• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krava se neda musti

V

vla

Guest
Ljudi pomagajte,
Stigla prva krava u stalu, ali se ne da muzti na muzilicu.Ubi nas.Sta da radim? Kako naviknuti kravu na masinsku m uzu?.Do sada su je rucno muzli i da naglasim da je prvotelka.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Re: izmuzišta

Ako nista ne pomaze onda ostaje kao zadnje sretstvo takozvana ritulja, to ti je ona metalna naprava u obliku iskrivljene cijevi koja se zakaci za slabinu i ledja i onda krava nemoze da se rita barem na toj strani na kojoj je ritulja. Poslije nekoliko puta krava bi trebala da se privikne. Moj ti je savjet ne kupuj krave koje su muzene rucno samo muzilicama ili junice koje ce se privici na to kad druge krave muzes strojno. Cijena te ritulje je ovdije oko 20eura , ako je jace napravljena moze i vise.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: izmuzišta

ta ritulja, imam ju i ja, nekad ne pomaže, ako je krava ili junica pogotovo tolko bijesna da se neda strojno must, jedino riješenje je privezati ju u štali do zida te ju zašemperiti o zid da nemoži niti lijevo niti desno, staviti ritulju i tako nekoliko dana i popustit će ona vjeruj mi, provjereno!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: izmuzišta

vla kaže:
Ljudi pomagajte,
Stigla prva krava u stalu, ali se ne da muzti na muzilicu.Ubi nas.Sta da radim? Kako naviknuti kravu na masinsku m uzu?.Do sada su je rucno muzli i da naglasim da je prvotelka.

nekad zna bit sa junicama tj prvotelkama problema dok se ne naviknu na to da im muzilica neče ništa strašno napravit.
proces je ovakav, štrik oko rogova napneš na jednu stranu, brnjicu na nos mentni i napni jako na drugu stranu, i nek jedan kvrcka po rogu i na svaki pokret nogom neg cukne špagu sa brnjicom, to če ju više smetat nego muzilica, to mora sve bit napeto nema da krava kud se ima izmicat, i polako kroz par dana kad shati kolko je sati nebude se ritala više, i u pravilu su to onda jako mirne krave koje znaju šta brnjica na nosu može
a ako imaš još pomočnika, drugi nek joj prefrkne rep prek leđa i nategne ga i primi za flam i napne, flam ti je između zadnje noge prema vimenu
stajat če ko da je zabetonirana
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: izmuzišta

točno!, ja sam za brnjicu i kvrckanje zaboravil, isto puno vrijedi!
 
H

Helena

Guest
Re: izmuzišta

bogec kaže:
vla kaže:
Ljudi pomagajte,
Stigla prva krava u stalu, ali se ne da muzti na muzilicu.Ubi nas.Sta da radim? Kako naviknuti kravu na masinsku m uzu?.Do sada su je rucno muzli i da naglasim da je prvotelka.

nekad zna bit sa junicama tj prvotelkama problema dok se ne naviknu na to da im muzilica neče ništa strašno napravit.
proces je ovakav, štrik oko rogova napneš na jednu stranu, brnjicu na nos mentni i napni jako na drugu stranu, i nek jedan kvrcka po rogu i na svaki pokret nogom neg cukne špagu sa brnjicom, to če ju više smetat nego muzilica, to mora sve bit napeto nema da krava kud se ima izmicat, i polako kroz par dana kad shati kolko je sati nebude se ritala više, i u pravilu su to onda jako mirne krave koje znaju šta brnjica na nosu može
a ako imaš još pomočnika, drugi nek joj prefrkne rep prek leđa i nategne ga i primi za flam i napne, flam ti je između zadnje noge prema vimenu
stajat če ko da je zabetonirana
Pomaže i vezanje prednje noge oko gležnja i podignuti je u vis
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ufff,da...ima ih kaj su jako blesave :scratch ,imam i ja jednu takvu :cry: ,a mlijeka ko vode pa mi ju šteta prodat...a riješili smo problem ovak:1.svezali na mjesto do zida(zid sa lijeve strane,gledano otraga krave),2.pritegnuli lanac na kraće da nemre puno plesati okolo,3.uzeli jedan štrik i svezali ga za lijevu nogu kravi ispod koljena i otraga za jednu šelnu na zidu ,poslije toga sam lagano jer nevalja previše ni maltretirati kravu,onda stegne mlijeko pa imaš poslije problema s mastitisom...no to "lagano" baš i nije bilo prelagano prvih par puta, bilo je i padanja i svega ,al nakon par dana se krava smiri i navikne na taj štrik,a od nekakvih batinanja nema previše vajde(sprobali smo i to :oops: ) :mrgreen: :mrgreen:
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Ovi nacini vezivanja pomazu samo ako se krava "pravo" ne rita, ako se rita onda pomaze samo onaj nacin od helene sa vezivanjem pednje noge i dizanjem u vis sa suprotne strane ,krava nema tako dobru ravnotezu kad stoji na tri noge ali onda hoce da legne dolje, ili se stavlja ritulja ali "po propisu".

Znaci ovako: Kad radite rituljom ne treba vam niko samo ritulja, kod prvog stavljanja ritulja treba da je zatvorena na zadnjim rupama, treba i umjeca i snage i malo hrabrosti to staviti, stavlja se sa sa dvije ruke, sa jednom rukom uhvatite od dolje ritulju i zakacite kravi za slabinu i snazno dizete ritulju a drugom rukom gore gurate na ledja i to sve u trzaju, kad je zakacite odskocite u stranu ,jer neke hoce da se bace na ledja i to na onu stranu na kojoj je ritulja da bi se oslobodile od ritulje , kad se bace na ledja udaraju sa sve cetiri i pokusavaju se osloboditi od rutulje, ako je propisno stavljena ritulja ostaje zakacena na kravi i kad krava ustane zna jos nekoliko sekundi da se rita i da divlja kad vidi da nemoze da se "rijesi" ritulje onda se smiri , moze da izgleda malo nehumano ali nisam cuo da se neka krava ozljedila od ritulje, sa nekim ekstremnim primjercima krava moze da izgleda kao na koridi kad kauboji jasu one divlje konje ili bikove.

Ritulja kad je zategnutaprvi puta zna preko slabine malo da povuce na stranu i gore vime:) ali ne brinite, manje se morate sagnuti da pomuzete:)

Kad se krava smiri muzete, ako se jos rita sa suprotne strane od ritulje onda pomuzete ovu stranu gdje je ritulja pa ponovite ritulju sa druge strane ali to su vec ekstremi. Krava sa rituljom ne seta okolo jer ju to boli ili smeta.

Kod skidanja ritulje pritisnete one osigurace da se malo raspusti i skinete dolje ili ponovite postupak kao kod stavljanja snazno podignete od dolje ritulju a sa drugom rukom svucete dolje trzajem.

Kod svakog slijedeceg puta stavljanja ritulja se malo raspusti i poslije nekoliko dana vise nije ni potrebna.

Najgori slucaj do sada je imao moj otac kad je kupio zensku telad na stocnom sajmu u Pleternici(prije 7-8godina). Jedno tele po papirima majka austrijanka, kad je odraslo nije dala da se dodirne rukom, ritala se kao oni konji na koridi kod prvog pokusaja muznje, ritulja ju je izljecila da je stajala kod muznje kao zaledjena, cetiri laktacije je bila kod nas.

Da jos kazem neke grave kod muznje nece da "spuste" svo mlijeko i takve vremenom izgube mlijeko i za takve nema pomoci, pokusano vjesanje tereta ne rep stavljanje vreca cementa na ledja krave kod muznje, jedan jase kravu drugi muze i ne pomaze , ako neka krava ne "spusta" duze vrijeme i izgubi mlijeko takve krave mogu da izlijece samo mesari.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ko što sam rekao, brnjica na nos, napet na jednu stranu, a štrik oko rogova na drugu stranu, i kad ju prišarafite, vjerujte nos joj je veča okupacija od vimena i ritanja.
ja ne vežem noge ili te sprave da koristim, samo brnjica,jedan muze a drugi upravlja nosom, i nakon par dana bude mirna nebudete ju mogli maknit s mjesta.
nebude meni krava lupala s nogom po muzilici ili po mojoj ruci, a jok malo :!:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
:blackeye je oče ta mužnja biti krvav posao :scratch
i onda dok ti ovi počnu solit pamet kak je lako živjet i bavit se s kravama :twisted:
ko da to mlijeko iz pipe puštamo i nosimo u mljekaru :evil:
 
Å

Željko

Guest
...zanimljivo...svašta se radi!
tzv. ritulja je dobra, ali ne u svim situacijama!
Najefikasniji način je da se kravi rep digne u zrak i savine prema kičmi. U tom slučaju je kičma blokirana i nema šanse da krava pomakne nogu!
Uvjerite se sami! ;)
 
H

Helena

Guest
Željko kaže:
...zanimljivo...svašta se radi!
tzv. ritulja je dobra, ali ne u svim situacijama!
Najefikasniji način je da se kravi rep digne u zrak i savine prema kičmi. U tom slučaju je kičma blokirana i nema šanse da krava pomakne nogu!
Uvjerite se sami! ;)
Dečki sad smo iznijeli jako puno detalja kako se zlostavlja živina mogli bi završiti u Hagu :lol:
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
imam takvu kravu u štali koja se rita bilo je tu i malo batinjanja ali kad se ne da ne da se i ja uzmem štrik svežem oko rogova i za prečku iznad "jasala" nogu na kojoj strani se muze isto tako svežem štrikom i za alku iza krave koja se nalazi u zidu i tko pomuzem kravu ali to bi bilo sve dobro da stari nije vidio kako muzem kravu tj vežem i počeo vikat da je to mučenje životinje i da tk više ne muzem i dobro ja prestanem i krava se malo smirila ali kad je on počeo must pa kad je ritnila muzar leti muzar na jednu stranu a kanta i mlijeko na drugu stari sav u čudu izlazi iz štale i govori men da je ja muzem kako hočem i znam da on više neče tako da je sad muzem ja a nekad i in ali je obavezno priveže


moje mišljenje je to što se tiče te krave:eek:d čovjeka što smo je kupili kao junicu dok je bila mala još tele ušli neki psi lutalice u staju i počeli je grist za zadnje noge tako da je krava i uplašena tj slaba na psihičkoj bazi
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
cika Mato kaže:
imam takvu kravu u štali koja se rita bilo je tu i malo batinjanja ali kad se ne da ne da se i ja uzmem štrik svežem oko rogova i za prečku iznad "jasala" nogu na kojoj strani se muze isto tako svežem štrikom i za alku iza krave koja se nalazi u zidu i tko pomuzem kravu ali to bi bilo sve dobro da stari nije vidio kako muzem kravu tj vežem i počeo vikat da je to mučenje životinje i da tk više ne muzem i dobro ja prestanem i krava se malo smirila ali kad je on počeo must pa kad je ritnila muzar leti muzar na jednu stranu a kanta i mlijeko na drugu stari sav u čudu izlazi iz štale i govori men da je ja muzem kako hočem i znam da on više neče tako da je sad muzem ja a nekad i in ali je obavezno priveže


moje mišljenje je to što se tiče te krave:eek:d čovjeka što smo je kupili kao junicu dok je bila mala još tele ušli neki psi lutalice u staju i počeli je grist za zadnje noge tako da je krava i uplašena tj slaba na psihičkoj bazi

Dobar izgovor zlata vrijedi, kod kupovine zenske teladi, junica ili krava provjeriti zasto prodaje tu zivotinju ako ima vise junica a neke ostavlja a neke prodaje , najbolji se materijal ostavlja a skart ide van, e sad neki prodaju jer nisu zadovoljni sa kolicinom mlijeka koje krava daje.

Ili onaj drugi razlog da junica ima " genetski potencijal" da ce se ritati , pa onda neka onaj sto kupi takav "materijal" misli sta sta ce s kravom.

Ili neki drugi razlog mala plodnost, slabi ligamenti i kod telenja istera uterus itd.
 
V

vla

Guest
Koleginice i kolege Farmeri,moram vam se ovim putem zahvaliti na pomoci i izuzetnim savetima.Mozemo cak objaviti i prirucnik o ovoj temi za farmere pocetnike.
Krava se muze fenomenalno,kao da nikada nije pravila probleme.
 
V

vla

Guest
Najpre sam stavio brnjicu,pa se pokusavala oteti, a onda je pomoglo savijanje repa ka ledjima i podizanje prednje noge.
Preporucujem sva tri odjednom-dobitna kombinacija.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
854
Na svom iskustvu mogu tvrdit kako se i selekcija u zadnjim godinama (vjerovatno nenamjerno, pošto nisam primjetio to osobinu na upitnicima) na tom polju kretala u pozitivnom smjeru.

Prije 20 i koju godinu prvotelkinja u izmuzištu je 'tražila' grubu snagu, ritulju, savijanje repa i slićno.
Danas od prvotelkinji možda 10% stvara probleme, i još tu je u 90% dosta ritulja.

Moram napomenuti da se radi o izmuzištu, gdje si sigurniji, zaštićen si ogradom i normalno stojiš i možeš se brzo maknut ako šutne, što je malo teže, ako čučuš ispod krave.

Još savet za praksu.
U krajnom slućaju najdivljih životinja sigurno funkcionira ako joj svežemo nešto iza prvih noguu oko trupa (jaću špagu, lanac...) i to jako stegnemo. Stavimo unutra neki kolac, savijanjem kojeg se ta veza jako stegne. Možda bi funkcioniralo i sa trakom za teret sa račnom, nisam probao.
 
M

mirela

Guest
pozdrav trebam pod hitno pomoc kravu smo uzeli kao mladu junicu od 5 mjeseci hranili pripremali sve bilo ok svekar joj vime masirao kao priprema za muzu da ne bude skakljiva i da se privikne nije bilo nikakvih ama bas nikakvih problema mirna bila kao janje e sad prije 7 dana dolazi telenje veterinr kaze tele zaglavilo (napominjem prvotelka je )na silu tele čupaj van tako da je krava 2 puta padala na prednje noge a telila se stojeci ok otelila se tele nekih 24 sata nije htjelo na noge sve s,o pokusavali ali jednostavno nece e tele ustalo pocelo sati nije problem ne brani se teletu svremena na vrijeme digne nogu ali lagano dok tele sasne ja uspijem ukrasti 0:5 -1 mlijeka al jel primjetila da sam dole udara mlijeko nadolazi tele nemoze sve posati tako da vime pocinje da se pali sve je crveno al ona neda nama prici ubi i prednjim i zadnjim nogama aparat za muzu nikako neda ubi sve strga tako da su i sisaljke joj se pod nogama nasle pokusavali smo i vezati i svasta nesto al ne ide ubi molim za vas savjet sta da radimooo hvala
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ako je tako kritično, svežite kravu za neki vanjski zid prije muznje, taj zid prije cvega probušite i preko njega ušerafite nekoliko karika za što čete kasnije kravu komplet povezati, za prednje noge, za zadnje noge, ako iza krave ima zid i njega probušite i stavite keriku i za tu jo pozadi privežite isto zazadnje noge, naprijed dobro učvrstite glavi, na vrat, na rogove, na nos brumbu, malo ju ušpanajte cijelu i onda probajte musti, ako e tako zločesta jednostavno joj nesmijete dati niti malo prostora da može micati nogu i tako neloliko dana i popustit če ona, znam to iz iskustva ;)
Bolje i tako jer njoj ništa neće biti, samo ju ušpanajte da se ne može micati, jer ako vime bukne i jako se upali, vjeruj mi, zakopat čete je, ovako malo muke i bit če njoj lakše kad ju nekolio puta dobo pomuzete, shvatit če da joj nebude ništa, samo če joj pomoći i smirit če se :!: :!:
 

Najnoviji postovi

Na vrh