• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
@gabro
Žao mi je. I moje se tuku, ali je štala povelika pa imaju kamo pobjeći. Ali u nekoj takvoj makljaži jedna je drugoj provukla rog kroz lanac oko vrata. Još su ga nekako uspjele jednom zamotati (zafrkati) oko roga. Da nisam bio tamo, tko zna što bi bilo.
@nino
Jasno je da sa 100 koza ima gomila posla. Inače ne spadam u skupinu "lako ćemo" i ne podcjenjujem posao. I dakako, najveći posao je mužnja. Ja hranu ne proizvodim, nego kupujem (na žalost). Zato mi je paša (koje imam u izobilju) zakon, bez obzira na prinos mlijeka. Zapravo, dosadašnja iskustva su takva da ako dva dana pada kiše i koze ne idu na pašu, mlijeka je najmanje.

Poslao sam upit Vindiji i odgovorili su mi da je min količina 50 l, ali da sam vozim do najbliže otkupne stanice. Meni najbliža otkupna stanica je udaljena cca 50 km - negdje kod Čazme... Donji Draganec.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Koze treba pustiti ne vezati,nesmiju nista imati oko vrata.Tak su i nama prije jedno 10 god naredili da svaka koza ima lancic sa brojem oko vrata.Sve dok nije prije oko 7 godina pala najbolja koza u stali,stavi joj rog oko lanca,ova padne i gotovo_Odonda nikakvi lanci niti spage ne dolaze u obzir ionako svaka ima usnu markicu i to je dosta.Ovako se one potuku ponekad ali bez ikakvih posljedica.A kad neka malo jace zapne na neku manju kozu,onda ovoj nasilnici vratis istom mjerom i nema trte mrte.Discišpline treba biti,kod njih vlada hijerarhija i glavna ne smije biti koza nego mi vlasnici i vjerujte to pali. Kad ulovis koze u tuci lijepo onu koja pocinje stisnes malo u zid da vidi da ima i od nje jaci,to mozda ne upali odma ali njoj ostane u pamcenju.Kad ih opet vidis u tuci samo viknes i kad te skuze da vidis reda i tisine,nisam za prebijanje zivotinja ali malo opomene mora biti.
 

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
30
Još jednom pozdrav svima.evo mene opet sa pitanjima :smile:
koliko koštaju kvalitetna grla u HR i da li možete preporučiti nekoga tko ih prodaje?što mislite o uvozu?koju sortu izabrati ako se ide na mlijeko?alpine,sansku,njemačku šarenu ili?objekat za 60 kom koiko bi koštao?koliko hektara npr lucerne,kukuruza i pašnjaka bi mi trebalo za 60kom?kako rješavate skladištenje sijena i kukuruza(bez silosa ništa ili?)od mehanizacije osim traktora(da li po vama npr imt 539 može odraditi 10-15 ha zemlje plus koze)i priključaka za obradu tla i sjetvu što bi mi trebalo?pretpostavljam balirka,silo kombajn i prikolica i ?.što se tiče mlijeka,pretpostavljam laktofriz i što još?unaprijed zahvaljujem na odgovorima a pitanja će biti još puno.tek sam počeo :smile:
još nešto, koja je trenutačna otkupna cijena mlijeka i tko otkupljuje osim vindije i koliko često cijena podliježe korekcijama i da li se događaju sranja kao sa otkupnom cijenom kravljeg mlijeka i slično
pozz
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Još jednom pozdrav svima.evo mene opet sa pitanjima :smile:
koliko koštaju kvalitetna grla u HR i da li možete preporučiti nekoga tko ih prodaje?što mislite o uvozu?koju sortu izabrati ako se ide na mlijeko?alpine,sansku,njemačku šarenu ili?objekat za 60 kom koiko bi koštao?koliko hektara npr lucerne,kukuruza i pašnjaka bi mi trebalo za 60kom?kako rješavate skladištenje sijena i kukuruza(bez silosa ništa ili?)od mehanizacije osim traktora(da li po vama npr imt 539 može odraditi 10-15 ha zemlje plus koze)i priključaka za obradu tla i sjetvu što bi mi trebalo?pretpostavljam balirka,silo kombajn i prikolica i ?.što se tiče mlijeka,pretpostavljam laktofriz i što još?unaprijed zahvaljujem na odgovorima a pitanja će biti još puno.tek sam počeo :smile:
još nešto, koja je trenutačna otkupna cijena mlijeka i tko otkupljuje osim vindije i koliko često cijena podliježe korekcijama i da li se događaju sranja kao sa otkupnom cijenom kravljeg mlijeka i slično
pozz
imas veliku hrabrost koja granici ludoscu ili mastanjem ...meni prvi problem koji mi se ne svidja je sto si naveo da bi morao voziti mlijeko sam 50km u jednom smijeru do prve sakupljacnice mlijeka...neces imati racunicu nikakvu na taj nacin !imas volju i zemlju i treba ti skoro sve drugo ...ako dignes kredit ne znam na koju foru ali trebas imat na umu da ga treba svaki mjesec i vracat ili ode hipoteka na bubanj.. evo da skratim ja bih na tvom mjestu ako bas zelis kozarstvo ,razmisljao o sirani a ne o mlijeku ..zbog samog tog odvoza mlijeka ...sir je gotov proizvod koji mozes kasnije otpelati kamo zelis.
 

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
30
hvala tihi05 na sugestijama,
ali ja nisam naveo koliko mi je udaljeno najblize sabirno mjesto(bit ce da si me pomijesao sa nekim drugim) ali u medjuvremenu sam saznao i udaljeno je 35km u jednom pravcu sto je,slazem se,otezavajuca oklonost.razmisljam i ja o siru ali bih prvo krenuo sa mlijekom kako bih upoznao same koze i ovladao proizvodnjom mlijeka itd. sto se tice nacina financiranja to je prica za sebe ali bas zato sam i postavio par pitanja u svom prethodnom postu kako bi mogao dobiti okvirnu sliku kako i za koliko para te se nadam da ce netko odgovoriti
e sad da li sam potencijalno lud ili sam sanjar vrijeme ce pokazati
pozz
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Fergi ti je za pocetak dosta,mislis kupiti koze ili jarice pa ih hraniti?Treba ti oko 10 jutara sijena,kukuruza za pocetak 3 jutra dosta cak i manje ako bude manji broj,lucerne ti zavisi kako mislis hraniti,ali za prvu god oko 2 rali bude dosta.To ti je za 30 kom dovoljno.Prikljucke budes kupovao polako,najbolje bi ti bilo za pocetak fergija sa bocnom kosom kupiti,treba ti samoutovarna prikolica,ili balirka odma i sve ono sto si naveo samo polako.Farma kosta jaaako puno i treba puno godina da se nekaj napravi a da ima glavu i rep.
 

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
30
nino,reci mi koliko dobivas po jutru sijena?ugl,imam prijatelja pčelara koji bi sufinancirao sjetvu npr esparzete koja je medonosna biljka(on bi dovezao pcele i pobrao nektar a ja bi kosio za potrebe koza) a kvalitetna je za isranu stoke- evo malo njoj
http://altiseme.com/?PROIZVODNJA:VIŠEGODIŠNJE_LEGUMINOZE:Esparzeta
kako mi se čini sa njom bi uz kuruzu mogao potpuno zadovoljiti ishranu ili ne?izrazito je hvaljena kao stocna hrana te moze dati do 10t/ha sto bi i umanjilo potrebne povrsine tj manje bi trebao obradjivati.kako rjesavas skladistenje sijena?
i po tebi sto je pametnije,ici na jarice ili koze?
