evo jedan podatak koji sam nasao u gospodarskom listu za pitanje "Kad je krumpir otrovan?"
U zelenim dijelovima biljke,"cimi" kao i u drugim dijelovima nalazi se veca ili manja kolicina otrovnog glikoalkaloida solanina. Solanina ima najvise u zelenim dijelovima biljke posebice u "cimi",a manje u zrelim gomoljima. Nesto vise solanina nalazi se u mladim proljetnim klicama koje izbijaju iz gomolja. U to vrijeme vise solanoni ima i u ljuski gomolja.
Solanin se kuhanjem oslobadja u vodu u kojoj se krumpir kuhao.
Krumpirom se mogu otrovati goveda,svinje,konji,ovce i koze a i perad. Do trovanja dolazi kada zivotinja pojede sirove krumpire.Kod akutnog trovanja goveda zivotinje su nemirne,pojacano sline,ne jedu, a javlja se i upala usta.
Sve to prati blagi nadam,a kasnije smrdljivi i vodenasti proljev. Kolicina mlijeka se znatno smanji.
Cesto se javlja ubrzani rad srca,otezano disanje i opca slabost a kod tezih trovanja i paraliza pojadinih dijelova tijela i grcenje misica. Kod nagle pojave opisanih simptoma i ako imamo naznaku da je zivotinja u zadnje vrijeme jela krumpir ili "cimu" ,mozemo posumnjati na akutno trovanje krumpirom.
Tim zivotinjama treba dati AKTIVNI UGLJEN BOCOM ili jos bolje sondom direktno u zeludac.Treba potraziti pomoc veterinara.
DR.sc.Zvonimir Kozaric
Ja svojim kozama kada ogulim krumpir dobro prokuham ljuske i prvu vodu bacim,u drugoj vodi dobro isperem i isto bacim i za sada nikad problema.