• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
A eto moram,da se razumimo,ni mi problem zaklat i jest svoje kozliće,ali brate nikako ne volim kad se životinja muči bilo koja!!!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
kokos zakoljem i pojedem ali kozlica ne mogu. zavolio sam ga i zao mi ga sto je takav i sto se muci.veterinar mi je reko da ga moze uspavati ali da nek ne trazim to od njega. i savjetovao mi da ga hranim do koristi tj klanja :( kako mi to tesko pada-hranis nesto da bi onda jednog dana dosao i zaklao a ono te jedva ćeka da dođeš i veseli ti se jer ocekuje hranu i kao u mom slucaju malo igre. ne znam ja to eto ne mogu ..ja cu ovog svog dati kolegi i bit ce to tuzan i tezak dan za mene jer znam da ide na klanje ali opet nekako mi je to ipak postenije prema njemu nego da sam ga dao uspavati i bacio kao nesto bezvrijednog u smece. bojim se ako nastavim ovako razmisljati da cu postati vegetarijanac .
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pusti normalnog kozlića do 15-tak kila pa da vidiš kako ti neće bit žao jer te samo dobro iznervira!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Jučer spremili dvije kozlice,nisam baš zadovoljan 11kg sa glavon i žigericom a izležene 20.02. nikad manje kozliće nisam ima šta ovu godinu!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Auuu,mogu pokušati,mi to radimo malo specifično! Uzmen kozlića iznesem ga vani i pazim da drugi to ne gledaju,meni je najbitnije da ga ne čujem jer kozlići za razliku od janjaca "plaču" a to baš i ne volim. Znaći uzmen kozlića rukom mu obuhvatim njušku uzmem uzak nož sa oštrom puntom i ne puno tanak da se ne savija,i ubodem u spoj glave i vrata sa stražnje strane time mu prekinem leđnu moždinu tada radim rupu u vratu između grkljana i kostiju vrata kroz tu rupu kozlić iskrvari njušku mu držim dok skroz ne iskrvari i dok sam siguran da je gotov tada kreće obrada. Ima dosta videa na internetu kako se vrši obrada tamo se može dosta naućit.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
uhh ...ne znam dal bi ja za to imao dusevne snage napraviti.

Hm moj kolega je rekao da mu samo prereze grkljan ?!
Sve mi se to cini mucenje zivotinje .zar ne postoji neki "humaniji "nacin ?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ovo kako mi radimo ispada najhumanije moraš znat jedno da životinja mora iskrvarit jer inače meso nevalja,mislim da ovako ništa ne osjeća,rezanje grkljana logika govori da je životinja toga svjesna a to mi se ne sviđa.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
CP ....

jagnje se uvek kolje odvezano(da moze lepo da se izgica da izbaci vecinu krvi iz organizma.Kada ga zavalis,uvuces mu tanak spicasti noz u vrat tik ispod desnog uva tako da izadje na drugu stranu .Secivo noza je okrenuto ka bradi i izvlaci se navise uz bradu a nikako ne prema sebi.Kada se tako otvori vrat,levom rukom se glava blago povuce unazad i nozem se nadje prvi prsljen i malo se zareze.Jednim brzim potezom se slomi vrat i presece kicmena mozdina.Posle tog poteza jagnje vise nista ne oseca i trzanje i bacakanje je samo stvar uslovnog refleksa i rada nerav i misica.Sto se tice tog postupka sa metalni siljkom u potiljak,to se nekad praktikovalo kod junadi.Ne bode se u potiljak vec na samom zavrsetku lobanje.Kratkim ostrim nozem ili sipkom zaostrenom u obliku sekaca se preseca glavna vratna tetiva koja inace spaja ceo skelet.To zaista paralizuje zivotinju ali nikako ne sprecava bol.Zivotinja sve vidi i oseca ali ne moze da se pomera.Dakle samo presecanjem kicmene mozdine se gubi svaki osecaj pa i osecaj bola.Inace ceo onaj postupak klanja jagnjeta traje oko 5 sekundi kad se malo utreniras.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nisi dobro pročitao moj post!!! Ne režem glavnu tetivu nego nož uvlačim između glave i prvog kralješka i režem leđnu moždinu!!! Treba malo tehnike ali kad jednom naučiš to je najčistije klanje!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
OK. Znaci bitno je prerezati leđnu mozdinu da dalje vise nist ne osjeca zivotinja ! Uh. tesko cu se ja na to odluciti ali mislim da cu morati isto kao i sa kokoskama ! Jbga nema tko drugi .
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
OK. Znaci bitno je prerezati leđnu mozdinu da dalje vise nist ne osjeca zivotinja ! Uh. tesko cu se ja na to odluciti ali mislim da cu morati isto kao i sa kokoskama ! Jbga nema tko drugi .

Ja mislim da je najlakše s pištoljem za omamljivanje svinja! Totalno jednostavno i bezbolno za zivotinju...
Bar tako ja to radim kod janjića!, samo ne u čelo već u iza korjena rogova!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
A da li dobro iskrvari u tom slucaju ?
inace to mi se cini najpristupacnije !

Sasvim normalno! Kad ga "zveknem", ono se samo ukoči i u trenutku kad mu prerežem grlo ono se počne ritati i sva krv ističe bez ikakvog problema! S pištoljem je samo omamljeno, a ne mrtvo! Srce mu i dalje kuca sve dok ne iskrvari, samo što ništa nije svjesno, a meni je to najvažnije!
Naživo ga ne bih mogao klati! Ja sve svoje životinje (svinje, kuniće, kokoši, janjiće,...)uvijek prvo omamim, a tek onda koljem!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
kako kokosi omamis? Ja kokosi jednotavno sa sjekirom cvaknem glavu ...to je djelic sekunde i mislim da se dalje vise njoj nista ne desava osim zivci ...
Ne znam nisam jos nasao kojim sistemom bi ja krenuo. Mozda ovo sa pistoljem u potiljak pa onda prerezati vrat i leđnu mozdinu kako je u videu .
Prvo i osnovno si trebam kupiti noz za klanje i obradu.
Molim preporuku noza ili nozeva.
Sta da kupim ? Koliko i gdje se moze kupiti pistolj za omamnjivanje i metki?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
kako kokosi omamis? Ja kokosi jednotavno sa sjekirom cvaknem glavu ...to je djelic sekunde i mislim da se dalje vise njoj nista ne desava osim zivci ...
Ne znam nisam jos nasao kojim sistemom bi ja krenuo. Mozda ovo sa pistoljem u potiljak pa onda prerezati vrat i leđnu mozdinu kako je u videu .
Prvo i osnovno si trebam kupiti noz za klanje i obradu.
Molim preporuku noza ili nozeva.
Sta da kupim ? Koliko i gdje se moze kupiti pistolj za omamnjivanje i metki?

Sjekirom je prilično jednostavno! Ja sam isto tako prije, ali sad imam dosta brama i njihovih križanaca pa su mi teški za držati! Sad ih "mlatnem" štapom po glavi, padnu u nesvijest i onda sa sjekirom! Kod kunića isto samo koristim nož!nož imam od Dick-a za iskoštavanje mesa, oni su fini tanki, ali ti je to svejedno-važno da je oštar!
Pištolj sam kupio u Slavonskom Brodu na tržnici, tamo imaš i metke za sve životinje-od janjeta do goveda!
Paket metaka je od 30 komada i ja sam ga dobio besplatno uz pištolj kojeg sam platio 500 kuna! Imam ga već 3-4 godine i super funkcionira!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ok. Naoruzat cu se i u akciju ...moram nema druge..najstariji sam musko u kuci.
Morat cu se unaprijed i malo info o guljenju jareta a ne da zakoljem a onda da to ponistim i upropastim.
Hmmm probat cu nekoga naci da mi pokaze kako se guli.
Kako vi to radite ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh