• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Dugo me tu nea.. samo da vas pozdravim. U međuvremenu mi je uginula jedna koza. Nikada nije bila bolesna imala je 4 god.. ne sjecam se da je i metilje ikad imala. Zdrava vesela sklakala je ko srna. Jedno jutro sam ju nasao krepanu u stali. Na ustima joj je bila bijela pjena ?! Mozda je malo mirnija i povucenija bila par dana prije toga ali nisam primjetio nist sto bi mi skrenulo vecu paznju. Nemam pojam od cega je uginula i kako. u ograđenom je. Otrovala se nije . Uobicajena prehrana i voda .. sumnjam na zapletaj crijeva kad je voljela skakati i u zraku se izvijati i okretati.. neznma.. Ni macke mi nea vec 4 dana.. isto odlicna macka trobojna .. uvijek ziva i zdrava i samo je nema .. sta se njoj dogodilo? promet je slab kod mene .. eto.. samo dođe sta ne treba a sta treba tesko se dogodi :( .. pozdrav...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Mlada koza se prosle godine ojarila i imala je normalno vime. Nisam je dojio - muzao nakon sto su jarici prestali sisati. Sada bih se trebala ojariti - drugo jarenje, vime joj je maleno a sise su krupne kao boca od pola litre, kao da je sve mlijeko u sisama.
Da li je netko imao ovakav slucaj?

Hvala
 

Mudroser

Novi član
Tu od
18 Tra 2017
Poruka
23
Mlada koza se prosle godine ojarila i imala je normalno vime. Nisam je dojio - muzao nakon sto su jarici prestali sisati. Sada bih se trebala ojariti - drugo jarenje, vime joj je maleno a sise su krupne kao boca od pola litre, kao da je sve mlijeko u sisama.
Da li je netko imao ovakav slucaj?

Hvala

Probaj malo pomusti da vidiš je li sve u redu. Jesi li provjeravao kozu nakon što su je prestali sisati da vidiš je li sve u redu sa vimenom i je li se uredno zasušila?

100 žena dvjesta sisa tako i kod koza skoro svako vime je različito tako da ima svega. Ako muzeš ručno poželjna je što veća sisa jer je puno lakše musti.
 

nemanja1999

Novi član
Tu od
1 Svi 2017
Poruka
3
Pozdrav. Imam pitanje. Ovako, koza mi je prvi put sjarena. Za 3 nedelje treba da se jari. Medjutim vime joj je isprva lepo raslo i punilo se mlekom al odjednom se jedna strana vimena ispraznila a kasnije i druga. Vime joj je trenutno malo sa malom kolicinkm mleka. Sta to moze da bude?
 

Mudroser

Novi član
Tu od
18 Tra 2017
Poruka
23
Pozdrav. Imam pitanje. Ovako, koza mi je prvi put sjarena. Za 3 nedelje treba da se jari. Medjutim vime joj je isprva lepo raslo i punilo se mlekom al odjednom se jedna strana vimena ispraznila a kasnije i druga. Vime joj je trenutno malo sa malom kolicinkm mleka. Sta to moze da bude?

Nema ti druge nego pričekati jarenje pa ćeš sam vidjeti što to može biti. Neke se koze počnu nalijevati mlijekom i mjesec dana prije jarenja, neke i samo sat vremena pred jarenje. Jest malo čudno što se počela nalijevati pa onda absorbirala mlijeko ali svašta se sa kozama događa.

Možda ju je netko posisao? :icon_e_biggrin:
 

nemanja1999

Novi član
Tu od
1 Svi 2017
Poruka
3
pa mozda jeste jagnje jer je koza bila do pre 7 dana sa jagnjadima i ovcama. Da li ce to uticati na proizvodnju mleka ako ju je jagnje sisalo?
 

Mudroser

Novi član
Tu od
18 Tra 2017
Poruka
23
pa mozda jeste jagnje jer je koza bila do pre 7 dana sa jagnjadima i ovcama. Da li ce to uticati na proizvodnju mleka ako ju je jagnje sisalo?

Neće, nemoj se sekirati bez veze. Koza 4 tjedna nakon jarenja polako diže proizvodnju mlijeka i onda 10 tjedana nakon tih 4 je u punoj proizvodnji tako da ta tvoja još nije ni počela sa proizvodnjom jer se tek nalijeva za jarenje.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Evo prvi puta da se koza treba jariti..pripištena je 16.12.2016
Još se nije ojarila.Ako sam dobro računao danas joj je 157 dan.
Vime joj se povećalo,mlijeka još nema,malo malo piša i dosta leži,ali kada ne leži jede normalno i aktivna je.
Pošto sam na poslu zvao sam veterinara da je pogleda,ali me zanimaju vaša iskustva..da li imate takvih slučajeva i što učiniti?
Hvala
 

Mudroser

Novi član
Tu od
18 Tra 2017
Poruka
23
Evo prvi puta da se koza treba jariti..pripištena je 16.12.2016
Još se nije ojarila.Ako sam dobro računao danas joj je 157 dan.
Vime joj se povećalo,mlijeka još nema,malo malo piša i dosta leži,ali kada ne leži jede normalno i aktivna je.
Pošto sam na poslu zvao sam veterinara da je pogleda,ali me zanimaju vaša iskustva..da li imate takvih slučajeva i što učiniti?
Hvala

Puno je to iza termina, 15-og ti je bilo 150 dana. Ili si krivo zapisao datum ili nije bređa. Veterinar će ti samo lovu uzeti bezveze. :icon_biggrin:

Javi što je bilo na kraju...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Veterinar je ok kod nas,pa usput zna pogledati i ne računati ništa...Kaže da sam zeznuo datum jer sve mu izgleda uredu..sad ili sam stvarno zeznuo,ili neznam šta je,jer nakon što sam 2 puta bio sa kozom kod jarca,poslije drugog puta nije tražila...pa sam povukao paralelu da je ostala bređa..
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
evo mi je jučer izlegla zadnja,jednoga, ali poroblem je šta sam jutros iz nje pomuzo 5l mlika!!!
nevjerovatno a ovo joj je drugi leg!!!!!!!!!!!!
 

emka

Novi član
Tu od
28 Lip 2017
Poruka
22
Koje vitamine trebaju mlade koze stare cca 3 mj. i kako ih davati u prehrani. Što im davati osim sjena i šrota. Da li je svaka svježa trava livadna pokošena dobra ili ih je bolje ostaviti da same pasu.Mogu li cijeli dan biti vani ako pasu ili samo neko vrijeme pa ih vraćati u staju. Hvala na savjetima.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Auuuu koliko pitanja odjedanput!!!
vitamine baš i ne trebaju ali minerale to da kupi kamen i objesi i one će same lizat koliko im treba.
Sijeno i šrot i redovna ispaša.
Može i jedno i drugo,sigurno je bolje kad same pasu.
Mogu bit vani a možeš ih i spremat,kako te volja!
pozdrav
 

emka

Novi član
Tu od
28 Lip 2017
Poruka
22
Hvala na odgovorima,
još samo nešto, da li smiju jesti salatu i što drugo još od povrća?
Da li je nužno od veterinara cjepivo za parazite. Hvala. pozdrav
 

Mudroser

Novi član
Tu od
18 Tra 2017
Poruka
23
Hvala na odgovorima,
još samo nešto, da li smiju jesti salatu i što drugo još od povrća?
Da li je nužno od veterinara cjepivo za parazite. Hvala. pozdrav

One znaju same što smiju jesti tako da im možeš i kamen ponuditi pa ako pojedu dobro su pojele. :icon_biggrin: Salate i ostalo povrće uglavnom jedu samo kada provale u vrt, kada im ga ideš ovako pristojno sam ubrati i neće baš nije im to zanimljivo ako se smije uzeti, njima je slađe kada ukradu. :icon_biggrin:

Cjepivo za parazite ne postoji tj. može ti veterinar puknuti injekciju u kozu sa monilom ili sličnom kemijom koja ubija parazite ali uglavnom im sam to daš u obliku tablete. Ne možeš ih jednom cijepiti i da nikada više nemaju parazite. Apsolutno je nužno koze čistiti od parazita i treba dosta iskustva za znati kada i koliko dozirati inače možeš vrlo lako upropastiti kozu. Sve koze imaju parazite koji se uglavnom aktiviraju kada je životnija pod stresom. Znači kada koza rodi obavezno odmah nakon poroda, kada kupiš neku novu kozu pa je preseliš kod sebe također obavezno jer sigurno će biti pod stresom radi nove okoline. Uglavnom spusti kozi ovaj donji kapak ispod oka i pogledaj boju, trebalo bi biti što crvenije. Ako je blijedo ili ne daj bože bijelo znači da je jebu paraziti. Bolje dati veću dozu, manju nikako jer nastane sranje budući da samo razljutiš parazite pa još budu jači a ne pobije ih sve. Koze brže od ostale živadi izlučuju kemiju iz organizma pa im uglavnom treba veća doza od propisane za recimo ovce.
 

emka

Novi član
Tu od
28 Lip 2017
Poruka
22
Hvala na odgovorima. Kako je svaki početak težak imam puno pitanja.
Zanima me kako prepoznati da se koza tjera, da li daje mlijeko tek nakon prvog jarenja i kada se ojari kada se počinje sa mužnjom, koliko vremenski nakon oplodnje se treba ojariti. Ima li za kupiti gotova izbalansirana smjesa za prehranu koza starih par mjeseci?
Na što moram pripaziti kao početnik i koja su vaša iskustva. Hvala na svakom odgovoru i pomoći.
 

Mudroser

Novi član
Tu od
18 Tra 2017
Poruka
23
Hvala na odgovorima. Kako je svaki početak težak imam puno pitanja.
Zanima me kako prepoznati da se koza tjera, da li daje mlijeko tek nakon prvog jarenja i kada se ojari kada se počinje sa mužnjom, koliko vremenski nakon oplodnje se treba ojariti. Ima li za kupiti gotova izbalansirana smjesa za prehranu koza starih par mjeseci?
Na što moram pripaziti kao početnik i koja su vaša iskustva. Hvala na svakom odgovoru i pomoći.

http://fiascofarm.com/

Nadam se da se služiš sa engleskim jezikom, na linku poviše ti ima sve o kozama i isplati se sve pročitati više puta ako se mislis kozama baviti.

Ukratko, znati ćeš da se tjera ako imaš jarca jer će se napaliti kao kujica i tražiti će kitu kod njega više puta. Ako nemaš jarca onda je malo teže. Uglavnom koze se počinju tjerati kada skrati dan, krajem devetog mjeseca kod mene. Mašu repom, mekeću, natekne im ona stvar, nabijaju glavom druge koze, skaču na njih... Kada dobiju svoje smire se vrlo brzo.

Koza nosi 150 dana, dan više manje. Naravno kao i svaki sisavac mora roditi da bi proizvodila mlijeko. Možeš je musti i prije nego što rodi ako se nalila mlijekom, trebaš naravno misliti na dijete ako ne želiš da krepa od gladi.

Danas imaš smjesu za svaku živad pa tako i za koze, svakako preporučujem ispašu na travi i u šikari. Ako nemaš zemlju da ti se koze pasu i misliš ih držati u štali bolje da se s nečim drugim baviš. Za što ti uopće trebaju koze, za vlastite potrebe mlijeka i mesa ili ideš u neki biznis?

Moja preporuka ako još ništa nisi kupio da kupiš mlade koze 2-3 mjeseca stare od kojih možeš mater pogledati, gore na ovoj stranici na vrhu što sam ti dao ti imaju slike kako vime treba izgledati da bi se moglo lako musti. I općenito kako koza treba izgledati, najbolje da si pogledaš slike sa nekih američkih izložaba pa ćeš polako imati neku viziju kako dobra/vrlo dobra koza treba izgledati. Odlična koza u hrvatskoj je jako rijetka, uglavnom su uzgajivači idioti i sve su krvne linije zasrali. Nikako nemoj kupovati starije koze jer svi lažu i petljaju maksimalno. Dobru kozu ti nitko neće prodati, ostaviti će je sebi. Ima izuzetaka naravno, prestanak mogućnosti držanja i slično ali onda treba kozu pregledati detaljno.

Kada se malo uhodaš i nema nekoga posla, moraš redovito papke održavati, čistiti koze od parazita kada je potrebno, minimalno im pomoći kod poroda, dati im čistu vodu i kvalitetnu travu/sijeno ili da brste po šikari. I neki pametni pas npr. border collie da ti pravi društvo i čuva koze.
 

emka

Novi član
Tu od
28 Lip 2017
Poruka
22
Hvala na odgovorima. Koze su samo za osobnu upotrebu. Znači trava i sijeno. Zanima me da li je lucerka ona naša djetelina što raste po livadama ili nešto drugo. Pitanje vezano za parazite. Da li je dobro 1-2 puta godišnje preventivno dati tablete ili ne.? Shvatila sam da je oko 2 mjeseca prije prvog jarenja dati vitamine.Hvala na pomoći.
 

Najnoviji postovi

Na vrh