 

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
30
naravno,i zamolio bih sve druge da se prikljuce sa svojim komentarima jer mogu nauciti nesto od vas.
pozz
 

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
30
jos nesto,nitko mi nije odgovorio kolika je trenutacna otkupna cijena mlijeka,sto se tice objekta za nekih 50 komada,koliko kvadrata i kakva je gradnja,citam po netu u prirucnicima o zidanim objektima tj od cigle jer je koza osjetljiva a kontinentalna HR zna imati gadne zime(kako ste se vi na kontinentu snasli),sto je sa nitratnom direktivom,koliko je cijena kvalitetnog grla/jarica,preporuka za prodaju,koliko vas izadje prosjecni trosak veterinara godisnje po grlu,koju sortu bi mi preporucili,da li jarca mijenjate svake dvije godine..i da li bi kod nekog,jednom,doci u obilazak farme da vidim kak to izgleda?kod mene ljudi(koliko ja znam) imaju dvije tri ali ne moze se tako nesto nazvati oglednim primjerkom farme
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Imaš na Njuskalo gotove farme, sa rasnim kozama, sa siranom, svom potrebnom mehanizacijom i kućom katnicom i još uz to 10 ha zemlje! Farma i sirana uhodani u posao i ima i otkupljivaća za mlijeko i sir! Prodaje se zbog bolesti/starosti, nemam pojma!
Nije moja, niti od nekoga koga poznajem, znači nije oglas!! Ako već planiras ulaganja u tu vrstu posla je samo prijedlog!!
I sve skupa košta 175000 €!
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
moje mišljenje je NIKAD I NIKOME reć da gradiš štalu...rodjo naebo si od propisa...sasvim lijepo se može napravit zaklon za stoku(malo prelistajte pravilnik o jednostavnim gradjevinama) i nema te nitratne direktive koja te hebe ako navedeš da su životinje isključivo na pašnjaku...po jednom ha možeš imat jedno uvjetno govedo ili 500 kila druge stoke pa se tu nadji....najgora stvar je šta se moramo snalazit u šumi propisa više nego radit svoj primarni posao....a ovo podizat farmu...........moj ti je savjet odmah odustani nećeš izgurat dvi godine.....ako se želiš bavit stočarstvom,nabavi desetak grla,pomalo nadogradjuj šupe,nauči mužnju i radit sir i kad stekneš znanje i tržište onda povećavaj proizvodnju al ne više od 20% godišnje inače ćeš se nać u neobranom groždju
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Stvarno nije da sam protiv tvojeg kozarstva,ali ako nemas malo vise kesa neznam da bus uspel bas.Koliko se dobije po jutru sijena, sve ovisi o godini oko 150-200 kockica,kako kad ili 10-12 rolobala.Kockice spremamo na stalu oko 2000kom.I oko 60 rolobala slozimo vani u kamaru.Sijeno koristimo za hranidbu u periodu suhostaja.Dok kod laktacije jedu samo silazu lucerne i livadne trave oko 280 rolobala godisnje.Ona staja sto si naveo da imas bi po kvadraturi bila dovoljna za 50 kom.Sto se tice hladnoce nisu bas preosjetljive,vazno da nije propuh i naravno mora biti iznad nule.Vec sam napisao sto mislim o kozama a sto o jaricama,tesko je naci dobro stado koza a nadam se da si i svjestan koliko isto i vrijedi.Po meni bi ti najbolje bile jarice lijepo si ih ishranis i gotovo.Plus imas jos godinu dana da sredis izmuziste,pripremis hrane,poslozis staju itd.Neznam kad ih kanis kupiti ali ako to bude ove zime onda im moras nabaviti sijena i nesto zitarica ako vec nemas.Puno para treba tu uloziti tak da dobro razmisli da ne mucis sebe i zivotinje jer steta je takav rasplodni materijal unistiti jos gore zaklati.Ja ludim kad jedan dalji susjed nema para i kolje jaricu 30Kg tesku ,dode mi da ga ubijem,a svemu je kriva njegova nesposobnost.Stado jako puno vrijedi i treba ga cijeniti.Zato dobro promisli.Mi se vec bavimo dugo s tim i tek se sad vide neki rezultati,mehanizaciju imamo,jos bi sad trebalo povecati staju i napraviti novo izmuziste,staviti 130 muznih komada i onda bude biznis,samo kaj je sve prethodilo tomu bolje da ne znate ,govana se pojelooo da boli glava i jos ih ima kaj je najbitnije.Dobro razmisli imas li ti volje i snage za to izdurati i nesto napraviti od toga.Nije sve tako lose i crno,ti bi ulozeno brzo vratio,samo uz dobar rad,kvaliteta staje nije toliko bitna koliko ishrana i tome posveti paznju.Od tih 50 komada u vrhu laktacije uz hranidbu lucernom bi trebalo biti preko 100l mlijeka dnevno.LUCERNA,nista drugo ovih deset tona ti spada godisnje,znaci svi otkosi,a lucerna ti da cak i vise a ucinak je neusporediv.Sjeme te izade za 1 kj oko 1000 kn,ali racunaj da si 4 godine miran.Cijena kod vindije ovisi o kolicini,nije isto 50l dnevno ili 320l a kamoli 450.Sve ti je varijabilno,isto tako ti ovisi o masnoci mlijeka,u ovo vrijeme ti je cijena mlijeka visa nego inace.Nadam se da si shvati sto ti ja i ostali forumasi zelimo reci,mi ne zelimo da ti odustanes to nikako,samo ti zelimo dokazati kakvi sve problemi postoje.Lijep pozdrav ! :icon_winkle:
 

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
30
hvala na info i samo da kazem,ne mislim srljati a kamoli radi svog nemara i loseg planiranja riskirati i ne daj boze se dovoditi u jednu od situacija koju si naveo.svjestan sam da ako krenem da nece biti lako.inace,koliko ti osobno nino imas koza i prije koliko si krenuo i sa koliko komada si krenuo u posao?
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Mi imamo preko milijun hektara neobrađene površine i preko 400 000 nezaposlenih (zanemarite one brojke s burze - najmanje im trećina nedostaje). Netko bi rekao - HALO, HRVATI... pa zbrojite dva i dva...
Ali!
Onaj prvi koji se uhvati motike s dobrom voljom da zaista nešto proizvede - za tili čas evo ih još pet oko njega "daj hrani i nas". Naravno, i naše obitelji. Zato od 100 zarađenih kuna cca 80 ide toj petorici (i njihovim familijama), a jedva dvadeset ostane našem junaku s motikom. Nije ni čudo što nitko pod takvim uvjetima neće raditi. Pa nije nitko lud da radi!!!
Primjerice, novi zakon o radu s novim pravilnikom donio je još jedan novi namet - zaštita na radu. Nema više da to firma radi sama, nego mora imati ugovor s OVLAŠTENOM (od "ovlaštenih" mi se već povraća) firmom koja onda brine o toj hebenoj zaštiti, ali to masno i naplaćuje. Jako masno. I kad sve zbrine, onda joj se plaća paušal - za što?! Svima su puna usta ukidanja takvih tzv. parafiskalnih nameta, a samo svaki tjedan nikne po jedan novi. Zato što političari uglavnom imaju nepresušno vrelo ideja kako napraviti zakone takvima da im njihove vlastite firme što manje rade i što bolje zarađuju. Ma... sr@nje generalno i zaista nije ni čudo da nitko ne želi ni ulagati ni raditi. Kad se još probroje svi sanaderići, merzelice, bandići, vidoševići i sl. pa kad narod vidi kud dobar dio toga novca ide... uf!
Sorry, malo sam se uzrujao. Samo ti počni biznis s kozama i ne obraćaj pažnju na moje bla bla truć! Uvali se u kredite s hipotekama, uloži sve što imaš, ne daj se zbuniti!
Eto, to ti je moje mišljenje. Čak što više, nije mišljenje nego iskustvo. Doduše, ne u poljoprivredi, nego u prerađivačkoj industriji.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Koliko sam ja shvatio kolegi lion netreba veliki kapital za ono sto mu nino predlaze zemlju ima stalu ima traktor ima znaci treba krenuti sa manjim brojem grla u skladu s tim sto imai dobro se pripremiti za u naprijed a s vremenom moze povecati broj grla naravno ako se vidi u tome po nacelu strpljen-spasen!!1
Netreba covjeka plasiti sa ovim ili onim najbitnije je da mu ima tko otkupiti to mlijeko i svaki mjesec ce doc nekakvi novci kada bi svi odustali kod prve zapreke nitko ni u cemu nebi uspio.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
nije stvar odustajanja nego ulaganja u poljoprivredu....prokleto smo malo tržište u tome je problem...na Pagu radimo sir i dobro se prodaje u sezoni,uz rad i trud da se živit,naravno uz još štošta okolo...e sad ,da ja moram vozit mliko na otkup 30-40 kilometara i da mi ga kojim slučajem otkupljuje vindija il neki drugi svejedno i uvjetuju toliko i toliko litara.....il šta već....odavno bi moje ovce završile u kobasicama a ja na novom zelandu...šta želim reć...da nema turizma imali bi po koju ovcu za sebe samo,u unutrašnjosti je još gora situacija,da nema velikih otkupljivača nebi bilo ni proizvodnje...al ti veliki nisu bezze veliki,oni diktiraju sve pa proizvodjaču ostaju samo mrvice....nije problem uložit u štale stado tehniku cijelu pola miliona eura...problem je šta sa mlijekom?šta sa mesom?ko će to opsluživat ?po kojoj cijeni će se prodavat i koliko STOTINA godina treba za sve skupa otplatit ???čitam neki dan na jednom srpskomforumu,isto jedan kozar,uspješan ali ima malo grla,pitaju ga zašto ne poveća stado jer stvarno ima uvjete...kaže čovik da mu to nije problem,ima love ima uvjete al mu nepada na pamet...pitaju zašto?e vidiš,kaže seoska mudrost,ja uzgajam i koze i ovce i kokoši i krave i zečeve...sve šta vidim okolo imam....sijem pšenicu kuruz ditelinu....svašta...neznam kakva godina da bude nešto će uspit od toga i ja mogu mirno spavat a vi ostali koji imate sto krava pala je otkupna cijena mlijeka i sad ste izgubili i imanje i posao...sve....nikad se neću obogatiti netreba mi al nikad neću bit kao vi.....mislim da čovik ima pravo
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Sto se tice trzista slazem se da je malo a sto se tice turizma i potraznje robe u turizmu mislim da mi niti nemozemo zadovoljit potrebe turizma i gradova nego postoji jedan veliki problem koji se zove 》UVOZ《 i to prekomjerni!!!!
Nije li sramotno uvoziti npr.meso,mlijeko,salatu i druge proizvode pokraj nase proizvodnje koja bi trebala bit na prvom mjestu a nije?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Matozdenci, u prvu si što se uvoza tiče, ali ne i toga da imamo malo tržište! Jer da je malo, ne bi trebalo uvoziti! Cijena hrane za proizvođača je skupa, pa on mora i proizvod skupo prodavati! U njemačkoj ću ja,na malo-pojedinacno, kupiti jare/janje starosti 10-15 dana za 30€, a ako netko kupi sve, dobije ih za 15-16€! Za proizvođača mlijeka su jarici samo nusprodukt i što ih se prije riješi to bolje!! U slovačkoj se može kupiti janje iste starosti za 10€, a kod nas?
Nažalost je to jedan lanac koji se teško može prekinuti i dok je kod nas tako, bit će i uvoza jer onaj tko se bavi tovom, taj gleda proći što jeftinije i ako njega šleper janjića košta sa uvozom 100€ jeftinije nego kod nas, onda će taj isti uvoziti...
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ja mislim da se kod nas uvoz cvate zato sti netko dobiva debele provizije a ne zato sto moramo.
Treba uvest ono sto nemozemo proizvest i ono sto nam nedostaje a ne sve i svasta,gdje je tu zastita domaceg proizvodjaca?nema je!!!!
Nismo to mi krivi za to kriva je politika i oni koji ju provode i gledaju svoj osobni interes a ne dobrobit naroda.
Otisli smo daleko od kozarstva ali eto tako je to kod nas!!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh