• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Lijep pozdrav ništa nemoj dirati ni mazati to če tak zarasti i ona če dalje normalno hodati ispočetka če šepati imal sam takav slučaj sa alpinom njoj je napukla kost ali je poslje sve bilo dobro na tom mjestu joj se vidilo zadebljanje normalno je hodala poslje
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

bosanka

Guest
hvala vam puno... ovo mi je ljubimica i baš me nasekirala mislila sam da je baš teška ozljeda, malo je oteknuto, ali ne puno.. i mrvicu nasloni na zemlju ali se nemože osloniti, preko noći ju odvajam da sama spava da ju luda dva brata ne bi dirali... hvala Vam puno na pomoći
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Hvala na srčekima baš si me raznježila a tu smo da si pomognemo sto glava je pametnije od jedne...
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Bolesna kozica

Bosanka nemojte se sekirati Farmerverung vam je super odgovorio to nije veliki problem.Pozdrav Milan!
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Bosanka nemojte se sekirati Farmerverung vam je super odgovorio to nije veliki problem.Pozdrav Milan!

Gospon mudric nema vas da malo podjelite svoja iskustva bilo bi dobro da stavite koju sliku da nam tema nije pusta i prazna žao mi je šta se više ljudi ne uključi sa svojim mišljenjima i savjetima
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Farmervg htio sam se ja više puta uključiti u diskusiju ali ne neke diskusije smaraju a i kad se javim svi bolje znaju od mene pa ispadam nepotreban.drago mi je što su se tako pojedinci edukovali meni je za to trebalo mnogo više vremena šta se može valjda tako mora biti.Postavio bih ja slike svojih koza proizvodnje sira ali onda toliko privatnih poruka te nisi muzo koze nekoliko dana,šta koristiš tuđe fotografije i šta mi treba.Šta kad recimo koji dan postavim slike svoje 4 koze i kažem one daju dnevno ukupno 25 ltara mlijeka ko od ovih što drže po kozu može to da provari e u tom je problem.Akad bi obrazložio i prezentovao da sam povećao količinu koncentarta po kozi beznačajno i da mi koze kroz to povećanje količine mlijeka u najjačoj laktaciji cca 4 mjeseca sa tom povećanom proizvodnjom podmiruju troškove koncentrata i sijena lucerke niko to nemože da vjeruje.Ali sa svakim poslom kad se bavite analitika mora da da rezultat i to je to.Pozdrav od Mudrić Milana!
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
ja te mogu samo pohvaliti kad ti uspije izvuc 25L mlijeka od cetri koze.
Reci mi kako ih hranis,ako im davas neki konc. reci mi koji je to.
Ja moje dvije drzim po danu na ispasi a na vecer im dan malo lucerne pokosene dan ranije i grubo mljeveni kukuruz+jecam(grubo)+posije sa malo vode toliko da bude malo vlazno.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nebi se ovdje trebalo vršiti niko prepucavanje niti neka nevjerica ja bi svima preporučil da malo pogledaju koliko koza da mljeka u laktaciji u nekim nama naprednim državama ,ovo bi trebalo svima nama biti od neke koristi i takve metode da primjenjujemo sami ,zato neka svi koji imaju nešta reči to napišu a da nikog drugog ne omalavažavaju u njegovoj proizvodnji
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Vili koze hrenim lucerkinim sijenom ali je veoma bitno kad se lucerna kosi.Koncentrat kupujem za krave muzare od 18 % proteina.U početku sam davao 1 kg u 2 obroka po kozi dnevno pa sam povećao na 1.5 u 3 obroka a od ove godine sampovećao za još 0.5 kg što je dalo izvanredne rezultate kroz mlijeko.Ekonomski pokazatelji su impresivni jer koze su povećale količinu mlijeka tako da u ovakvoj količini mlijeka plaćaju pojedeno sijeno lucerne i koncentrat u periodu najjače laktacije.Ovo nije ništa čudno ovako rade na pravim farmama jer sam na satelitskoj tv stanici uz moje skromno znanje jezika skinuo podatke o utrošenom koncentratu po kozi u laktaciji i to dijelio i množio i otprilike sam tu.Kukuruz ako se daje sa malo drugih žitarica ne daje dobre rezultate i dođe dosta skuplje po jedinici proizvoda od koncentrata to sam radio u početku slušajući kao iskusne proizvođače ali sam na sreću brzo odustao od tih savjeta.Pozdrav tebi i svim forumašima Milan!
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Jutros sam prisustvovala jarenju moje Prugice. Imamo jedno preslatko bijelo jare. Ne znam koji je spol. Pretpostavljam da je to to i da neće biti više jer od jutra se ništa ne događa.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Čestitam ziba nek ježivo i zdravo samo sad pazi da posisa sve mljeko da ne dobi koza upalu vimena pregledaj vime ti nesmije biti tvrdo ko kamen zato ako mali sve ne posisa izdoji poslje kod mene se jednom čovjeku sad okotila koza 3 kom pripuštal je kod mog jarca i dobila upalu pa smo to lječili sa antibiotikom inače te vetrinar odere po 150kn i više po inekciji..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
cestitke zibba, samo nek je zivo i zdravo, kao sta je farmervg napisao pazi da sve posisa ili izmuzi da nebi nastala upala,meni se treba jedna ojariti ovu sedmicu tocnije 20.04 pa cu vidjeti dali ce prenesti ili ce prije izleci,pogledaj pod rep za odgovor
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Je to je normalno jer pije mlijeko a od mlijeka nemože imati tvrdu stolicu dok ne počne jesti tvrdu hranu..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
OK tako sam i mislila, ali radije da pitam nego da se kasnije kajem jer je to znak tko zna čega.

