• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Zahvaljujem se na pomoći, znaći mogle bi se početi tjerati za nekih 3 mjeseca ako spadaju u ranozrele pasmine, žena kod koje su kupljene rekla da svoje pripušta sa 6 mjeseci starosti, bilo mi je to malo čudno pa sam za svaki slučaj pitao.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Zahvaljujem se na pomoći, znaći mogle bi se početi tjerati za nekih 3 mjeseca ako spadaju u ranozrele pasmine, žena kod koje su kupljene rekla da svoje pripušta sa 6 mjeseci starosti, bilo mi je to malo čudno pa sam za svaki slučaj pitao.

Može se ona tjerati i sa 6 mjeseci samo ju ja nebi tak rano pustil nek se malo bolje razvije koju pasminu imaš koze....
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
To nisam ni sam sigurann, vjerojatno mješanac mješanca;), jedna je smeđe boje i ima rogove, a druga je bila cijela bijela a sad kako je narasla dobila je sive mrlje i ta nema rogove.
 
J

joki1985

Guest
pozdrav ljudovi...

Ja sam nov u ovom poslu i već u početku imam neke nedoumice... Imam postojeću staju gdje su nekada moji roditelji hranili par komada svinja, ja bi sad tu staju preuredio u "nešto" za koze... po mojoj računici tu ne stane više od 20-ak koza s tim da onda imam jako malo prostora za izmuzište. Raspolažem sa nekim kapitalom koji i nije prevelik pa sad neznam što mi je raditi... pošto doma imam nešto drvene građe, zanima me dal bi mi bilo pametno od te građe improvizirat kozinjak za cca 50-ak koza nešto tipa poluotvorene staje (kako koze podnose hladnoću?), pa sa ostatkom love opremiti izmuzište i radije pribaviti više koza da se ukupna investicija prije isplati il da proširim ovaj objekat pa nabavim manje koza? Inače sam iz Varaždinske županije i vindija mi je takoreć na dlanu, tako da nebi trebao imat problema sa otkupom mlijeka, nego pošto sam početnik svu hranu bi u principu trebao kupovat... koliko bi to bilo isplativo? u ljetnom periodu imam veliku prednost što mi je u sklopu te staje nešto veća površina zasijana djetelinom, pa... :madmana:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Daj napiši koliko je kvadrata ta štala i koliko zemlje za obradu imaš i koliko bi bilo pašnjaka
 
Z

zeleno zagorje

Guest
pozdrav ljudovi...

Ja sam nov u ovom poslu i već u početku imam neke nedoumice... Imam postojeću staju gdje su nekada moji roditelji hranili par komada svinja, ja bi sad tu staju preuredio u "nešto" za koze... po mojoj računici tu ne stane više od 20-ak koza s tim da onda imam jako malo prostora za izmuzište. Raspolažem sa nekim kapitalom koji i nije prevelik pa sad neznam što mi je raditi... pošto doma imam nešto drvene građe, zanima me dal bi mi bilo pametno od te građe improvizirat kozinjak za cca 50-ak koza nešto tipa poluotvorene staje (kako koze podnose hladnoću?), pa sa ostatkom love opremiti izmuzište i radije pribaviti više koza da se ukupna investicija prije isplati il da proširim ovaj objekat pa nabavim manje koza? Inače sam iz Varaždinske županije i vindija mi je takoreć na dlanu, tako da nebi trebao imat problema sa otkupom mlijeka, nego pošto sam početnik svu hranu bi u principu trebao kupovat... koliko bi to bilo isplativo? u ljetnom periodu imam veliku prednost što mi je u sklopu te staje nešto veća površina zasijana djetelinom, pa... :madmana:
ja imam ovce koje podnose zimu , pa i koze ima jedna farma na poluotvorenoj štali , ali dok nisam napravila zimsku zatvorenu štalu problemi su ti sa vodom , jer se smrzava ,a to im trebaš odmurznuti,za kvalitetan uzgoj kao kod rasplodnog materijala,kak ja imam to ti je problem,jer im trebaš sve omogućiti da bi napredovali,a kod janjenja to je isto i kod koza problem je zima i mali janjci ili kozlići, a hrana ako moraš baš sve kupiti onda baš tu neznam neku računicu jer da bi bilo mlijeka nije dovoljno samo sijeno isto kod rasplodnih ovaca ili potomaka koji su za daljnji rasplod , trebaš davati i žito sa mineralima i vitaminima po meni
 
J

joki1985

Guest
Daj napiši koliko je kvadrata ta štala i koliko zemlje za obradu imaš i koliko bi bilo pašnjaka

imam cca 70m2 štale, 500 m2 pašnjaka i ta obradiva zemlja bi bila 2000 m2 s tim da susjedi imaju ne obradive površine koje su voljni ustupiti na korištenje i to je dodatnih 10 000 m2
 
J

joki1985

Guest
ja imam ovce koje podnose zimu , pa i koze ima jedna farma na poluotvorenoj štali , ali dok nisam napravila zimsku zatvorenu štalu problemi su ti sa vodom , jer se smrzava ,a to im trebaš odmurznuti,za kvalitetan uzgoj kao kod rasplodnog materijala,kak ja imam to ti je problem,jer im trebaš sve omogućiti da bi napredovali,a kod janjenja to je isto i kod koza problem je zima i mali janjci ili kozlići, a hrana ako moraš baš sve kupiti onda baš tu neznam neku računicu jer da bi bilo mlijeka nije dovoljno samo sijeno isto kod rasplodnih ovaca ili potomaka koji su za daljnji rasplod , trebaš davati i žito sa mineralima i vitaminima po meni

hvala na odgovoru, razmišljao sam tu pomočnu poluotvorenu staju vezati na postoječu betoniranu te pojilice staviti zkroz do zida ili čak sa nutarnje strane baš radi smrzavanja jer ipak nutarnja temperatura nikad ne prolazi ispod 5 %C. i dal bi bilo pametno vodu razmutit sa malo soli...?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
http://www.faz.ba/galerija/prirucni...enti/96/Prirucnik Mlijecno kozarstvo 2011.pdf

Evo ti jedan zanimljiv link pa ga prouči tu možeš ljepo izračunati dnevnu potrošnju hrane muznih koza pa lako možeš pomnožiti sa brojem koji misliš imati,ova solucija da spojiš drveni objekt na zidani ti je odlična ovih 70 kvadrata neznam jeli dosta za 50 komada neki vele da jedna koza jedan kvadrat meni se ta solucija ne dopada jer po tom ti bi imal i viška ali bolje da ima više mjesta a pašnjak ti je premali za taj broj koza,možda ima ko pametniji prijedlog da napiše...
 
Posljednje uređivanje:
J

joki1985

Guest
http://www.faz.ba/galerija/prirucni...enti/96/Prirucnik Mlijecno kozarstvo 2011.pdf

Evo ti jedan zanimljiv link pa ga prouči tu možeš ljepo izračunati dnevnu potrošnju hrane muznih koza pa lako možeš pomnožiti sa brojem koji misliš imati,ova solucija da spojiš drveni objekt na zidani ti je odlična ovih 70 kvadrata neznam jeli dosta za 50 komada neki vele da jedna koza jedan kvadrat meni se ta solucija ne dopada jer po tom ti bi imal i viška ali bolje da ima više mjesta a pašnjak ti je premali za taj broj koza,možda ima ko pametniji prijedlog da napiše...


:prayer: zahvaljujem... u slučaju još nekih savjeta, voljan sam ih objeručke prihvatiti... :)
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Što se tiče površine objekta za uzgoj koza sve zavisi od načina uzgoja intezivni ili ekstezivni.Metar po kozi u intezivnom uzgoju ne dolazi u obzir jer je premalo teško je održavati prostor jer se koze intezivno hrane da bi dale što više mlijeka pa piju vode iznad tablica koje stručnjaci propisuju.Objekat bez pojilica je nezamisliv jer koza treba da ima vode u izobilju jer bez vode nema ni mlijeka.Što se tiče ekonomske isplativost ako se hrana kupuje sve zavisi od prihoda jer nije isto prodavati mlijeko ili recimo polutvrdi sir sa zrenjem.Kod mene je isplativost bila oke jer su mi koze u prosijeku davale cca 100 kg polutvrdog sira.
 
M

matilda

Guest
Imam dvije mlade koze, koje su sad u dobi od nekih 6-7 mjeseci, može li mi netko reći kada bi mogle biti spremne za rasplod i kako najlakše prepoznat tjeranje kod koza, imam iskustva sa kravama i svinjama al o kozama nisam imao pojma do sad, jako puno toga sam saznao pomoću ovog foruma, al odgovor na ovo pitanje nažalost nisam našao. Unaprijed hvala na odgovoru!
ništa se ne brini,ja sam isto imala takav problem jer nisam nikada imala koze.Primjetit ćeš sam kad se bude tjerala,neće jesti i neprestano maše repom.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Jučer i danas sam primjetio da smeđa koza sa rogovima stalno vrti glavom i ne želi baš jesti sijeno, je li i to možda znak? Samo pitam, ne mislim ih još pripuštati, tek u 2. ili 3. mjesecu iduće godine.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

matilda

Guest
ne vjerujem da je to znak da se tjera,one nekad pojedu više nekad manje..ali najsigurniji je znak kada maše repom neprestano i gleda te u oči.Ja sam bila na sto muka jer kažu da to traje dan-dva pa sam se bojala da to neću ni primjetiti,ali jedna susjeda mi je rekla-ne sekiraj se,ona će tebi sama reći da traži momka..! I stvarno je tako.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Hoću! Hvala na savjetu :drinkers:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Sretan svima Božić.

Pitanje, moja koza već par dana neće jesti zrnje ( ječam i crna zob), ali suhe djeteline jede u velikoj količini. Da li je to normalno ili se trebam zabrinuti?
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
Sretan Bozic svima Vama,
ziba neznam sta da ti kazem po meni kad jede ostalo i ima apetita znaci da nije tako opasno. Kod mene jedna koza slabo brsti i jede ali ceka navecer srot pa sam zakljucio da polako izabire sta ce jesti dok ove druge dvije jedu kao kosilice
 

Najnoviji postovi

Na vrh