• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
Stavljam ga u konobu,nije baš idealno,pa kad uvati plisanj onda ga operem spužvom i salamurom i bude niko vrime ok. Ko može imat idealne uvjete za tako malu proizvodnju,nešto sam razmišljao o starom hladnjaku ali to još nisam uveo.

A sto mislis o tome sto ih ja drzim u bunaru. I mislis li da to sto ima puno vlage im steti...Sir je vlazan do te granice da je sav onako orosit....
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Ma ko te ignorira,šta se tiče gnjoja to ti se sve događa kako sam ti napisao sad je naj bitnije dok se rana ne zatvori svaki dan dva puta ušpricaj 3% hidrogen u nju i lagano pritiskaj da šta više gnjoja izađe. Trn možda i nečeš naći on se zna raspast.

Koze zasušujem kad one to pokažu,nečeš zasušivat kozu koja daje litru dnevno ali kad dođe na pola onda je to to,a najdalje misec dana prije jarenja bez obzira na kolićinu mlika.

Ove tri godine sam komentirao!:mad:

Za razne trave i silažu neznam jer sam osuđen na dalmatinske trave i vrstom i količinom,samo baliranu ditelinu mogu kupit i tri vrste žitarica!!!

Mislio sam da si shvatio salu...no ako bolje pogledas post stavio sam znakove :p i :D . Pisem na slijepo pa ne trazim smajlice po forumu. Oba ova smajlica znace da sam se zezao u vezi i gnoriranja. Ako sam naveo na krivu interopretaciju ispricavam se.

Nadalje...cijenim tvoje komentare i iskustva. U suprotnom ne bi raspravljao i pitao jer ne pokusavam se educirati od bilo koga za bilo sta. Ponavljam..cijenim sto si komentirao sve vrijeme. Nadam se da ces razumjeti i da ce ljutnja postati imaginarna :)

S obzirom kakav izbor prehrane imas mislim da si zaista izvukao puno (maksimum) od svojih koza.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Mister no oprosti na kasnom odgovoru dakle ono sto se kozama stavlja onaj valjak za lizanje to je sol koja ima razne dodatke pise na kutiji neznam koje tocno krmna smjesa je krmna smjesa koju kupujem od vindije kao njihov kooperant imam silos koji se puni svaki mjesec ta smjesa je jako dobra i podize mlijecnost ali ne tako kao melasa to ti je nusprizvod u proizvodnji secera crne je boje i u tekucem stanju ovo sto sam napisao za smjesu vrijedi ali glavni izvor hrane bi trebala biti voluminozna krma i to je zakon NIKAKVA SMJESA NE MOZE ZAMIJENITI KVALITETNU KRMU i to se treba znati hranjenje samo smjesom je skupo i neucinkovito sto se tice lucerne to sto prije posij i sto je vise moguce ja je imam preko 10 jutara i druge godine ide jos 5 sigurno
Trenutno u staji imamo 90 muznih koza plus 50 pomladka zelimo prosiriti proizvodnju ako bude moguce, od ovih 90 komada ako bude sve po planu predat cemo 70000l mlijeka ako imas bilo kakvih pitanja rado cu ti pomoci:) daj mi reci koliko imas koza koje pasmine (ja imam francusku alpinu) odakle si koji su ti planovi i tako to cekam odgovor

Sve ok. :) Vidis da i ja kasnim...obaveze ne biraju vrijeme.
Valjak za lizanje soli imam..cak i vise komada i vise vrsta. Trenutno testiram kojeg najvise vole i kojeg najmanje razbiju :D .

Moram pronaci ucinkoviti sistem kako ih natjerati da lizu redom. To je slicno kao i sa prehranom..dok se ne izgrade ispravne jasle do tada koze razbacuju hranu.

Potpuno se slazem sa elaboracijom voluminozne hrane. Znanstvenih radova o tome ima na kapaljku..no jedan clan foruma je to predobro razradio u teoriji i praksi za krave,pa pokusavam to implementirati na kozama. Sve ucinkovite smjese se nalaze vec u prirodi..i mislim da treba zaobici kariku lanca koju preprodavaci namecu. Nesto te smjese moze biti,ali uvijek minimum. Pisem nesto iz iskustva,a nesto iz proucavanja.

Imam u planu sijati lucernu..no bojim se da se ne smrzne preko zime. Nedavno sam razgovarao sa jednim ozbiljnim poljoprivrednikom iz svojeg kraja i objasnio je da mu se smrzla preko zime. Proljetna sjetva mu je uspjela. Jos uvijek sam u dvojbama i trojbama :D , no svjestan sam da je krajnji rok za sijanje..

Imas veliko stado...ozbiljna proizvodnja. Drago mi je to vidjeti. :)
Imam nekoliko koza...identicne vrste kao i tvoje i jednu sansku. Plan mi je ostati raditi u svojem zanimanju , ali trenutno su nam svima stavili kamen oko vrata tako da sam prisiljen traziti alternative. Koze sam imao za svoje potrebe..no mozda ce postati primarna djelatnost kroz neko vrijeme. Neke odg. ti mogu dati preko pp ili na neki drugi nacin. Informatika i matka su mi primarni dio zvanja,pa znajuci sto sve ima iza ove imaginarne slike monitora ne pisem sve osobne stvari na net. Elaborirati i obraniti takvo razmisljanje mogu bilo kada da me ne shvatis kao tajnog agenta. :D

Cijenim praksu ispred svega i zato raspravljam ("razgovaram") sa svima ovdje. Pitanja ocekuj jos...samo dok smislim :D .
Puno hvala na odg.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
evo nema na cemu mozda bi ti lucernu bilo bolje posijati na proljece jer se ovo sa smrzavanjem i meni dogodilo ako bude kakvih vaznijih pitanja koje ne zelis povlaciti po stranicama teme slobodno se javi na pp lijep pozdrav:icon_thumright:
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Pozdrav pročitao sam temu u par navrata po jedan dio tako da sam nešto izostavio zanima me kakvo je stanje na tržištu kozijeg mlijeka i kakve su prognoze oko toga, doma imam skoro pa idealne uvjete za stocarstvo trenutno imam 200 ovaca al se mislim prebaciti na koze pa koje je vaše mišljenje jer da bi držao još i koze morao bi se vratiti doma za stalno i zato mi trebaju informacije da mogu odvagnuti , Hvala.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
A sto mislis o tome sto ih ja drzim u bunaru. I mislis li da to sto ima puno vlage im steti...Sir je vlazan do te granice da je sav onako orosit....

Pa i mislim da im škodi jer postoje neki parametri potrebni za zrenje sira neznam ih napamet,ima na netu pa malo pogledaj.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Mislio sam da si shvatio salu...no ako bolje pogledas post stavio sam znakove :p i :D . Pisem na slijepo pa ne trazim smajlice po forumu. Oba ova smajlica znace da sam se zezao u vezi i gnoriranja. Ako sam naveo na krivu interopretaciju ispricavam se.

Nadalje...cijenim tvoje komentare i iskustva. U suprotnom ne bi raspravljao i pitao jer ne pokusavam se educirati od bilo koga za bilo sta. Ponavljam..cijenim sto si komentirao sve vrijeme. Nadam se da ces razumjeti i da ce ljutnja postati imaginarna :)

S obzirom kakav izbor prehrane imas mislim da si zaista izvukao puno (maksimum) od svojih koza.

Ma shvatio sam šalu,ne brini,uopče mi nije problem napisat šta znam i nije meni cilj izvuć max. iz koza nego dobit najbolji omjer kvalitete i kolićine u tome je poanta!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Imam i jedno zapažanje što se tiće ishrane,ima nekih momenata kada koza bez obzira na količinu i kvalitetu paše(travnate) baš brste najviše vrhove nekog grma,isto tako nekad hoče jest friško ubrano kiće (maslina,jasen,česmina) a nekad tek par dana poslije kad se već prosuši.,negdje mi je neko reko da se ne brinem jer da koza sama zna izabrat najkvalitetnije iz prirodne paše mislim da bi se i mi morali tome prilagodit i davat im ono šta im ide.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
pa evo stanje je stabilno i koliko sam cuo takvo ce i ostati sto se tice toga drzanje koza je puno isplativije od ovaca samo sto kozama treba posvetiti vise paznje ako zelis uspjeti u tome nemres ti njih staviti u stalu i gotovo da bi nesto iz toga izvukao treba pojesti puno govana i uloziti puno truda cega si valjda svjestan daj mi reci ovce hranis zbog mlijeka ili mesa
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Imam i jedno zapažanje što se tiće ishrane,ima nekih momenata kada koza bez obzira na količinu i kvalitetu paše(travnate) baš brste najviše vrhove nekog grma,isto tako nekad hoče jest friško ubrano kiće (maslina,jasen,česmina) a nekad tek par dana poslije kad se već prosuši.,negdje mi je neko reko da se ne brinem jer da koza sama zna izabrat najkvalitetnije iz prirodne paše mislim da bi se i mi morali tome prilagodit i davat im ono šta im ide.

a zakaj vas muce takve sitnice pusti ih da jedu sto zele tvoje je da pazis da su zdrave i vesele ne mozez ti pratiti svaku travku koje one pojedu
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Ovce držim radi mesa to mi je bila alternativa posto sam počeo raditi i vise moji doma nisu mogli stici prije smo držali krave bikove i svinje kasnije se ispostavilo da se od ovaca može opstati ali ja bi počeo i koze jer moram dobiti kaku taku racunicu da bi ostavio posao jer me poljoprivreda vise privlači od kravate
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
s koliko koza bi poceo mislim koliko kapaciteta imas svaka cast za ovu odluku cijenim ljude koji rade i zele raditi
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Kapaciteta ima dosta oko 30 rali uz kuću u neprekinutom nizu i još 20 blizu toga stime da ima livade nešto šume i oranice par izvora pitke vode a štale imam dvije 9x5 i 22x6 plus sve ostalo sto ide uz to i po mom mišljenju to bi trebalo ići ,mislim da bi za početak krenuo sa 40-50 kom al bi htio uzeti kvalitetne koze ili jarice
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
ti bi koze za mlijeko ili meso ako je za mlijeko dogovorimo se:(angel): ja budem ove tj druge godine prodavao mlade jarice pa ako te zanima mame su im avioni doje ko singerice
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Da trebao bi za mlijeko moram još napraviti neke promjene i vidjeti za otkup mlijeka najvjerojatnije druge godine ili one iza i dogovorimo se
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
e ovako velis da si iz Bjelovara a koliko ja znam vindija (zasada jedini otkupljivac) ide u bjelovar a i okolicu po kozje mlijeko tak da tu ne bi bilo problema a i cijena ti je ok rekao si da bi nabavio 40 do 50 koza ili jarica jati toplo preporucam jarice (ne moras uzeti moje ako je kakva dobra prilika negdje drugdje)
jer dobru kozu ti niko nebu prodal i s tim bus imal samo problema jarice si uzmes male odvojene od mlijeka koje samostalno jedu smjesu, srot,sijeno itd.evo primjer:kupis ih na proljece 2015.kvalitetno ih hranis tak da ti porastu tu do 25-30kg sto bi mogao biti 9ili10mj2015. i tada ih pripustis. ojare ti se na proljece 2016 i tvoja proizvodnja pocinje imas mlado stado vrhunske genetike u top formi dobis pomladak s kojim mozes povecati stado dobis muske jarice koje mozes prodati $ kazes da imas puno zemlje na raspolaganju sto je odlicno jer bez zemlje nema rentabilne proizvodnje preori dio te zemlje 1 ral ili 2 posij lucernu i bus videl da ti buju dame puno zadovoljnije a svoje zadovoljstvo budu pokazale na mlijeku $ kazem ako te to stvarno zanima ja i moja obitelj ti je uvijek na raspolaganju ako trebas bilokakvu informaciju cak i ako nebudemo poslovali :(rofl): velim da je to moje razmislanje a odluka ce biti tvoja ako te zanima isplativost i cijena mlijeka javi se na pp lijep pozdrav:(hi):
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
Dali sir moze zoriti u frizideru....moram svoj vadit iz bunara jer je prevlazno...Dali tko zna ili mozda probao....ili imate neki drugi savjet...
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
e ovako velis da si iz Bjelovara a koliko ja znam vindija (zasada jedini otkupljivac) ide u bjelovar a i okolicu po kozje mlijeko tak da tu ne bi bilo problema a i cijena ti je ok rekao si da bi nabavio 40 do 50 koza ili jarica jati toplo preporucam jarice (ne moras uzeti moje ako je kakva dobra prilika negdje drugdje)
jer dobru kozu ti niko nebu prodal i s tim bus imal samo problema jarice si uzmes male odvojene od mlijeka koje samostalno jedu smjesu, srot,sijeno itd.evo primjer:kupis ih na proljece 2015.kvalitetno ih hranis tak da ti porastu tu do 25-30kg sto bi mogao biti 9ili10mj2015. i tada ih pripustis. ojare ti se na proljece 2016 i tvoja proizvodnja pocinje imas mlado stado vrhunske genetike u top formi dobis pomladak s kojim mozes povecati stado dobis muske jarice koje mozes prodati $ kazes da imas puno zemlje na raspolaganju sto je odlicno jer bez zemlje nema rentabilne proizvodnje preori dio te zemlje 1 ral ili 2 posij lucernu i bus videl da ti buju dame puno zadovoljnije a svoje zadovoljstvo budu pokazale na mlijeku $ kazem ako te to stvarno zanima ja i moja obitelj ti je uvijek na raspolaganju ako trebas bilokakvu informaciju cak i ako nebudemo poslovali :(rofl): velim da je to moje razmislanje a odluka ce biti tvoja ako te zanima isplativost i cijena mlijeka javi se na pp lijep pozdrav:(hi):
tako bi trebalo ali...moj ti je prijedlog dok čekaš na to sve kupi desetak komada odraslih koza i malo se zezaj sa njima po godine dok ne nadješ jarice koje ti odgovaraju...u tih pola godine ćeš naučit dosta toga i shvatit dal je to posao za tebe il ne....ove stare za godinu dvi riješiš a u medjuvremenu imaš mliko a i možeš se okušat u proizvodnji sira....znači počinješ odmah a ako i bude štete neće bit velika jer ih nije puno....sa mladim jaricama je problem šta moraš čekad dvi godine za proizvodnju....a za to vrime ih hranit i sve ostalo... :(envy):
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
Dali sir moze zoriti u frizideru....moram svoj vadit iz bunara jer je prevlazno...Dali tko zna ili mozda probao....ili imate neki drugi savjet...
za zrenej sira ti treba temperatura cca 18-20 stupnjeva i ako je polutvrdi il tvrdi vlažnost od 75-80% barem...jel ti sir vlažan ,mokar ili šta se dogadja ??? u frižideru je prehladno i kulture spavaju debelim zimskim snom tako da.... neće iđe nikako
 

Najnoviji postovi

Na vrh