slike da uslikam stanje javite odmah idem u štalu slikati....:D
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Ako trebaju slike da uslikam stanje javite odmah idem u štalu slikati....:D


I kod mojih koza se zna desit da je jedna cica puna mlijeka a druga prazna. Jarići kad su mali radije jedu iz manje cice a kada se u jednoj nakupi previše mlijeka ne mogu zadržat cicu u usta i mlijeko se samo nakuplja. U takvim slučajevima treba ručno pomust da ne bi došlo do mastitisa. A zašto koza ne jede teško je reći. Može bit da joj nije sjela smjesa koju si joj dao. Ako koza nije naviknuta na određenu prehranu može biti probavnih problema. Prati situaciju. Kod svojih koza sam primjetio da nekima smetaju vitaminski pripravci (tipa kostovit ili grovit) a nekima ne. Tako da im te vitamine dajem jako jako malo.
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Koza se je samo prejela žitarica ništa strašno.Na vime koza se mora paziti jarići ne mogu sve mlijeko posisati tako da vime poslije sisanja jarića treba izmuzati.Kostovit se kozama i jarićima ne daje jer je animalnog porekla.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Sad sam bio u štali,pojela je sve sjeno koje sam joj dao te sam stavio još malo...sutra ću opet ručno izmusti...za sad je stanje ok.

Pa šta da joj dajem sada, samo samljeveni kukuruz ili smijem malo tritikala pomješati...ili joj davati samo kukuruz u zrnu i koliko smijem dnevno, napominjem da su jarići mjesec dana stari.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Samo ti nju pusti da se gosti sa travom navečer joj daj malo sjena slobodno eventualno jednom malo kukuruze u zrnu najbolje ali nije potrebno pošto ima sad trave u izobilju ako joj daješ kukuruz onako malo u šaci ali obavezno ju izmuzi kak su ti več rekli jer sad su kozlići manji a mlijeka puno pa nemogu sve posisati .
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Haj svima, jel može mala pomoć?

U četvrtak mi je jedna kozica samo uginula bez ikakvih znakova uppozorenja, a jučer su dvije dobile proljev. Dala sam im onaj neki prah koji mi je vet dao za veliku kada je imala proljev i usitnila sulfaguandin tablete koje mije isto vet dao za Rošku, te sam tablete pomješala s malo vode te im svim četverima na špricu ubrizgavala izravno u usta jučer. Danas je jednoj od ovih proljevastih bilo znatno bolje, dok sam za drugu zvala ponovo vet-a ( jučer mi je rekao da ako im danas od ovoga što sam dala ne bude bolje da zovem da se dođe i da sam dobro učinila što sam im dala lijek). Danas je bio vet, dao je ovoj maloj 3 injekcije i rekao da bi trebala biti bolje, ali ona sada samo leži, jedva diše, a jutros je još hodala i jela kako treba. Ima li joj spasa? Što da radim više.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Žao mi je zibba ali i to se događa neznam dali si cijepila ili dala ljek protiv metilja ranije po ovom šta veliš da jedva diše može biti plučni nametnik i li metilj koji se suzbija cijepljenjem iverktinom ,monilom a proljev to se daje Amprivet prašak i od toga večinom stane po ovome ostavi vetrinara da odradi posao i moli boga da sve dobro prođe ništa nemožeš napraviti posebno sama ...
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Pitala sam vet-a nedavno kada sam išla liječiti psa zbog krpelja, a na savjet gospođe koja ima koze već neko vrijeme, baš za cjepivo pa mi je rekao da nemaju praksu cijepiti ako ne treba, jer je cijepivo dvosjelki mač i da se nikada ne zna, nekada pomogne, ali često da zna i nauditi više nego pomoći. I kome sada vjerovati i što učiniti?
Jadna leži na boku i ne može na nogu uopče. Znam da će se činiti čudno, ali kako je rekao vet da joj je dehidracija najgori neprijatelj, ja sam joj davala na špricu tekućinu, pa ako joj pomogne dobro, ali barem sam probala. Tako mi ju je žao. Nadam se da nije nešto zarazno pa da ne dobe i druge.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Slušaj imaš tablete monil nisu skupe po 3kn pošto imaš malo koza neisplati ti se uzimati ništa skuplje obavezno u prolječe prije nego idu na pašu jednu tabletu nakon 10 dana još jednu i tak na jesen samo pazi poslje tih tableta nema mljeka za uporabu mislim 10 dana prema tome naštimaj da im daješ dok cicaju mali ili kad ih več zapustiš ,obavezno rezati papke u prolječe i jesen neslušaj nikog koji tvrdi da netreba to davati kozama jer kod nas ima puno metilja i treba im davati ....
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
OK, otići ću i kupiti, da li to slobodno dam kozama dok su skotne?
Nije problem cijena, jer ako je problem to ( iako mali nisu bili još vani ni kod mene ni sa kozama) onda mi je lakše dati tako nego svako malo kao danas skoro 200 kn.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
I druga je kozica usrkos naporima otišla na zelenije pašnjake s onu stranu duge. Nadam se da će ove ostale ipak ostati.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
OK, otići ću i kupiti, da li to slobodno dam kozama dok su skotne?
Nije problem cijena, jer ako je problem to ( iako mali nisu bili još vani ni kod mene ni sa kozama) onda mi je lakše dati tako nego svako malo kao danas skoro 200 kn.

Zibba jako mi je žao šta ti se to desilo znam kakvi su to osječaji kad se cjelu godinu raduješ mladima pa onda nemaš ništa reci jesu li to mladi uginuli ili stare koze ,
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Uginule su mi dvije mlade od ovih što sam ih 5 uzela stare 3 tjedna. Kaže vet da se to zna dogoditi jer im imunitet padne nakon odbijanja. Nadam se da će ove tri ostati.
Moj problem je taj što se nevjerojatno vežem za sve životinje koje su kod nas, pa kada se dogodi ovako nešto mi je jako teško.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Odi u vetrinarsku kupi AD3 vitamine one za vodu i špricu od 10ml to ti košta nekih 30 kuna bolji su inekcijski ako ti ima ko dati inekcijske bilo bi bolje ali dobro je i ovo za vodu starim kozama daj 8ml u zube samo ušpricaj a malim 3 ml isto u zube uštrcaj i tak u prolječe i jesen prije parenja i mjesec dana prije okota stim češ spriječiti take posljedice bar ublažiti stresove .
 
B

bosanka

Guest
lijep pozdrav svima iz sunčane bosne... mnei hitno treba pomoć. imam malu kozicu, nepuna 3mj. i jučer je nekako uganula nogicu, u zglobu iznad papka, nemože se osloniti na nju nego ju nosi u zraku, vidim da ju ne boli jer fino jede, ne mekeće, dok ju ne dirnem.. pošto su kod nas mesari a ne veterinari, rekli bi da ju zakoljemo, ali ja bi pokušala sve samo da joj pomognem da spasimo nogicu... da li ima kakav lijek ili nešto da joj obložim???? stavila sam joj mast sa gavezom
pa ako ima bilo kakakv savjet dobro će doći..
hvala :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh