• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Možeš koliko te voja i tako svi prodaju ovce(neda in se radit),šta se paše tiče iman 5 glav i hektar svoje škrape (vrisak,manjiga, česmina,ružmarin,pelin i sl.)trave nima na vidiku i njima dosta,ujutro in dan napoj i obisin kića,a popodne su dvi-tri ure u paši i opet malo napoja i mlika koliko te voja a nisu sve u punoj laktaciji (jedna je drugi leg, dvi su prvi leg,jedna ni još ni legla a ima po litre mlika u dva dana i brav) ne brini tri-četiri ure dnevno to jin je dosta samo da si ti sa njima tako da pasu a ne da ležidu,i nemoj ispočetka uzest puno glav 10 je i puno ako su ti prve,pomalo dok se uhodaš naučiš jude na mliko i da se naučiš činit sir i škutu i da iste te jude naučiš i na to i onda pomalo širiš stado biraš boje koje slaje jidu i koje nemaju problema sa legon a to vidiš odma drugu godinu. Pomalo se u roj gre!!

Če gol te zanimo jov se po če mo pomoć!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bodul

Novi član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
18
fola ti,
za prodatbar ni problem a i pranona mi je sa broča pa mat zno činit sir tako da ni stroha ;)
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
A iskle meni je žene nona iz zastražišča,je vidiš kako je vo sve blizu,a nonota sestra se udola u stori grod.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovdje mislim da malo griješiš,jer je brač po broju ovaca i koza bio među najjačim otocima,i ovdje su svi držali pretežno sansku kozu i to bušaste,rogove nisu volili,a bračka pramenka je i brendirana i zaštičena vrsta ovce.

Neču ja reći da sam u pravu niti misliti jedino šta mogu reći ono šta moje oko vidi jer sam prošel od Savudrije do Korčule i dosta otoka i velika večina šta sam vidjel je bila šarena koza nešta alpina jako malo sam vidjel sanskih koza to neznači da se nije promjenilo ili da mislimo na isto
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Neču ja reći da sam u pravu niti misliti jedino šta mogu reći ono šta moje oko vidi jer sam prošel od Savudrije do Korčule i dosta otoka i velika večina šta sam vidjel je bila šarena koza nešta alpina jako malo sam vidjel sanskih koza to neznači da se nije promjenilo ili da mislimo na isto

Ma slažem se,sad se i u nas sve minja koza više nema,a sad su u većini križanci alpske koze,sanska je uvik u nas imala problema sa legom,a u mistu ja jedini iman koze i kad to kažem svi me gledaju kao da sam lud!!!!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
njuško sam i nisu pretjerano skupe oko 1500 do 2000 kn, i nije neka pretjerana investicija ako se ušupara na vremenu i dobije na kvaliteti mlijeka i higijene vimena.
Ja 10 koza sigurno ne bi rucno cijedio:icon_smile:
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Evo dragi moji kozari da vam se pohvalim ja sam proizveo svoj prvi sir :icon_super:

Sad se cijedi i ja razmisljam o nekakvoj prešici da sto bolje istisnem sirutku iz sira jer mi sirutka nema bas dobar okus.Znam da je izuzetno zdrav za piti i kravlja mi je bila odlicna ali ova kozija mi je bljutava-pre jaka okusa.

Zato mislim da iz sira iscijedim sto bolje taj okus tj sirutku.
Pitanje kako vi cijedite sir.
Imate kakvu dobru ideju jer su koliko vidim ove lijepe prešice od inoksa dosta skupe.

Znam za gazu i to ali nekako mi se to ne svidja.
Da li mozda ima kakvih jeftinijih plasticnih naprava za cijedjenje tj presanje sira.
Znam da ova tema mozda i ne pripada vise ovamo ali da imamo o cemu pisati :)
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Evo ti jedan jeftin način uzmi plastićnu cijev promjera 100mm izbuši rupe u donjem djelu 3 mm kao uteg koristi staklenu bocu napunjenu sa vodom a sad možeš kombinirati i sa malo boljim stvarima...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ovo sam proba i nije mi se pokazalo dobrim,kupio sam samoprešajuče kalupe 30kn komad i sve super ne treba presat a nisu ni skupi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Hvala kolege .
Evo kontaktirao sam za samopresajuce kalupe pa cu vidjeti odgovor -cini mi se najjednostavnije i najbolje za moje osobne potrebe !!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
:cool: evo moje prve kombinacije

Kavena posuda je u koju se cijedi-crveno je sitna cjedilka-plava je zdjelica koja je pasala najbolje da stavim na sir a u nju sam stavio "grasevinu" iz braticevog vinograda.
Grasevina je odlicna i nadam se da ce isto tako ispasti prvi sir :)
 

Prilozi

  • 20131022_202839.jpg
    20131022_202839.jpg
    40.8 KB · Pregleda: 386
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
A zašto tražite preše za kozij sir kad u večini recepata piše da se kozji sir ne preša,ja ga ne prešam i ispadne odličan (tvrdi).?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
A zašto tražite preše za kozij sir kad u večini recepata piše da se kozji sir ne preša,ja ga ne prešam i ispadne odličan (tvrdi).?

Ja sam ovaj sir sad koji sam napravio pritisnuo na gore navedeni nacin ali dok sam ga izvadio sir se raspao na par dijelova i to je to-kao takvog ga jedem i dobar je ,

Htio bih napraviti sir koji ce biti onako ko u ducanu okrugli tvrdi za rezanje nozem i kojeg cu malo staviti na jedan dim. Taj sir se ne smije nikako raspast nego mora biti ko "salama" da se nareze!

E sad mozda se to i drugacije radi ali ja sam tako zamislio-ako zna netko da griujesim u razmisljanju neka kaze.

Kupit cu sirilo i mlijeko cu prigrijati oko 30stupnjeva-stavit sirilo i dok se napravi grus stavit cu u presu i istisnuti svu sirutku te se nadam da ce ostati homogen dok ga izvadim.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Evo ovo su mi odgovorili iz gore navedene adrese Lub-

Poštovani,

imamo kalupe za samoprešanje sira, znači da kalup nema poklopac, već se u njega stavi gruš, sirutka iscuri kroz perforacije i sir se okrene nekoliko puta.
U prilogu Vam šaljem cjenik kalupa pa izaberite one koji Vam odgovaraju.
Naručiti možete telefonom ili mailom, plaćanje pouzećem.

Na donjem linku imate cijene koga interesira no meni se nekako cini ona inoxova preša ozbiljnije rijesenje.

https://docs.google.com/file/d/1poS...t-8xTAjaffYkFR9zQJ-i7yHn7rpE/edit?usp=sharing
 

bodul

Novi član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
18
Evo ovo su mi odgovorili iz gore navedene adrese Lub-

Poštovani,

imamo kalupe za samoprešanje sira, znači da kalup nema poklopac, već se u njega stavi gruš, sirutka iscuri kroz perforacije i sir se okrene nekoliko puta.
U prilogu Vam šaljem cjenik kalupa pa izaberite one koji Vam odgovaraju.
Naručiti možete telefonom ili mailom, plaćanje pouzećem.

Na donjem linku imate cijene koga interesira no meni se nekako cini ona inoxova preša ozbiljnije rijesenje.

https://docs.google.com/file/d/1poS...t-8xTAjaffYkFR9zQJ-i7yHn7rpE/edit?usp=sharing


zanima me cijena ali ne mogu otvorit link?
 

Najnoviji postovi

Na vrh