Još ne znam koji je spol, kako to prepoznam? Znam da moram gledati pod rep, ali kako izgleda muško, a kako žensko?

Također kako da znam je li jare može posisati sve mlijeko ili moram višak izmusti? Što s tim mlijekom koje izmuzem? Ipak je to još uvijek kolostrum pa ne vjerujem da je za ljudsku upotrebu. Kada se nakon jarenja koza počne redovito musti ( tjedan, mjesec ili više)?

Ma tek sada imam hrpu pitanja.

Kod Roške sam primjetilla da, kada joj idem izmasirati i pokušati malo izmusti one njene ostatle mastitisa, više ne ide vodenasta tekučina nego je i kod nje postala bijela, tako da vjerujem da bi i ona mogla kroz tjedan-dva se jariti. Lako je kada znaš točno kada se koza parila pa očekuješ jare tu negdje, a meni je tip rekao da moraju tu negdje u 4 mj, pa što je to 30 dana simo-tamo. Da je bar rekao je li početak, sredina, kraj travnja a ne samo travanj a ti si misli. Ma dobro. Važno je meni da one izgledaju kako treba, nisu više onako mršave kakve su bile kada su došle, Roški je ponovo počelo rasti krzno na ovim golim mjestima i još joj je samo duž kralješnice golo, ali ne onako široko kako je bilo. Prugica je i nakn jarenja ipak ostala okruglasta a ne onako upalo mršava kao prije. Dakle ipak nešto radim dobro valjda.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Spol jednostavno odrediš kad digneš rep žensko ima dvije rupice a muško jednu:mrgreen:šta se mlijeka tiće na večer pogledaš probaj ju izmusti i večinu mlijeka izmuzi nešta ostavi ako ima za kozliča kak bude rastao tak če mljeka biti manje jer če sve pocicati možda i sad sve pocica bolje je pogledati to mlijeko još nije za osobnu upotrebu
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Joj ljudi puno hvala svima, što bi ja bez vas. Nisam još gledala pod rep, pričekati ću par dana. Maleno je OK, skakuće naokolo po boxu za mamom, i one tri su se izgleda izvukle ( kucam u drvo da se ne zacopram), lijepo jedu i napreduju.
Još jedno pitanje, da li koza nakon jarenja ipak ostane pomalo okruglasta?
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
izgleda da je cura, bar mi se tako čini, nisam još vidjela kako izgleda guza kod muških.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Zibba jako jednostavno ženska ispod repa ima guzu a ispod nje picu:mrgreen:dok muški ima samo guzu znači samo jednu rupu a spolni organ mu se nalazi ispod nogu kod pupka več se vidi spolni organ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh