• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krečemo sa OPGom

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Pozdrav majstori,

Moja cura i ja krećemo sa opg-om. Odlučili smo se tome jer je moja cura agronom a ja obožavam takav posao kad znaš kaj si napravio tj. kada vidiš svoje plodove rada. Osim toga si zaslužiš bar nekaj usput.

Trenutno smo oko 6000 sadnica posadili. Ima svašta i svačega: rajčice, paprika, krastavci i to svega razne sorte. Postavili si budemo plastenik 20x4.5m samo čekamo da se vrijeme popravi. Čitam svugde da se grije plastenik. Naš se nebude.
Ostatak povrća kaj ne bude stao u plastenik ide na otvoreno. Trenutno mi cura dela popodne kroz sezonu a ja ujutro. Tak da je moja misija zalijevanje sadnica i grijanje da im bude uvijek oko 15 stupnjeva.

Saint pierre rajčica je več probila zemlju u raste kao luda. Drugo mi još ništa nije izašlo. Ali trebalo bi uskoro.

Pa ako netko ima kakve savjete za zelenog poljoprivrednika samo mi ih dajte :(call):

A ja jedva čekam da se vrijeme ustabilji da mogu krenuti sa montažom plastenika. :tractor:
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Svaka cast da netko mladj ima volje za pocet ulagat u poljoprivredu. Samo naprijed i nek je sa srecom. Ja sam isto krenuo prosle godine malo ozbiljnije. Inace smo obradjivali za svoje potrebe dva hektara zemlje tak da je nesto osnovno od mehanizacije bilo. S tim da smo zadnjih desetak godina sve zemlje zapustili. Ja sad krecem sa desetak hektara uz redovan posao tak da znam kak vam je. Ne odustajte. N pocetku ce bit malo teze ali kad se uhodate bude puno lakse, a i kad bude prvog uroda bute vidli kakvo je to zadovoljstvo.:drink:
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Pozdrav majstori,

Moja cura i ja krećemo sa opg-om. Odlučili smo se tome jer je moja cura agronom a ja obožavam takav posao kad znaš kaj si napravio tj. kada vidiš svoje plodove rada. Osim toga si zaslužiš bar nekaj usput.

Neka vam je sa srećom,želim vam puno uspjeha u gajenju i prodaji.
Samo hrabro naprijed:icon_super:
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
iz svojeg 20 godišnjeg iskustva mogu ti reči da je najlakši i najljepši dio posla-proizvodnja,a najteži i najmučniji plasman,prodaja i naplata

ako si riješio ovaj drugi dio problema,onda je samo nebo granica-vidjet ćeš
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Svaka cast da netko mladj ima volje za pocet ulagat u poljoprivredu. Samo naprijed i nek je sa srecom. Ja sam isto krenuo prosle godine malo ozbiljnije. Inace smo obradjivali za svoje potrebe dva hektara zemlje tak da je nesto osnovno od mehanizacije bilo. S tim da smo zadnjih desetak godina sve zemlje zapustili. Ja sad krecem sa desetak hektara uz redovan posao tak da znam kak vam je. Ne odustajte. N pocetku ce bit malo teze ali kad se uhodate bude puno lakse, a i kad bude prvog uroda bute vidli kakvo je to zadovoljstvo.:drink:

Hvala hvala! Mi za ovu godinu imamo malo manje od hektra obradive zemlje. Drugo ljeto bu više, možda i nekaj sitnoga poticaja dobimo.
Znaš da jedva čekamo da krenemo, jako smo ambiciozni. Od mehanizacije sad imamo motokultivator i nismo se htjeli baciti u prevelike troškove na početku. Malo po malo pa bude nekak.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Samo polako i po mogucnosti bez nekih velikih kredita i namas kaj izgubiti osim svojeg vremena. Nisam siguran kak je sa povrtlarstvom, ali mislim da je minimum za dobivanje poticaja 1 hektar.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Samo polako i po mogucnosti bez nekih velikih kredita i namas kaj izgubiti osim svojeg vremena. Nisam siguran kak je sa povrtlarstvom, ali mislim da je minimum za dobivanje poticaja 1 hektar.

Istina. Zato ovu godinu nebumo dobili ništa. Tek iduću godinu kad budemo imali mali preko jednog hektra.
Malo me muči, paprika mi još nije probila zemlju a sad još malo i 3 tjedna su prošla kad smo posijali u kontejneriće. Sad baš čitam na agroklubu da sadnica ispod 15 celzija prekida razvoj.

Meni je dolje gdje kurim za sadnice oko 13 noću a danju maksimalno 16. To premalo da se sklije ili općenito sporije se razvija nego rajčica... :icon_scratch:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Odmah diži temperaturu danju na bar 25,noću nikako ispod petnaet,a ako možeš dvadeset ili isto dvadeset pet dok ne počne nicati.Rajčicu skloni na hladniie ako je imaš jer je to njoj previše(noću dvadeset)Paprika neće nicati na petnaest niti za mjesec dana.Digni joj temperaturu i jako zalij(nemoj da je jako mokro i hladno).
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Odmah diži temperaturu danju na bar 25,noću nikako ispod petnaet,a ako možeš dvadeset ili isto dvadeset pet dok ne počne nicati.Rajčicu skloni na hladniie ako je imaš jer je to njoj previše(noću dvadeset)Paprika neće nicati na petnaest niti za mjesec dana.Digni joj temperaturu i jako zalij(nemoj da je jako mokro i hladno).

Hvala na savjetu. Onda idem premjestiti to na toplije pozicije :biggrin:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
....Pa ako netko ima kakve savjete za zelenog poljoprivrednika samo mi ih dajte :(call):...
Samo jedan savjet; uči na tuđim greškama :icon_winkle:; već živimo u 21. stoljeću, i danas, više nego ikada prije, točna informacija moć, a kriva informacija propast. Tako pazi što biraš! :(wait):. A sve ostalo će doći samo od sebe....
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
papriku i rajčicu ste sijali direktno u kontejnere s rupama?
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
papriku i rajčicu ste sijali direktno u kontejnere s rupama?

Da. Sve sjemenke smo posijali u kontejnere (paprika, rajcica, krastavce, feferone, brokola, cvijetaca)
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
eh,onda se bojim da ste napravili gresku. sjemenke se siju ovako-



i kad su velicine kao na slici,svaka posebno se isčupa van i presadi u kontejner ovako-



Uploaded with ImageShack.us

klijavost sjemena koje ste posadili u kontejnere nikad nije sto posto,sto znaci da bi vasi kontejneri mogli imati i do 30% praznih rupa. tu se uzalud potroši supstrat,i na tržnici lose izgleda. to se da izbjeci ako se sjeme prethodno stavi u neku krpicu,zamota,namoči u vodi i ostavi na toplome kroz par dana,i tad se sije samo sjeme koje je pustilo klicu.
ipak,najbolji način je presađivanje jer to pozitivno utjece na kvalitetu presadnice u svakom pogledu.
ovo na slici je paprika,kod rajčice i feferona je postupak isti,kod krastavaca obavezno treba sjeme namočiti da pusti klicu i zatim sijati u kontejnere(ja večinom sijem u tegle),a brokola i cvjeteca se siju bez problema direktno u kontejner.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
eh,onda se bojim da ste napravili gresku. sjemenke se siju ovako-



i kad su velicine kao na slici,svaka posebno se isčupa van i presadi u kontejner ovako-



Uploaded with ImageShack.us

klijavost sjemena koje ste posadili u kontejnere nikad nije sto posto,sto znaci da bi vasi kontejneri mogli imati i do 30% praznih rupa. tu se uzalud potroši supstrat,i na tržnici lose izgleda. to se da izbjeci ako se sjeme prethodno stavi u neku krpicu,zamota,namoči u vodi i ostavi na toplome kroz par dana,i tad se sije samo sjeme koje je pustilo klicu.
ipak,najbolji način je presađivanje jer to pozitivno utjece na kvalitetu presadnice u svakom pogledu.
ovo na slici je paprika,kod rajčice i feferona je postupak isti,kod krastavaca obavezno treba sjeme namočiti da pusti klicu i zatim sijati u kontejnere(ja večinom sijem u tegle),a brokola i cvjeteca se siju bez problema direktno u kontejner.

Ja mislim da je razlika samo estetska. Zato sijemo po dva il više sjemena po rupici. Osim toga imaš dupli posao kod pikiranja ako prvo sadiš sve u istu kutiju kao ti. Znači 6000 flancov presadi u kontejner i onda ponovno pikirat? To nije vremenski efikasno.
A ovo sa namočenom krpicom mi se čini dobrim. Pokušali budemo tak drugi put. Fala.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ja imam 60 000,a i više flanaca pa opet sve ručno pikiramo. jest da je sporo,i radnici koštaju, ali ima jako dobar efekt.svaku biljku,pa cak i ukrasno grmlje i drvece preporucuje se cim više puta presaditi. kad sijem salatu,kupljeno hibridno sjeme ima veliku klijavost i sije se po jednu sjemenku,a neke domace sorte kojih nema za kupiti,sijem po dvije-tri sjemenke u svaku rupicu. tad se isto dogodi da u jednoj rupici proklijaju sve tri,u drugoj dvije,a negdje ni jedna.
kaj se tice estetike,ona je na trznici jako vazna,i treba sve biti cim je moguce ljepse.
ali,samo polako,ima vremena,nitko se nije rodio sa znanjem. ja imam 22 godine,i radim u tome od djetinjstva,pa opet se dogodi da fulam,isto kao i moji roditelji.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
ja imam 60 000,a i više flanaca pa opet sve ručno pikiramo. jest da je sporo,i radnici koštaju, ali ima jako dobar efekt.svaku biljku,pa cak i ukrasno grmlje i drvece preporucuje se cim više puta presaditi. kad sijem salatu,kupljeno hibridno sjeme ima veliku klijavost i sije se po jednu sjemenku,a neke domace sorte kojih nema za kupiti,sijem po dvije-tri sjemenke u svaku rupicu. tad se isto dogodi da u jednoj rupici proklijaju sve tri,u drugoj dvije,a negdje ni jedna.
kaj se tice estetike,ona je na trznici jako vazna,i treba sve biti cim je moguce ljepse.
ali,samo polako,ima vremena,nitko se nije rodio sa znanjem. ja imam 22 godine,i radim u tome od djetinjstva,pa opet se dogodi da fulam,isto kao i moji roditelji.

e gogo, prije svega salata nikako nije hibridna, kao drugo svaki hibrid ima minimalnu klijavost od preko 90 posto i pitanje je isplativosti pikiranja velikih količina. Gdje bih ja završio da pikiram 200 tisuća sadnica.
Ne kažem da nije dobro, samo treba odvagnuti što je isplativije. Meni se čini bolje uzeti kontejnere nakon nicanja i prepikirati samo u one rupe gdje nije niklo, a i to nikad ne radim jer nemam sam vremena, a radnike neću platiti za to
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
e gogo, prije svega salata nikako nije hibridna, kao drugo svaki hibrid ima minimalnu klijavost od preko 90 posto i pitanje je isplativosti pikiranja velikih količina. Gdje bih ja završio da pikiram 200 tisuća sadnica.
Ne kažem da nije dobro, samo treba odvagnuti što je isplativije. Meni se čini bolje uzeti kontejnere nakon nicanja i prepikirati samo u one rupe gdje nije niklo, a i to nikad ne radim jer nemam sam vremena, a radnike neću platiti za to

mi uvijek kazemo hibridna,zato kaj je kupljeno sjeme. ta klijavost od 90% je vrlo upitna,pogotovo zato kaj je vecini pakovanja odavno istekao rok trajanja,oni tad naprave neko dodatno ispitivanje i opet puste u prodaju. pikirati nakon nicanja? kad se par puta prije nicanja zemlja zalije, kasnije je jako tesko nekaj ponovno unutra spikirati (isprobano),a i tad se dobiju neravnomjerno veliki flanci,sto utjece na estetiku,a estetika utjece na prodaju...:icon_winkle: sad su dani kad kad se jos ne moze na zemlju,posto imam dosta zemlje,i cijele dane se samo lijepo sjedi i pikira,ima i gorih poslova... bar cujem sve tračeve od ovih baba...

EDIT- ako je salata oznacena sa F1,onda to je hibridna salata,ne?
 
Posljednje uređivanje:

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Mi to radimo usput naših poslova koji nam uzemju 40 sata minimalno na tjedan. Tak da nemamo baš i vremena da sadimo prvo onak kak ti gogo pa onda u kontejnere. A radnikr platiti? Nismo niti nikad mislili zaposliti nekoga pa mi smo amateri sa malim količinama. :icon_mrgreen:
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
eh,onda se bojim da ste napravili gresku. sjemenke se siju ovako-



i kad su velicine kao na slici,svaka posebno se isčupa van i presadi u kontejner ovako-



Uploaded with ImageShack.us

klijavost sjemena koje ste posadili u kontejnere nikad nije sto posto,sto znaci da bi vasi kontejneri mogli imati i do 30% praznih rupa. tu se uzalud potroši supstrat,i na tržnici lose izgleda. to se da izbjeci ako se sjeme prethodno stavi u neku krpicu,zamota,namoči u vodi i ostavi na toplome kroz par dana,i tad se sije samo sjeme koje je pustilo klicu.
ipak,najbolji način je presađivanje jer to pozitivno utjece na kvalitetu presadnice u svakom pogledu.
ovo na slici je paprika,kod rajčice i feferona je postupak isti,kod krastavaca obavezno treba sjeme namočiti da pusti klicu i zatim sijati u kontejnere(ja večinom sijem u tegle),a brokola i cvjeteca se siju bez problema direktno u kontejner.

kao prvo zacetniku teme zelim sve najbolje u poslu i da mu uspije sve kaj je naumio i da i nekaj zaradi od svoje poljoprivrede...e sad kaj se tice vase izjave da je pogrijesio kaj je sijao u kontejnere...nije istina nema greske ako ce rasad prepikirati tak svejedno u kaj je posijano bitno je da je susptrat dobar...cak i da ga ne prepikira ako nije rasad za prodaju imat ce nesto nece flanac propast ako nije prepikiran osjetit ce nesto mozda razlike na urodu ali i to je diskutabilno...ja godinama prvo sijem u kontejnere (doduse u 209 ili 240 rupa) a nakon toga pikiram rajcicu u teglice fi 9 a papriku i ostalo u kontejnere od 50 ili 48 rupa...i malo sijem samo za sebe najvise za prodaju jel je meni osnovna djelatnost uzgoj cvijeca a ne uzgoj povrca ali sa time se krpa proracun i iskoristavaju plastenici vise dana u godini...na pocetku je bilo tesko jako malo sam ja takvih flanaca prodal jel kod mene jos uvjek svaka druga baba prodaje napukane flance po 50 lipa (a pikirani u supstrat svi znaju da nemoze ici za tu cijenu) ali tko je probao moje flance taj se nagodinu vraca po njih i to sve vise ljudi dolazi bez obzira na recesiju i skuplju cijenu...e sad kaj se tice tko je pogrijesio ja bih rekao i da vi grijesite sto ne pikirate papriku u vece rupe...malo vise supstrata ode ali je kvalitetniji flanac...sve je to diskutabilno... zelim reci zacetniku teme da se ne bi uplasio nakon vase izjave da je pogrijesio...nema greske majstore samo przi dalje :) ja kad sam se poceo bavit poljoprivredom nisam ni znao za forum a od savjeta ostalih poljoprivrednika slabo sam naucio...jesam naucio sam ono kaj nesmem vise delat jel nisam jedanput dobio krivu informaciju o necemu kaj sam pital...ako si novi u poslu i pitas nekog lokalnog tko se time bavi najvjerovatnije da ce te krivo uputit u posel jel gleda na tebe kao na mogucu konkurenciju kroz neko vrijeme pa bolje da te odma sreze tak da cim prije odustanes..ja se nisam dao bez obzira na sve probleme i nedace i "pomoci" od drugih...
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
kao prvo zacetniku teme zelim sve najbolje u poslu i da mu uspije sve kaj je naumio i da i nekaj zaradi od svoje poljoprivrede...e sad kaj se tice vase izjave da je pogrijesio kaj je sijao u kontejnere...nije istina nema greske ako ce rasad prepikirati tak svejedno u kaj je posijano bitno je da je susptrat dobar...cak i da ga ne prepikira ako nije rasad za prodaju imat ce nesto nece flanac propast ako nije prepikiran osjetit ce nesto mozda razlike na urodu ali i to je diskutabilno...ja godinama prvo sijem u kontejnere (doduse u 209 ili 240 rupa) a nakon toga pikiram rajcicu u teglice fi 9 a papriku i ostalo u kontejnere od 50 ili 48 rupa...i malo sijem samo za sebe najvise za prodaju jel je meni osnovna djelatnost uzgoj cvijeca a ne uzgoj povrca ali sa time se krpa proracun i iskoristavaju plastenici vise dana u godini...na pocetku je bilo tesko jako malo sam ja takvih flanaca prodal jel kod mene jos uvjek svaka druga baba prodaje napukane flance po 50 lipa (a pikirani u supstrat svi znaju da nemoze ici za tu cijenu) ali tko je probao moje flance taj se nagodinu vraca po njih i to sve vise ljudi dolazi bez obzira na recesiju i skuplju cijenu...e sad kaj se tice tko je pogrijesio ja bih rekao i da vi grijesite sto ne pikirate papriku u vece rupe...malo vise supstrata ode ali je kvalitetniji flanac...sve je to diskutabilno... zelim reci zacetniku teme da se ne bi uplasio nakon vase izjave da je pogrijesio...nema greske majstore samo przi dalje :) ja kad sam se poceo bavit poljoprivredom nisam ni znao za forum a od savjeta ostalih poljoprivrednika slabo sam naucio...jesam naucio sam ono kaj nesmem vise delat jel nisam jedanput dobio krivu informaciju o necemu kaj sam pital...ako si novi u poslu i pitas nekog lokalnog tko se time bavi najvjerovatnije da ce te krivo uputit u posel jel gleda na tebe kao na mogucu konkurenciju kroz neko vrijeme pa bolje da te odma sreze tak da cim prije odustanes..ja se nisam dao bez obzira na sve probleme i nedace i "pomoci" od drugih...

Bolje ispast glup nego iz vlaka => made my day :(clap):
Dobra dobra.

Hvala na podrški! Znam povrtlarstvo (i poljoprivreda općenito) je jako kompleksan posao i teško se to sve naučit pa sam jako zahvalan ovom forumu i svim vam ljudima koji mi dajete savjete i jedan drugome pomažete! :icon_pray:

Živjeli :icon_pidu:
 

Najnoviji postovi

Na vrh