• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Jedno pitanje, nisam primjetila da mi se koza tjerala od početka 9 mj. Mladi jarac koji ima sada oko 9 mj je stalno sa njom i u to vrijeme je imao onaj intenzivan miris, a od onda više ništa ni od mirisa. Mogu li prema tome svemu zaključiti da je prvo tjeranje bilo i uspješno u parenju?

Ne možeš to zaključiti po tome.........ne trebaš se sekirati parenje će biti ili je već bilo,jarac je dovoljno star,ciklus tjeranja koze se ponavlja više puta ako koza nije ostala gravidna....jedina opasnost je da je neko od njih dvoje neplodan ali to je jako mala vjerovatnoća ni 1%.....
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Dali su svi simptomi tjeranja isti kod koze koja se prvi puta tjera i kod starijih koza?
A drugo - koliko dana od prvog dana simptoma je moguće da koza ostane sjarna?
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Sad se cijedi i ja razmisljam o nekakvoj prešici da sto bolje istisnem sirutku iz sira jer mi sirutka nema bas dobar okus.

Evo Vam jedan nacrt : nije zahtjevan a odlično služi svrsi pa na posao.


 
Posljednje uređivanje:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ok je kome se da igrati sa tim -ja mislim da se u samopresajuci kalup ogozgo stavi neki tere oko kile i ostavi tako koji sat pa preokrene koji put da bi rezultat bio suh sir. Ja sad radim bez presanja po naputku gore opisanom i savjetu jednog od ovdje forumasa i dok to sve vidim sta i kako probat cu i nesto malo po svom ali sve je vec u globalu pojasnjeno oko izrade kozijeg sira.
Sad ga radim bez presanja kao i drugi a probat cu jednom i stisnut pa cu vidjeti sta mi vise odgovara :) pozdrav !
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Pa moj Tihi potaknut tvojim problemima kako istcjediti sirutku iz sira sa str. 184
ovog foruma, pustio sam ti skicu jedne prešice kako bi si riješio problem istiskivanja sirutke iz sira, inače preša je stvarno OK. No a tebi se neda igrati
a gotova košta, pa neznam kaj bi ti na to odgovorio.:drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
hehe nisam mislio da si se potrudio zbog mene -hvala !:drink:

momentalno sam odustao od presanja i kupio samopresajuci kalup pa dok usavrsim tj dok se uhodam probat cu i sa presanjem,pa mi hoda po glavi mijesati malo crvene ljute paprike itd...ali polako i za pocetak osnova !!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Nigdje nikog :) a vec su nam i forum usminkali :) gdje ste kozari ?? Sta se radi ?? Ja sam napravio dva sira sad zriju.Neki dan sam posudio jarca i sad cekam sta ce biti iz toga :)
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ja proba sireve od pri misec dan fenomenalni svi su ih phvalili,a šta se tiče foruma neaktivniji forum još nisam vidio!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
a dobro ljudi rade pa ih ove vremenske nepogode neke snasle-pa ova politika-mozda uce cirilicu trebat ce im kako je krenulo :)

Ja sam radio kako si mi rekao i skuta nam je odlicna -sinu pogotovo jer se bavi profi sportom !

Jedino sto ih nisam stavljao u slanu vodu nego sam ih dobro natrljao solju !
Sad iduci tjedan idu na jedan dim i onda jos oko mjesec dana i proba :)

Ovih dana i kod tebe grdo vrijeme ?? :icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Super,nema veze je salamura ili suha sol sve je relativno isto,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Pada kisa trava nestaje a koze zure u prazno -tuzne su ! Sad se privikavaju polako na sijeno i kukuruz kao jedinu hranu do travnja ! To vrijeme je i meni i njima najteze.Dok ima trave i toplijih dana ja sam bez brige sa njima i one su veselije a sad sve mokro u magli . Koliko je ono od prilike dosta sijena po kozi-3kg ili ??
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
A neznam, meni se to čini puno, makar nemogu ništa tvrditi, potpuno sam neiskusan po tom pitanju, imam 2 koze nešto više od godinu dana, sad sam ih i pripustio, imaju sijena, kukuruze, ječma i pšenice u izbolju, al mislim da ipak ne pojede 3 kg sijena na dan, nekako mi se to čini puno.:icon_keel:
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Čini mi se da sam negdje procitao da psenica nije preporucljiva za koze.
Koliko dajes jecma po kozi dnevno i kad ?
Posto je u opce jecam -bi kupio i ja svojima na sajmu u kc?!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Ujutro dobe žitarica cca 1 kg i sijena po volji a popodne samo sijeno. Ja imam svoj ječam tak da neznam kak ti se kreće cijena ječma. Žena od koje sam ja nabavio koze daje svojima isto pšenicu tak da sam ja od nje to pokupio i nemam problema.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Dobro sam rekao za sijeno -2-3kg po kozi... pital budem za jecam i raž a psenicu ne mislim davati -a ne preporucuje se ni silaza !! ili u jako maloj kolicini ....ma lani su mi prezimile samo sa sijenom i kukuruzom a dok padne zima i snijeg svaka zelena travcica im je zakon :icon_smile:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Ja sam svojima lani probao dati silažu, al na sreću nisu htjele jesti. Par dana nakon tog pokušaja tu sam pročitao da silaža baš i nije zdrava za koze.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Zasto silaza ne bi bila zdrava za koze?! Ima li neki link o tome? Praksa? Struka?
Nedostaje nam brundalo , pa cemo sami traziti.
Mene zanima nesto sto se tice gravidnosti koza.
Koza je gravidna i pobaci. U isto vrijeme(u ovom primjeru isti dan) se tjera. Posto kod koza tjeranje traje do 2 dana,jarac je pripusten.
Koza se cisti jos nakon toga.
Kakva je vjerojatnost da ostane gravidna? Ili treba cekati iduci ciklus...dakle potpuno ociscenje i tek onda dopustiti skok jarca?
Mislim da tema nije bila..
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nema veze što si je odmah pripustio,ako je ostala skotna više neče pitat a ako nije onda če pitat ponovo za 20-tak dana,meni je jedna bila na popravnom poslije 31 dana i sada je skotna već se i vidi po trbuhu. Ako ti još jednom pobaci utovi je i u frizer,ja sam morao jednu ubit i zakopat,prošlu godinu vadili kozliće a ovu krepali u njoj jednostavno se ne isplati mrcvarit sa takvim životinjama!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pada kisa trava nestaje a koze zure u prazno -tuzne su ! Sad se privikavaju polako na sijeno i kukuruz kao jedinu hranu do travnja ! To vrijeme je i meni i njima najteze.Dok ima trave i toplijih dana ja sam bez brige sa njima i one su veselije a sad sve mokro u magli . Koliko je ono od prilike dosta sijena po kozi-3kg ili ??

Ovdje ću napisat nešto iz vlastitog iskustva,sjeno stavim u jasle i koliko pojede pojede ostatak je čeka sutra,najbolja je mira 1,5-2 kg dnevno,a sad šta se tiče žitarica davao sam suhi ječam+krupno mljeveni kukuruz+mekinje i dobiju zatvor,onda sad stavim u vodu i sad je ok (več 2 god),napominjem da su mi rekli a sam se toga pridržavam da ne dajem više od 80 dkg žitarica dnevno (cca25dkg svakog) e i još sam nešto primjetio mekinje suhe zalijepe želudac,ječam suhi stvara zatvor,a puno kukuruza stvara proljev i remeti kiselost želudca time i mlijeka.
Mi obavezno svaki dan obisimo i granu kića (maslina, česmina,zelenika i slično šta je zimi zeleno a da koze brste).
Ovu prehranu koristim dvi godine i moram se pohvalit da sam i jutros od 3 koze (dvije su prvojarke) pomuzo tri litre mlika dok drugi po otoku davno više ne muzu.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pitanje,danas sam primjetio da mi najstarija koza(tri god) ima neku kuglicu na obrazu kraj zadnjih zuba pregledao sam prstom iznutra i kolko sam osjetio nisam primjetio ništa čudno,negdje sam pročitao da se znaju ubost i da se stvori apces,nadam se da nije neka bolest jer treba izleč u drugom misecu,dobre je volje i jede bez problema i ima dobar apetit,šta vi mislite molio bih
 
Na vrh