• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Neznam zašto muzete koze koje su skotne tu nema nike logike niti je dobro za koze niti za jariće koza počne naljevati i mjesec dana prije kočenja i to se ne dira jer kad se okoti mladi trebaju posisati ono prvo mlijeko za imunitet tak kad se jednom koza zasuši nedira se do koćenja ništa ...
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Hmmm stvar je u tome da sam ja cijelu zimu muzo jer koze drzim iskljucivo zbog mlijeka za osobne potrebe. Dakle dovoljno mi je bilo i pola litre dnevno ali one su mi davale litru dvije. Ja to pijem zbog zdravlja. Od kad je krenula trava krenulo je i mlijeko. Dakle moje koze su stalno pomalo bile muzene i nisu zasusile valjda zbog tog. A sad ne mogu a da ih ne izmuzem. Previse mlijeka nalijevaju.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Neznam zašto muzete koze koje su skotne tu nema nike logike niti je dobro za koze niti za jariće koza počne naljevati i mjesec dana prije kočenja i to se ne dira jer kad se okoti mladi trebaju posisati ono prvo mlijeko za imunitet tak kad se jednom koza zasuši nedira se do koćenja ništa ...

Ja neznam kako ovo uopče možeš izjaviti,imaš li uopče mliječne koze? Meni koze ostaju skotne u 9 mjesecu i šta je ja od tada neču must,bez veze,dok god dnevno muzem litru mlika ne zasušujem ih,tek ispod litre počnem zasušivat a to bude negdje u prvom misecu, budu suhe cca misec dana, tihiu je problem šta su koze dobro hranjene i skotne su uvatila svježu travu i normalno je da nemogu zasušit same od sebe.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Koza krava tak svejedno životinja koja ima svoj prirodni ciklus i treba ga poštivati ako i ostane u 9 mjesecu skotna ne znači da ju nemožeš zasušiti u 11 i više ne musti a ne do kraja iscjediti pa nije to stroj zato vam se i dešavaju takve stvari jer forsirate životinje da ja sam svoje mljećne koze zasušival u 10 mjesecu isto su ostajale skotne početkom 9mjeseca i nikad nisam imal probleme sa tim zasušivanjem znam da pojedincima treba mlijeko za zdravlje ali ipak treba poštivati majku prirodu jednostavno je teško imati ovce i novce...
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Meni ni na kraju pameti nije forsiranje zivotinje-da pace zivotinje da su sve forsirane kao moje onda bi bile najsretnije na svijetu :) Sto se mene tice meni treba malo-samo litra mlijeka koju pijem da vidim da li ce mi kroz vrijeme pomoci kod alergije na ambroziju. Nista se nece nikom dogoditi ni meni ni kozi ni jaretu koje ce dobiti svoj kolostrum posto on nije u mlijeku samo sat ili dva nakon jarenja nego nekoliko dana!!! E tih nekoliko dana ja necu piti to mlijeko nego ce to jaran podudlati...nakon toga opet pola litre meni ostatak jaranu :)
Gospodo panike nema ....koze su zdrave jedu ko lude mlijeko tece zivot ide ....:cool:
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
tihiu je problem šta su koze dobro hranjene i skotne su uvatila svježu travu i normalno je da nemogu zasušit same od sebe.


Upravo tako gabro....ali vise ne brinem zbog tog jer to nije pravilo kojeg se ja moram drzati. Moje pravilo je pola litre svakodnevno i tako koju godinu .... da ne moram bjezat na more u 8 i 9 mj. Prosle godine mi je bilo malo lakse prezivjeti sezonu ambrozije. Sad cim krene rasti moje koze jedu bas nju jer ih ja tu stavim i moraju jesti ambroziju :) Jedu samo vrhove sto je i potrebno i iz toga one meni rade mlijeko a ja dobivam preko toga prirodni senzibilitet na ambroziju......ako mi to uspije podici cu spomenik kozama u svom dvoristu :icon_lol: jer sam sve zivo i mrtvo isprobao i nista mi nije pomoglo osim bjezanje na more !!Ta vrazija alergija mi je dosla nakon ratnih stresova -pao mi imunitet i eto....imam alergijsku bronhitis,astmu...ne mogu disati....a to traje zestoko dva mjeseca ....
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
To bi ti trebalo pomoći čuo sam već za takve terapije većinom uspješne! Samo da malo pojasnim ovaj proces kod koza,skračivanjem dana počinje tjeranje koza ,a prisustvo brava to još više ubrzava tako mi koji imamo brava i držimo ga u istoj prostoriji nama koze prije dolaze u "vrime" i time nekako optimalno jarenje dolazi u vrijeme pojave prve trave,a zasušivanje se vrši u vrijeme najkračih dana kad koze ionako smanjuju prehranu i smanjuju mlijeko tako da moje poslije zasušivanja i malo pojačanije ishrane imaju dobru kondiciju za leg i sve bude uredu,samo treba malo obratit pažnju na optimalno vrijeme kad i što.
 

nadija

Član
Tu od
10 Ožu 2014
Poruka
38
Pozz ,

Imala bi pitanje u vezi kupnje i prodaje mesa jarica , kako to ide , kolko jarici moraju biti stari ili teski ?
Imam priliku kupit kozu vrlo povoljno s jaricem i jaricom , zenkicu bi zadrzala a jarica bi prodala pa ne znam kako i kad .
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Mi ih spremamo sa 2 miseca,ali ti to nije bitno možeš kad očeš samo zavisi šta očeš sa njima,ala sam ovo sroćio!:icon_eyes:
 

nadija

Član
Tu od
10 Ožu 2014
Poruka
38
Mi ih spremamo sa 2 miseca,ali ti to nije bitno možeš kad očeš samo zavisi šta očeš sa njima,ala sam ovo sroćio!:icon_eyes:

Koliko kg cistog mesa imaju onako cca s 2 mj.?Naime umjesto jedne koze kupila sam vise i 9 jarica .
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
To ti zavisi od puno faktora moji budu od 12-17 kg,bitna je raca,hrana,kvaliteta mlika....
 

nadija

Član
Tu od
10 Ožu 2014
Poruka
38
Hvala , moj pokojni tata je uvijek spominjao da na kozu i utrobu ode 30% tezine ( od zive vage ) ja se sad ne sjecam dali je to bilo za telad ili jarice . Dali postoji neka smjernica za jarice ?
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
evo i moja miljenica se ojarila, dobili smo baš finu "mrvicu" (ženskicu). Moja kćer je oduševljena. Zanima me kad smijem "ukrasti" malo mlijeka. Izmuzla sam jednu sisu, i stavila prokuhati, a ono se usirilo a ne prokuhalo.....
 

GordanG

Novi član
Tu od
9 Velj 2014
Poruka
2
Pozdrav,
Interesira me gdje se u Hr. moze kupiti alpina, inace ja sam iz okolice Rijeke i za pocetak bi pokusao sa dvije do tri zenke. Prvenstveno bi ih nabavio zbog osobnih potreba za mlijekom.
Hvala!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
evo i moja miljenica se ojarila, dobili smo baš finu "mrvicu" (ženskicu). Moja kćer je oduševljena. Zanima me kad smijem "ukrasti" malo mlijeka. Izmuzla sam jednu sisu, i stavila prokuhati, a ono se usirilo a ne prokuhalo.....

Treba proč bar 7 dana,i sada kad se jarica nasisa drugo muzi i baci jer ako ima puno mlika i jarić nemože sve posisat lako dođe do mastitisa.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Izgleda da tebe mući samo veličina,ti se javljaš kad je to u pitanju ili jarići ili kolićina mlika,u čemu je problem?:wink:
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
Aham, pa pustila sam da posisa ono prvo mijeko i ostavila joj cijeli dan na raspolaganju da papa, pa sam navečer pomuzla i bacila to mlijeko, ali sam mislila eto prošla su tri dana da valja sad.... Izdajam ju ujutro i navečer da joj se ne upali vime jer ima mlijeeeeka Božeeee moj.... da ih ima troje nahranila bi ih....
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Dobro radiš,posli sedam dana ako se mliko i dalje bude grušalo,u hranu kozi dodaj kučarin sode bikarbone jer to znači da joj je želudac pre kisel.
 
Na vrh