• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krastavac salatar

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Kakva je ovo bolest kod krastavaca i čime ju tretirati da bi se suzbila.
Plodovi su cca 3/4 cm dužine.

Pretpostavljam da je plemenjača ali ipak treba pitati ovdje stručnjake a danas sam tražio Quadris za kupiti ali ništa, ova naša poljoapoteka bože sačuvaj.


 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da ti reknem-ne znam,sa krastavcem sam ja na Vi,jer ga sadim tek drugu sezonu ak ne računam nešto davno jedne godine.Ali na onoj prvoj slici mene to vuče na uglatu pjegavost,a to je onda bakterioza.Karakteristika uglate je oivčeno propadanje lista i sušenje tih mjesta,osušeno ispadna i ostaju rupe u listu.Ali,bilo šta da bilo,ako je ipak pamenjača u pitanju sa Quadrisom više nemaš šta raditi tu.On,iako je sistemik i odličan je jer pokriva sve što treba u ovoj fazi više neće pomoći.Njega se mora koristiti kada još nema izraženih simptoma bolesti na listu,ili bar dok su tu i tamo jedva zamjetljivi.Ridomil je za sve plamenjače(na svim kulturama)naj bolji,samo je pitanje karence.Valjda će se javiti neki krastavičar koji je majstor za krastavce,i ja bih voljela čuti,ali,kako bilo-ne troši Quadris u ovoj fazi,preskup je,a i izgubiti ćeš vrijeme za liječenje.Na bilo kojoj kulturi.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
https://docs.google.com/gview?url=h...b837d5f5e3a18e882c3&a=bi&pagenumber=17&w=1000


Syngenta program prskanja krastavaca u intenzivnom uzgoju. (syngenta katalog 2013)

Program prskanja krastavca u intenzivnom uzgoju
VRIJEME PRIMJENE NAMJENA IZBOR PRIPRAVAKA DOZA ZA 100 lit (1 ha)
Rasipanje granula i
plitko zaoravanje prije
sadnje
Sovice, žičnjaci, rovac
i grčice hrušta Force 1,5 G 10 kg/ha
Žičnjaci,
štitasti moljci
(bijele mušice)
lisne uši, trips
Actara 80-100 g/100 lit
(cca 50 ml otopine za 1 biljku)
Plamenjača
Pepelnica
Trips i lisne uši
Nordox ili Ridomil Gold MZ
+
Thiovit jet
+
Karate Zeon
150 g ili 250 g
+
250 g
+
15 ml
Plamenjača
Pepelnica
Lisne uši
Nordox ili Pergado MZ
+
Thiovit jet
+
Pirimor
150 g ili 250 g
+
250 g
+
40-60 g
Plamenjača
Bijela mušica, lisne uši
Quadris ili Revus
+
Chess
80 ml (1,0 l/ha) ili 60 ml( 0,6 l/ha)
+
60 g (0,6 kg/ha)
Grinje (pauci), trips,
lisni mineri
(po potrebi odvojeno prskanje)
Vertimec + Etalfix pro 60 ml (0,6-1,0 l/ha) + 30 ml(0,25 l/
ha)
Plamenjača, pepelnica
Lisne uši i bijele mušice
Ortiva ili Revus
+
Actara ili Chess
80 ml (1,0 l/ha) ili 60 ml ( 0,6 l/ha)
+
20 g (0,2 kg/ha) ili 60 g (0,6 kg/ha)
Grinje (pauci), trips,
lisni mineri (po potrebi) Vertimec + Etalfix pro 60 ml (0,8-1,2 l/ha) + 30 ml (0,25 l/
ha)

Po mom skromnom mišljenju radi se o plamenjači. Dobro je što se vidi i naličje lista pa sa sa nekom dozom sigurnosti može reći da je to plamenjača.
Svi preparati koji se navode za krumpir , paradajz, lubenicu, dinju idu i za krastavac.


http://www.hemoslavija.co.rs/strucni-saveti/povrtarstvo/krastavac/347-plamenjaca-krastavca.html


https://www.google.hr/search?q=plam...v&sa=X&ei=k3mvUYuEHKiL4ATLkIDYBA&ved=0CCkQsAQ
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Tako ja imam na tikvicama jedan list, eventualno dva. Negdje je to najstariji list a negdje najmlađi. Meni te piknice izgledaju kao ubodi da nešto sisa, a kad puno isisa onda nastaju nekroze. Poz
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Jel to u plasteniku ili vani?
Zaboravio sam napomenuti da je vani, krastavci su Raider F1 i skoro 70/80 % je zahvaćeno ako bi se dalo šta spasiti bilo bi dobro.

Evo slike gdje je i ovaj počeo isto sa donjih listova.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Pozdrav svima . Na listovima se pojavile bijele mrlje , dali je to pepelnica ili nešto drugo , krastavac je u plasteniku.
Što se tiče ovih bijeli mrlja za njih se ne brini, one se pojavljiju na listovima krastavca koji je dobro hranjen, a ove slike kod Mateussa je po mom mišljenju plamenjača i ovo vrijeme je povoljno za razvoj plamenjače i sada krastavac treba štititi sa preparatima Kvadris, Ekvejšen Pro, Alijet, Akrobat MZ itd.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
vidiš kako to Miladin doslovce napiše,sad će te barem razumjeti ovi što neznaju čitati europski haha
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Zahvaljujem svima na odgovorima sutra idem pokušati nešto pronaći od navedenih preparata.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Mateuse, ako si krastavac planir'o za vani trebao si sa zaštitom početi još u fazi rasada. Tri tretiranja u razmaku od sedam dana počevši od dva lista sa Aliete bi trebalo biti efikasno. Opet ima iskusnijih krastavdžija pa neka ti kažu da znaš za ubuduće.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Miladine, posluša ja tebe pa ostavi krastavac u životu. Eno ga još gura. Neka ga dok je cijene.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Mateuse, ako si krastavac planir'o za vani trebao si sa zaštitom početi još u fazi rasada. Tri tretiranja u razmaku od sedam dana počevši od dva lista sa Aliete bi trebalo biti efikasno. Opet ima iskusnijih krastavdžija pa neka ti kažu da znaš za ubuduće.
Svaka škola se skupo plaća, danas tražio i uspio pronaći Daconil 720 SC danas poprskao pa ako šta bude biće super..
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Svaka škola se skupo plaća, danas tražio i uspio pronaći Daconil 720 SC danas poprskao pa ako šta bude biće super..
Nešto sam nabavio danas a nadam se da će ostati i za iduću sezonu nešto.

 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
kad bi krajnji kupci vidli ovu sliku...
a na cigaretama pišu da su opasne za zdravlje!

i to je tek mali dio asortimana,jelda?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kad bi krajnji kupci vidli ovu sliku...
a na cigaretama pišu da su opasne za zdravlje!

i to je tek mali dio asortimana,jelda?

Da krajnji kupci vode brigu o zdravlju trg.centri bi bili prazni.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Uh ova logika pesticida mi nikako ne ide :) Ovo nije za krastavce sve garant. Jel imaš ti grinju u lozi,crvenog pauka u jabukama ili? Poz
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
I ja sam to gledao,pogotovo litra Vertimeca,to ces imati 10godina.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Uh ova logika pesticida mi nikako ne ide :) Ovo nije za krastavce sve garant. Jel imaš ti grinju u lozi,crvenog pauka u jabukama ili? Poz

I ja sam to gledao,pogotovo litra Vertimeca,to ces imati 10godina.

Imam prijatelja na Krku koji ima vinograde i vinariju i dobio sam od njega Topas, Vertimec i Thiovit Jet a Aktaru od 4g sam donio iz Bosne jer ovdje u Rijeci nisam mogao nabaviti Previkur Energy sam koristio za presadnice a Karate zeon sam jednom prskao Cvijeće Ruža, na nju se nakupilo gamadi skoro gornji listovi pokriveni i jednom gornje listove od mladih jabuka zasađene sredinom 3 mjeseca ove godine.

Daconilom sam oprskao prije par dana krastavce zbog plemenjače i to je jedino čime je prskano a vjerovatno ću morati i tikvice ??.

Sa prijateljem sam pričao da imam problema na krastavcima sigurno plemenjača a on kaže idemo kod mene u skladište i dao je što sam gore naveo.

Imam nešto i jabuka i loze pa možda bude zatrebalo.

Nekakva poljoapoteka je mala beba koliko ima čovjek na lageru a sada je vrijeme špricanja i zaštita vinograda.

Ah da zaboravih dobio sam i Mikal Premium za plemenjaču loze kaže ako ustreba nek se nađe pri ruci nisam dobio cijelo pakiranje nego rifuzo pa nisam slikao.
 
Posljednje uređivanje:

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
Da krajnji kupci vode brigu o zdravlju trg.centri bi bili prazni.

potpisujem!

u subotu je žena na placu imala mušteriju koja je salatu kupila samo zato jer je na par listova bilo rupica od puža - jedna od 1000

druge kad vide povrće s kakvim oštećenjem ili sačuvaj bože da ispuže kakva gusjeničica,pobjegnu ko da su vidle krokodila,a kad razgovaram s ljudima svi se kunu kak oni baš uvijek gledaju da kupe nešpricano,pa vole da jabuka ima crva i takva sr....a,a ja se onda pitam tko je ovdje lud?zakaj onda ja svaku oštećenu,nepravilnu ili pogriženu glavicu moram na kraju baciti pajcekima?
više se ni ne trudim takvu robu spremati na plac

kod nas robu još uvijek najbolje prodaje izgled
 
Na vrh