• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
Ljudi moji, vidim radi se, i to je dobro, novi ljudi razmisljaju o kozarstvu i to je jos bolje, Nema mi ljepse nego kada cujem da se netko odlucuje na to. To mi je tako super, kao da sam ja kupila jos deset koze. I uzasno mi je drago da mladi ljudi nerazmisljaju samo o asfaltu i metropoli.
Netko je upitao kako sa prodajom mljeka i sira. Kod mene u okolici Siska bar katastrofa. Svima je fini sir kada im punudim a kada im kazem neku cijenu od pedeset kuna za sir cca 600 - 700 grama, hvata se za glavu. Nemam ja puno toga, od tri kozice imam cca 7 litara mljeka dnevno. Uspijem napraviti koji sir, ali ako cete mi vjerovati nedam ga u bescijenje. Pa znamo i mi pojesti dobar sir ili mljeko ili jogurt. Bolje da moja djeca pojedu pa makar nista neprodala ali nedam ga za sitne novce. A ti metuzalem nekalkuliraj vise nego se primi posla. Koze su predivne zivotinje. Moje kada se pomuzu ujutro, otvra im se stala i one kuda ih noge nose, Nemaju gdje kvara napraviti i bas uzivaju.
 
W

winn

Guest
Moji jarići su konačno počeli i nama malo mlijeka ostavljati, ne mnogo, ali dovoljno da skuham sir kad spojim jutarnju i večernju mužnju :)

Ovih dana planiramo ograditi oko 1ha livade da mogu slobodno pasti. Do sada sam jednu kozu morala uvijek vezati jer joj je najdraže zaletiti se u voćnjak i guliti koru s drveća, drugu sam puštala, ali samo dok sam vani jer i ona voli voćkice obrstiti, srećom ne guli koru. Treća u životu nije vidjela drvo (živjela je samo u štali), pase samo travu pa je uvijek slobodna.

Tanja, skroz se slažem s tobom, bolje ne prodati nego dati u bescjenje. Ja već imam dosta upita za kozje mlijeko, ali nitko u blizini, budući da nemam dostavu na kućni prag, sumnjam u prodaju...možda sir, vidjet ćemo ;)

Inače, čekam već dugo da se koza ojari, bivši vlasnik je rekao za 2 tjedna...prošla su 3, još ništa. Da nema trbuh izbočen na obje strane već bih posumnjala da je bređa.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
eh Tanja ne kalkulirat....ne mislim na jednu dvi koze,mislim na nešto čemu ću se posvetit dobar dio života,47 mi je godina,radim u nautičkom sektoru i dosta mi je stresa....znači posao za "mirovinu"a to se bez dobre kalkulacije ne radi....nešto što će pričinjavat zadovoljstvo ali i da se može pristojno živit od toga,naravno bez bijesnih auta markiranih krpica,sa puno rada....
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Jako ljepo rečeno mir za dušu i tjelo kad se makneš od današnje gužve i ove užurbane vrele uz životinje se naprosto opustiš i uživaš nekad ti jednostavno sve oko tebe ide nea živce i sve smeta jer je ovaj svjet jednostavno poludil od tehnologije koja će nas pokopati i žurbe za preživljavanjem onda kad imaš nešta svoje nisi ovisan o trgovinama a i sretniji si u miru prirode..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Nemojte mladi da se razočarate ako neka proizvodnja krene sa prodajom loše i ja sam imao problema sa prodajom sira u početku čak sam imao akciju "kupiš 2 dobiješ 3" već sam mislio da od tog posla nema ništa.Poslije toga probao sam sa restoranima ali i to je išlo teško"kao neće moji gosti tajsir" ali bio sam uporan povećao sam količinu za probu i gosti su prihvatili i više nije bilo problema gosti restorana su mi bili promoteri.A pošto sam sir prodavao u Beogradu gostiju je bilo iz cijelog svijeta tako je i sir našao kupce od Kanade do Rusije i za plasman nije bio nikakav problem.Cijena je bila solidna cca 14 EU a svaka koze su u prosijeku davale 100 kg sira i računica je bila ok.Koze su mi kupile Punto frezu Imt 509 sa svim mogućim priključcima obnovile kućanske aparate uglavnom počeo sam da živim život dostojan čovjeku.Sad kad čitam ove postove i koza daje 2 litre mlijeka pitam se šta mi to radimo jer koza i bez koncentrata može da da 5 litara mlijeka.
 

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
Neosjecam se niti mlada niti stara, sa svoje 43 imam osjecaj da tek sada mogu klavitetno raditi i dati od sebe ono najbolje. Bilo mi je dosta 20 godina zivota u metropoli. Okrenula sam se, bar se nadam, kvlalitetnijem zivotu, ako sam ja mozda i zakasnila, vjerujem da ce moja djeca to znati iskoristiti. Nebojim se rada, niti trcim za velikim luksuzom. Puno bolje se usjecam kada se fizicki umorim, nego kada sam 17 godina gulila za kompjuterom 8 sati dnevno. Uz svoje zdravlje i boziju ponoc nadam se da cu ostvariti sto sam zacrtala, i krecem se tim putem.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
ispadoše mi oči od čitanja po forumu...al se isplati,da se naučit puno toga....pitanje:kako na pašnjaku napravit štalu ,jel potrebna gradjevinska dozvola ili nešto slično....ako je pašnjak onda nemožeš dobit dozvolu za gradnju a bez objekta nema ni stoke....pa sve u krug....zakon kaže da se može bez dozvole gradit zaklon za stoku,nadstrešnica ,zatvorena maksimalno sa tri strane...ako sam dobro razumio do 600m2...ako to napravim oće mi doć sa bagerom i to srušit uz lijepu kaznu ?i ako je moguće napravit takvu nadstrešnicu koliko kvadrata mora bit u komadu?
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Može nastamba(kao nastrešica a da je zatvorena sa tri strane ali mislim da ne smije preći površino od 15.metara kvadratnih tlocrtne površine........
Čini mi se da se može montažni objekti graditi bez dozvole onako bez betona a to nije problem kupiš kubik greda i dva kubika daske i malo šindre i skucaš montažni objekt...a rekli su da se poljoprivredni objekti neće rušiti a također je ministrica rekla da se za legalizaciju ne računaju vodospremnici,staklenici ,montažni objekti i sl......znači po mojim informacijama nema te ko kazniti jer ne radiš mimo zakona.....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
eh Tanja ne kalkulirat....ne mislim na jednu dvi koze,mislim na nešto čemu ću se posvetit dobar dio života,47 mi je godina,radim u nautičkom sektoru i dosta mi je stresa....znači posao za "mirovinu"a to se bez dobre kalkulacije ne radi....nešto što će pričinjavat zadovoljstvo ali i da se može pristojno živit od toga,naravno bez bijesnih auta markiranih krpica,sa puno rada....

Iskreno,ako misliš zarađivati sa kozarstvom bojim se da si na krivom putu jer biti poljoprivrednik u RH je loš izbor.....dobro je onako imati za vlastite potrebe i možda nešto na sitno i prodaš ali biti u upisnicima i sl. e to je po meni pretplata na stres i neizvjesnost...pogledaj koliko se ljudi u RH zeznulo sa mljekarstvom zato jer su slušali ministarstva puna neznalica koji su im savjetovali širenje i povećavanje i koji su ih navukli na kredite i vječno robstvo......zato bolje razmisli o svemu a nemoj zaboraviti i uskoro EU norme koje su strožije 300% od sadašnjih......
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
laik,nije sve u prodaji mlika,malo sir malo jarići...a ni seoski turizam nije za bacit...ima mogućnosti ali treba dobro osmislit šta i kako....ako je farma negdje na moru ima više mogućnosti za opstanak i napredovanje
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Laik žao mi je zbog tvog mišljenja da se u Hrvatskoj ne može profitabilno baviti poljoprivredom a u našem slučaju kozarstvom.Ja koji sam većinu svog života proveo u Hrvatskoj i to u više mjesta mislim da nisi u pravu jer u Hrvatskoj ima mjesta za vrijedne poljoprivrednike a da ih ima to tvrdim jer poznajem dosta za primjer.U svom radu razmjenio sam mišljenja i iskustva sa uzgojivačima koza iz Njemačke ,Italije i Francuske i shvatio sam samo jednu činjenicu da treba raditi samo poštujući nauku i iskustvo a ne kako su nam djedovi radili ili nažalost kako neko i danas radi a nezna da nezna ništa o ko9zama i proizvodnji sira.Može od rada sa kozama pristojno da se živi a i ja to nisam znao prije13 godina a sad to mogu i dokazati jer sam tokom svog rada sve evidentirao da bi znao šta dobivam iz tog posla.Drugo je kad neko ima koze za sopsvene potrebe pa nevodi računa kad hrani ili muze kozu pa onda priča kako se to ne isplati.Svaka proizvodnja u koju se ulaže mora da da rezultate.Nebih da ispada da se reklamiram ali da navedem gdje sam radio mnogi bi Vaši očevi se sjetili Mudrić Milana!
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
mudrić potpisujem to što pišeš,tu kod mene ima puno onih koji drže ovce i vječito kukaju kako uopće nema računice....medjutim,ima i onih drugih,mladih a i starijih kojima se isplati stočarstvo,koji povećavaju stada redovito,a već sredinom sedmog miseca (srpanj-juli)nemaju ni grama sira doma...sve prodano i to po kojoj cijeni.....a hranu za stoku usput kupuju jer ovo malo trave šta raste ispod kamena ovce pojedu ili bura sol i sunce spale....ipak se isplati samo treba volja i hebeno puno rada
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
laik,nije sve u prodaji mlika,malo sir malo jarići...a ni seoski turizam nije za bacit...ima mogućnosti ali treba dobro osmislit šta i kako....ako je farma negdje na moru ima više mogućnosti za opstanak i napredovanje

Istina na moru idu jarići po 100 eura bez problema...ono ako nisu štalski bar....ja samo kažem svoje mišljenje iz dobrih namjera da se bilo tko ne zaleti jer slaba je tu računica po mojim skromnim saznanjima i iskustvu....
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Mudrić
Slažem se to što kažeš da ne treba slijepo slijediti ono što su rekli djedovi o uzgoju koza.ovaca i dr.ali za vlastite potrebe treba uzgajat što prirodnije koze jer ja sa 5,5 litara mlijaka napravim kilo sira a kako čitam na forumima mnogima treba i 10 litara za kilo....to je rezultat kljukanja koza neprirodnom hranom i smjesama,žitaricama..
Od poljoprivrede živjet bez uvrede bilo kome ali nebi preporučio kao osnovnu djelatnost......posebno ne u Rh kao ni u BIh, u Srbiji zaista ne znam kako stoje stvari ali čujem da je kriza duplo veća nego u ove dvije zemlje.....Ovisi šta se smatra životom ako je nekom život raditi od zvijezde do zvijezde nemati ni vikenda ni godišnjeg onda Ok. Ja recimo ima vezu za dalmaciju da svake godine prodam 100 jarića pod sigurno ali ne isplati mi se jer bi danak tih 6-7 hiljada eura načisto morao batalit sve ostalo i mučiti se samo tako......
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
sveta riječ ne isplati mi se....u pravu si kad kažeš kakav je to život,ovisi sve šta čovik želi....ja nebi živio u velikom gradu ni za milion eura,gužvao se po cestama tramvajima udisao fantastičan zrak....a prije 10-15 godina jesam i to u splitu gdje je i klima i zrak malo bolji nego u unutrašnjosti.....kad moram poslom u zagreb ili split dobijem ospice....da,istina je ,sve je pitanje šta čovik želi i šta mu treba....meni ne treba puno,čisti zrak,dobra hrana i miran život....i to je to
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
a ako i poželim malo gužve u sezoni je ima dovoljno....i šta ću ić na vikend negdje kad vikendi meni dolaze....i to vikendi raznih boja....čehinje švabice talijanke a ni naše nisu za bacit....i sve se pale na zdrav život,stenju i uzdišu kako im je lipo a kad moraju poć ća ,odlaze suznih okica
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
sveta riječ ne isplati mi se....u pravu si kad kažeš kakav je to život,ovisi sve šta čovik želi....ja nebi živio u velikom gradu ni za milion eura,gužvao se po cestama tramvajima udisao fantastičan zrak....a prije 10-15 godina jesam i to u splitu gdje je i klima i zrak malo bolji nego u unutrašnjosti.....kad moram poslom u zagreb ili split dobijem ospice....da,istina je ,sve je pitanje šta čovik želi i šta mu treba....meni ne treba puno,čisti zrak,dobra hrana i miran život....i to je to

A čuj najbolje imati ranč na skoči do grada....i ja sam živio u dalmaciji u splitu ,veloj luci....u nekoliko gradova,nekoliko osrednjih mjesta(tipa karlovac) i u nekoliko sela........na selu slabo ženskih ima a ipak poljoprivredom se te prirodne ljepote ne mogu nadomjestiti :)
Sve ima svoje prednosti i mane....
 

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
Ma bravo decki, vidim ja da od svih problema i diskusija vi na kraju dosli do zenski! Od sve muke oni izvuku ono najbolje i u silom poslu oni nadju i vremena za zezanciju. Pa sta hocete vise, toga nema ni u Splitu, ni u Karlovcu ni u metropoli, toga ima samo kod nas na selu. Ma nema ljepseg od veselog duha gospodina sa sela.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Jes vidjela kako smo mi samoodrživi u svim uvjetima :). To da nema toga u Splitu i u Zagrebu to ti je neko rekao ili si sama zaključila? Nego imaš neku svoju sliku pokaži ekipi da znamo kakvu ljepoticu imamo na forumu...može ono ti i koza :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh