• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Jos je jedna veoma bitna stavka kod otkupa mlijeka-vindija placa otprilike polugodisnje-dakle kud malo placa tu i obrce tvoje novce jer ti moras pola godine hraniti to blago i placati sve ostalo..
 

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
30
a koliko vindija plaća?kolega nino je rekao da nije isto ako predaj 50 ili 100 l i ovisi kolika je masnoca ali otprilike koliko placaju?jel ima netko na forumu tko im isporucuje mlijeko?ili da znate nekoga?da ponovim jos jednom ista pitanja,koliko vas u prosjeku kosta godisnje veterinar po grlu,jel ima neka farma kod nas koja ima kvalitetan rasplodni materijal i koja prodaje jarad i koja je gornja cijena i sto je sa nitratnom direktivom(pitam one koji imaju vise grla)
pozz
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Vindija placa ako se nevaram izmedju 4 i 5kn. i drzava daje premiju od 50 lipa po litri a rasplodna grla mozes nac u medjimurju tamo ima dosta farmi i uvjek netko nesta prodaje mislim da se dobije i poticaj za umaticena grla ali nisam siguran koliko mislim oko 200 kn.
Greska,poticaj je oko 60kn.
 
Posljednje uređivanje:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Kaj se tice samog povrata investicije,brzo se to vraca nikakvih STO godina nije u pitanju,svi tak razmisljaju i evo gdje smo,nikakvi krediti,nikakvi rizik,bolje nista ne raditi itd,e pa punm mi ih je k...Samo lijepo socijala,sjedi se u birtiji ili u dvoristu i ceka se da postar donese+gledaju budale poput mene i moje obitelji kako rade.Socijalna pomoc mora doci u minutu tocno inace je krs i lom,a kad mi nesto trebamo slobodno se ceka godinu dvije.Sve bi ja to pregledal,tko je bolestan evo ti,a ne ovi glumci koje ja poznajem ima 40 godina u zivotu nije radio, i ide zivot, sve im treba ukinuti,nek rade drustvano koristan rad,gle koliko je mejasa zaraslo koliko kanala treba cistiti,a oni ko da im je 20 god,puni snage i odmorni jer se nisu nikad naradili!!!Treba riskirati,ako ne probas nebude ni uspjelo.Ti jednostavno kad u to krenes moras stalno okretati novce i ulagati i ulagati,ako ti stanes i kazes ja to necu nema te! I gotovo! Treba polako krenuti i vidjeti kak ti ide.O turizmu necu,jer je on i upropastio nasu drzavu,Samo seru o zaradi o turizmu,kojoj zaradi sve su rasprodali,sve je privatno vlasnistvo,jedino kaj zarade na tom usljivom PDV-u i to tek sad kad su uveli fiskalne blagajne.Prije se je samo mutilo i sakrivalo,nemre jedna pizzeria koja je na 20 metara od mora prijaviti da je dnevno prodala 50 pizza i 80 cocacola kad je taj broj veci i za deset puta.Necu dalje nista govoriti.Kaj se tice trzista,dobro je,kozjeg mlijeka treba,puno je kozara odustalo prije 4 godine kad su ukinuli poticaj od 70l po litri.Vindija svoje kozje proizvode izvozi van,tu samo zaluta mlijeko dok sir ide van.

Mi trenutno imamo 90 muznih koza i 50 jarica,roditelji su poceli sa time prije 15 godina,sa stadom od 30 kom koje je onda doslo oko 10000 ondasnjih maraka,a kvaliteta je bila boze sacuvaj.Ti osiguraj najprije hranu,a objekte budes kasnije.Ti nisi naveo da bi trebao voziti mlijeko na otkupnu stanicu,jesam li u pravu?To se pomijesao post s drugim.Nazovi u vindiju reci im gdje se nalazis s koliko bi poceo itd.Koliko sam obavijesten njima kozijeg mlijeka treba.

Da odgovorim na pitanja koja su dosla dok sam pisao poruku.Veterinar ti treba samo prvi put i to da ti objasni,pripustaju se same,jare se same(tu i tam im pripomognes)jedino ti on treba za vitaminizaciju i zastitu od parazita i ako bas neka oboli.Kaj se tice nitratne direktive stisala se bura oko nje,tak da to ignoriraj za sad,a kasnije bude trebalo gnojnik napraviti,ako mislis sve uslove zadovoljiti odma u startu iskesiraj 500000kn i miran si.Imas u medimurju jarica i mi budemo nekaj malo prodavali,da se naci,cekaj zimu da dode.
Mi isporucujemo vindiji
 
Posljednje uređivanje:

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
U potpunosti se slazem s tobom nino osobito na prvi dio tvog posta svaka cast na recenom!!!!!!
 

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
30
otkupna stanica je udaljena 35 km u jednom pravcu(donji draganec) e sad pitanje je za koju bi oni kolicinu dolazili.sad cu postaviti par glupih pitanja ali da li se mljieko moze voziti svaki drugi dan ak ga stavis u laktofriz?i nino,koju mlijecnost vi postizete nakon toliko godina iskustva i koju vrstu koza imate?
sad citam drugi dio posta,ok,malo po malo se slaze neka slika.ja jos ne bih poceo ovu zimu nego bi poceo sljedece godine,poblize u proljece.sto se tice jarica budemo bili u kontaktu a i ako cu biti u medjimurju bilo bi mi drago da obidjem tvoju farmu i kupim nesto sira ako ga radite:smile:
ovo sa nitratnom me malo soknulo da budem iskren,velik je to iznos,valjda se nece ustrajati doslovno na svim propisima.u slucaju da bude tako pretpostavljam da ce dosta manjih proizvodjaca staviti kljuc u bravu makar negdje mi zvoni da europska unija kroz fondove sufinancira nitratnu direktivu makar opet ti treba love za konzultanta,natjecaj i slicno..
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nino, u potpunosti podržavam tvoj post osim dijela vezanog za turizam! Tu si u pravu o neprijavljivanju zarade i prometa,ali turizam je isto tako idealan put prodaje naših proizvoda svih vrsta,ja nemam problema sa tržištem za bilo koji svoj proizvod,problem je u tome što gost u većini slučajeva misli da jede naše proizvode tipa jenjetine,bifteka,sira i sl. ali niko da mu reće da je to uvoz za to je kriva politika i dragi prijatelju dok mi ovdje na moru ne počnemo prodavat vaše proizvode iz unutrašnjosti ništa od posla!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Drzava ne stoji iza malih proizvodjaca nema interventnih otkupa ni organizirane suradnje sa seljacima a kad se nadje nekakav nakupac(svercer)onda bi odojke,janjce i slicno kupio za nekakvu smjesnu cifru a svi znamo kakve su astronomske cjene toga svega na moru e pa ja ih nedam ak ne prodam idu u frizider i to je to.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Matozdenci, u prvu si što se uvoza tiče, ali ne i toga da imamo malo tržište! Jer da je malo, ne bi trebalo uvoziti! Cijena hrane za proizvođača je skupa, pa on mora i proizvod skupo prodavati! U njemačkoj ću ja,na malo-pojedinacno, kupiti jare/janje starosti 10-15 dana za 30€, a ako netko kupi sve, dobije ih za 15-16€! Za proizvođača mlijeka su jarici samo nusprodukt i što ih se prije riješi to bolje!! U slovačkoj se može kupiti janje iste starosti za 10€, a kod nas?
Nažalost je to jedan lanac koji se teško može prekinuti i dok je kod nas tako, bit će i uvoza jer onaj tko se bavi tovom, taj gleda proći što jeftinije i ako njega šleper janjića košta sa uvozom 100€ jeftinije nego kod nas, onda će taj isti uvoziti...

Zanimljiva rasprava...no dio o uvozu koji opisujes nije potpun iako na prvi pogled izgleda tocan. U biti je netocan jer ne uzimas sve parametre u obzir. Kolege iznad tebe opisuju realno..uzimajuci siri spektar. Kako usporedivati 4mil. I pola milijarde potencijalnih kupaca?? I to onih koji suraduju desetak god.iza ww2 ?? Premazanih svih mastima u obliku gotovih zakona koje neobrazovana politicki inaugurirana vlada samo prepisuje kod novih clanica?
Kada smo toga svjesni i bilance kako da ne promatram trziste kao malo? Globalizacija ne funkcionira u odredenim fluktuacijama proizvoda...ukljucujuci i prehranu. Zato papamo meso staro 5-7 god.
Kada se netko moze "otarasiti" smeca i to jos naplatiti logicno je da ce podmazati vladu zemalja koje zude za "predivnim zapadnim sistemom".
Da bi netko mogao prodavati jarice po tako niskim cijenama mora iz drugih izvora namiriti kapital koji gubi. Na ovom forumu detaljno je opisivano to od strane kolege @nustradurusa.
Njemacka ima drugi koncept pokrivanja varijabilnih troskova kako bi zadrzala nisku cijenu hrane. Naravno da ce nove pridoslice u EU "oguliti" koliko moze. Konacni cilj jest da se stvori slika jeftine hrane(uzasne nekvalitete) dostupne za sve i razmisljanja slicna ovom sto pises.
Kvantiteta i kvaliteta nije isto. "Lanac" koji opisujes jest realna slika...i taj "lanac" nije slucajan. Vrijedno oni rade na tome :)
Uzmi kontekst price i ukupnu bilancu svih ulaza i izlaza...pa vidi da li je povoljnija cijena iskljucivo odraz kupoprodajnih odnosa na relaciji njem-hr.
 
Posljednje uređivanje:

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Drzava ne stoji iza malih proizvodjaca nema interventnih otkupa ni organizirane suradnje sa seljacima a kad se nadje nekakav nakupac(svercer)onda bi odojke,janjce i slicno kupio za nekakvu smjesnu cifru a svi znamo kakve su astronomske cjene toga svega na moru e pa ja ih nedam ak ne prodam idu u frizider i to je to.

Čak i ako ih je 200 (jaradi) od stotinjak koza?! Ti imaš jaaako veliki frižider?! I apetit...
@nino
Ovo je trenutno važeća matematika:
Ti i ja imamo firmu. Danas smo svoj rad (svoju dodanu vrijednost) naplatili 125 kn. Kad sve odbijemo i prebijemo. Dakle, samo dodana vrijednost je 125 kn. Prvih 25 odmah ide državi i zove se porez na dodanu vrijednost. Ostane nam 100 za plaće. Odnos neto plaća - doprinosi kreće se oko 60:40. Dakle od tih 100 kn ćemo 40 dati za doprinose. Ostane 60. Sad ide porez na dohodak. Neka je prosječno 15 %... ostane nam 50 kn. Tek to možemo trošiti i to tako da sve ono što kupujemo plaćamo 25% više (PDV). Što će reći da stvarno trošimo 40 kn. Svaka tvrtka ponekad mora kupiti auto, nekretninu i sl. U cijeni auta odbije PDV, ali ne i TROŠARINU. Porez na nekretnine nigdje ne može odbiti kao pretporez. Pa ona ima redovan porez na tvrtku, porez na auto (ako je mlađi od 10 godina), spomenička renta, komunalna naknada, komorski doprinos, za šume, zato što pada kiša... bog se pitaj što sve ne izmisle. I sve to ide još iz onih preostalih 40 kn. I da ne zaboravim - trošarina u cijeni goriva, koju firma također ne može odbiti kao pretporez... Pa cestarina u cijeni goriva, u cijeni registracije.
O tome ti ja govorim. Od početnih 125 kn, tebi i meni ostane jedva 30. A ovo ostalo podijele lopovi, ona tvoja ekipa iz birtije... a jedan dio zaista i ode u plaće učitelja i liječnika, u nabavku opreme itd. Dakle, tamo gdje treba. A i ta nabavka opreme. Mo'š mislit kako to funkcionira.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Zato kazem da drzava ne stoji iza malih proizvodjaca i mislim da je sve tocno sto sam reko o uvozu.
ista ta njemacka i ostale izrabljivacke drzave su svog proizvodjaca zastitile i isto tako svoju proizvodnju hrane zato mi imamo lidl,kaufland,interspar pa idi vidi koliko ima nasih proizvoda.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Mister No, ja se ne bavim tom vrstom biznisa kojom se bavi većina od kolega, ali moj posao je bavljenje porezom i to u njemačkoj! Znam iz dosta slučajeva koje zastupa tvrtka za koju radim da ti seljaci imaju iste, ako ne i veće porezne namete od naših seljaka u RH i da su njemački seljaci također u teškoj situaciji!! Ali...ti isti se trude pridobiti kupca sa kvalitetom i cijenom! Slučaj o kojem sam gore pisao je upravo taj da je seljaku jare teret i nužno zlo koje mora proizvesti da bi imao više mlijeka i u tom proizvodu ne vidi i ne očekuje zaradu nego se trudi da mu ne postane trošak! Zato niske cijene! Važno da pokrije veterinarski trošak pregleda koze!! Naši ljudi ostavljaju i mušku telad od Holštein krava za tov!, a u engleskoj, a i njemačkoj plaćaju lovcima da ih ubiju i obvezu prvi dan po telenju!!
Zato postoje mesne i mliječne životinje i ja kao seljak ne mogu očekivati od koze koju imam za mlijeko da mi da jare koje ću prodati za tov i ja tome još zaraditi!! To je neizvedivo u ovom našem društvu koje zahtjeva puno za što kraće vrijeme! Takav način razmišljanja je u naprednim europskim zemljama izumro prije najmanje 20 godina!!
Nemam ja ništa protiv toga da ljudi zarade, dapače, ali ne može se očekivati da od na kraju od prodanog ostane više od 10% čiste zarade!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Ne znam da li ste procitali sto sam napisao? Mozda niste razumjeli? Zato sam pokusao objasniti u sirem kontekstu sa osnovnim parametrima. Kada se vec bavite porezom onda bi Vam to trebalo biti jasnije. Vise posvetite paznju konkretnim izracunima tijeka novca nego njegovoj validnoj vrijednosti. Kak' bi rekli ameri "falov d' mani" ;)
I drago mi je da se nisam prevario u nacinu vaseg razmisljanja. Tocno je kreiran tako kako ga "biznismeni" oblikuju za narod koji isti ti nazivaju "proizvodacima". Ako vam nije jasno,onda cu objasniti brojevima. S tim,da budete svjesni da oko brojevnog stanja ne mozemo imati misljenje...kao niti o tome da je gravitacija prisutna. Za pocetak procitajte post kolege @malogodpalube. Takva realnost je potrebna nekima koji misle da se prirodnim znanostima moze uvoditi kodomena drustvenih znanosti odnosto spekulacija.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Ne znam da li ste procitali sto sam napisao? Mozda niste razumjeli? Zato sam pokusao objasniti u sirem kontekstu sa osnovnim parametrima. Kada se vec bavite porezom onda bi Vam to trebalo biti jasnije.
I drago mi je da se nisam prevario u nacinu vaseg razmisljanja. Tocno je kreiran tako kako ga "biznismeni" oblikuju za narod koji isti ti nazivaju "proizvodacima". Ako vam nije jasno,onda cu objasniti brojevima. S tim,da budete svjesni da oko brojevnog stanja ne mozemo imati misljenje...kao niti o tome da je gravitacija prisutna. Za pocetak procitajte post kolege @malogodpalube
Ponekad je potrebno realnim zivotnim brojevima objasniti kako u prirodnim znanostima nema mjesta drustveni orijentiranim spekulacijama kao sto je vas primjer od 10%. Zanima me samo tko je takav znanstveni rad napisao da bi ga promovirao ili je to vase misljenje koje,uz duzno postovanje, osim u "biznismenskim" krugovima nema uporiste u nicemu na zemlji i oko nje.
Neki promjeri.
Poljoprivrednik zasije zrno kukuruza i dobije 400-600 zrna. Ako uzme sve varijabilne troskove sigurno ce "zaraditi" puno vise od 10%. Drugi primjer vec vam je naveo kolega @maliodpalube gdje drzava i "ekipa" "mazne" 80%. Kako oni mogu naplatiti 80% , a seljak bi trebao biti zadovoljan sa 10% iako svi zakoni i fluktuacija u prirodi funkcioniraju na drugi nacin? Kako to da bankari mogu naplatiti na jednom zrnu 400-600? Ili da vam to predocim matematicki...kako oni naplate na jednu jedinicu sest stotina?? A obrnuto ne vrijedi??! S tim da je kukuruz primarni proizvod,a novac bezvrijedan papir?
Vi ocito koristite varijable izracuna poreza,no iz prikazanog, uz duzno postovanje, ne znate puno o njima.
Neki od nas poznaju te varijable i njihovu primarnu vrijednost koja se ne moze izmjeniti kao kodomena osim drustvenim spekulacijama koje "ne drze vodu" osim ako se stalno medijski eksponiraju.
Te varijable su dokazane prije tri stoljeca i usporedbi sa ovih vasih 20 god. izgledaju neozbiljno. Isto kao i vasa usporedba o tzv."nusproizvodima" kao "nuznom zlu" (uzmite u obzir da je reprodukcija osnova zivota...kako opcenito tako i kod kozara). Od kuda ce doci remont stada? Iz poreznog ureda??!
Mozda bi novac trebali poceti promatrati u skladu sa njegovom namjenom. Ona nije olaksavanje transakcija , vec dirigiranje cijena i stvaranje vrijednosti bilo cemu na zemlji. (ako trgovacki lanac kaze da carsko meso vrijedi u prodaji 19kn tada neka poljoprivrednik proizvede to meso za 10kn kako god zna. Nemoguce je ,ali neka bude "konkurentan"!!)
Tako mozete objasniti "nusproizvode" i 10% sa cime bi poljoprivrednik trebao biti zadovoljan. Brojevima ne.
Jos nesto oko nase zaostalosti od 20 god. za zapadom...i tu se slazem sa vama da su porezi u njem vjerojatno i veci...a mi zaostajemo???!! Kontradiktornosti koliko hoces :D ( evo moj prijedlog...navedite primjer prosjecne place i obrazlozite isti i pomozite nam svima da usporedimo stanje. Ja sam prvi zahvalan). Da,mi zaostajemo tih 20god.. zato jer smo blize izvornoj, istinskoj i primarnoj korelaciji u prirodi i drustvu. Zato nas i trpaju u smece jer su svjesni da ako netko slucajno pomisli da moze zaraditi vise od 10% sto ce ostati bankarima, lopovima i "onima iz birtije" :D te ostalima koji uvjeravaju ljude nesto slicno kao sto ste vi pokusali. Zato sam, reagirao. Ne mislim da ste to namjerno ucinili...dapace vjerujem da ste na strani poljoprivrednika i pokusavate pomoci. Tocne informacije i svjesnost nameta koji se prikazuju kao normalno mogu sve nas bolje usmjeriti.
"lanac" je tu...i mi smo "u masini" , no nemojte nesto neodrzivo prikazivati kao nesto cemu treba teziti jer smo "zaostali" ili kao utemeljenu cinjenicu.
Dokaz neodrzivosti su poljoprivrednici u Danskoj. Informirajte se koliki dug imaju i koliki im je prosjecni zivotni vijek u trenutku duga. Strucnjak ste za porez,pa ce vam biti sve jasno.
(vec sam napisao sve,ali moram ponoviti...vazan dio objasnjenja..problem je tehnicke prirode i isporuke teksta)
 
Posljednje uređivanje:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Evo sad dosli sa posla odnosno staje,samo tiho da ne probudimo ekipu iz birtije jer su bokci umorni,treba se sutra ustat do 12 :(giggle):.Svjesni smo mi poreza itekako i placanja raznih nameta i poreza na dohodak jer smo u PDV-u.Ovaj porez na dohodak sprijecis tako da kupis u nasem slucaju neki stroj,da pare ne stoje,jer ih gladna drzava pojede,tak da ekipa iz birtije ima cugu.

Gabro upravo to sam i htio cuti,povezivanje kopnene i morske hrvatske,da mi proizvodaci na kopnu punimo slepere sa telicima,svinjama,jaricima,psenicom,mlijekom itd. a ujedno i vi koji se na moru bavite poljoprivredom A ne da svabo dode tu kod nas i jede svoje meso,i onda kome ostaju novci?Pa njemu naravno,dode kod nas a sebi salje novce,jer su ti isti svabe napunili ove prije spomenute slepere.Da mi svi seljaci hranimo te svabe i da lova ostaje u RH onda mozemo pricati o zaradi od turizma,ovo je samo mazanje ociju.E ste culi,2015. se budemo zaduzili za jos 12,5mlrd,kaj bude ekipa iz birtije zivjela:icon_biggrin: dok je bal nek je bal,to bude neko drugi vratio.:icon_hang:

Lion ne radimo sir uopce,nazalost.Pitao si za mlijecnost,ona bude ove godine iznosila oko 67000l od 90 muznih grla.
500000kn nije sigurno cifra koju bi neki gnojnik trebao uzeti.I ti se nadas EU fondovima kao i ja:).Budemo vidli kaj budu Zoki i Tihomir rijesili,najvjerovatnije budu rekli da nama to netreba:(blush):
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
ja bi nadodao malo matematike........konkretno za ovce al nevjerujem da je drugačije za koze.... dakle,jedna ovca u prosjeku godišnje donese jedno janje koje se može prodat za 500-700 kuna ovisi di kad kako šta......godišnje da mlika u prosjeku 0,7 litara na 150 dana što bi bilo 105 litara....naravno nešto pocica i janje pa nam ostaje za prodaju 85litara po 12 kuna(uredno plaćeno)a to je1020 kuna plus janje pa smo uprihodili 1620kuna....stara čobanska matematika kaže da sve što ti ovca da ,moraš joj vratit pola....ni danas nije drugačije možda je samo gore....uglavnom,zaradili smo po ovci 800kuna na nivou godine....100 grla može čovik sam uz pomoć familije uzdržavat naravno uz velika odricanja al ajmo100X800 je 80000,00 kuna/12 mjeseci je cca 6660,00 mjesečno...e sad ide odbijanje raznorazno tako da ostaje za potrošit(za hranu za sebe i familiju) maksimalno 650-700 EURA na misec.....ako se dobro stisneš možeš odvojit cca 200 eura za vraćanje eventualnog kredita il uloga,pa ako si u farmu uložio 500000,00 kuna a manje nema šanse znači da ćeš je isplatit POD UVJETOM DA JE SVE U REDU za nekih 25-30 godina (nije baš stotine godina al nije ni daleko)....nevjerujem da je u kozarstvu drugačije.....potkrale mi se matematičke greške,sad kad sam ispravio je još mizernija zarada
 
Posljednje uređivanje:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Hm pa malo je! Ovce daju jako malo mlijeka,a ova cijena je hm kak i janjetina,janjetinu svi traze dok jaretinu ne ,jarice najbolje male prodati za mizernu cifru nego ih toviti a za nista.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
E sad bih ja zaustavio metuzalemovu priču kod onih 9000 kn mjesečno. Tu počinje ona moja priča o 125 kn. Dakle, tih 9000 kn je tvoja dodana vrijednost. Kad namiriš sve lopove, uhljebe, birtaše i ine... od 9000 kn ostat će ti 2160 kn. I tek s tim možeš hraniti familiju. Dakako, pod uvjetom da sve radiš legalno i da porezna uprava zna za svaku tvoju kunu koju si dobio od ovaca.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
nije malo nego je to realnost...kad bi išao u detalje,bilo bi još manje....nešto bolja situacija je za one koji rade sir al i sir treba napravit,održavat do sezone i prodat....i za to trebaju uvjeti a uvjeti koštaju,naravno....jedna ovca da prosječno 15 kila sira godišnje X100 komada je 1500 a to treba najprije napravit sve ručno,uskladištit i prodat....i to je najlakši dio...a naplatit ?????
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Evo sad dosli sa posla odnosno staje,samo tiho da ne probudimo ekipu iz birtije jer su bokci umorni,treba se sutra ustat do 12 :(giggle):.Svjesni smo mi poreza itekako i placanja raznih nameta i poreza na dohodak jer smo u PDV-u.Ovaj porez na dohodak sprijecis tako da kupis u nasem slucaju neki stroj,da pare ne stoje,jer ih gladna drzava pojede,tak da ekipa iz birtije ima cugu.
......
Budemo vidli kaj budu Zoki i Tihomir rijesili,najvjerovatnije budu rekli da nama to netreba:(blush):

Ne mozes ti to probuditi. Osim ako ukljucimo stroj mi koji nakon posla idemo sada zivotinjama....to im odmah smeta jer :
Cijele noci se educiraju na jubitou i politikanskim temama foruma i onda oko podne su tako obrazovani i crveni da se cudim sto ih ne susrecem na simpozijima!!! Sve znaju!! Ne samo u svojem zivotu vec i kako da ja poslozim svoj jer ovako nisam "konkurentan". Ne znam bi li se smijao ili plakao..
No da skrenem u birtiju ili kladionicu odmah bi dobio 30 sistema kako zaraditi!! Vec sam im objasnio matematicku vjerojatnost dobitka,ali oni bolje znaju od akademske zajednice. Moram priznati da su vjesti u izvlacenju love od poreznih obveznika...
Pdv je ok dok ulazes...kasnije ekipa iz birtije mazne svoj dio kolaca... Nije bas tako..no u hr je normalno sipati iz supljeg u prazno.
Ovo sto je @gabro napisao je sustav obnove poljoprivrede..ali eto..cudom to vladajuci ne vide...

Fondovi...hm...mozda kada se informiram cu se i ja ponadati. No iskljucivo ako je komisiji toliko zaskripalo oko delikatesa da su poceli urusavati svoju kulu od karata. Zato ce financirati poljoprivredu...ne zato jer je ugrozena i unistena..
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh