• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Odlično, nastojat ću korigirati vrijeme koliko mogu, dok ne ogradim voćnjak i ne pokrpam sve rupe prema susjedu...bilo je par prebjega do sada :(rofl):

vili, nisam sijala djetelinu, ali ima nešto samonikle u dijelu pašnjaka, tamo ih nastojim ne puštati baš.

Možeš ih i sapeti...kupiš ili napraviš klin za u zemlju i jedno 5-6 metara najbolje onog kao plastificiranog konopa što se prodaje u svim debljinam i bojama...onako tanji neki...samo na kopču kod vrata moraš staviti kopču od pasa koja se može okrećati tako da se konop ne uvrće...ja tako imam nekoliko konpoaca kojima po potrebi vežem koze koje su sklone daljinskom istraživačkom pješačenju :) ili kad hoću da mi popasu neke određene dijelove...
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
tihi, nemaju svi uvjete ni iskustvo da budu pametni kao ti.

oficir i vili, zahvaljujem na odgovoru. Nisam bila sigurna je li im vremenski dovoljno ispaše...[/
QUOTE]

ne kuzim cemu zivotinjama nametnuti uopce vremenska ograncenja. Ako imas pasu a imas pusti ih na miru da pasu dan i noc. Daj im dnevno svjeze vode jer staru ili uprljanu ne zele piti i zdavo.
Ja nemam dugo kozlice ali sam brzo shvatio da jedino vole biti vani i kao sto vec rekoh nista komplicirat. Treba im samo priroda i sta ista daje jedino po zimi treba sijeno i kukuruz i opet vqni makar je snijeg i led. One same znaju kad im pase pod krov!
To je ako imas ogradjenu parcelu dovoljno veliku za dvije ili vise koza.
ja necu sirit stado jer nemam prostora za vise od dvije koze i jarca. Kad bi t napravio napravio bih samo problem sebi i novim kozama. Cak sam slobodan na kraju reci da tko nema uvijete ispase da ne treba ni drzat kozice. Znam da ce me sad osuditi farmeri kozari koji uzgajaju za mlijeko u staji stotine koza ali za mene to je industrija i sigurno to mlijeko nece biti zdravi i kvalitetno kao sto daje koza koja zivi u prirodi prirodnim putem. Ja imam kozice za sebe i obitelj za zdravo mlijeko i sir a sve drugo je industrija i zarada koja ide na kvantitet a ne kvalitetu. Priroda je sve!Zelim se sto vise vratiti i zivjeti sa prirodom.

Sto posto si u pravu što prirodniji uzgoj to je koza sretnija i mlijeko bolje....zimi možeš davati sijena po volji nije nužan kukuruz...posebno je loš kukuruz u zrnu jer je opasan za lomove zuba posebno kod malo starijih koza bolja bi bila prekrupa( šrot)..
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
srot bi bio idealan ali nemam stroj za srotanje. Ja njima samo u klipu bacim i one se s tim poigraju . Svakoj dva klipa u jutro i dva na vece a sijena u jasle koliko im oase. Jasle su stalno pune.
ovo sto rastepu od klipa poberuu kokoske.
Sad cekam da mi se ojare. Veselim se prvim jaricima. Obje su skozne jer su pocele nakijevat. Ocekujem krajem 6 mjeseca jarice. Kako ce biti sa dojenjem i svime time vidjet cu. Procitao sam o tome sve ovdje na forumu a i drugdje ali praksa je ono izvrsno.
Sad ima zaista obilje trave. Hvala bigu powlije ove duge dosadne zime da smo docekali oazu zelenila.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
Hvala, ljudi :)

Ograda koju sad imam je skoro 2 metra, ne mogu ju preskočiti, samo me muče rupe koje su psi iskopali pa mi znaju pobjeći kod susjeda ako ih ostavim bez nadzora. Moram to pokrpati, a i voćnjak ograditi; imam puno voćki, neke od njih su dosta mlade i drugačije ih ne mogu zaštititi da ih ne unište.

Za sad se svakako snalazim, nekad vežem, nekad pazim na njih, ali ih se ne usudim ni vezane ostavljati same kad nisam kod kuće, zato je vrijeme paše ograničeno.

Jednu mladu kozu ne vežem nikad, jednostavno nemam srca, voli trčati i skakati i zbija gluposti s jarićima, milina ju je gledati. Druge dvije su navikle na vezanje kod prijašnjeg vlasnika, a i mirnije su pa mi nije toliko žao.

Nisam znala da si mogu zube slomiti na kukuruzu...preći ćemo na šrot, ionako ne dajem puno, samo malo kod mužnje da se zaslade :)
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Hvala, ljudi :)

Ograda koju sad imam je skoro 2 metra, ne mogu ju preskočiti, samo me muče rupe koje su psi iskopali pa mi znaju pobjeći kod susjeda ako ih ostavim bez nadzora. Moram to pokrpati, a i voćnjak ograditi; imam puno voćki, neke od njih su dosta mlade i drugačije ih ne mogu zaštititi da ih ne unište.

Za sad se svakako snalazim, nekad vežem, nekad pazim na njih, ali ih se ne usudim ni vezane ostavljati same kad nisam kod kuće, zato je vrijeme paše ograničeno.

Jednu mladu kozu ne vežem nikad, jednostavno nemam srca, voli trčati i skakati i zbija gluposti s jarićima, milina ju je gledati. Druge dvije su navikle na vezanje kod prijašnjeg vlasnika, a i mirnije su pa mi nije toliko žao.

Nisam znala da si mogu zube slomiti na kukuruzu...preći ćemo na šrot, ionako ne dajem puno, samo malo kod mužnje da se zaslade :)

Ovo sa mladim vockama je i meni bio problem tako da sam ih presadio u drugi prostor.
Sa starim vockama nije toliki problem jer se daju omotat sa pletenom zicom.
U glavnom ako dobe priliku unistit ce vam sve vocke. Ogule koru skroz osobito po zimi-cak i sa oraha!!
Jabuka im je "sladoled"! Po vocke su zaista stalna prijetnja jer ako im se pruzi prilika radije ce obrstiti jabuke nego pasti travu ispod njih:( Takve su kozlice sta cemo:icon_neutral:
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
za kukuruz u zrnu citao sam u jednoj knjizi o kozarstvu da kozi mogu popucati zubi od zrna i da koza ne moze iskoristiti ili izvuci sve hranjive sastojke koje su u zrnu tj. nije sve probavljeno pa se preporucuje kukuruz srotati na vecu sajbu( 6-8mm) i onda je kozi lakse prezivati i zrno je skoro u cijelosti probavljeno. Ako laze knjiga lazem i ja:icon_wink:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Moguce je to kod starih koza al ak pogledas kak koza zvace,nije prozdrljiva i zrno dugo zvace a nikad u izmetu nema nepreradene hrane samo brabonjci. Tak da mlade i zdrave koze mogu zrno jestabez brige jer koza sama zna kaj moze i hoce.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ja se oko hrane nist ne brinem. Kako kazes znaju one najbolje sta i kako. No sigurno nebi skodilo izsrotati kukuruz ali to je trosak:(grin):
Ja se sad polako brinem o jarenju jer mi je to prvo iskustvo. Nekako brijem da i to one same rjesavaju mada me malo plasi sto sam negdje procitao da je zivotno vazno biti uz porod prvih pola sata. Da se mali napije po prvi put. A kako cu ja to kad nisam siguran ni u kojem ce se tjednu jariti a kamo li dan ili sat??!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
tihi, i mene isto muči. Bivši vlasnik, kad sam kupovala, je rekao da bi se trebala jariti za 2 tjedna...prošlo je već 6 i nikakvih promjena. Da nema toliki trbuh sumnjala bih da je bređa.

Mislim da bi prije jarenja trebale pokazati neke znakove nemira i iscjedak...ne znam, ostaje mi samo da čekam.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kad je pred jarenje pocne cudno mekati i odvaja se od drugih koza,mislim da nema iscjetka prije nego par sati poslje same to obave,i jaric ak je zdrav sam ustane za par min.i namirise sisu i sisa a nakon 1h skakuce okolo.
Ak nekaj ne stima ne dize se i ugiba,to je prirodna selekcija.
Mom susjedu sve koze su se ojarile u noci ili popodne pod noc neznam zakaj.
On ima 12 koza i sve se ojare tak da ujutro kad dojde jarici skakucu u stali i sve mu jare po dva jaricJedna uvjek po 3 i onda ima posla s 3.zbog dojenja.
Tak da se nemojte iznenaditi ak budu 2 jarica po kozi.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Hvala na umirljivim rijecima..
Valjda dok dodje vrijeme bude sve kako treba biti tj.kako kazes.:8):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Jedna korisna informacija kad kupujete koze pojedini vlasnici prije dolaska da pogledaš kozu daju soli sa šrotom jesti ona puno pije vode i izgleda jako dobro i primamljivo tu ti može reći da se treba svaki dan jariti a u stvari je možda i neplodna zato treba dobro paziti i nikad nevjerovati gazdi 100% osi ako ga znaš nekad ni tada....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da u pravu si,evo freod jetkupil 6koza jako mrsave i ne thranjene i rekel je taj gazda da su brede i stvarno su se kroz 2tj.ojarile i to sve po dva,muske je prodal a zenke ostavil i sve je proslo ok.
Dal je skuter gilera runer 50ccm star 6god za 6 mladih bredih koza,a kasnije stol i 6 stolaca za jos 5 komada.:icon_lol:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Evo danas ujutro prije 6 sati kad sam dosao u stalu docekala me sva mokra kozlica koju mozete vidijeti na slici samu i sa majkom ali majka joj ne daje sisati ali je zove i gleda za njom pa joj ja pomognem kod hranjenja,ja se nadam sa ce je prihvatiti i dopustiti samostalno sisanje a na drugim slikama su ovi stariji( imaju 40 dana)
 

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
Jutros kada sam usla u stalu i pustila jarice van skuzim da od 6 jarica dva imaju proljev i to malo jaci. Sto da radim, ima li itko kakvo iskustvo sa time. Jarici su stari 2 mjeseca, Po cijeli dan su na ispasi i dobivaju pomalo zobati. Nisam im nista davala drugacije nego obicno. Da li je moguce da su proljev dobili od neke trave. Molim za pomoc.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Vjerovatno je u pitanju nagli prelazak sa mlijeka i suhe hrane na zelenu travu i ako je tako nije ništa strašno proći će za par dana.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
Vjerovatno je u pitanju nagli prelazak sa mlijeka i suhe hrane na zelenu travu i ako je tako nije ništa strašno proći će za par dana.

Jako sam zabrinuta, jer oni vec sigurno mjesec dana idu na ispasu i to se nije dogadjalo.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Onda nije to...vjerovatno su pojeli nešto što im smeta...kakvi su temperamentom,jesu li živahni kao i prije ili?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh