• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta
H

Hurlimann86

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

I ja danas malo bio u obilasku polja pa evo par sličica.
Ovo je 1 ha klupčaste oštrice , sijana 26.10. i dobro napreduje ja sam zadovoljan :D




 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

fino fino hurliman 86 :D

kolko sam skužio u međimurju podosta sijete oštricu, da li drugo baš ne uspjeva ili niste ni probali

jer član agrarac sije ljulj a blizo je tebe i zadovoljan je njime.

jer se oštrica jako malo koristi u drugim djelovima države
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
fino fino hurliman 86 :D

kolko sam skužio u međimurju podosta sijete oštricu, da li drugo baš ne uspjeva ili niste ni probali

jer član agrarac sije ljulj a blizo je tebe i zadovoljan je njime.

jer se oštrica jako malo koristi u drugim djelovima države

Mi je sijemo jer jako dobro uspjeva kod nas, a i ljulj smo sijali i on je odličan, al nam je ove godine malo izmaklo vrijeme za sjetvu ljulja pa ga nismo stavili.
Oštrica nam je super i zbog toga jer se ne traba dugo sušiti , nju možeš drugi dan od košnje iči balirati za sjenažu jer jako brzo otpušta vlagu ,a i dobije se po 5 otkosa godišnje ,samo joj treba dati gnojivo.
Ja sad palniram da posijemo ljulja nagodinu.
Moram malo okrenut od ovog tradicionalnog načina rada.
Vidio si i sam da sam sve poduzeo da ih nagovorim na grašak, a i kupit ču i sudanku da zasijemo.
Sve ču učiniti da im dokažem da tvoj sistem funkcionira i da je dobar, a ja kad odlučim nastojim da i uspijem u tome.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Hurlimann86 kaže:
Mi je sijemo jer jako dobro uspjeva kod nas, a i ljulj smo sijali i on je odličan, al nam je ove godine malo izmaklo vrijeme za sjetvu ljulja pa ga nismo stavili.
Oštrica nam je super i zbog toga jer se ne traba dugo sušiti , nju možeš drugi dan od košnje iči balirati za sjenažu jer jako brzo otpušta vlagu ,a i dobije se po 5 otkosa godišnje ,samo joj treba dati gnojivo.
Ja sad palniram da posijemo ljulja nagodinu.
Moram malo okrenut od ovog tradicionalnog načina rada.
Vidio si i sam da sam sve poduzeo da ih nagovorim na grašak, a i kupit ču i sudanku da zasijemo.
Sve ču učiniti da im dokažem da tvoj sistem funkcionira i da je dobar, a ja kad odlučim nastojim da i uspijem u tome.

ovako hrabre riječi rijetko čujem :D
samo tako prijatelju, imaš moju podršku :D
e da pozdrav silviju, baš mi je cakani privjesak masseya 8690 kaj mi je donjela iz hanovera :D
 
H

Helena

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
Hurlimann86 kaže:
Mi je sijemo jer jako dobro uspjeva kod nas, a i ljulj smo sijali i on je odličan, al nam je ove godine malo izmaklo vrijeme za sjetvu ljulja pa ga nismo stavili.
Oštrica nam je super i zbog toga jer se ne traba dugo sušiti , nju možeš drugi dan od košnje iči balirati za sjenažu jer jako brzo otpušta vlagu ,a i dobije se po 5 otkosa godišnje ,samo joj treba dati gnojivo.
Ja sad palniram da posijemo ljulja nagodinu.
Moram malo okrenut od ovog tradicionalnog načina rada.
Vidio si i sam da sam sve poduzeo da ih nagovorim na grašak, a i kupit ču i sudanku da zasijemo.
Sve ču učiniti da im dokažem da tvoj sistem funkcionira i da je dobar, a ja kad odlučim nastojim da i uspijem u tome.

ovako hrabre riječi rijetko čujem :D
samo tako prijatelju, imaš moju podršku :D
e da pozdrav silviju, baš mi je cakani privjesak masseya 8690 kaj mi je donjela iz hanovera :D
jel ja to vidim krtičnjake na njivi :D
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Da krtičnjaci su ,a li nije to nikakav problem sve se to da riješiti ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

i tako u zimskim danima kad sve fata depresija jer bi išli malo divljat po polju, trošit gorivo, sam da se nekud ide, ................ mala povjest mog dvorišta kod kuče nr.2

pikčr nambr van (1)
prošlo prolječe dvorište, engleski ljulj (skupa posijan sa bjelom djetelinom, al djeteline nema)
slika baliranja



između su prošla još dva košenja i evo nam jeseni, 11 mjesec u mom dvorištu, gle nema ljulja, djetelina ga je ugušila, i sad je ona car
mighty 8)



proljetos je bio jedan otkos i išli su kukuruzi, i gle sad je opet ljulj, talijanski linos
kasna sjetva, al mali napreduje i po zimi



eto šta jedno dvorište može, pa nek men neko veli da kak sam nesposoban sa kosilicom i trimerom pokosit dvorište :mrgreen:
ah ta zima :shock:
 
S

skolan93

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Bogec-zanima me taj tvoj boxer tj kakvu mliječnost postižeš sa njim u usporedbi s ostalim kulturama.Posebno me zanima dali krave doje bolje od njega ili talijana.S kojom si kulturom najzadovoljniji :?:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

skolan93 kaže:
Bogec-zanima me taj tvoj boxer tj kakvu mliječnost postižeš sa njim u usporedbi s ostalim kulturama.Posebno me zanima dali krave doje bolje od njega ili talijana.S kojom si kulturom najzadovoljniji :?:

ja podosta kultura dajem odjednom jesti kravama, ali poznaje se razlika u korist boxera naspram talijana, jer boxer je križanac talijana i engleza, a engleski ljulj je najkvalitetnija trava na svijetu, tako zvani kralj trava, a boxer ima tu kvalitetu i dugotrajnost od engleskog ljulja a prinos i veličinu talijana, ali sami list, tako da sam ja jako zadovoljan sa boxerom a pozna se i na mliječnosti.

hmmm koja kultura , ufff teško pitanje, ajd ovako svježi sirak , tu je ogromna mliječnost , grašak mi daje kvalitetu mlijeka, a ljulj je standard, zato je sve troje dajem skupa u obroku kravama :D
 
S

skolan93

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Kolko otkosa daje boxer u jednoj godini i kolko ga godina koristiš.Kako reagira u sušnijim godinama.Gdje si nabavio njegovo sjeme,jel ga prodaješ i po kojoj cijeni.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

skolan93 kaže:
Kolko otkosa daje boxer u jednoj godini i kolko ga godina koristiš.Kako reagira u sušnijim godinama.Gdje si nabavio njegovo sjeme,jel ga prodaješ i po kojoj cijeni.

boxer koristim dvije godine, dobro se regenerira i otporan je na sušu, nakon suše se ne prorjeđuje i ima super otkose

talijan kosim jednom ili dva puta i preoravam dok boxer ostaje na polju i iduće godine ga nakon košnje dva otkosa preoravam.

u suši kao i sve druge trave daje manje prinose, ali nakon suše se dobro oporavlja i nastavlja rast :D

broj otkosa ti ovisi o gnojidbi i vremenu košnje, najmanje tri na više

slikica boxera u 11 mjesecu (drugi dio dvorišta iza kuće)



imaš pm
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ljuljevi opcenito ne reagiraju dobro na susu. Oni vole plodna tla koja ne pate od suse a pogotovo cisti talijanski ljulj kojeg nakon 2 godine koristenja vise niti nema na oranici. Vlasulja livadna i Klupcasta ostrica su trave odlicne kvalitete a ako gledamo energiju i bjelancevine slicne su ljuljevima (Vlasulja livadna ima i vise bjelancevina u prvom porastu od ljuljeva), odlicno podnose susu (pogotovo klupcasta jer ona raste na ocigled i po susi) i nemaju neka ogranicenja s obzirom na tip tla......
 
S

skolan93

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Institut kaže:
Ljuljevi opcenito ne reagiraju dobro na susu. Oni vole plodna tla koja ne pate od suse a pogotovo cisti talijanski ljulj kojeg nakon 2 godine koristenja vise niti nema na oranici. Vlasulja livadna i Klupcasta ostrica su trave odlicne kvalitete a ako gledamo energiju i bjelancevine slicne su ljuljevima (Vlasulja livadna ima i vise bjelancevina u prvom porastu od ljuljeva), odlicno podnose susu (pogotovo klupcasta jer ona raste na ocigled i po susi) i nemaju neka ogranicenja s obzirom na tip tla......
Dali ljuljevi daju više proteina od klupčaste oštrice i vlasulje :?: Do sad još nisam sijo ništa osim talijanskog ljulja,sirka,sudanske trave i kukuruza što se tiče krmnih kultura.
 
S

skolan93

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

@Bogec Kad kombajniraš boxer jel taj sijan baš za tu namjenu ili je to zadnji porast u proizvodnom ciklusu :?: Kolko dobiš bala na ral(juro) :?: Još jedno pitanje za sve forumaše:kako se borite s divljim svinjama i dali vam stvaraju probleme.Ja s njima imam ogromne probleme.Najme lovačko društvo ih ne drži pod kontrolom niti im kupuje hranu tako da one rade što ih je volja.Prošle godine su mi nanjele OGROMNU štetu-prvo su prerovale pet rali talijanskog ljulja koji je bio sijan nakon silaže,a zatim su pojele sjeme tek zasijanog kukuruza na sedam rali dok su na ostalih deset nanjele manju štetu(5-15%,negdje i više-40%).Zbog njih će mi falit silaže i to baš kad su se junice počele telit i kad se povećala proizvodnja.Na svu sreće sirak nisu dirale.Ovu jesen su uništile jednu ral ljulja. :( :( :(
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: krmno bilje i travnjaštvo

skolan93 kaže:
Kad kombajniraš boxer jel taj sijan baš za tu namjenu ili je to zadnji porast u proizvodnom ciklusu :?: Kolko dobiš bala na ral(juro) :?: Još jedno pitanje za sve forumaše:kako se borite s divljim svinjama i dali vam stvaraju probleme.Ja s njima imam ogromne probleme.Najme lovačko društvo ih ne drži pod kontrolom niti im kupuje hranu tako da one rade što ih je volja.Prošle godine su mi nanjele OGROMNU štetu-prvo su prerovale pet rali talijanskog ljulja koji je bio sijan nakon silaže,a zatim su pojele sjeme tek zasijanog kukuruza na sedam rali dok su na ostalih deset nanjele manju štetu(5-15%,negdje i više-40%).Zbog njih će mi falit silaže i to baš kad su se junice počele telit i kad se povećala proizvodnja.Na svu sreće sirak nisu dirale.Ovu jesen su uništile jednu ral ljulja. :( :( :(

Kaj se tiče svinja ja se već godinama borim s njima. Najbolje ti je riješenje, mreža od bala oko ukukruza (je da je posal stavljat i skidat ali zna pomoć) i autoradio, na akumulator sa nekim zvučnikom (provjereno kod mene već par puta 99% uspješno :) ) Svinje se boje ljudskog glasa i to ti šljaka, sam mora bit dobar akumulator
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Re: krmno bilje i travnjaštvo

samo kaj bi ti oni s orlovca mogli splašit radio i akumulator. 8)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: krmno bilje i travnjaštvo

toma84 kaže:
skolan93 kaže:
Kad kombajniraš boxer jel taj sijan baš za tu namjenu ili je to zadnji porast u proizvodnom ciklusu :?: Kolko dobiš bala na ral(juro) :?: Još jedno pitanje za sve forumaše:kako se borite s divljim svinjama i dali vam stvaraju probleme.Ja s njima imam ogromne probleme.Najme lovačko društvo ih ne drži pod kontrolom niti im kupuje hranu tako da one rade što ih je volja.Prošle godine su mi nanjele OGROMNU štetu-prvo su prerovale pet rali talijanskog ljulja koji je bio sijan nakon silaže,a zatim su pojele sjeme tek zasijanog kukuruza na sedam rali dok su na ostalih deset nanjele manju štetu(5-15%,negdje i više-40%).Zbog njih će mi falit silaže i to baš kad su se junice počele telit i kad se povećala proizvodnja.Na svu sreće sirak nisu dirale.Ovu jesen su uništile jednu ral ljulja. :( :( :(

Kaj se tiče svinja ja se već godinama borim s njima. Najbolje ti je riješenje, mreža od bala oko ukukruza (je da je posal stavljat i skidat ali zna pomoć) i autoradio, na akumulator sa nekim zvučnikom (provjereno kod mene već par puta 99% uspješno :) ) Svinje se boje ljudskog glasa i to ti šljaka, sam mora bit dobar akumulator


Ja nemam problema sa divljim svinjama, ali me zanima kak to s radiom funkcionira, to je cijelo vrijeme na istoj parceli ili selis to??
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: krmno bilje i travnjaštvo

@ snupy - pa na orlovcu to nabaviš ( kod kumova roma :) ) Meni još niko ni popalil, ko će radio star 20-30 godina, se takav zvučnik i stari akumulator koji se puni doma svaka dva dana

@mario. Ne selim ništa, imao sam 2 jutra u komadu i to bilo u sredini sa dva zvučnika na razmaku 20tak metara, kad ni radilo odma su znale uletit svinje. Je daje s tim posla ali se isplati. Svaki dan treba ić palit i gasit (srećom 200 m od kuće bi kukuruz) Imam i polja di ne idu uopće pa se više tamo sije kukuruz
 

dmatkovic96

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
164
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Našao nekoliko starih slika pa reko da stavim:

p5060120.jpg


p5060110c.jpg


p5070150.jpg


p5060112.jpg
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Idešš odličan ljulj :shock:
Jel to talijan :?:
 

Najnoviji postovi

Na vrh