• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Imali su naši stari ovdje izreku; šta prascu daš u njemu češ i nač!
Prijevod;koliko i kako ga budeš hranio toliko i takvog mesa ćeš imat!

To vrijedi za svu stoku koja se uzgaja za prehranu!
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
ddado metuzalem se malo zezo netrebas to odmah primati k srcu....al ajmo o necem pametnijem....Evo....stanje sa mlijekom mi se popravlja....nikad i nisam davao vodu,mekinje,tritikal i srot i to onako u vidu napoja a one popizdit za tim....jedu ko lude....he,he,he sve se upackaju kako jedu a nisam mjerio al otprilike sad umuzem vec i do 3 litre po muznji....ide nabolje i hvala na savjetima. Ovaj forum je bogom dan za nas pocetnike koji zele nauciti vise od iskusnijih kozara...
NISAM niš uzeo k srcu a nadam se da nije ni on. e sad imam pitanje . AKO ne pripustim kozu- ona bu se zasušila sama u kojem vremenu? 1?3?6? mjeseci? jer bi kupio jarića i hranio koji mjesec pa nek skače kad odraste.
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
A sir....Al dobro da ne kompliciramo,valjda ti znas najbolje...samo mi onda nije jasno zasto ti je bitno da ne presusi ako ti mlijeko ne treba. Ja da bacam mlijeko ja bi kozu presusio...al ok.....po mom skromnom iskustvu ona bi se mogla musti skroz negdje do 12 mjeseca pa mozda i malo duze al trebas znati da ce ti davat sve manje i manje mlijeka....Ako grijesim neka me netko ispravi jer ja sam takav slucaj imao prosle godine...
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
A sir....Al dobro da ne kompliciramo,valjda ti znas najbolje...samo mi onda nije jasno zasto ti je bitno da ne presusi ako ti mlijeko ne treba. Ja da bacam mlijeko ja bi kozu presusio...al ok.....po mom skromnom iskustvu ona bi se mogla musti skroz negdje do 12 mjeseca pa mozda i malo duze al trebas znati da ce ti davat sve manje i manje mlijeka....Ako grijesim neka me netko ispravi jer ja sam takav slucaj imao prosle godine...
jer oko pol popijem a pol se siri i(ili) podijeli kako koji dan! znači u roku 4 mjeseca bi došle na 0 mlijeka....?a i uvijek postoji nada da bu se neš pokrenulo i pojavio koji kupac redovni......
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
jer oko pol popijem a pol se siri i(ili) podijeli kako koji dan! znači u roku 4 mjeseca bi došle na 0 mlijeka....?a i uvijek postoji nada da bu se neš pokrenulo i pojavio koji kupac redovni......

Pa eto meni se tako desilo prosle godine. Nije bas dosla na nula mlijeka nego na nekih par deci i nije mi se isplatilo musti pa sam i prestao i ona zasusila.Ali cim se ojarila odmah je nalila vime i eto i sad se muze....To je moje iskustvo ako netko ima drugacije nek kaze al ja mislim da je to tako...
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
to je otprilike isto0 ili 2 deci? samo mi one nekak brzo to odrađuju :) jer treba para i za pod jarca........ jbga kad te krene krene te
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
Da...Al to je vrijeme kad ih se i inace zasusuje jer to je cirka nekih mjesec dana pre jarenja .... Znaci jedno mjesc dana minimalno pre jarenja se zasusuju da se malo oporave od muznje i to ti je to....Ako koza ide na vrijeme pod jarca na vrijeme ju se zasusuje na vrijeme se jari na vrijeme naliva mlijeko na vrijeme jarice odbijas od sise i na vrijeme je pocnes izmuzivat i tako opet u krug....Takav je nekakav ciklus...Sta se moze...To je PRIRODA.
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
sve ja to znam ALI. jarac nije u dvorištu do mog! jarac nije gratis!! vremena i priroda se mijenjaju!!!!!!!!1 a mi smo svi večinom u g*********
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
sve ja to znam ALI. jarac nije u dvorištu do mog! jarac nije gratis!! vremena i priroda se mijenjaju!!!!!!!!1 a mi smo svi večinom u g*********

Mi se mijenjamo....a zbog toga se i vremena i priroda mjenjaju al na zalost na losije.....a zato i jesmo u g######....
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
sve ja to znam ALI. jarac nije u dvorištu do mog! jarac nije gratis!! vremena i priroda se mijenjaju!!!!!!!!1 a mi smo svi večinom u g*********

Pa dogovorili smo se da ćeš pariti kod mene. Naravno, ako su ti koze u Dugom Selu. To mi je usput - svaki dan dva puta. Riješit ćemo, ne sekiraj se...
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
Pa dogovorili smo se da ćeš pariti kod mene. Naravno, ako su ti koze u Dugom Selu. To mi je usput - svaki dan dva puta. Riješit ćemo, ne sekiraj se...

ne sekiram se ja koliko se koza sekira jbga kak je krenula prešla bu u lezbe a čuj jednom se jarila samo i sad je ono.......... :) a morala bu izdržati još koji dan
 

tihana

Novi član
Tu od
9 Kol 2014
Poruka
12
vecer svima!vidim da imate podosta iskustva sa kozama ja imam dvije mlijecne koze hranim ih svaka pojede 1 lit ujutro 1 lit navecer srota od zobi kukuruza i tritikala i kupila sam one vitamine za posipat po hrani!vode imaju cijeli dan kad ih pomuzem idu na pasu do navecer! dobijem od njih dvije u prosjeku od 4 lit do 4,5 lit dnevno !zanima me dali dobro radim ?dali imjos sto moram davati?
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
Eeee kad bi bar meni toliko davale ja bih bio sretan....Moje misljenje je da sve dobro radis....al nisam ni ja pre strucan pa nek kazu iskusniji....S mojima opet problema.....nece vise da jedu travu i smanjuju opet mlijeko....negdje grijesim a neznam gdje....neznam sta cu vise....Ja umuzem sa cetiri komada koliko ti s dvije...Da meni daje svaka 2 litre dnevno bio bih i vise nego sretan....a ovako me vec pocinju ubijat u pojam...
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
Ja bi razmišljao o promjeni koza!!!

Kad su te koze legle u kojen misecu,datum?

Ma vjeruj mi da mi i to pada na pamet al jbg...zavolio sam ih pa mi nije to lako....a treba i para za to....a legle su se od 19.03 do 01.04. jedna imala dvoje ostale po jedno...
 

tihana

Novi član
Tu od
9 Kol 2014
Poruka
12
ok znaci prehrana je dobra!dali ima jos sta da bih trebala im dati?dali se moze jos mlijecnost povecati sa cim ili je to max?kupila sam ih dosta mrsave i ispacene ali imaju veliko vime!vidim da imate svi vise iskustva od mene pa bih molila savjet!
 

Najnoviji postovi

Na vrh