• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
U tom slučaju je definitivno cura. Još samo da utvrdim točnu boju, ne uspjevam se dogovoriti sama sa sobom je li bijela ili krem. Nekako mi se čini da je onako nježno krem boje, ali opet može biti i zato što je oblačno, a u štali umjetno svjetlo. To će morati čekati lijepi sunčani dan.
Znate onu uzrečicu: "Znatiželja je ubila mačku". Moj muž je konstatirao da više nego za mačke vrijedi za koze. Roška čim se nešto događa u štali, moraaaaa vidjeti što je to. U subotu smo čistili pilićima kutiju i selili ih na pod a ona se cijelo vrijeme navirivala preko zida i meketala upitno. A danas ja provjeravam Prugičino vime ( nema puno mlijeka viška, očito maleno dobro obavlja posao) i tako ja s jedne strane, njoj nos u zdjeli sa šrotom, malena s druge strane i malo po malo ispod mame se proviruje i gleda što radim, njuška me, provukla se ispod Prugice i znatiželjno razgledava. Najznatiželjnije živine koje sam imala priliku vidjeti ha ha ha.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Čestitam zibba sa malim zakašnjenjem..:) treba se pripazit da se jare nakon poroda od 7-10 dana pa i koji više dan ne dobije upalu pluća tj. pri porodu se napije plodne vode a simptomi dolaze tek kasnije.jare teško hoda,otežano diše,nemože potrčati,stalno za majkom mekeče jel je nemože pratit,to se desilo meni prije cca 15-tak dana a da nisam ni znao da je to moguće.. i reko mi je veterinar prijatelj da je moguće izliječenje samo u ranoj fazi bolesti..
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
pozdrav forumasi
evo da vam se pohvalim da od jucer 14.30h imam 2 mlade kozlice koje su ugledale svijetlo dana koje su se izlegle 2 dana ranije od termina.
Jedna je bijela a druga malo bijela( ne bas bijela kao malo prljava) sa crnim i smedjim sarama,ova koja je bijela ima problem sa zadnjom lijevom nogom tj. uvija zglob od papka unazad ali danas vec hoda i dobro se oslanja na tu nogu i ja mislim da nece biti problema sa hodanjem a mozda je i to kako je bila smijestena u trbuhu i s vremenom da ce sve sjesti na svoje mijesto.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Bravo za kozice, ma to je tako slatko da ja najradije ne bi ni izlazila iz štale.
 
E

eventualna

Guest
Pozdrav!

Mene zanima ako se koza ojarila u 2. mj kada će opet početi tražit jarca? Novi smo u ovome...

Hvala
 
M

mila

Guest
Pozz svima,imam problem i hitno trebam savjet,naime koza je izlegla svoje 1.leglo,3 kozlića 10.4. tj pred 9 dana i od danas je jedan počeo ljuljati se,teže diše,drhti..pretpostavljam sada da je to upala pluća koju je spomenuo Kozorog iako sam najprije pomislila da nije dobio dovoljno mlijeka,tj.da je bezvoljan zbog gladi pa sam ga danas nadohranjivala na dudu...a jadni malecki..nadam se da mu nekako mogu pomoći prije jutra kada ga vodim veterinaru...ima li tko iskustva s time,naime i nama je to 1.koza i kozlići...:?:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Jarići su mi stari oko mjesec i pol...ljudi mi preporučuju da ih odvajam od majke preko noći...ali mi niko ne kaže razlog zašto se to mora raditi, meni sad kozje mlijeko nije potrebno a i hoću da jarići budu 3 mjeseca najmanje uz majčino mlijeko...

Koliko je štetno bilo za kozu ili jariće(ako štete uopste ima) ostavljanje jarića nesvezanih preko noći da mogu po zelji jesti mlijeko koliko hoce...???
 
M

mila

Guest
Koliko ja znam svi kozari koje poznajem ne odvajaju malene od koze,a baš mi je jučer rekla jedna susjeda kako je kozu vezivala u štali,pa je tako lancem ugušila kozlića.Ja sam za to da i koza i kozlići budu slobodni u svojoj štali i dvorištu,a ako već i kad već poželiš odvojiti ih od sise jer se sami hrane(mislim da je dobro pričekati barem 2,5 mj) možeš kozi sašiti "grudnjak"za vime.tj vrećicu koju staviš preko vimena i lagano povežeš na vrhu špagicom koja je ušivena u tkaninu,tako da im dopustiš onoliko sisanja koliko odrediš..Mislim da je u ovoj dobi prerano odbijati ih od sisanja...pozzz.
Znaš li možda ti nešto o upali pluća za koju sam pitala?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Pozz svima,imam problem i hitno trebam savjet,naime koza je izlegla svoje 1.leglo,3 kozlića 10.4. tj pred 9 dana i od danas je jedan počeo ljuljati se,teže diše,drhti..pretpostavljam sada da je to upala pluća koju je spomenuo Kozorog iako sam najprije pomislila da nije dobio dovoljno mlijeka,tj.da je bezvoljan zbog gladi pa sam ga danas nadohranjivala na dudu...a jadni malecki..nadam se da mu nekako mogu pomoći prije jutra kada ga vodim veterinaru...ima li tko iskustva s time,naime i nama je to 1.koza i kozlići...:?:

Baš ta mogučnost stoji ima ih troje i najvjerojatnije nema dosta mlijeka za sve jači se bore i dudaju a taj je najvjerojatnije slab i onda je gladan pa zato drhti daj mu mljeka u posudici pa ako hlapljivo pije to je glad a najvjerojatnije je to razlog drhtanja .
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Jarići su mi stari oko mjesec i pol...ljudi mi preporučuju da ih odvajam od majke preko noći...ali mi niko ne kaže razlog zašto se to mora raditi, meni sad kozje mlijeko nije potrebno a i hoću da jarići budu 3 mjeseca najmanje uz majčino mlijeko...

Koliko je štetno bilo za kozu ili jariće(ako štete uopste ima) ostavljanje jarića nesvezanih preko noći da mogu po zelji jesti mlijeko koliko hoce...???

Večinom se jarići odbijaju ako je jedan da nevuče sisu jednu više pa poslje su nejednake ili zato šta prodaju mlijeko pa se u toj dobi odvajaju a pošto tebi netreba mlijeko pusti neka sisaju ako ih odvojiš ništa se neče desiti oni ionako več sami pomalo jedu pusti neka rastu na mlijeku dok ti god netreba
 
M

mila

Guest
Hvala,sada ga idem opet malo nahraniti sa dudom,djelomično izmuzem kozje mlijeko pa dodam dio kravljega jer mi se čini da nema dovoljno za svo troje..jedan je ogroman,a druga dva su manja ali ovaj šlampavko izgleda da nije žalostan samo zbog gladi,ruši se s nogu,i sve teže se diže,uopće ne hoda više,a još jučer je sve bilo ok..mislim da u jutro svakako idemo do veterinara...javim što je..
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Samo ga sad nahrani možda je iznemogao od gladi ali svejedno odi do vetrinara
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Razlog odbijanja jarića od koza je što jarići preko noći ili dana sisaju koze ali ako je koza išta mliječna oni nemogu da je isisaju do kraja pa dolazi do upale vimena zbog zaostajanja mlijeka u vimenu koze.Ja jariće u principu odvajam od koze preko noći već 3 dan a poslije 7 -10 dana odvajam jariće potpuno_Obavezno pazim da više puta u toku dana poslije sisanja jarića izmuzem kozu.Ovaj postupak se provodi u intezivnom uzgoju a tamo gde koze se drže samo da se kaže da se imaju koze tj nehrane se dovoljno i kvalitetno tu nebi trebalo da dođe do upale izuzev ako jare 1 odabere da sisa samo jednu sisu.Moje koze ni prvojarke nebi mogle da izdrže da su jarići uz njih jer sigurno 2 jareta ne mogu tu količinu mlijeka da posisaju.
 
M

Mića

Guest
Poštovanje. Predpostavljam da imaš Burske koze. Jesu li pod selekcijom i gdje se mogu nabaviti? :p
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Mićo ja držim uglavnom alpine imam jednu mješanca ali je ne mjenjam pošto je jako mliječna.Prije sam držao 14 koza a sad više ne mogu pa držim samo četri.Inače mlijeko prerađujem u polutvrdi sir i isti prodajem restoranima .Moje koze možeš vidjeti na 69 stranici.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovo šta Mudrić kaže za odbijanje stoji u svakom slučaju za ljude koji se bave intezivnom proizvodnjom mlijeka pa je i ishrana drugačija ,dok kod nas koji imamo koze za svoje potrebe a hrane se na paši i ima svakakvih vrsta koza sa manjim udiom mlijeka jarići sve stignu posisati tak da nema bojazni eventualno prvih dana dok su još mali pa izdojiti moja alpina je davala prošle godine 4 litre mlijeka a imala dva jarića vjerujte da kad sam potegao za sisu uvjek su bile prazne po odbitku kozliča sam vidil da su njih dvoje dnevno tukli 4 litre mlijeka ali su i napredovali.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
NORDYCOM ovak ti izgleda moja ograda najeftinija solucija
pict0071y.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
pict0072el.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Evo javljam se sa zakašnjenjem mila...meni je reko veterinar da treba što prije dobiti binjekciju da mu drugačije nemogu pomoć,ja sam vozio odmah na injekcije kad sam skužio da nešto neštima... kako je sad kozlić?
 

Najnoviji postovi

Na vrh