• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

krastavac kornišon za preradu

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Gledam ja te svoje kornišone, narasli su jako visoko, zapravo su na mreži dvijestotki, ili sto osamdeset, kolko li je, ali su se popeli više jer je mreža na špagama u plasteniku, i dosegli su žicu na tristo dvadeset.
Eh, sad se ja pitam, ma da su i ostali na dvijesto, nakon toga se prevrnu i padaju prema dolje. Onda je to jedna velika šuma lišća, koje - ono ispod - požuti nakon nekog vremena i onda se to malo razmrsi i dobije svjetla.
Ali, oni zametnuti plodovi koji su bili gore, pa dospjeli u tamu dalje ne rastu - jednostavno požute.
I sada se ja pitam - ne bi li bilo pametnije da sam ja njih porezala i ostavila da se ti plodovi razviju do kraja- to su cijeli čuperci, po sedam, osam ih iz koljena najednom izbija - bila bi možda veća korist, a i bilo bi prozračnije i puno lakše i brže za brati.

Ima li kakvo mišljenje o ovome, i savjet što i kako da napravim, jer me strašno smeta i živcira ta gungula i zbrka. Ispočetka ih je bilo tako lijepo brati - za uru vremana sam nabrala sedamdesetak kila, sada mi treba tri i pol za istu količinu.
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
evo malo moje plantaže
 

Prilozi

  • DSC_0030.jpg
    DSC_0030.jpg
    33 KB · Pregleda: 218
  • DSC_0031.jpg
    DSC_0031.jpg
    40.2 KB · Pregleda: 219
  • DSC_0032.jpg
    DSC_0032.jpg
    41.5 KB · Pregleda: 218
  • DSC_0033.jpg
    DSC_0033.jpg
    62.4 KB · Pregleda: 212
  • DSC_0034.jpg
    DSC_0034.jpg
    47.1 KB · Pregleda: 230
  • DSC_0035.jpg
    DSC_0035.jpg
    67.1 KB · Pregleda: 208
  • DSC_0036.jpg
    DSC_0036.jpg
    73.7 KB · Pregleda: 213
  • DSC_0038.jpg
    DSC_0038.jpg
    42.5 KB · Pregleda: 203
  • DSC_0039.jpg
    DSC_0039.jpg
    63.7 KB · Pregleda: 220
  • DSC_0040.jpg
    DSC_0040.jpg
    37.8 KB · Pregleda: 176
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
No, i šta, nikakav savjet za kornišone neću dobiti,?
A jeste mi neki, kad nekome nešto treba, polomite se da saznate odgovor, kada treba nešto reći, e, onda nikoga niti da pisne.
Hvala.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Nemam ti kornišone ali sam ti morao salatare malo reducirati liste jer su mi isto tako bili šuma na vrhu,čak su bili i inderektni krivci za bolest jer su napravili barijeru da zrak nije mogao preko.I kak ti kažeš, sama berba groza i plodovi žutili.Poštucao malo i liste i grane,tri puta dušik,jedanput fosfor,tjedan dana oporavka i sad opet ima i cvijetova i plodova ko u priči i ne moram brati na pipanje.
 

rinama

Novi član
Tu od
6 Srp 2014
Poruka
4
Pozdrav svima,evo da se i na javim sa svojim iskustvom kojeg jos nemam bas puno. Ove godine posadili smo 300m kronisona za podravku tj.Domkop.Ako ima da netko s njima isto radi neka se javi.Jucer je kod nas bio prvi otkup ali smo ga prpustili slaba berba,puno ih je propalo na pocetku pa smo imali puno potsadivanja koja jos ne daju ploda
 

miroslav12

Novi član
Tu od
31 Ožu 2012
Poruka
10
Pozdrav :)
Novi sam u krastavcima, tj posadio sam 40-50 m cisto za probu (nisam htio vise da nesto ne zabrljam i da mi propadne sve)
koliko bih mogao imati prinosa na tome?
prihranjivani su folijarno i putem navodnjavanja, spricani samo protiv plamenjace(ostalih bolesti ni nema)

i jel tko zna kakva je cijena na trznici po klasama?
 
Posljednje uređivanje:

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
No, i šta, nikakav savjet za kornišone neću dobiti,?
A jeste mi neki, kad nekome nešto treba, polomite se da saznate odgovor, kada treba nešto reći, e, onda nikoga niti da pisne.
Hvala.
Johabice, ja kornišone sadim vani i to tek sad da dođu oko 20. kolovoza kad imaju dobru cijenu. Stavila sam u plastenik desetak komada za probu rano u proljeće. Poludili su. Rasli na sve strane, i dolje i gore i lijevo i desno, prašuma. Škare su spasile stvar. Sve kaj je bilo viška ja recnula, i lišće i zaperke i tako svaki tjedan. Oni rastu, ja reckam i berem. Ne smeta im. E sad to je tako hobistički. Da imam više za prodaju nisam sigurna da bih se usudila tako drastično rezati.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A to ti ne bude mjerodavno_Ovisi o gradu.
Kad se @samko javi, on bude ti rekao katastrofalne cijene - @samko, supatniče proizvodni, rekni mu.
Ja u Čakovcu iimam ovakvu situaciju - ja prodajem na deset i na osam, ovisi kako idu - kad je gužva dajem osam, kad sam đek - ono, traže se, a ponestaju na tržnici - odvalim deset. Uz to sam na prvoj klupi, pa mi nekako ide. I ja nemam, klasiranu robu - sve zajedno od prve do treće klase - turim vrečicu u ruke, i biraju, kako kome volja. I tako ja prodam.
Eh, onda dođe jedan koji ima osmero djece, oni beru krastavčiče manje od malog prsta - nisam rekla, ja u životu takvog ubrala nisam, ajd, ovo su mi drugi što ih u životu sadim - a niti neću taman da me netko za stolicu zaveže i pol dana po tabanima škaklja, jedino možda da mi se plate petnaest kuna po kili, ali niti tada ne bih - i on onda te takve sklasira kao ti ga prva klasa - pa po deset.A one malo veće, malecko veće, kao t5i ga druga - pa po sedam. A one koji su ko moji, ali samo ih trećina njegovih dosežu veličinu mojih najmanjih, e, njih ko ti ga treću klasu - po pet..

E, on proda. Uvijek. Ja ne, Ja napravim na dvije klupe dvije hrpa po dvadeset pet kila, pa navali tko želi, nekad ostane mamo, malokada ništa, nekada puno. Al mi se osladi kad on rano proda, pa i ja onda prodam.
Ma ja sam jedna bedasta taktičarka koja ima više sreće nego pameti jer uvijhek nekako izbalansiram - i zatoo ti kažem - a tko da ti nešto o cijenama veli - nije mjerodavno.
Probala sam si ja iskalkulirati - da berem onakve ko on - prvu i drugu klasu, imala bih tri do četiri puta manju količinu, a cijena bi mi bila tu negdje ko i sada.. Uzmem pet posto otpisa, ak mi nekad baš zaglavi, pa imam koju kilu bacijade, ali sam opet dvijesto posto minimum u plusu. I tako....mučimo se, kemijamo......dok ide. Dok nebude, manja budem od makovog zrna i brala budem ko mali prst male krastavčiće (ajd, ne baš takve, jer ja bih prije sebi prste polomila nego otkinula tako malog krastavčiča) i davala ih po šest kuna. Po pet nebudem - po pet ja berem i bacam u smeće odmah, čisto iz osobnog dostojanstva i samoljublja.
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,364
Pozdrav :)
Novi sam u krastavcima, tj posadio sam 40-50 m cisto za probu (nisam htio vise da nesto ne zabrljam i da mi propadne sve)
koliko bih mogao imati prinosa na tome?
prihranjivani su folijarno i putem navodnjavanja, spricani samo protiv plamenjace(ostalih bolesti ni nema)

i jel tko zna kakva je cijena na trznici po klasama?

Pozdrav i tebi :icon_eyes:

O prinosu ovisi dosta stvari, dali to radiš samostalno ili predaješ krastavce nekim specijaliziranim poduzećima koji su namijenjeni daljnoj prodaji krastavaca.

Cijena po tržnici (bar kod nas, Požeško-slavonska županija) se kreće : 7kn - 1 kg prve klase, 5kn - 1 kg druge klase, 3 klasa nije za prodaju.

A cijena, ako pro(e)daješ krastavce Orahovici (neznam ni sam kako se zovu sad, neznam ni odakle su, prije su se zvali Dora d.o.o., mislim da se zovu Eurovoće) je niža, 1. klasa je 4,20 kn/kg, druga 2,5 kn /kg , a 3. klasa svega 0,50 kn/kg.
 

miroslav12

Novi član
Tu od
31 Ožu 2012
Poruka
10
e hvala ljudi, ma prodajem ovako, dodju ljudi pa pitaju, vecinom susjedi i prijatelji, malo se oni raspricaju pa tak imam dosta narudzbi zasad haha :)
ne klasiram ih, sve zajedno u jednu klasu pa mislim da stavim cijenu 6-7 kn

a sljedece godine tko zna ;)

malo sam ih danas skratio za par zaperaka i listova ( bila šuma striborova) pa cu prihranit i vidit kako se to sve odvija
 

hjah

Novi član
Tu od
2 Tra 2015
Poruka
27
evo malo moje plantaže

uredno!

Oki, kako si rijesio spoj ovih rezervoara (kubika) i alkaten cijevi? ja si razmisljam i dumam ali kad vidim ovako elegantno rjesenje zasto da izmisljam toplu vodu?
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
uredno!

Oki, kako si rijesio spoj ovih rezervoara (kubika) i alkaten cijevi? ja si razmisljam i dumam ali kad vidim ovako elegantno rjesenje zasto da izmisljam toplu vodu?

vrlo jednostavno gumeno crijevo vode od nekog starog auta(mislim da je moje od yuga ili fićeka) i dvije šelne da možeš pričvrstiti to mi šljaka već 6 godina
 

miroslav12

Novi član
Tu od
31 Ožu 2012
Poruka
10
Ljudi imam mali problem.
Na listovima su se pojavile zute tocke velicine nokta na malom prstu, mislio sam da je plamenjaca zato sto se pojavilo nakon kise.
Ospricao sam RatMan-om, karenca 3 dana ali te tocke se ne sklanjaju, zapravo povecava se i listovi su onako kao spaljeni (preklopljeni kao da je vruce -25 stupnjeva trenutno- i krastavci jako slabo rastu)
Molim pomoc, sta je to i koje sredstvo kupiti ?
Hvala
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Prijatelju,kada tražiš pomoć, bilo bi jako poželjno da staviš i koju sliku.Jer u tvojim očima to može biti bolest a nekom drugo neki nedostatak.A i bez slike ćeš teško dobiti odgovor.Pozdrav
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Ima li neko ideju sta je ovo? Plod postaje zut i otpada. na listovima su simptomi plamenjace, a radjeno je nekoliko zastita i fungicidima i akaricidima..
IMG_6470.jpg

IMG_6471.jpg

IMG_6472.jpg

IMG_6474.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A to je ono uglao što ostavlja pjege po plodovima.
Nisam sa nikim špricala. polomila većinu kistova, narasli drugi, nove vriježe, zdravi listovi.
Ali ti nemoj na moju dušu tako, netko će već reknut šta i sa čime - ja ne znam, ne mogu se sjetiti, ma neštoo uglato - potraži na Singentinoj stranici, mislim da sam tamo to vidjela.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@johabica

Uglasta pjegavost? To je jedino sto je ostalo, a da nismo zastitili.. Bakterijeske je prirode, pa samo bakarni preparat dolazi u obzir.. Drago mi je da si prepoznala oboljenje, jer je meni trebao neko da potvrdi ono o cemu sam mislio da jeste..
 
Posljednje uređivanje:

icerepin

Član
Tu od
5 Tra 2009
Poruka
66
@johabica

Uglasta pjegavost? To je jedino sto je ostalo, a da nismo zastitili.. Bakterijeske je prirode, pa samo bakarni preparat dolazi u obzir.. Drago mi je da si prepoznala oboljenje, jer je meni trebao neko da potvrdi ono o cemu sam mislio da jeste..

ova vam je dobra............... uglasta pjegavost ha ha
najobičnija plamenjača lista i ploda Acrobata MZ dva prskanja zaredom i možda zaustaviš
 

Najnoviji postovi

Na vrh