• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krastavac salatar

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Čitam ovdje na forumu kako se lijepo razbaciva odnosno proserava sa nekim stručnim riječima a da pri tome veliki broj članova i nezna šta one u stvari znače. Još gore što se nezna ni koju bolest one označavaju, zato bi bilo lijepo da se koriste Hrvatske riječi za koje svi (barem pretpostavljam) znaju njihovo značenje.


Botrytis cinerea ("Botrytis" od starogrčkih botrys (βότρυς) znači "grožđe" [1] plus Neolatin sufiks-itis za bolest) je necrotrophic gljiva koja utječe na mnoge biljne vrste, iako su njegovi najznamenitiji domaćini mogu biti vino grožđe . U vinogradarstvu , što je obično poznat kao Botrytis vezica truleži, u hortikulturi , to se obično zove siva plijesan ili siva plijesan.

Siva plesan predstavlja veliki problem pri gajenju krastavca u zašticenom prostoru. Oboljenje se intenzivnije pojavljuje u uslovima velike vlažnosti i visoke temperature. Na listovima se formiraju nekroticne pege na ivici ili vrhu lista, sa karakteristicnom sporulacijom u vidu sive ili braon somotaste prevlake.

Botrytis pa zar nije lakše reći siva pljesan i svi znaju da je nrešto pljesnivo nego se bez veze prosreavat.


Gumozna plamenjaca stabla (Didymella bryoniae)

Na zaraženim delovima biljaka, na listu i stablu, odnosno vrežama, uocava se prisustvo brojnih crnih, tackastih tvorevina gljive. One se formiraju u okviru nekroticnih pega koje su sive do sivomrke boje, elipticnog oblika na vrežama i lisnim drškama, odnosno okruglastog do nepravilnog oblika na listovima. Pege se formiraju najcešce na ivici. Pege nepravilnog oblika, sa mnoštvom piknida, formiraju se na mestima grananja glavnih vreža, neposredno iznad korena. Usled toga dolazi do uvenuca biljaka.

Zaštita: Plodored u trajanju od 2 godine. Pošto su zaraženi biljni ostaci važan izvor zaraze, potrebno je iste na kraju vegetacije i odstraniti ili duboko zaorati. Regulisanje temperature i vlažnosti doprinosi smanjenju mogucnosti za razvoj patogena. Quadris i Bravo, koji deluju na plamenjacu, deluju i na ovog patogena.


Ako se netko nađe povređen nek mu i bude nek se žali.


Ovo što tomica pokaziva je plamenjača krastavca, Cuprablau-z i rešen problem.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Pola ovih tvojih riječi nije hrvatski,a mene tek takvo proseravanje smeta.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pola ovih tvojih riječi nije hrvatski,a mene tek takvo proseravanje smeta.



Sony,sony od prvog dana kad si se prijavio stalno me podbadaš bez ikakvog razloga što dokazuje koliki je tvoj nivo općenito svega. A da si u školi naučio čitat znao bi što su moje riječi a što je kopirano. Ponovo pročitaj pa ako ne uspiješ razdvojit kopiju od mojih riječi ja ću lijepo da ti pomognem uvjek sam spreman takvim kao što si ti da pomažem.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Sony,sony od prvog dana kad si se prijavio stalno me podbadaš bez ikakvog razloga što dokazuje koliki je tvoj nivo općenito svega. A da si u školi naučio čitat znao bi što su moje riječi a što je kopirano. Ponovo pročitaj pa ako ne uspiješ razdvojit kopiju od mojih riječi ja ću lijepo da ti pomognem uvjek sam spreman takvim kao što si ti da pomažem.

Može zadnje dvije rečenice.To mi se čini kao tvoja umotvorina.
PS
I ne bih se ni javio da ti onako napuhano nisi napao Tomicu.
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
ma pusti ga,samo se malo pravi pametan a nezna ni kako izgleda krastavac!:icon_razz:
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
to što on piše može svaka b.... kopirat i stavit na forum,al mene zanima dal netko ima iskustva sa ovakvim problemom!stoga molim da "stručnjaci ovakvog profila" ne odgovaraju na moja pitanja!
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Em ti vraga u koju ste vas dvojica školu išli kad neznate pročitat ono što piše.
Neki dan sam se lijepo nasmijao kad sam pročitao da je cabage napisao "BISTRIĆI". Pa dragi bistrići kome sam se ja obratio dajte pročitajte ponovo,( sony opet nisi ništa naučio, opet si sve pogrešno protumačio). Nikom određeno samo sam napisao šta me smeta, a odma se javiše bistrići koji se nađoše pogođeni.
E pa bistrići moji sretno vam bilo sa ovakvim vašim pisanjem i sa stručnim riječima.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
to što on piše može svaka b.... kopirat i stavit na forum,al mene zanima dal netko ima iskustva sa ovakvim problemom!stoga molim da "stručnjaci ovakvog profila" ne odgovaraju na moja pitanja!


A onaj tko zna čitat može sve to da nauči i bez kopiranja.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Može zadnje dvije rečenice.To mi se čini kao tvoja umotvorina.
PS
I ne bih se ni javio da ti onako napuhano nisi napao Tomicu.

Sonny nema te nešto,šta si ti sadio ove godine,jel proizvodnja ide?
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Kod mene je ove godine šareno, jedan vaki drugi onaki. Ali bere se što je najbitnije. Charta mi se pokazala odlično nakon što sam je toliko godina želio probati ali nisam nikada uspjeo, odsada idem samo s njome :(y):

Sada je u plasteniku i Darina i neki ultra loši hibrid od superiora.

img20130601192319.jpg
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Charta mi se pokazala odlično nakon što sam je toliko godina želio probati ali nisam nikada uspjeo, odsada idem samo s njome :(y):

I kod mene je Charta dobio naviše ocijene.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Razlika u cijeni sjemena sa npr. darinom se kompenzira već u prvoj berbi. Tako da više ne brinem što i kako. U ovoj zadnjoj berbi sam nabrao možda i duplo više nego na darini što sve govori.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Razlika u cijeni sjemena sa npr. darinom se kompenzira već u prvoj berbi. Tako da više ne brinem što i kako. U ovoj zadnjoj berbi sam nabrao možda i duplo više nego na darini što sve govori.

Sve to i još da naglasim stanje Charte u odnosu na Caman i Adrian nakon dva mijeseca berbe. Stanje je neuporedivo. Na Charti ni traga ni jednom gljivičnom oboljenju (da sad ne nabrajam), a i insekti ga baš ne vole, dok kod ostala dva ima po malo svega.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Imao sam Adrian prije 7,8 godina nisam bio uopće zadovoljan. Još se sijećam iz prošlosti da je i Jazer od EZ bio isto odličan, dugački i krupni plodovi.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Imao sam Adrian prije 7,8 godina nisam bio uopće zadovoljan. Još se sijećam iz prošlosti da je i Jazer od EZ bio isto odličan, dugački i krupni plodovi.

Imao sam i ja Jazzer. Caman i Jazzer su slični po obliku ploda, al' mislim da je tom tipu salatara na našem tržištu odzvonilo (imam blagi osijećaj da će tako biti u budućnosti, a uglavnom budem u pravu) Uglavnom u svakom slučaju prednost dajem Charti i zbog lakoće kontrolisanja zaperaka.
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Pozdrav svima . Na listovima se pojavile bijele mrlje , dali je to pepelnica ili nešto drugo , krastavac je u plasteniku.
 

Prilozi

  • Fotografija 0515.jpg
    Fotografija 0515.jpg
    25.3 KB · Pregleda: 360

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pozdrav svima . Na listovima se pojavile bijele mrlje , dali je to pepelnica ili nešto drugo , krastavac je u plasteniku.


Jedan prijateljski savjet ako primaš. Da bi ti netko točno rekao o kojoj bolesti krastavca se radi slikaj lice ali i naličje lista i obavezno sliku stavi 480x640 da se može vidjeti.

A ovo što se vidi bez slike naličja to je plamenjača , za nju ima xy preparata ako je krastavac počeo cvjetat , a ako nije onda je zakon nordox.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
I kod mene je Charta dobio naviše ocijene.

Također Charta ili Čarta za ove koji ne razumiju europski,po preporuci forumaša Petulle najbolji salatar. prinos mi je bio blizu 7kg po biljci a bio bi i veći da nisam morao brati sitnije zbog one e-coli.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Mala pouka iz Europskih jezika. Radi se o Njemačkom jeziku CHARTA što na Hrvatskom znači ČARTER.
 
Na vrh