• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pozdravljam sve članove foruma,pratim forum već godinu dana i sada sam se odlučio registrirat,usput imam i jedno pitanje držim koze več tri godine i svaku godinu oko ovih dana javlja mi se problem sa zatvorom kod koza i sad me zanima kako vi to riješavate?
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Pozdrav.
Jel ima kakva ideja kako odbraniti koze od obada. Dosta ih grizu i mislim si da ih sa necim premazem tu i tamo a da smrdi komarcima i obadima,te da ih na taj nacin odbija. Mozda malo priglupo pitanje ali eto zao mi ih gledati po ovoj vrucini kako ih jos i obadi hebu !!
 

vule

Novi član
Tu od
6 Kol 2013
Poruka
5
Jednom sam pogriješila i u mlijeko stavila sol prije nego se napravio sir, ispalo mi je nešto kremasto i ne baš ukusno.

Svi pobjegli na more, tema zamire.
Pokušao sam raditi tvrdi sir od kozjeg mlijeka ali neće da se zgruša, probao sam nekoliko recepata sa interneta i uvijek isto.
Dobijem mlijeko koje miriše na sirće.
Pitao sam i starije ovdje u selu, nisu radili kozji ali je navodno isti postupak :(envy):
Ako mi neko može poslati recept za najprostiji tvrdi sir bio bi mu jako zahvalan.
I dali je moguće da od nekih koza/mlijeka nije moguće napraviti takav sir? :icon_scratch:[/QUOT

Mlijeko zagriješ na 30 35 oC ubaciš sirilo (kupuje se u apoteki) čekaš nekih 45 minuta, izrežeš gruš sa nožem na kocke 4*4 cm počekaš oko 10 minuta, onda lagano zagrijavaš do 40 oC sa miješanjem ( sušenje gruša) , ubacuješ u kalup da se cijedi sa prešanjem. Soljenje u salamuri toliko soli da jaje pliva dva dana sa okrečanjem. Dozrevanje na teperaturi od 16 do 18 oC vlaga oko 60%
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
onda lagano zagrijavaš do 40 oC sa miješanjem ( sušenje gruša)

Hvala vule!
Zahvaljujući "zibba" sam dobio sir ali ga radim bez toplomjera pa je svaki priča za sebe. Znaš li što se dogodi kad se gruš prebrzo (za 15tak minuta) "osuši" ili kad prilikom "sušenja" temperatura pređe 40 stupnjeva?
 

vule

Novi član
Tu od
6 Kol 2013
Poruka
5
Gruš znaš kad je gotov kad ga stisneš u ruci mora doči kao grudva a kad ga razbijaš morabiti zrnast, to dobijaš kad ga lagan o sušiš. A ako pređe 40oC onda dođe do odumiranj nekih encima ili bakterija koje bi trebalo dodavati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo me opet,zanima me i kako riješavate problem da se koze ne tuku ako su dvije ili više njih u istom boksu,meni su sada svaka posebno u boksu a to mi uzima puno mista???
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Koliko sam shvatio čitajući po internetu, koze se stalno tuku pa im zato i skidaju rogove, pogotovo ako su u štali. Odvajaju se kad su skozne cca mjesec dana prije jarenja da ne nastrada plod.
Neki vežu jednu od koza što nailazi na veliko neodobravanje ostalih komentatora.
Ako je problem kod uzimanja hrane onda se preporučaju dvoje jasle pa će dominantna imati jedne jasle a ostale koze druge jasle.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
hvala na postu,danas sam zvao jednog frenda koji kaže da pokušam politi koze sa naprimjer sredstvom protiv krpelja pa da sve imaju isti miris,šta mislite o tome?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
E,da zanima me dali netko zna šta je sa brundalom njegovi su savjeti bili super!?

I rješio sam zatvor što u ovom slučaju nije bilo nego su se koze otrovale krastavcima koje sam in narezao u napoj mora bit da su s nečim poliveni,sad situacija ide pomalo na bolje!
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Može li se dobiti čvrsti jogurt od kozjeg mlijeka. Do sada sam pokušao nekoliko (cca 7-8) puta i svaki puta isto, dobijem tekući jogurt.
Radio sam:
mlijeko prokuham, kad se ohladi na oko 35 stupnjeva dodam jogurt utoplim posudu i čekam.
Dodavao sam:
- 2 kašike na litru mlijeka,
- cijeli jogurt na litru,
- 2 jogurta na litru,
- jogurt koji sam dobio miješao sam sam mlijekom
- probao sve dostupne jogurte (4 proizvođača), jedino ako je problem što su svi jogurti od kravljeg mlijeka.
Sve je to bilo na toplom pa i u lonacu koji je u većem loncu u koji sam dodavao toplu vodu da drži temperaturu.
I sve kombinacije koje sam probao su dale ukusan ali (previše)tekući jogurt.
Ako neko ima prijedlog rado ću isprobati ili se možda negdje mogu kupiti kulture za dobiti jogurt?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
E,da zanima me dali netko zna šta je sa brundalom njegovi su savjeti bili super!?

I rješio sam zatvor što u ovom slučaju nije bilo nego su se koze otrovale krastavcima koje sam in narezao u napoj mora bit da su s nečim poliveni,sad situacija ide pomalo na bolje!

Nemoj kozama davati napoj i pogotovo spricane proizvode s vrta ubit ces im mikrofloru u crijevima,onda moras dat razne ljekove i zeznes si mlijeko!

Ako zelis im dat poslasticu odi u sumu ujutro i natrgaj im grane s liscem graba ili kupina i nitko sretniji od koza.
Ili ih odvedi u sumu i nek si same biraju 1h dosta svaki dan.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Bi ja i više sati dnevno ali brate sve je izgorilo,samo nas napoj spašava svaki dan im več godinama dajem po 10dkg mekinja,ječma i mlivenoga kukuruza u 7-8 litara vode i sad liti lubenice,marelice,breskve i sl. i nikad nije bilo problema do sada neznam još nisam našao tko mi je na ulazu ostavio krastavce. Morao sam neki dan kupiti i nekoliko bala suhe diteline mada nisu oduševljene sa suhom travom,sad čekamo prvu kišu bar da opere gorčinu iz brsta pa da mogu malo brstit ako ne ajme nama!!!:(
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Moja krade i dalje, sad i u većoj količini. Odlučila sam joj napraviti grudnjak :(rofl):

Zašto to radi nemam pojma, ali me ljuti. Inače je davala oko 1,5 po mužnji, nekad deci-dva manje ili više pa je krenula smanjivati i sve više isisavati. Jutros su joj sise bile poluprazne, pola je posisala.

Ili će "grudnjak" riješiti problem ili nož.

Molim te ako mozes poslikati kako to podvezujes kozi i "grudnjak" kada nije na kozi. Zanima me kako si to inovativno rijesila jer mislim da je to bolje rjesenja od vezanja.
Mozes i na pp.
Osim ako zelis autorizirati patentna prava onda moram sam smisljati kako napraviti "grudnjak" za koze. :D
thx
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Bi ja i više sati dnevno ali brate sve je izgorilo,samo nas napoj spašava svaki dan im več godinama dajem po 10dkg mekinja,ječma i mlivenoga kukuruza u 7-8 litara vode i sad liti lubenice,marelice,breskve i sl. i nikad nije bilo problema do sada neznam još nisam našao tko mi je na ulazu ostavio krastavce. Morao sam neki dan kupiti i nekoliko bala suhe diteline mada nisu oduševljene sa suhom travom,sad čekamo prvu kišu bar da opere gorčinu iz brsta pa da mogu malo brstit ako ne ajme nama!!!:(

Kuzim da nema jer je susa al sa tolikom hranom kaj dobiju u napoju budu se zdebljale i dobile masnocu i to je ok ako imas za klanje al ni sama koza treba nekaj kruto za pojede a ne tekuce dovoljno joj je voda ili malo nekaj socno s vrta ili iz vocnjaka,al ne pretjerat s kolicinom jer ima puno koza koje su prozdrljive i pojele bi sve.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ma meni su ove moje kao kućni ljubimci,svaka ima svoj boks,svoje jasle ,svoj sić za napoj,svaka posbno jede i pije jedino su u paši skupa,možda bi bilo bolje da manje vodim računa,neki ih drže u nikakvim uvjetima i nemaju problema!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
MisterNo, grudnjak je funkcionirao neko vrijeme, no onda si je zacrtala da ga mora skinuti i počela navlačiti bez prestanka. Kad bi se sise napunile rub grudnjaka bi ju previše stiskao i dobila je podljeve pa sam joj skinula.

Sve je bilo super jer neko vrijeme nije ni taknula sise i onda je samo najednom počela isisavati kao nikad do sada. To traje zadnja 3 dana, jedva pola litre dobijem po mužnji.

Ne znam više što da radim. Vezanje mi nije rješenje jer su moje koze dobar dio dana na paši. Možda još probam s nekom drugom inačicom grudnjaka...a ako to ne uspije stvarno ne znam.
 
W

winn

Guest
Nisam, ali koliko joj se ogrlica šeće po vratu mislim da ne može funkcionirati, a i nekako mi se ne sviđa da stalno nosi plastiku oko glave.

Radim novi grudnjak, ide u upotrebu od večeras.

Jel se tvoja kozica počela tjerati? Moje još nitko ništa...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh