• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
Mekinje ili kako kazu stocno brasno,srot,tritikal ili jecam a moze oboje,zob,vrlo malo suhog kruha al ne puno a ja dodam sojinu sacmu jedno 15 posto i sve to zamjesaj s vodom da bude onako ko napoj i stavis jedno pol sata jer sve nabubri u vodi ....moje jedu to ko lude....i ja sam taj recpt nedavno ovdje dobio....probaj .....vidjet ces napredak u mlijeku...
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
I nemoj zaboravit im negdje okacit onaj kolut soli za koze i ovce...to moraju obavezno imati....
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Tihana teško je u kratkom vremenu povećati mliječnost kod koza ali je obećavajuće što imaju velika vimena.Ja nisam baš neki stručnjak ali mogu reći da sam praktičar.Da bi koza dala mnogo mlijeka potrebno je da se više kockica složi.Prvo je da gazda voli životine i da to one osjete,drugo genetika a treće a možda i najvažnije ishrana.Koza pored dobre hrane mora imati cijelo vrijeme u izobilju svježe vode tj.pojilice jer i najbolja hrana ne znači ništa ako nema osnovne sirovine za proizvodnju mlijeka a to je voda.Ja sam svoje koze hranio na jaslama sa lucerkinim sijenom a u periodu 5-10 mjesec dodatak svježe pokošene lucerke.plus koncentraz koji sam u jedno vrijeme sam proizvodio da bi poslije kupovao koncentrat za krave muzare.Sa količinom mlijeka sam bio veoma zadovoljan jer su mi koze u prosijeku u laktaciji ali u 3 muže dnevno davale cca 6 lit mlijeka.Da bi došao do tog prosijeka trebalo je vremena ali kad se nešto žarko želi onda se i postigne.Želim Vam da i Vaše koze imaju taj prosijek možda Vam je u ovom trenutku to smiješno ali uz veliku volju to nije nedostižno.Želim Vam svu sreću u Vašem poslu!Pozdrav od Milana Mudrića!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nije nedostižno to ja imam kod jedne,a druga se približava,velik je udio i genetika koza, imam jednu mala,divlja.daje maksimum 2l dnevno,ali su joj jariči za jednu trečinu veći od drugih izleženih u isto vrime i zato je trpim,najbitnija je ishrana!!!
 

tihana

Novi član
Tu od
9 Kol 2014
Poruka
12
prvo moram napomenuti da koze imam samo za svoje potrebe ,razlog iz kojeg smo ih kupili je mlijeko za djecu pa nekako bih htjela i da je to mlijeko hvalitetno!ete ono sto ljudi kazu tko nevoli životinje nevoli ni ljude pa tako je to kod nas stvarno bez ljubavi prema zivotinjama nema nikakvog napretka!No da kupili smo i onu lizaljuku im ,one jedu kao sto sam napisala srot sa tim vitaminima sta posipam po srotu a zanima me koliko im toga smijem dati?jos ce mo kupit stocno pa dali da to stocno pomjesam sa srotom i vodom i dam im ?koliko toga smijem dati?one su jadne dosta slabe pa se nemogu najest ,a mene je strah da se ne pre najedu?Dali imakakav koncentrat za njih ovo sto imamo je paket od 1kg i samo su vitamini dali ima sto drugo?hvala na savjetima!pokusat cu vam sutra slike poslati!
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Uf...
Evo, upravo sam pročitao cijelu temu. Povremeno naletim na neki takav post, ali nakon stote stranice sve rjeđe, pa mislim da ću na ovoj 270-oj duže vrijeme držati rekord.
Imam 4 kozice i jarca. Tri su alpine (barem izgledom), a četvrta neka križana, skoro narančasta. Nju sam kupio za 100 kn jer je bila šepava i jer mi ju je bilo žao. Nakon nekoliko dana je prestala šepati i sad je sve okej.
Trenutno sam na godišnjem, ali kad dođem doma sve ću poslikati da mi netko kaže jesu li to čistokrvne alpine ili ipak nekako križane.
Što se tiče količine mlijeka, od njih sve četiri sam prije cca 2 mj dobivao 5 l dnevno (u dvije mužnje). Jedna alpina i ova šepava su se ove godine prvi put jarile i bitno su manje od ove dvije. No, sad se ta količina smanjila na cca 4 l dnevno. Koze su u ograđenom voćnjaku površine cca 1500 m2. Travu ne žele pasti, nego samo vrhove visokih korova. Dajem im i sijeno, kao i šrot. Šrota cca 0.5 kg dnevno - taman toliko pojede svaka u vrijeme mužnje. Dok ima šrota sve je okej, ali čim pojede šrot odmah se počinje buniti i mahati stražnjim nogama. To zapravo znači da jedna rogata, koja daje najviše mlijeka dobije i najviše šrota, jer mužnja najduže traje. A trebalo bi (valjda) biti upravo obrnuto. Ali nema veze. Kad čitam ove Mudrićeve postove (jednako one stare, kao i ove nove), cure mi sline. Uglavnom, mislim da su moje koze trenutno gladne i nadam se da će se ta količina povećati kad krenem s njima na pašu. Planiram cca 2 sata ujutro i isto toliko predveče. Budući da mi je imanje smješteno tik uz savski nasip, obrastao pravom i nepregledno velikom džunglom, hrane će biti dovoljno. Planiram postepeno povećavati stado. Najsretniji bih bio da mogu instalirati neke pouzdane električne pastire, pa da ih mogu cijeli dan ostaviti na paši, ali to mi se nekako čini previše posla i novaca, da bi mi na kraju netko u divljini to ukrao. Tako da ću, barem za prvu ruku, sam hodati s njima. Možda naučim raditi frulice...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
prvo moram napomenuti da koze imam samo za svoje potrebe ,razlog iz kojeg smo ih kupili je mlijeko za djecu pa nekako bih htjela i da je to mlijeko hvalitetno!ete ono sto ljudi kazu tko nevoli životinje nevoli ni ljude pa tako je to kod nas stvarno bez ljubavi prema zivotinjama nema nikakvog napretka!No da kupili smo i onu lizaljuku im ,one jedu kao sto sam napisala srot sa tim vitaminima sta posipam po srotu a zanima me koliko im toga smijem dati?jos ce mo kupit stocno pa dali da to stocno pomjesam sa srotom i vodom i dam im ?koliko toga smijem dati?one su jadne dosta slabe pa se nemogu najest ,a mene je strah da se ne pre najedu?Dali imakakav koncentrat za njih ovo sto imamo je paket od 1kg i samo su vitamini dali ima sto drugo?hvala na savjetima!pokusat cu vam sutra slike poslati!

Prvo,nemoj pretjerivati sa tim vitaminima,kao šta nevalja manjak tako je još gori višak,i zapamtite jednu stvar onoliko dugo koliko je životinja izgladnjivana toliko joj treba vremena da povrati težinu,inače nije problem ako je koza umjereno mršava,e i nema te koze koja se može najest one nonstop nešto grizu i to te ne treba zabrinjavat daj ti njima trave i ništa ne brini samo povedi računa kad zasuše do lega da povrate što više to je najbitnije!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Uf...
Evo, upravo sam pročitao cijelu temu. Povremeno naletim na neki takav post, ali nakon stote stranice sve rjeđe, pa mislim da ću na ovoj 270-oj duže vrijeme držati rekord.
Imam 4 kozice i jarca. Tri su alpine (barem izgledom), a četvrta neka križana, skoro narančasta. Nju sam kupio za 100 kn jer je bila šepava i jer mi ju je bilo žao. Nakon nekoliko dana je prestala šepati i sad je sve okej.
Trenutno sam na godišnjem, ali kad dođem doma sve ću poslikati da mi netko kaže jesu li to čistokrvne alpine ili ipak nekako križane.
Što se tiče količine mlijeka, od njih sve četiri sam prije cca 2 mj dobivao 5 l dnevno (u dvije mužnje). Jedna alpina i ova šepava su se ove godine prvi put jarile i bitno su manje od ove dvije. No, sad se ta količina smanjila na cca 4 l dnevno. Koze su u ograđenom voćnjaku površine cca 1500 m2. Travu ne žele pasti, nego samo vrhove visokih korova. Dajem im i sijeno, kao i šrot. Šrota cca 0.5 kg dnevno - taman toliko pojede svaka u vrijeme mužnje. Dok ima šrota sve je okej, ali čim pojede šrot odmah se počinje buniti i mahati stražnjim nogama. To zapravo znači da jedna rogata, koja daje najviše mlijeka dobije i najviše šrota, jer mužnja najduže traje. A trebalo bi (valjda) biti upravo obrnuto. Ali nema veze. Kad čitam ove Mudrićeve postove (jednako one stare, kao i ove nove), cure mi sline. Uglavnom, mislim da su moje koze trenutno gladne i nadam se da će se ta količina povećati kad krenem s njima na pašu. Planiram cca 2 sata ujutro i isto toliko predveče. Budući da mi je imanje smješteno tik uz savski nasip, obrastao pravom i nepregledno velikom džunglom, hrane će biti dovoljno. Planiram postepeno povećavati stado. Najsretniji bih bio da mogu instalirati neke pouzdane električne pastire, pa da ih mogu cijeli dan ostaviti na paši, ali to mi se nekako čini previše posla i novaca, da bi mi na kraju netko u divljini to ukrao. Tako da ću, barem za prvu ruku, sam hodati s njima. Možda naučim raditi frulice...
Sve što radiš je ok i ne brini sve će to pomalo doć,travu če ti počet jest kad pojedu ono što i se više sviđa,mudrinića češ teško dostić to je jedna sasvim druga filozofija kozarstva,i koze obićno dostignu svoj maksimum u trećoj laktaciji koza koja do tada ne da maksimum zrela je za frižider. Dva sata ujutro i dva popodne uz 2kg trave po glavi u štali i sa tim šrotom sasvim je dovoljno jer nemojte zaboravit da koza ono što pojede mora i preživat,a kako ima kreatak probavni trakt ako previše jede premalo preživa i onda hrana koju je pojela propada.
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
Tihana teško je u kratkom vremenu povećati mliječnost kod koza ali je obećavajuće što imaju velika vimena.Ja nisam baš neki stručnjak ali mogu reći da sam praktičar.Da bi koza dala mnogo mlijeka potrebno je da se više kockica složi.Prvo je da gazda voli životine i da to one osjete,drugo genetika a treće a možda i najvažnije ishrana.Koza pored dobre hrane mora imati cijelo vrijeme u izobilju svježe vode tj.pojilice jer i najbolja hrana ne znači ništa ako nema osnovne sirovine za proizvodnju mlijeka a to je voda.Ja sam svoje koze hranio na jaslama sa lucerkinim sijenom a u periodu 5-10 mjesec dodatak svježe pokošene lucerke.plus koncentraz koji sam u jedno vrijeme sam proizvodio da bi poslije kupovao koncentrat za krave muzare.Sa količinom mlijeka sam bio veoma zadovoljan jer su mi koze u prosijeku u laktaciji ali u 3 muže dnevno davale cca 6 lit mlijeka.Da bi došao do tog prosijeka trebalo je vremena ali kad se nešto žarko želi onda se i postigne.Želim Vam da i Vaše koze imaju taj prosijek možda Vam je u ovom trenutku to smiješno ali uz veliku volju to nije nedostižno.Želim Vam svu sreću u Vašem poslu!Pozdrav od Milana Mudrića!
Pozdrav gos.Milane.I ja sam procitao sve vase postove i divim se tim kozama koje daju toliko.Pitanje je dali koncentrat za krave mijesate s necim ili dajte cisti. Ja ne ocekujem da ce meni jedna koza dat 6 litri ali kad bi mi dale sve 4 toliko bio bih sretan....Ustvari sad ih muzem 3. Jedna je toliko malo davala da je zasusujem ne isplati mi se je musti...
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Zagor može se mješati i sa žitaricama ma ja to i sad radim kad imam jednu kozu.Što sam naveo oko ishrane koza ja sam tako radio da bi koze davalemaksimalno mlijeka jer sam mlijeko prerađivao u polutvrdi-tvrdi sir sa zrenjem u ulju.To je neka Lička receptura ali prilagođena kozijem mlijeku uz dugotrajno ekspermentisanjem sa Dalmantiskom tehnologijom čuvanja u maslinovom ulju.Prešao sam na sir a zaboravih da kažem da je veoma bitno kakve koze imaju jasle.Koza ne smije da izvlači glavu za vrijeme obroka jer svako izvlačenej je rastur a godina je duga.Još jedno ja sam kozama minerale dodavao kroz grumenje minerala prirodnog porijekla tj.kamena.Kod muže koza procedura slijedeća:eek:praviti vime toplom vodom,obrisati papirnim ubrusom nikako krpom,prve mlazeve izmusti u posudu sa crnim dnom za kontrolu na mastitis,nakon muže ponoviti sa izmuzivanjem zaostatka mlijeka,nakon toga sise umočiti u sredstvo na bazi povidon joda radi zaštite sisnog otvora.Kod mene tko je dolazio nije mogao da vjeruje da to radim ali prije toga sam imao problema sa mastitisom i to je eliminisalo mastitis.O jarenju i jarićima drugi put.Mogu da kažem da sam oko koza i sira naučio od stručnjaka pa čak iz Zagreba.Izvinite na jezičnim greškama jer sam Zagreb i moje Travno napustio daleke 91.Pozdrav od Milana!
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Slažem se oko Milanove sasvim drukčije filozofije, ali konačno nisam uspio u onim starim postovima razaznati je li tako dobiveno mlijeko isto kao i ono na samoj ispaši, sijenu i pomalo zrna. Ja trenutno od 5 litara ovakovog extenzivnog načina i prehrane dobijem sir koji je drugi dan, kad ga vadim iz preše, težak oko 700 grama. Nekoliko sam ih vagao, sistem sirenja je isti, mlijeka uvijek u mililitar točno 5 litara, ali sirevi su između cca 600 i 800 grama...
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Količina sira ovisi o masnoći mlijeka i tehnologiji sirenja jer kod grešaka sir zna da ode u surutku ali to je posebna priča.Uglavnom je za kg sira sa zrenjem potrebno cca 10 litara mlijeka a to ipak zavisi od vremena muže u laktaciji.Neko tvrdi da koncentrat nije prirodan sve ovisi o recepturi i proizvođaču premiksa.Ja sam imao šansu da su se moji sirevi kontrolisali u više mjerodavnih institucija i nikad se u siru nije pokazalo nešto što nije prirodni sastojak.Ja sam imao sreću što sam upoznao doktore i profesore koji su mi veoma pomogli u tehnologiji prerade mlijeka.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ja sam sirit naučio tehnikom pokušaja i pogrešaka i sad više sir nemože sazrit koliko ga traže i to u svim oblicima a škuta je posebna priča nje nemogu napravit koliko bi je trebao!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ma koja tajna,stavim mliko iz dvije muže (uvečer i ujutro) u bronzin zagrijem na 33-35c dodam otopljeno sirilo poslije sat vremena skupim sir i stavim u kalup,sirutku uzavrem i sa vrha skupim skutu i to je to.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Ma koja tajna,stavim mliko iz dvije muže (uvečer i ujutro) u bronzin zagrijem na 33-35c dodam otopljeno sirilo poslije sat vremena skupim sir i stavim u kalup,sirutku uzavrem i sa vrha skupim skutu i to je to.

Ja na sličan način radim škripavac. Ugrijem na 36 stupnjeva, stavim malu žličicu sirila, promiješam i sve u pećnicu prethodno ugrijanu na 30-40 C. Nakon sat vremena izrežem gruš na kocke cca 3x3 cm i ostavim nekoliko minuta. Potom ga s onom pjenjačom za jaja svega izmrvim i ponovno stavim na plin, ali na minimum. Dok ga plin odozdo lagano podgrijava, siru rukama skupljam u kuglu i iz kugle istiskujem sirutku. Treba malo paziti, jer nikad ne znaš na koju će stranu sirutka špricnuti, pa često zaserem sve oko sebe. Kad se temperatura digne toliko da više na mogu držati ruke unutra, onda ugasim plin. Do tada je već glavnina sira u grudi. Ako nije, još malo lovim rukama i stiskam u grudu. Na koncu procijedim kroz cjedilo, pa bude još pola šake sira i to dodam u grudu. Još je malo istiskam rukama i onda stavim u kalup (cjedilo). Odozgo samo poravnam rukama i ne opterećujem ničim. Odozgo odmah dobro nasolim. Drugi dan ga izvadim iz kalupa, pa nasolim i s druge strane. Ukupno 50 g soli na sir od 5 l mlijeka (svi volimo slano). Opet pričekam dan (povremeno ga okrenem), vodom operem višak soli koju sir nije upio i škripi k'o lud i to ne samo pod zubima, nego i pod nožem, kad ga režem. Sirutku isto tako zakuham i procijedim kroz gazu. Ispadne oko 1.5 dcl skute i ima ukus bolji od bilo kojega namaza iz dućana (s bar kodom). Često u skutu dodam malo ljute paprike i malo soli.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
uz svo dužno poštovanje starijoj osobi ali mi mladi to baš i ne kužimo pa AKO bi g. metuzalem ponio čizme i izvršio demonstraciju?

:icon_rofl: e kad bi mogao....al ni to neide više
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
Zagor može se mješati i sa žitaricama ma ja to i sad radim kad imam jednu kozu.Što sam naveo oko ishrane koza ja sam tako radio da bi koze davalemaksimalno mlijeka jer sam mlijeko prerađivao u polutvrdi-tvrdi sir sa zrenjem u ulju.To je neka Lička receptura ali prilagođena kozijem mlijeku uz dugotrajno ekspermentisanjem sa Dalmantiskom tehnologijom čuvanja u maslinovom ulju.Prešao sam na sir a zaboravih da kažem da je veoma bitno kakve koze imaju jasle.Koza ne smije da izvlači glavu za vrijeme obroka jer svako izvlačenej je rastur a godina je duga.Još jedno ja sam kozama minerale dodavao kroz grumenje minerala prirodnog porijekla tj.kamena.Kod muže koza procedura slijedeća:eek:praviti vime toplom vodom,obrisati papirnim ubrusom nikako krpom,prve mlazeve izmusti u posudu sa crnim dnom za kontrolu na mastitis,nakon muže ponoviti sa izmuzivanjem zaostatka mlijeka,nakon toga sise umočiti u sredstvo na bazi povidon joda radi zaštite sisnog otvora.Kod mene tko je dolazio nije mogao da vjeruje da to radim ali prije toga sam imao problema sa mastitisom i to je eliminisalo mastitis.O jarenju i jarićima drugi put.Mogu da kažem da sam oko koza i sira naučio od stručnjaka pa čak iz Zagreba.Izvinite na jezičnim greškama jer sam Zagreb i moje Travno napustio daleke 91.Pozdrav od Milana!
Zahvaljujem na savjetima zlata vrijednih i hvala sto svoje kako vidim veliko iskustvo djelite s nama....
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
Ma koja tajna,stavim mliko iz dvije muže (uvečer i ujutro) u bronzin zagrijem na 33-35c dodam otopljeno sirilo poslije sat vremena skupim sir i stavim u kalup,sirutku uzavrem i sa vrha skupim skutu i to je to.

Gabro koliko ostavljlas takav sir da zrije.I kakav buda ako ga nacmes prije vremena....Znaci ako npr.ostavljas sir 2 mjeseca da bude zreo...kakav bude za jest nakon 1 mjesec i kakve je tvrdoce u jednom i drugom slucaju....molio bi da mi kazes jer i ja sam par komada nedavno napravio i sad nemogu docekat da ih probam...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Gabro koliko ostavljlas takav sir da zrije.I kakav buda ako ga nacmes prije vremena....Znaci ako npr.ostavljas sir 2 mjeseca da bude zreo...kakav bude za jest nakon 1 mjesec i kakve je tvrdoce u jednom i drugom slucaju....molio bi da mi kazes jer i ja sam par komada nedavno napravio i sad nemogu docekat da ih probam...

Prijatelju to i je najveći problem,čisto kozji sir strašno brzo zrije (bar kod mene) sve zavisi kakva mi gomoja ispadne ako je manja onda je brže gotova imam nekih koje možeš jest poslije 15 dana,a najduže sam držao mjesec jer posli bude pre tvrd isto tako ako otvoren puno stoji isto brzo presuši,ništa nećeš izgubi otvori jednog posli 15 dana i dok ga pojedeš drugi če bit 20 dana i tako redom vremenom ćeš već naučit kad ti je koja gomoja u odnosu na veličinu spremna za jest,zato sam i napisao da sam se naućio metodom pokušaja i pogrešaka!
 

Najnoviji postovi

Na vrh