• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ok. Naoruzat cu se i u akciju ...moram nema druge..najstariji sam musko u kuci.
Morat cu se unaprijed i malo info o guljenju jareta a ne da zakoljem a onda da to ponistim i upropastim.
Hmmm probat cu nekoga naci da mi pokaze kako se guli.
Kako vi to radite ?

Offff,....to je teško objasniti na ovaj način!
Najbolje je osobno to prvi puta vidjeti, potom u prisustvu te osobe sam pokušati, a kasnije je sve samo stvar vježbe i iskustva!
Nije to nikakvo "mudro slovo", samo je važno biti opušten i polako! Osim toga tvoje je meso, pa ako i zaj...š, nije tragično-pojest će se!
Ja sam samo jednom klao jare (bez omamljivanja) i nisam ga mogao jesti, zato je važno prvo naučiti, tj.vidjeti kako to radi netko s iskustvom!
Osim toga, jare možeš i šuriti, ali to je već puno kompliciranije!
 
Posljednje uređivanje:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
kokos zakoljem i pojedem ali kozlica ne mogu. zavolio sam ga i zao mi ga sto je takav i sto se muci.veterinar mi je reko da ga moze uspavati ali da nek ne trazim to od njega. i savjetovao mi da ga hranim do koristi tj klanja :( kako mi to tesko pada-hranis nesto da bi onda jednog dana dosao i zaklao a ono te jedva ćeka da dođeš i veseli ti se jer ocekuje hranu i kao u mom slucaju malo igre. ne znam ja to eto ne mogu ..ja cu ovog svog dati kolegi i bit ce to tuzan i tezak dan za mene jer znam da ide na klanje ali opet nekako mi je to ipak postenije prema njemu nego da sam ga dao uspavati i bacio kao nesto bezvrijednog u smece. bojim se ako nastavim ovako razmisljati da cu postati vegetarijanac .

Pozdrav svima!
Malo je tema usporila, pa sam manje na forumu...
Referiram se na ovo sto pise kolega @tihi...jer imam isti problem. Ostane mi jarcic od prethodne godine...a ne mogu ga rijesiti za meso..
Sada ce tu biti vec i od dvije godine...a taj krug ne ide jos dugo. Mozda da ih toliko ne mazim bi bilo lakse.
@gabro...da,tocno..sve srusi i svuda se penje..i dosla mi je ta misao kao rjesenje..no ipak nisam.
Mozda ce me sila potrebe natjerati na to.
Prodavati mi nema smisla jer...ovako imam vrhunsko meso,a da kupujem smece sa polica ne zelim.
Ili da zapocnem vegetarijanstvo. ;)
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ma sad imam ja jedno pitanje,zar se niko u vašoj okolici ne bavi "uslužnim klanjem" ovdje kod nas bar jedno desetak ljudi,javiš mu se -dođe-zakolje-uredi i platiš 50kn po glavi???
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Gabro nije stvar u tome :) moji svi u kuci vele da nisam normalan ! :) Nema sanse da mi to jedemo a zena -ja ti ga sigurno necu peći :) I sta sad ? Kako rece kolega najbolje u vegane :)
To je problem nas koji smo u to usli zbog -da popasu travu i imamo ih kao kucne ljubimce .. Ali svi smo svjesno ovdje na forumu da je to vrhunska kvaliteta mesa ..morat cemo nesto u glavama promijeniti ,kako god . ...Nekim ljudima je klanje zivotinja za hranu normalna stvar a mi neki radimo drame iz toga...da ali ljudi se razlikuju ...nismo svi isti i to nas cini bogatijima ,ali i gladnima :) ---salim se malo nismo gladni,jer da jesmo rukama bi ga golim ubili i oderali !
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ma sad imam ja jedno pitanje,zar se niko u vašoj okolici ne bavi "uslužnim klanjem" ovdje kod nas bar jedno desetak ljudi,javiš mu se -dođe-zakolje-uredi i platiš 50kn po glavi???

To bi bilo savrseno, ali kod mene ne postoji ili ja jos nisam cuo za tako nesto!!!
Upravo zbog toga i nemam koze jer ja ne znam musti, a drzati burske ili nesto slicno tome za meso, a ne moci ga zaklati mi se jednostavno ne isplati! Kod mene je bio jedan mesar koji je sad u "vjecnim lovištima" i on je klao svinje i goveda, ali mu ti moras odvesti i po 1 svinjčetu je uzimao 300 kuna bez obzira na tezinu!, a dobijes ga u "pole", tako da te opet ceka cijeli dan posla za daljnju obradu!
Da ne volim meso kao sto ga volim, i ja bih davno presa u vegetarijance!
Sve mi cesce bude zao zaklati neku zivotinju koja je kod mene dosla na svijet!
Kunici su mi jos,hvala Bogu, izuzetak.
 

kokssy

Novi član
Tu od
29 Srp 2016
Poruka
1
Poštovani forumasi :(happy):
pratim vec neko vrijeme i pokusavam pokupit sto vise informacija i ovdje i opcenito na internetu.
Pri kraju sam veterinarskog studija i otvorila se mogucnost uzgoja koza jer sam u nasljedstvo dobila zemlju i veliku gospodarsku zgradu sa prostorom za skladistenje hrane.Ta hala ili gosp.zgrada kako god ju nazvali velika je 525 kvadrata i nalazi se na zemlji od 2 ha.Uz tu zemlju ima jos tri zemljista velicine pola hektara i sve je ogradeno i udaljeno od te glavne povrsine oko 5-10 minuta hoda po šljunčanom putu bez prometa.Osim te zemlje tu su i oranice otprilike 6-7 ha.
Voda i struja je priključena i davno je to bila farma pa uz neke preinake i preuredenje mislim da bi bila u redu i posluzila svrsi.
Zanima me uzgoj mlijecnih koza i zanima me ima li netko od vas nesto slicno i neku farmu koja ima minimalno dvadesetak koza pa da mi malo pomogne i savjetuje.
-Koliko od te povrsine oranica bi trebalo posaditi u zitarice,a koliko da bude livada za košnju?
-Mogu li ja stado koza voditi na pašu na ove ogradene livade(cca.0,5 ha) koje su udaljene desetak minuta hoda i ako mogu kako da znam kad su one to iscrpile pa da ih vodim na drugi dio.I da te livade su zarasle u siprazje i travu visoku pa jel to treba prvo sve uredit ili im je to super s obzirom da vole brst?
-Tu gospodarsku zgradu bi napravili tako da su koze samo u jednom dijelu jer ne mislim imati vise od 50 koza,a pocela bi sa oko 20 pa jel to ima smisla?
-Uz taj štalski dio treba mi i izmuziste i mjesto za laktofriz i mjesto za jarce i jarice.Da li jarci mogu biti sa kozama ili ih je na takvoj farmi bolje drzati u boxu i pustati samo u sezoni parenja?
-Kada jarice odvojiti od koza? sa 45 dana ili je to rano pa cekati 60 ili se mozda odvajaju i prije u takvom uzgoju?
-Farma bi se bazirala na proizvodnji mlijeka uz meso kao nusproizvod i eventualno sir za prodaju sa kucnog praga pa me zanima koliko minimalno mlijeka treba imati da bi ga netko otkupio? 100 litara dnevno?
Ako netko ima takvu farmu ili zna nekoga ko ima pa da moze reci ima li to uopce nekakvog smisla? Ne mislim stec bogatsvo niti ista nego moze li se donekle normalno zivjeti sa takvom farmom ?
Unaprijed hvala ako odgovorite na ijedno od ovih pitanja i ak sam nes fulala ne zamjerite sve mi je ovo novo :(blush):
LP :)
 

mariosokol

Član
Tu od
11 Sij 2013
Poruka
33
Ljudi hitno trebam pomoc. Sutra bi trebao ici na put i nema me tjedan dana. Imam nekoliko koza sta ih dojim. Zanima me sta ce se dogoditi ako se tjedan dana nece dojiti, jer nemam nikog tko bi ih mogao podojiti
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Vrlo lako bi mogle dobiti upalu vimena,a i nakon toga bi najvjerojatnije prestale lučit mlijeko!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ljudi hitno trebam pomoc. Sutra bi trebao ici na put i nema me tjedan dana. Imam nekoliko koza sta ih dojim. Zanima me sta ce se dogoditi ako se tjedan dana nece dojiti, jer nemam nikog tko bi ih mogao podojiti

to ne smijes napraviti !!
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
778
Po iskustvima kozara koji se bave mlijekom, jesu li mlijecnije alpine ili sanske koze? Koje su uopce prednosti, a koje su mane svake od tih pasmina?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pozdrav kozari, nešto smo pozaspali.
Moje su sve koze poskidale naušnice.

Da li netko treba jarca. Imam križanog crno-bijelog starog 4 godine i mladog burskog koji već skače, ili bursku kozu i naparenu jaricu.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Po iskustvima kozara koji se bave mlijekom, jesu li mlijecnije alpine ili sanske koze? Koje su uopce prednosti, a koje su mane svake od tih pasmina?
Po onome sto sam citao,rekord u mlecnosti drzi sanska koza.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kozari pozdrav, prodao bih jednog jarca, mladog burskog ili križanog starog 4 godine od kojega je jedna koza ojarila 5 jarića. Prodao bih i tri koze, jedna burska 3 godine, jarica i jedna mliječna. Koze su naparene i trebaju se jariti od Nove godine do 15. siječnja.
Može zamjena za stočnu hranu.
Koze su markirane - bolus, primile sva cjepiva.
 

Semcabih

Novi član
Tu od
9 Lis 2016
Poruka
2
Pozdrav kozari,

Moje koze ove godine traže po 3-4 puta jarca ne znam do čega je to i da li će koze ostati sjarne? Prošle godine ih je pario isti jarac i svaka je samo jednom tražila jarca i ostala sjarna, znači 100% je svaka ostala sjarna iz prvog puta, ove godine svaka traži bar tri puta do sad jarca. Ko je imao slično iskustvo nek mi odgovori da li su mu koze ostale sjarne?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ja bih rekao da je problem u jarcu,jesi li ih pripušto kod drugog ili samo kod toga koji je dosad skako po njima?
 

Semcabih

Novi član
Tu od
9 Lis 2016
Poruka
2
Ja bih rekao da je problem u jarcu,jesi li ih pripušto kod drugog ili samo kod toga koji je dosad skako po njima?

Samo sam ovog puštao imam samo tog vrhunskog jarca, eto prošle godine je od 20 komada svaka bila skozna i rodila jariće, nez. jel moguće da ove godine nije sposoban da mrka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh