• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
I meni bi se trebala za mjesec dana mlada koza jariti, pa ako netko ima vremena i volje da napiše malo o mužnji, jedamput ili 2 put dnevno, ako jarići sisaju treba li i onda musti i sl. Imam iskustva sa kravama al koze do sad nisam nikad imao. Unaprijed zahvaljujem!
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
zast ose desi d auginu jarad je li moze se desiti da je koza svezana pa ne moze d apridje jaretu ili ga pogazi nogama ?

Rijetko jarad ugibaju kod starijih koza,najviše se to dešava kod prvojarki koje jednostavno ne znaju i ne snađu se kako treba i jare crkne,zato ako je prvojarka poturi jare malo pod sisu ...bolje da nije svezana kad se jari ili ako je baš moraš držati vezanu nek ima dug lanac ili konop,nisam još vidio da je neka koza pogazila nogama svoje jare.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
I meni bi se trebala za mjesec dana mlada koza jariti, pa ako netko ima vremena i volje da napiše malo o mužnji, jedamput ili 2 put dnevno, ako jarići sisaju treba li i onda musti i sl. Imam iskustva sa kravama al koze do sad nisam nikad imao. Unaprijed zahvaljujem!

Prvih 20-tak dana do mjesec uopće ne trebaš musti kozu,jedino ako vidiš da se vime prepunilo(nabreklo jako) tad izmuzi...koze najbolje musti dva puta ujutro i naveče......kad jare navrši mjesec dana možeš slobodno kombinirati malo on sisa malo ti muzeš,posebno ako koza ima dovoljno mlijeka.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Hvala na odgovoru! Nadam se samo da će jarenje proći bez problema, pa onda nakon te za mjesec dana bi mi se još jedna trebala jariti!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Rijetko jarad ugibaju kod starijih koza,najviše se to dešava kod prvojarki koje jednostavno ne znaju i ne snađu se kako treba i jare crkne,zato ako je prvojarka poturi jare malo pod sisu ...bolje da nije svezana kad se jari ili ako je baš moraš držati vezanu nek ima dug lanac ili konop,nisam još vidio da je neka koza pogazila nogama svoje jare.

E vidiš meni se sve čini da ih je pogazila jer je prostirka bila skroz uskopana i jarad (krepana) pokrivena slamom,jedino ovo živo je lizala i gurkala mora bit da se namučila sa onim velikim pa je zbog toga sve uzorala!!!

Jutros je izbacila posteljicu uz malu pomoć morao sam je malo potezat,inaće sve drugo je za sada u redu normalno jede i dobre je volje,pa će mo vidit šta će dalje bit!
Inaće stršna koza,lani je sve sama obavila i to sa tri ali su bili normalne veličine i odlično ih odgojila ima ogromno vime i daje dnevno skoro 5l mlika,a i sama je velika tako da bi mi stvarno bilo žao da se šta dogodi.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Siguran sam da ih nije pogazila,vjerovatno ih je pokušavala probuditi a nije uspjela pa je zato sve uzrupirano,čak i to što su pokriveni možda ih je pokrila da ih malo ugrije.....posebno što kažeš da je prošle godine sve sama obavila dobro,to se desio neki problem sa jarićima,ili je možda bilo jako hladno pa ih nije stigla sve dobro oblizati....
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Danas sam pričao sa prijateljem koji se bavi stokom od djetinstva,i kaže mi da ako je ležala i izmučila se sa onim prevelikim možda nije imala snage da se digne i probije mjehur pa su se udavili i to može bit razlog,sad je sve kasno moram pripaziti ove druge a što je bilo bilo je protiv toga više nemogu ništa!:icon_sad:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
nisam nikad devero i bilo bi mi zao da se sta desi hajde opet oni veliki uzgajivaci on svake godine i planira neku stetu da se desi jer veliko stado ali kad imas nesto malo i onda pogledas to ko ozeblo sunce i onda nesto da se poremeti nepredvidjeno jbg..ja svaki dan gledam promjene da vidim da bi mogo ostat preko noci s kozom da joj pripomognem dati neki topli napoj od mekinja ukljuciti sijalicu i slicno..
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
"daje dnevno skoro 5l mlika,"
gabro koje je to pasmine koza da daje toliko mlijeka?


5 litara mlijeka ne daju niti čistokrvne Sanske koze u intenzivnom štalskom uzgoju. Prosjek je oko 3 litre mlijeka dnevno do maksimalnih 4 litara dnevno u periodu najače laktacije (a to je sredina ljeta).
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
5 litara mlijeka ne daju niti čistokrvne Sanske koze u intenzivnom štalskom uzgoju. Prosjek je oko 3 litre mlijeka dnevno do maksimalnih 4 litara dnevno u periodu najače laktacije (a to je sredina ljeta).

Ok,nema problema,kad ti to kažeš!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Idanas opet problem,koza je bila slabo,izbacila je još komad posteljice a došao je i veterinar pa mi je rekao da je već zatvorena i dao joj je antibiotik i sada se samo mogu molit bogu da ostane živa!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Statistika je i to da jedemo gulaš,mi narod kumpire,a vladajući meso!!!

Ne viruj svakoj statistici,zašto bi lagao šta mi to znači???

Ajde molim te pogledaj na poljoinfo forum ,francuska alpina zadnje slike pa mi kaži šta misliš?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Nisam reko da lažeš, kao šta vidiš, nisam jedini koji se čudi toj brojci. Moje koze nisu čistokrvne niti se bavim intenzivnim uzgojem i nikada nisam imao više od 2 litre mlijeka na dan po kozi a često puta i manje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
slažem se sa gabrom ima koza što daju do 5 lit. mlika i čak znaju ojariti 4 kozliča i to svake godine meni je lani rođak imao 7 kozlića od dvi koze
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
a koliko ovce daju mlika ???moje u prosjeku 0,8 litara dnevno...ima ih koje daju jedva pola litre al ima i onih koje nadmaše 1,3-1,5 litara....i kad to nekom kažeš da paška ovca daje toliko mlika kažu ti ti si lud !!!!nemoguće je toliko....a ja se samo kesim......
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
ima ovaca što daju i po dvi litre ali zavisi koja pasmina i kakva joj je paša tj kakav ima pijat ispred sebe a tako je i kod koza
 
Na vrh