• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
NORDYCOM ovak ti izgleda moja ograda najeftinija solucija
]


Super, hvala ti :-D

Možeš mi poslat broj od onog šta ti je pastir sredio?

Kako je kada pada kiša? Smeta pastiru?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

mila

Guest
Evo me da javim da je s kozlićem sve ok,nakon štoje jednu noć proveo u kući i dobivao nadohranu već ujutro je živnuo,skočio na noge i meketao za mamom,tako da nismo ni išli do veterinara,nevjerojatno da je bio tako malaksao zbog nedostatka mlijeka iako sam ga svakodnevno namjerno stavljala na sisu i odmicala ovo drugo dvoje boraca.Kako sada imaju 15 dana posišu svo mlijeko,ali ovog najslabijeg nadohranjujem na bocu.Prvih dana sam izmuzla i malo viška mlijeka,ali sada je vime totalno suho navečer..Imam alpsku srnastu kozu al pretpostavljam da u prvoj godini ipak daje manje mlijeka nego kasnije..Da vas pitam još jedno oko čega sam u nedoumici..kada se mlada ženkica smije odvojiti od koze na potpuno samostalnu hranu(pašu) i da li je potrebno jariće za meso kastrirati?
Al sam odužila..sorry,brzo učim,dugo pamtim ali ovo mi je nova škola.Hvala!:rolleyess:
 
M

mila

Guest
I još dva pitanjca za iskusne,molim vas
-Kako i čime najbolje porezati papke,neki dan sam probala iščistiti ih odispod i skinuti dio koji se je malo uvrnuo prema gore i prema unutra ali mi je bilo teško procijeniti koliko mogu rezati jer sam vidjela neki mekani bijeli dio u papcima..kako to najbolje napraviti
-Druga bitna stvar koja me muči je je li normalno da još nakon 12 dana od poroda kozici povremeno iz rodnice izlazi sukrvica,tj kad se napne za nuždu umrlja joj se rep sukrvicom tamnije boje?
-I evo još jedno..ako joj dam monil protiv nametnika imaju li onda i kozlići zaštitu preko mlijeka,sada mi je najbolje za to obzirom da više nema viška mlijeka,da prođe tih 20-ak dana dok se iščisti ?
-sad se sjetila još nešto,kozica mi već mjesecima ima nešto kao potkožne čireve na 2 mjesa kod bedra,prvi put sam ih ja iscijedila(probola iglom)ali izgleda da je malo ostalo pod kožom pa su se opet napunili,a jednom su joj sami pukli i nestali s jedne strane,dok su još na drugoj strani ta dva.Izgledaju kao loptice i tvrde su na dodir,a kad puknu izlazi gnoj koji sam prošli put istisnula do kraja i očistila i dezinficirala ranicu.Žena kod koje sam kupila kozu je rekla da to nije ništa strašno i da nastane kad se koza ubode na neku otrovnu vrstu trna,al meni te loptice već pomalo idu na živce obzirom da su one tu otprije jer na našoj paši nema trnja..Znalci,znate li ponešto i:prayer: o tome?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Mila drago mi je za kozliča da se oporavio,šta se tiče papaka obavezno ih treba rezati dva puta godišnje u prolječe i jesen zato postoje klješta za papke ali može se i sa klještima za žicu cvicange ,režeš do tog bijelog šta vidiš.
Koza ti se zna čistiti i do dva tjedna tak da nema brige.
šta se tiće čireva nemam nekog iskustva sa tim jednom mi je jarac na bradi imao jedan pukao je i više nema tak da neznam o tome puno.
Mlade možeš odvojiti kad počnu samostalno jesti krutu hranu sijeno,trava,šrot,muške kozlićima ti se stavljaju gumice na testise dok se okote onda ona nisu u funkciji kad narastu jer zamru ili otpadnu zavisno od starosti,ako ih kolješ kao male jariče netrebaš ništa škopiti jer onda nema nikakvog mirisa
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
I još dva pitanjca za iskusne,molim vas


Papke čistim sa olfa nožem (skalpelom) ali moraš biti jako OPREZNA jer je skalpel jako jako oštar. Najbolje je skalpelom porezat neki drveni predmet prije korištenja da oštrica otupi. Ali kažem, jako jako oprezno sa tim jer je nož oštar a koza nemirna. Režeš isto oprezno ali tu nema nekih pravila. Moraš pazit da ne porežeš previše jer onda dolazi do krvarenja ali moraš sama procijenit. Recimo, jedan do dva milimetra, bijeli dio. Kad vidiš roza stani. Normalno je da se koza čisti nakon i to dosta dugo, moja se čistila skoro 3 tjedna, zvao sam veterinara jer sam bio zabrinut ali je reko da je normalno. Čir je imala samo Lady, i to na vratu, ogroman. Veterinar je savjetovao da sa iglom to riješim ali si ga je na paši oštetila i počeo je curit gnoj. Ja sam samo stisnu ostatak vani. Još par dana poslje sam stiskao dok je bilo gnoja.Nakon par dana je oteklina splasnula i loptica nestala. Sa sobom imam uvijek ovaj sprej . Ako slučajno ozljediš kozu dok joj čistiš papke trebalo bi sa tim pošpricat. Isti sprej korstim i na mladim jarcima ako se međusobno tuku oni sa rogovima i oni bez. Oni bez rogova izvuku deblji kraj :|
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
-sad se sjetila još nešto,kozica mi već mjesecima ima nešto kao potkožne čireve na 2 mjesa kod bedra,prvi put sam ih ja iscijedila(probola iglom)ali izgleda da je malo ostalo pod kožom pa su se opet napunili,a jednom su joj sami pukli i nestali s jedne strane,dok su još na drugoj strani ta dva.Izgledaju kao loptice i tvrde su na dodir,a kad puknu izlazi gnoj koji sam prošli put istisnula do kraja i očistila i dezinficirala ranicu.Žena kod koje sam kupila kozu je rekla da to nije ništa strašno i da nastane kad se koza ubode na neku otrovnu vrstu trna,al meni te loptice već pomalo idu na živce obzirom da su one tu otprije jer na našoj paši nema trnja..Znalci,znate li ponešto i o tome?

Iz iskustva s drugim životinjama, takvi gnojni apcesi se stvaraju na ranama. Ako se ponavljaju i nakon pucanja i čišćenja se opet stvara novi na istom mjestu, velika je vjerojatnost da je uzrok nastanka ( trn, klas one trave koja ima kao kukice na vrhu i slično) još uvijek unutra. Tako se tijelo pokušava obraniti i samo očistiti. Ako se probuši trebalo bi malo proširiti rupicu i očistiti s 3% hidrogen-peroksidom koji čisti rane i dezinficira. On se u dodiru s nečistočama, gnojem i sličnim zapjeni. Politi, pustiti kratko vrijeme da pjeni, obrisati gazom, ponavljati dok god pjeni, nakon otga provijeriti ima li štogod u rani te to pažljivo izvaditi pincetom, ponoviti ispiranje i nadati se da je sve izvađeno iz rane.
Pitanje za iskusne, zbog lošeg vremena nisam neko vrijeme puštala koze na pašu, treba li sada opet postepeno ih navikavati na travu da ne dobiju proljev ili je ovo ipak prekratak rok da se odviknu od svježe trave? Smeta li kozama mokra trava na paši kao recimo zečevima ili ih se slobodno pošalje na pašu kada je trava još vlažna? Kada mogu puštati malene jariće vanka na pašu? Sada su cca 2 mj stari.
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
ja moje koze nisam postepeno navikavao na zelenu travu jer i po zimi smo isli po sumi pa su uvijek nasle nesto zelenoga za jesti samo pripazi da ne nadju lucernu jer vece kolicine moglo bi stvoriti lagani proljev a za kozlice mislim da oni sami pocnu grickati travu i da se spremaju na krutu hranu po meni pusti ih van.
Bolje ce o tome reci farmervg:D
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Vili nisam ja neki veliki ekspert za kozarstvo nešta št znam naučio sam od kuma koji isto drži koze druge stvari sam naučio sam na svojim pogreškama jer jednostavno nemaš od koga puno naućiti a oni koji nešta i znaju šute pa vidiš i na forumu nema puno nekih komentara i savjeta izgleda da sam ja u večini sa svojim komentarima pa ispada da sam prepametan a samo želim pomoći koliko mogu sa onim šta znam da se i drugi ne opeku na moj način največa je škola kad se učiš na svojim greškama a to košta pa zašto ne pomoči ..
 
M

mila

Guest
Hvala na odgovorima farmervg,nordy i zibba!
Zibba,ja svoje kozliće već 5-6 dana puštam na pašicu sa mamom iako imaju samo 15 dana.Već polako njuškaju i lickaju travu,prate staru gdje ona pase i brsti..mislim da im je to dobra škola za pašu,tu i tamo uspiju već i progutazi koji sitni komadić mladog lista,jako je simpa gledat ih kako kušaju sve,jedino ih izbjegavam ostavljati same bez nadzora i ne vodim ih na mokru travu.Njihovoj mami ne smeta vlažna trava jer joj uvijek prije mokre paše dam nešto suhoga tipa žito,grube mekinje ili suhe korice kruha.To mi je rekla iskusna kozarica da je važno i ja tako radim,ne vidim da kozi išta smeta.Naravno,tada pašicu ipak odradimo u kraćem vremenu i ne puštam je dugo vani.Primijetila sam da je imala meku stolicu,onako više u komadu nego čokolatini kao inače:),svjetliju i meku kada smo krenuli na mladu travu iako je i zimi brstila malo bršljana,ostatke zelenila iz kuhinje,malo bundeva,jabuka,repe...sada joj je isto mekša stolica nakon poroda..proučavam,nisam uopće iskusna,al svaki savjet dobro dođe.
pozzz!!!
 
C

cikla

Guest
Evo pzdrav svima,
Da se i ja priključim...naime imam deset koza i ne mogu reči da sam neki veliki znalac ali kako već preko deset godina držimo koze mogu reči da nisam imala nekih većih problema.Što se tiće meke stolice to je vjerojatno od zelene trave i to je normalno važno je kozama dati prije ili nakon trave nešto suhoga sijena radi lakšeg preživanja.Svojim kozama papke režemo škarama za vinovu lozu ili sl. i treba paziti kad se dođe do bijeloga dijela jer je to mekano živo tkivo koje se može ozlijediti,važno je koze pripremiti prije odnosno kad počinju jesti zelenu travu da im se da nešto protiv metilja isto tako u jesen kada prelaze na suhu hrano odnosno samo suho sijeno,na taj način su i kozlići zaštičeni preko mlijeka.Dobro im je dati i kamen za koze koje si ližu ali trebaju imati stalno vode uz to.Inače moje koze se ojare same ali kad je baš potrebno moram i rukom koji puta izvaditi kozliće van.Ove godine sam imala kozu koja je mjesec dana prije jarenja ostala nepokretna jer ju je jarac nabio u zadnje noge i slomio joj kuk.Ipak sam ju uspjela zadržati dok se nije ojarila i dala je prekrasnu kozicu koja je imala iskrevljen vrat zato što joj je mama stalno ležala,ali vježbanjem sam uspjela ispraviti vrat i sad je sve u redu .Ostat će za rasplod jer je prekrasna...
evo toliko od mene mogla bih pisati do sutra,ako vam kako mogu pomoći pitajte
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Da se i ja uključim...ja imam trenutno 6 mladih jaića,oni su stalno vani sa mamama,imaju jesti sijena koliko im je volja, plus šta na pašu odem sa njima svaki dan poslije posla,a što se tiče proljeva zbog zelene trave kod malih neki ga i dobiju...onda u 2 dl čašu vode se ubaci 1 svježa germa,promiješa i da im se na špricu,al ja uvijek idem prirodnim putem pa uberem listove od divlje kupine i od toga skuham čaj,pričekam da se ohladi pa im onda dajem...isti je postupak i sa velikim kozama samo naravno u malo većoj količini... i da,treba se davati šrot,zob,ječam i dr.u ograničenim količinama,jer su preživači jako osjetljivi na kruta krmiva,jer ako previše pojede onda uvijek stoji u kutu,usporena je jer ima grčeve u trbuhu,a može joj se i želudac napuhnuti pa puknuti to znam iz iskustva...
 
C

cikla

Guest
Ima li netko da prodaje kozije mlijeko i sir,jariće-kakva je trenutno cijena svega.....
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja prodajem sir za 25,ako je dimljeni tada 30,a litru mlijeka za 10 kn...

Tu računica ne štima pa koliko mljeka ide u tvoj sir i koliko teži malo si jeftin nerentabilan..
 
C

crog

Guest
Dobar dan! ja sam marko i javljam se iz zagreba! Jucer sam kupio 6koza i mislim se pocet bavit tim ozbiljnije alo polako dok se ne naucim! zanima me kolika je cijena kozjeg mljeka, po koliko ga mogu prodavat a da je posteno onak kak svi imaju! Ukoliko imate nekakv savjet ili nesto sto bi trebao znat odma u poc molim Vas da mi kazete! unaprijed hvala!
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
Dobro nam dosao crog,
ako imas kakvih pitanja tu smo da pomognemo svatko od nas nesto zna.
Nismo se rodili i odmah sve znali
 
C

crog

Guest
Prvi kozji sir u zivotu, ah nije bas slavno zavrsio okus je dobar al je brasnast, mislim da sam pogrijesio u mjesanju! radio sam ga sa octom i pustio sam da mljeko malo zakipi al mislim da sam zaribal mislim s mjesanjem! Dal mi moze netko malo pomoc s tim, znam da svatko ima svoje tajne lol al samo onak mala pomoc ahhaha!
 

Najnoviji postovi

Na vrh