• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
Sada sam ih isla opet pogledati i cini mi se kao da im se polako smiruje, jer nevidim po zadnjim nogama friskog izmeta. Oni su zivahni i uredno idu na pasu, sada su dosli sa pase, napili se vode i sklonili se u hlad u stalu. Po meni se oni normalno ponasaju.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Da se meni desilo tako ja se nebi nimalo uzrujavao pa ni brinuo,proći će to vjerovatno su se nečega previše najeli :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
A ti bas znas utjesiti! Ma nebi ni je stvarala paniku da je to, kako ja kazem "tortica" od izmeta, nego je to vodeni izmet. Ali, nadam se da si u pravu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jesi im davala nedavno vitamine u vodu ili kaj drugo?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
Nisam im nista drugo davala nego inace, jedino ako u prirodi nisu pronaslo nesto drugo sto dosada nisu jeli i u vecim kolicinama. Pratila sam ih danas cijeli dan, oni su zivahni i jedu normalno. mozda sam stvarno napravila paniku prije vremena ali opet ponavljam nikada takvo sto nisam dozivjela.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nema mjesta panici to se zna desiti i kod mladih i kod starih koza pogotovo u proljetnoj paši sa mladom travom a može se desiti i zbog drugih stvari samo treba paziti da to ne traje duže ima tableta za proljev i prah koji se mješa sa vodom i od toga brzo prođe za dan dva šta traje nema mjesta panici...
 

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
Samo da podijelim informaciju ja svima, a posebno sa onima koji ju mi savjetovali da neradim paniku oko proljeva kod jarica. Muski jaric se izvukao a zansko jare sam danas izgubila. Pa vi svi sada "zanemarite" proljev kod jarica jer ce on sam od sebe proci. Na nesto sto nije prirodno treba odmah reagirati.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Stvarno mi je žao što ti se to desilo, ali po simptomima koje si opisala je obično razlog takvoj stolici kod koza nagli prelazak na zelenu travu,što ti je reklo više forumaša..možda su se tvoje koze najele ili nalizale nečega možda npr. gipsa ili neke žbuke ili sl. jer ne može se bez detaljne analize i satelitskog snimanja tvog pašnjaka i dvorišta znati do čega su svega mogle doći. Najbolje drugi put kad ti se desi nešto slično zovi veterinare pa nek uzmu krv(zapamti tako im reci) i nek pošalju u Zg na analizu nek se ustanovi sa priličnom sigurnošću koji je uzrok vodenaste stolice kod koza ...to će koštati kao recimo dvije.tri koze ali šta se može ti si zahtjevna i spremna si poduzeti i takve mjere bez obzira na njihovu visoku cijenu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zao mi je za tvoju kzicu!!!!:(
Daj molim te pogledaj po imanju di igg drzis i provjeri sve da nisu nasle kakav otrov za stakore,kukuruz za sijanje kakvu kanticu s otrovom za spricanje....
Od gipsa nebi imala proljev nego zatvor.
Drugi put odma veterinara zvat a na forum stavi svoje iskustvo jer mi nismo veterinari,a takav slucaj nisam cul da je koja koza krepala od proljeva tu je nekaj drugo,ja sumnjam da su nekaj oni pijeli,ak jos cicaju onda je nekaj koza uzela i prenjela u mlijeko,a posto je njima imunitet slabiji dobe proljev,a jos si i sama napisala da su zivahni i da jedu normalno,tak da je tesko posumnjat u bilo sta.

Jos jednom jako mi je zao zbog tvoje kozice i znam da ti nije sad nimalo lako.
 

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
Oprostite ako sam bila gruba, ali u tom trenu sam mislila tako. Mani je sve jasno sto ste vi meni govorili, ali vama ocito nije bilo jasno sto sam ja vama govorila. Obzirom da nisam dugo sa kozama i jaricima, ovo mi je tek druga godina sasvim logicno je da nemam ni iskustva sa tim, ali opet sam dovoljno obrazovana da vidim problem. Da su moji jarici imali nekakav proljev nebih vas ni zamarala time, ali mislim ljudi imaju iskustva pa ce nesto reci. To je doslovno bila voda. Znaci nista kasasto ni mekano nego vodeno. Dobila sam ihformaciju sto sam trebala poduzeti, ali kasno, i ovim putem zahvaljem na trudu i brizi te osobe, bez obzira na ishod. Ja sam i dalje misljenja da na svaku promjenu kod koza i jarice treba odmah reagirati a ne odmahnuti rukom.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je i posto si nova u tome bolje zvati veterinara bezveze nego da ovak zavrsi.
Drugi put pozovi veterinara pa podjeli s nama.
Izgubila si sa najmanje 700kn a ljecenje bi sigurno puno manje kostalo.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Gips izazove zatvor u crijevima i onda pošto to ipak u većini slučajeva nije vodonepropusni zatvor prolazi samo voda ili dio vode kroz crijeva i to na kraju izgleda kao vodenasta stolica i prolijev dakle gips izaziva zatvor koji se može očitovati i vodenastom stolicom....

Tanja ...Citiram "Dobila sam ihformaciju sto sam trebala poduzeti, ali kasno....."

Dobro,to je inače tajna šta si trebala poduzeti ili ćeš ipak reći? Onako započneš neku temu i tebi svi kažu šta misle i savjetuju a ti si kao tajanstvena i informacije koje su riješenje cijele teme ćeš zadržati za sebe a još ćeš svima dati do znanja da ih znaš :) što u najmanju ruku nije pristojno,i sama kažeš da si dovoljno obrazovana da uviđaš neke stvari pa ovo nije stvar kulture več kurtoazije....to svakako bi trebala pokrivati tvoja škola jer ovo svakako pokriva i osnovna do četvrtog razreda

Usput,kad već reče da si dovoljno obrazovana da uviđaš potrebu intervencije kod zdravstvenih problema kod koza bilo bi svakako dobro da dovršiš. Koja je to škola koju imaš i koja se može smatrati dovoljnim obrazovanjem za ovakve i slične stvari?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
Ma ljdui jel vi procitate sto napisete, molim Vas recite mi tko mi je rekao ista da pokusam napraviti ili dao kakav savjet, Ja koliko sam pismena samo sam pricitala od vas da to zanemarim. Mozda ipak nisam tako skolovana da bi shvatila Vase poruke. Pa toliko Vas kozara ima na forumu koji godinama imate koze i da se to nikome nije dogodilo, stvarno zadivljujuce. Ja vam svima skidam kapu i pitam se gdje sam ja to zalutala. A sto se tice moje osobne kulture mislim da sam ipak dobro odgojena i kulturna jer inace ne bi niti pitala za savjet niti govorila sto mi se dogadja. Mene su moji ucili da postujem starije, pitam za savjet, jer nisam uvijek najpametnija i da pomognem kada got mogu, ali ocito da sam ja pitala ljude koji "Boga mole da u susjedovaj sali umre kravica" Cast izuzecima, jer u svakom kukolju ima zita.
A sto se tice dovrsetka teme jer sam ju i zapocela, evo sada cu je zavrsili.
Dragi forumasi, koju got informaciju da sam dobila u vezi proljeva kod jarica nisam ju uspjela realizirati jer je bilo prekasno, pa Vam stvarno nemogu nista pametno reci jer bi me grizla savjest da vasim jaricima slucajno neugrozim zdravlje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Tanja moram se nadovezati na tvoje kritike jer i sam sam izjavil da nema mjesta nekoj panici s obzirom na to da proljev prođe i sam za dan dva jer sam imal ove godine takav slućaj da su mi kozlići dobili proljev i nisam im dal tabletu protiv proljeva jednostavno nisam imal vremena i zaboravil i prošlo za dva dana samo samo ja pratim stanje koza u kakvom su stanju jesu li živahne ili ne tak da određujem njihovo zdrastveno stanje ..Razumjem tvoju ljutnju na sve nas koji smo ti dali takav savjet ali ti trebam reči i ostalo na koje svi pomalo se oglušuju i nevode brgu oko toga kad se poćneš sa nečim baviti onda trebaš prikupiti šta više znanja o tome da bi imala kvalitetu u uzgoju i radu, ne za svaku sitnicu postavljati pitanja nego se informirati na taj način da unaprijed spriječiš moguće bolesti isto kao i cijepljenje djece protiv određenih bolesti a ne kad bolest dođe...
Ja sm pisal u nekoliko navrata da mi koji se bavimo kozarstvom u nizinskom djelu trebamo cijepiti koze protiv metilja u prolječe prije nego krenu na ispašu i jesen kad počnu prelaziti na suhu hranu kod tebe se baš to desilo da ti se zarazilo sa metiljem i to je problem uginuća a ne proljev ko proljev on je samo nuspojava zaraženosti životinja i moj savjet ti je da sve koze tretiraš sa monilom jer bi mogla imati i veće probleme u našem podneblju je problem sa plučnim vlascem i kožnim metiljem na šta pojedinci okreću glavu i drže se neke druge teorije kozu smo mi sami prilagodili u nizinskom kraju njeno je stanište sasvim negddje drugdje a ti kao i sam imamo problem sa poplavama i moćvarnim predjelima neznam iz kojeg si djela Siska kojeg jako dobro poznam tak da znam i takve probleme ne kod tebe nego i pojedinih ljudi koji su isto prolazili loše zbog necjepljenja da smo u nekom Dalmatinskom djelu ili lici stvar bi bila sasvim drugaćija žao mi je ne uginuću mladog ali dok se ne desi zlo ljudi nežele shvatiti neke probleme i poćeti ih rješavati zato ti još jednom kažem nije problem proljev nego nešta puno veće.....
 

tanja

Novi član
Tu od
3 Velj 2012
Poruka
22
Djelomicno ste u pravu, ali nemam vise snage ni zivaca neke stvari govoriti i objasnjavati. Moje koze su cijepljene i kod mene nije mocvarno, kada bi kod mene bilo poplavljeno onda bi vi svi davno bili pod vodom. I oprostite na pitanjima i sitnicama ako sam vas zamarala, mislila sa, da ovaj forum sluzi da ljudi izmjenjuju iskustvo i pomazu si.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Evo već sam po peti puta ćital tvoj post i jednostavno u tvom pitanju nevidim ništa čime si nešta mogla reči da se nasluti drugo osim obićnog proljeva jasno mi je da si sad ljuta na sve oko sebe ali nevidim razloga za to mi jesmo tu da jedan drugom pomognemo ne da se prepiremo u nekim stvarima vetrinar na licu mjesta nemože procjeniti situaciju na koji način u par rijeći da mi damo dijagnozu zato treba bolje pojasniti šta se dešava u kakvom su stanju jesi male jariće cijepila protiv parazita i čime i čime cijepiš koze....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Slazem se s kolegom @farmervg jer kad nekaj trebas ili pitas o tome uvijek treba sve rec da se dobije sto vise informacija da bi ljudi znali kaj je i mozda bi mogli pomoc a kad se daju sture informacije tesko je u detalj odredit tocno kaj je.
Puno forumasa tak postavlja pitanja a jos ih vise isto sturo odgovara neodredeno tak da draga tanja ovo nek bude skola i nemoj se ustrucavat pitat bilo kaj sam ipak bolesti prepusti veterinarima i za nekaj sitno ak nisi sigurna zovi ga jer kolje sprijeciti na vrijeme nego ovak da zavrsi.
Pusa i nemoj se ljutiti jer svi smo mi od krvi i mesa i sa problemima!:icon_syda::(blush)::icon_biggrin:
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ekipo pozdrav.. Macka mi se omacila ali kozlice jos ne :-D
Kroz mjesec dana ocekujem jarice i mlijeko. Bas se veselim tome. Pozdrav...
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Moram i ja da se javim i ako rizikujem da me neki veliki stručnjak ne opere jer sam poslije jednog posta ispljuvan od nekih članova.Prvo da kažem nešto o davanju savjetapogotovo o liječenju koza ja sam već molio da članovi koji nemaju veće iskustvo sa kozama ne daju savjete jer onaj tko pita u tom momentu nezna da je taj laik po pitanju liječenja koza.Žalosno je da koza zbog prolijeva ugine kad ima veoma dobrih i prirodnih a i medicinskih lijekova.Ja lično sam kozama davao tilovet inekcije a jarićima koadiar ali što je najbitnije liječenje se mora odmah primjenuti jer poslije je sve teže.Ja sam imao u početku gubitaka ali samo u mlijeku jer koza odmah smanji mlijeko.Morao sam da se javim zbog onih koji su me blatili a i zbog onih koji su na to ćutali ili možda je i ostalim članovima bilo milo zbog mog istjerivanja sa foruma.Kad sam vidio šta se dešava nisam mogao nijemo to da posmatram pa sam se ponovu učlanio na forum.Mogu da kažem da ja lično nemam razloga da se prepucavam sa takvim facama pa mi ni nije važno da li sam član foruma ili ne.Neznam samo šta je moderator ćutao!
 
Na vrh